Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

STUDENTĂ: Mihăilă Ioana


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă”, Iaşi
CLASA: a II-a A
DDISCIPLINA: Religie ortodoxă
DATA: 31 octombrie 2022
SUBIECTUL LECŢIEI: Dumnezeu ne iubeste pe toți
TIPUL LECŢIEI: mixtă (verificare/însușire de noi cunoștințe)
SCOPUL LECŢIEI: iubirea lui Dumnezeu față de noi oamenii

COMPETENŢE GENERALE:

Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe.
COMPETENŢE SPECIFICE:
Evidențierea caracteristicilor comportamentale ale unor modele de credință;
Aplicarea în mod autonom a unor reguli de comportament morla-creștin în diferite contexte de viță reale sau imaginare;
Explicarea importanței unor evenimente religioase din viața comunității și a societății.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să identifice cel puțin 2 întâmplări prin care ei și-au dat seama că Dumnezeu îi iubește
O2 – să identifice ce puțin 3 imagini prin care Dumnezeu și-a aratat dragostea față de oameni.
O3 – să alcătuiască cel puțin 2 enunțuri folosind cuvintele: Dumnezeu, iubire, rugăciune, oamenii
O4 – să completeze rugăciunea folosind cuvintele: slava, Tatăl, Duhul Sfânt, Fiul

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, lectura, exerciţiul, expunerea, jocul didactic.
2. Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, resurse web
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe echipe, activitate individuală.

RESURSE
Oficiale:
1. Programa școlara pentru disciplina Religie, clasa a II-a.
2. Planificarea calendaristica orientativa, clasa a II-a.
3. Proiectarea unității de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului.
Temporale:
1. număr de lecții: 1
2. durata: 50 minute

1
DEMERSUL DIDACTIC

Mijloace
Nr. Etapele Obiecti Metode Forme de
Timp Conţinutul instructiv - educativ de învăţă- Feedback
crt. Lecţiei ve şi procedee organizare
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9
• Salutul
Momentul 2' • Rugăciunea: „Tatăl nostru”
1. organizatoric • Verificarea prezenţei

Verificarea • Profesorul verifică tema.


2. cunoştinţelor 3’ • Profesorul le adresează elevilor următoarele întrebări: Conversația Activitate Aprecieri
predate ora Ce semnifică faptul că noi rostim rugăciuni? frontală verbale
anterioară Cine se mai roagă lui Dumnezeu pe lângă oameni?
Cum își arată Dumnezeu dragostea față de oameni?
4. Precizarea 2’  Se anunţă titlul lecţiei: Dumnezeu ne iubește pe toți Explicaţia
titlului şi a  Se precizează obiectivele lecţiei
competenţelor
CO1 • Profesorul realizează pe tablă un ciorchine plecând de la cuvintele Ciorchine Activitate
5. Actualizarea 10’ Dumnezeu ne iubește pe toți și semnificațiile acestor cuviânte Caiete frontală Aprecieri
unor pentru elevi. Conversația verbale
cunoştinţe • Profesorul le solicită elevilor să noteze în caiete 2 întâmplări prin Activitate
care ei și-au dat seama că Dumnezeu îi iubește. Timp de lucru 5 pe echipe
minute, după care vor veni în fața clasei pentru a povesti cel
puțin o întâmplare din cele scrise.
CO2 • Profesorul o săva atașaeze pe tablă mai multe imagini semnificative Explicaţia Activitate Aprecieri
Transmiterea 12’ lecției de astăzi, solicitându-le elevilor să identifice cel puțin 3 frontală verbale
6. noilor imagini prin care Dumnezeu și-a arătat dragostea față de oameni.
cunoştinţe • În sprijinul explicațiilor, profesorul le solicită elevilor să observe Observarea
imaginile pentru a identifica tipurile de daruri care Îi pot fi aduse lui dirijată Activitate
Dumnezeu, evidențiate în imaginile suport. individuală
Conversaţia

2
CO3 Fișa de Activitate
7. Efectuarea 15’ • Profesorul le solicită elevilor să rezolve individual fișa primită. Exercițiu lucru individuală Aprecieri
activității • Se verifică răspunsurile și se detaliază. verbale
practice
Explicația Resurse Activitate
CO4
web frontală
8. Asocierea şi 5’
generaliza3re • Pofesorul propune spre dezbatere următorul citat: Dar Dumnezeu Dezbaterea
a Își arată dragostea față de noi prin faptul că pe când eram noi păcătoși,
Iisus a murit pentru noi
9. Aprecierea 2’ • Se fac aprecieri verbale generale și individuale, privind atât Aprecieri
activității pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea lor în actualizarea verbale
elevilor unor cunoștințe și efectuarea activității practice.
10. Încheierea 1’ • Rugăciunea: „Toți cu inima curată”
activității • Salutul

3
FIȘĂ DE LUCRU- Dumnezeu ne iubește pe toți

1. Așează cuvintele în cufărul potrivit, prin tragerea de săgeți.

Dumnezeu Tatăl, copil, mama, Dumnezeu Fiul, discul solar, tata, lumină, Duhul Sfânt, căldură

FAMILIE SOARE SFÂNTA TREIME

2. Alcătuiește enunțuri folosind cuvintele: Dumnezeu, iubire, rugăciune, oamenii.

3. Completează rugăciunea folosind cuvintele din paranteză.


Nădejdea mea este………………….
Scăparea mea este………………..
Acoperământul meu este…………….
4
Treime Sfântă, ……………Ție.
(slavă, tatăl, Duhul Sfânt, Fiul).

5
6
7
8
9
10
11

S-ar putea să vă placă și