Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Profesor:
Clasa: a XII-a
Subiectul: ”Asceza creștină”
Tipul lecției: consolidare
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
1. să definească termenul „asceză creștină”;
2. să descrie principalele căi ascetice și ținta acestui demers religios;
3. să precizeze numele a cel puțin trei Scriitori bisericești care au scris despre asceza
creștină;
4. să prezinte efectele urcușului duhovnicesc asupra sufletului și trupului credinciosului;
5. să identifice elemente creștine ascetice în trei basme românești.
Resurse: Sfânta Scriptură, icoane fotopiate, ilustrații basme, cărți religioase pe teme ascetice,
Basme de Ion Creangă și Petre Ispirescu, prezentare PPT, laptop,
Metode: conversația, expunerea, lectura, argumentarea, a ciorchinelui.
Desfăşurarea activităţii
Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Resurse
I. Moment Salutul Salutul
Organizatoric Prezentarea clasei Rugăciunea
2 min. Rugăciunea Împărate ceresc
Apelul
II.Actualizarea ,,Dragi copii, prin metoda ciorchinelui cunoscută Conversaţie Cunoştinţele elevilor.
cunoștințelor de voi, veți actualiza cunoștințele din lecția
6 min. anterioară. Răspuns: ”Asceza creștină”. Un elev va Ciorchinelui
Cum s-a numit lecția?” Acest termen va fi centrul începe desenul pe tablă.
ciorchinelui. Explicația
Prin întrebări la care răspund elevii se va forma pe Răspund la întrebările profesorului, Conversația
tablă ciorchinele. Întrebări: ”Ce este asceza? Care pornind de la informațiile dobândite Argumentarea
este scopul ei? Care sunt mijloacele ascezei propuse anterior şi de la tema pe care au avut-o de
de Biserică prin sfinții Săi? Numiți trei sfinți părinți pregătit. Participă toți elevii la completarea
scriitori care ne-au lăsat pagini memorabile despre ciorchinelui desenat pe tabla din clasă cu
asceză. Cum definim aceste mijloace spirituale informațiile dobândite.
(rugăciunea, postul, milostenia)? Cine trebuie să
parcurgă acest demers spiritual? Ce se petrece cu
sufletul care se apropie de Dumnezeu? Care este Explicația
finalitatea ascezei creștine?” Conversația
Face completările şi corectările de rigoare. Argumentarea
Urmărește consolidarea cunoștințelor deja
achiziționate.
III.Captarea ,,Dragi copii, legile ascezei creștine au fost urmate Elevii răspund: ”Mai mulți credincioși, dar Prezentare PPT
atenției 3 min. de cineva până la capătul vieții? cei care au ajuns la finalitatea ei au fost Conversația
Vă mai amintiți despre care dintre sfinți am vorbit sfinții”.
ora trecută, așezat pe un cal?” ”Am vorbit despre Sfântul Mare Mucenic
”Sfântul pentru noi creștinii reprezintă un...? Pe Gheorghe”.
care trebuie să-l imităm!” R: ”Un model de viață sau un erou”.
”Lângă icoana sfântului am așezat și o ilustrație din
basme. Acum să le vedem din nou. Ce spuneam Conversația Prezentare PPT
despre legătura dintre cele două: icoană și
ilustrație?” R:”Că reprezintă o realitate spirituală:
”Spuneam că autorii a o parte din creațiile populare lupta omului cu diavolul sau cu păcatul”.
au încercat să prezinte viața sfinților și prin
intermediul basmelor. Trei dintre ele voi le-ați
studiat acasă.”
IV.Anunţarea ,,Astăzi vom identifica câteva Semnificații creștine Elevii iau notițe și răspund la eventualele Imagine şi text
temei ascetice în trei basme românești, cele pe care le-ați întrebări. Explicaţia
1 min. studiat și acasă. Iar voi veți ajuta prin rezultatele studiului Prezentare PPT
vostru. Expunere
Avem ca obiectiv descoperirea semnificațiilor creștine în
cele trei basme studiate în ce privește lupta
Argumentare
duhovnicească din viața sfântului creștin, formă a ascezei
creștine.”.
V.Aplicarea ,,Dragi copii, autorul popular creștin, pentru a Elevii iau notițe și răspund la eventualele Explicaţia
cunoștințelor educa, a folosit parabola, luând exemplu pe întrebări.
