Sunteți pe pagina 1din 3

LICEUL TEORETIC,,ALEXANDRU MOCIONI,,CIACOVA

Proiect de lecţie
Profesor: VAIANTU ALINA
Disciplina: Religie
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţare: Spiritualitate şi misiune
Titlul lecţiei: Iubire şi dreptate în viaţa creştină
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe generale:
Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii
Competenţe specifice:
Identificarea modalităţilor concrete de aplicare a virtuţilor creştine în diferite situaţii de
viaţă
Competenţe derivate:
Conştientizarea rolului învăţăturilor Bisercii în viaţa personală şi a comunităţii
Responsabilitate în exercitarea drepturilor şi a obligaţiilor ce decurg din apartenenţa la
diferite identităţi (confesiune, naţiune, comunitate, profesie, cultură etc.)
Resurse:
- Programa şcolară pentru clasa a X-a
- Manualul de religie pentru clasa a X-a (Editura Corint)
Strategii didactice:
- Conversaţia
- Explicaţia
- Situaţia-problemă
- Studiul de caz
- Argumentarea
- Analiza şi sinteza
Materiale:
- Tablă, cretă
- Fişe de lucru, conţinând texte biblice şi patristice
- Caietul
Bibliografice:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, EIBMBOR, Bucureşti, 1978
- Vieţile sfinţilor de peste tot anul, Editura Biserica Ortodoxă, Alexandria, 2003
LICEUL TEORETIC,,ALEXANDRU MOCIONI,,CIACOVA

- Sfântul Ioan Gură de Aur, Omilii la Matei, colecţia PSB vol. 32, EIBMBOR,
Bucureşti, 1987
Scenariul didactic

Momentele
Activitatea didactică Resurse/ Metode Timp
lecţiei
Salutul
Momentul Rostirea
Rostirea rugăciunii Împărate ceresc 2’
organizatoric rugăciunii
Realizarea prezenţei
Sunt verificate cunoştinţele pe care elevii şi le-au
însuşit la ultima oră de curs (lecţia: Libertate şi
responsabilitate în lumina credinţei creştine),
având în vedere următoarele repere: Textul biblic
Verificarea - Definirea libertăţii, cf. I Cor. 6, 12 Texte patristice
6’
cunoştinţelor („Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate
îmi sunt de folos”) Conversaţia
- Care este fundamentul libertăţii?
- Ce presupune responsabilitatea?
- Când este omul liber?
Profesorul le propune elevilor următoarea situaţie-
Pregătirea
problemă: în cazul în care un creştin împlineşte
pentru lecţia Situaţia-problemă 5’
poruncile lui Dumnezeu din frică – mai este acesta
nouă
liber?
Anunţarea Profesorul anunţă elevii în legătură cu titlul noii
Tabla şi creta
titlului lecţiei lecţii şi competenţele propuse, după care notează 2’
Conversaţia
noi titlul pe tablă.
Comunicarea Profesorul le propune elevilor interpretarea Textul biblic 20’
noilor afirmaţiei Sfântului Evanghelist Ioan: „Dumnezeu Texte patristice
cunoştinţe este iubire” (I In. 4, 8). (3’)
Va urma o prezentare, realizată de profesor, care Conversaţia
se va concentra pe problematica relaţiei dintre om şi Expunerea
Dumnezeu prin prisma faptului că omul este creat Argumentarea
după chipul lui Dumnezeu şi consecinţele acestui Analiza şi sinteza
fapt. Prezentarea va fi rezumată pe tablă sub forma Tabla şi creta
unei scheme de forma:

(5’)
LICEUL TEORETIC,,ALEXANDRU MOCIONI,,CIACOVA

După clarificarea acestui aspect, elevilor li se


propune spre lectură textul Fericirilor (Mt. V, 3 – 12).
(2’)
Discuţiile se vor concentra pe semnificaţia fericirii
a IV-a („Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de
dreptate, că aceia se vor sătura” – Mt. V, 6);
întrebarea cheie: Este drept să îi iubim pe
vrăjmaşi? (3’)
După răspunsurile iniţiale, profesorul propune
lectura şi discutarea textului Sfântului Siluan
Athonitul citat în manual (p. 57). (5’)
Elementul cheie al discuţiei: motivaţia datoriei
de a-i ierta pe cei care greşesc.
În vederea identificării răspunsului adecvat,
profesorul face trimitere la prezentarea susţinută mai
devreme – relaţia dintre om şi Dumnezeu, bazată pe
faptul că omul este constituit „după chipul lui
Dumnezeu şi spre asemănarea cu El”.
După dezbaterea textului propus, profesorul
împreună cu elevii vor formula concluziile care se
desprind până la acest moment. (2’)
Profesorul propune un studiu de caz – pieirea
Sodomei şi a Gomorei, cu următoarele etape:
- Lectura textului Facerea XVIII, 20 – 33
Textul biblic
- Identificarea evenimentelor descrise în
Fixarea noilor
textul citit 10’
cunoştinţe Studiul de caz
- Aflarea răspunsului la întrebarea: Cum a
Analiza şi sinteza
manifestat Dumnezeu în această situaţie
iubirea şi dreptatea?
- Concluzii.
Cea mai importantă cale de a practica dreptatea
Aprecierea, este împlinirea celei mai mari porunci pe care ne-a
asocierea şi dat-o Dumnezeu - aceea a iubirii. Împlinind această 2’
generalizarea poruncă, devenim din chip al lui Dumnezeu
asemenea cu El.
Profesorul apreciază/notează elevii care s-au
Evaluarea 1’
remarcat pe parcursul orei.
Elevii au drept sarcină de lucru pentru ora
Activitatea
următoare să reactualizeze informaţiile despre faptele 1’
suplimentară
milei trupeşti şi cele ale milei sufleteşti.
Rostirea rugăciunii Tatăl nostru.
Încheierea 1’
Salutul.

S-ar putea să vă placă și