20 min. Mântuitorul Hristos. Vom observa un cod popular Dau exemple de parabole sau pilde. Expunere
de simboluri creștine folosit în basme, uneori Un elev va citi pasajul: ”potrivit
identic cu cel folosit de Hristos sau sfinții Lui în principiilor simbolismului, cele ce nu se Argumentare Carte duhovnicească.
pilde. văd și duhovniceștii se închipuie prin cele Prezentare PPT
Să citim un pasaj din cartea teologului Jean-Claude ce se văd în această lume. Mai cu seamă Lectura
Larchet, ”Tradiția ortodoxă despre viața de după atunci când auzim de loc și durată, nu
moarte”, Editura Sofia, București, 2006, p.11-12, trebuie să ne luăm după literă, ci să le
despre simbol.” cugetăm duhovnicește, pentru că e vorba,
de stări ce nu cunosc nici timp, nici loc.
Mai bine zis, de lucruri ce aparțin unui
tărâm și curgeri a timpului de neajuns
pentru firea omenească”.

,,Vă propun să descifrăm împreună simbolurile


luptei duhovnicești prezente în cele trei basme și Un elev va desena un tabel cât toată tabla
finalitatea vieții eroului, aplicând o metodă cu cele trei rubrici. Prezentare PPT
cunoscută vouă: Știu/Vrea să știu/ Am învățat. Iar Desen pe tablă.
voi veți lucra pe trei grupe (elevii așezați pe trei Grupa 1: Lupta duhovnicească descrisă în
rânduri de bănci), fiecare grupă ocupându-se de un basmul ”Tinerețe fără bătrânețe...” Prezentare PPT.
basm.” Grupa 2: Lupta duhovnicească descrisă în Explicaţia
basmul ”Povestea lui Harap-Alb”
Grupa 3: Lupta duhovnicească descrisă Expunere
în”Prâslea cel voinic...”
,,Întâi să completăm rubrica ”Știu”. Vă rog să Elevii răspund și completează în tabel Argumentare
notăm câteva lucruri elementare, de la care rubricile: ”Eroul este sufletul omului ce
spuneam că vom putea porni la descifrarea caută nemurirea”.
simbolurilor: Pe cine simbolizează eroul? ”Calul năzdrăvan simbolizează pe sfântul
Pe cine simbolizează calul năzdrăvan? înger păzitor”.
Pe cine simbolizează una sau mai multe fete de ”Prințesele sunt virtuțile creștine: Credința, Conversația
împărat? Nădejdea, Iubirea”.
Pe cine reprezintă zmeii, spânul sau scorpia? ”Personajele negative din basme
Ce credeți că ar simboliza armele eroului? Sunt ele simbolizează păcatul sau patima”.
doar arme materiale? Răspuns: ”Nu știm...”
Atunci vom trece în a doua rubrică ”Vreau să știu” Câte un elev desemnat de fiecare grupă va
întrebarea. nota în cele trei rubrici întrebările și
Acum vă rog să puneți și voi întrebările la care răspunsurile.
trebuie să răspundem pentru a înțelege semnificația Întrebări ale elevilor pe care le vor nota tot
creștină a celor trei basme.” ei în a doua rubrică: ”Ce fel de patimi sunt
gheonoaia și scorpia cu care se luptă Făt- Expunere
Frumos? Ce păcate sau diavoli reprezintă
cei trei zmei cu care se luptă Prâslea? Ce
reprezintă balaurul tăiat de Prâslea? Ce
înseamnă că Făt-Frumos a fost ridicat de
calul năzdrăvan deasupra scorpiei sau
gheonoaiei? Ce simbolizează săgeata cu
care Făt Frumos a săgetat pe fiare și le-a
,,Foarte bine, copii! Ați observat mai multe aspecte luat un ”picior” și un ”cap”. Cum se
din studiul de acasă asupra celor trei basme, dar explică blândețea și ospătarea din partea
timpul ne va permite să răspundem la cele mai fiarelor după ce le-au fost luate piciorul
importante, care se referă la lupta duhovnicească. sau unul din capete? Ce reprezintă
Într-adevăr, ”Povestea lui Harap-Alb” este mai introducerea adversarului în pământ și
complexă cu multe elemente de descifrat. tăierea capului zmeului? Ce simbolizează
buzduganul aruncat de zmeu? Care este
semnificația casei de aramă în care Harap-
Alb și prietenii au fost așezați? Care este
semnificația personajelor care l-au ajutat
pe Harap-Alb?....”

Acum vă rog să identificați pasajele din basme care


descriu doar o luptă spirituală, având cum am spus Grupele identifică pasajele din cartea de
legătură cu asceza creștină, pentru a le analiza: basme, pe care le au la dispoziție.
Grupa 1 doar lupta cu prima dintre fiare, Grupa 2 Texte din cărțile de
doar prima încercare a lui Harap-Alb, după ce basme sau siti-uri
devine sluga spânului, iar Grupa 3 doar lupta cu Argumentarea care prezintă acele
primul zmeu. Timpul nu ne permite să vorbim și de texte.
celelalte părți ale basmului, rămânând să studiem și
cu altă ocazie acele simboluri.”
Între timp voi distribui textele din Sfânta Scriptură
și cărțile duhovnicești (Anexa) în această fișă de
lucru care să ne ajute să descifrăm semnificațiile
creștine, având în vedere că autorii basmelor, fiind Anexa
creștini, cunoșteau aceste pasaje din cărțile sfinte.
Grupa 1 să citească pasajul din ”Tinerețe fără Lectura
bătrânețe...” Un elev desemnat de grupă va citi pasajul
,,Elementele de urmărit sunt: ridicarea eroului cu lupta dintre Făt-Frumos și Gheonoaie.
deasupra Gheonoaiei, săgetarea ei de către erou, Texte din basme
luându-i un picior cu săgeata. Trebuie să avem
cunoștințe religioase și să fim sensibili la sugestiile
textului. Toți elevii să fie atenți la simbolurile
descoperite de Grupa 1, pentru că le vom folosi și la
înțelegerea celorlalte texte din basme. Răspuns: ”Pofta rea sau patima”. Explicația
Pe cine simbolizează Gheonoaia? Elevii au diverse păreri. În dialog cu
Ce credeți că sugerează ridicarea sufletului către cer profesorul concluzionează: Sufletul se Argumentarea Ilustrații basme în
cu ajutorul sfântului înger deasupra fiarei? ridică spre Dumnezeu. PPT
Cum ne ridicăm mintea la Dumnezeu din ceruri? R: ”Prin rugăciune”.
Dar pe cel rău cum îl alungăm sau cum îl biruim? R:”Tot prin rugăciune”. Explicația
Săgeata eroului poate fi simbol al rugăciunii? Un elev citește versetul: ”Cu Tine pe
Iată un text din Sfânta Scriptură: Ps. 43,7” vrăjmașii noștri îi vom lovi şi cu numele
Tău vom nimici pe cei ce se scoală asupra
noastră”.
Ce credeți că sugerează expresia ”i-a săgetat un Răspuns: ”Eroul a oprit mersul poftei rele Argumentarea
picior”? prin rugăciune”.

”Acum o parte mai deosebită! De ce credeți că Elevii: ”Nu știm!”


pofta a devenit bună și l-a ospătat pe erou? De
vreme ce ea reprezintă o poftă rea? Un elev citește textul. Lectura
Pentru a rezolva acest mister vom citi un pasaj din
cartea Sfântului Grigorie Palama, care ne vorbește
despre stăpânirea puterii poftitoare din sufletul Carte duhovnicească.
omenesc: Filocalia VII, P.253-255 (în anexă pt.3)”.
”Deci, copii scopul ascezei nu este să ucidă o
manifestare a omului, ci s-o îndrepte către cele
spirituale. Iată ce ne spune Mântuitorul în cuvintele
către diavol care-l ispitea prin pofta trupului: ”Nu
numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care
iese din gura lui Dumnezeu” (Matei 4,4)”. Un elev: ”Că dorința pentru cele materiale Explicația
Ce credeți că vrea să ne îndemne Mântuitorul aici?” să o îndreptăm către cele spirituale!”
”Iată, copii, care este și mesajul basmului: să
luptăm cu manifestările rele din sufletul nostru și să Un elev desemnat din Grupa 1 va nota în
le convertim în mijloace pentru căutarea mântuirii.” rubrica a treia descoperirile.
”Vă rog să scriem la rubrica ”Am învățat”
răspunsurile la întrebări, pe care împreună le-am Lectura
descoperit”. Un elev desemnat citește pasajul despre Argumentarea
”Acum trecem al studiul făcut de Grupa 2. Vă rog biruința ursului și câștigarea sălăților din
să citiți textul.” grădina lui, în ”Povestea lui Harap-Alb”. Conversația
”Ce credeți că ar simboliza ”ursul” din punct de R: ”Ar putea fi un simbol al poftei rele și
vedere spiritual, având în vedere comportamentul mâniei”. Prezentare PPT
acestui animal?”
”Bravo copii! Este echivalentul Gheonoaei în
basmul dinainte? Cum este biruită această poftă? R: ”Ursul este adormit! Sfânta Duminică!
Cine îl adoarme? În casa Sfintei Duminici!”
Unde se afla eroul în timpul adormirii ursului?” Elevii au mai multe păreri. În final Prezentare PPT
”Ce credeți că simbolizează această casă unde se concluzia: ”Sfânta Duminică este Biserica
odihnește eroul, apoi cât stă aici ursul este lui Hristos și casa ei este locașul de cult.”
”adormit? Și cine ar fi Sfânta Duminică pe care
eroul o numește ”măicuță”?
”Care este mesajul basmului, adunând la un loc ce R: ”Pofta rea este biruită prin rugăciune și
am descoperit prin descifrarea elementelor din sfatul Bisericii, în locașul de cult și prin
basm, având în vedere și ”sălățile” minunate, mâncare vegetală adică prin post...”
mâncare deosebită?”
”Bravo, copii! Ați sesizat bine sugestia basmului! Un elev desemnat de Grupa 2 va nota
Vă rog să notați și voi descoperirile la rubrica a descoperirile.
treia”.
Un elev citește pasajul cu lupta dintre Lectura
”Acum să auzim textul luptei din basmul studiat de Prâslea și primul zmeu.
Grupa 3”. Explicația
Cine am spus că simbolizează acest personaj - ”Este simbol al păcatului!”
zmeul? Cunoștințele elevilor
A întrebat cineva ce păcate simbolizează cei trei
zmei, voi ce credeți?”
”Dragi copii, trebuie să știm că în sufletul omului ”Nu știm!”
păcatele sunt opusul unor virtuți. Virtutea este
împlinirea constantă a binelui sau a faptelor bune,
iar păcatul este lipsa acelui bine. În basm se
precizează că fiecare zmeu are în robie o prințesă –
virtute. Să ne gândim câte prințese sunt precizate în ”Trei prințese, robite de trei zmei”.
basm?”
”Cunoașteți din clasele anterioare (clasa a X a, Explicația
”Virtutea și păcatul”) trei virtuți care sunt legate R: ”Este vorba de cele trei virtuți teologice Argumentarea Prezentare PPT
unele de altele și rămân în sufletul omului pentru : credința, nădejdea și dragostea”.
veșnicie? Acum zmeii sunt opuși virtuților, deci
care sunt păcatele-zmei din acest basm?” R:”Zmeii sunt simboluri ale păcatelor:
”Bravo copii! Vă rog să notați răspunsul în a treia Zmeul necredinței, Zmeul deznădejdii, Expunerea
rubrică!” Zmeul urii și al mâniei”.
Un elev notează răspunsul aflat!
”Acum care sunt elementele luptei dintre erou și Text basm
primul zmeu? Vă rog să descrieți pe scurt”. Un elev povestește pe scurt lupta: Eroul Prezentare PPT
descoperă un palat de aramă unde se afla o
prințesă care-i spune despre zmeu. Se aude
și se vede un buzdugan care lovește în
poartă, în masa din palat. Eroul aruncă
buzduganul înapoi și-l lovește pe zmeu. Lectura
Zmeul revine și se luptă corp la corp, iar
eroul îl bagă în pământ și-i taie capul. Conversația
Prințesa este eliberată. Explicația Carte duhovnicească
”Ce credeți că aruncă ”păcatul” în inima omului, Un elev citește pasajul.
înainte să-și facă apariția? Să citim un pasaj din
Filocalia vol 8, p.388 (anexă pt.5), culegere din
sfinții părinți despre rugăciune și luare aminte.
Deci, ce trimite diavolul sau păcatul în inima Explicația
noastră?” R:”Un gând rău! Un îndemn de a face
”Buzduganul trimis de zmeu poate simboliza ispita? rău!” Argumentarea
Ce face eroul cu buzduganul zmeului?” R:”Îl trimite înapoi! Deci respinge ispita!”
”Bravo copii! Iată cum ne atacă diavolul: printr-o Elevii au diverse păreri. În final: ”Bate la
ispită sau gând rău. De ce bate buzduganul în poarta poarta inimii, adică atrage atenția și cere
palatului și în masă?” de mâncare, adică vrea să se împlinească
”Ispita naște pofta rea, copii. Deci se trezește o gândul rău sau ispita”.
poftă rea în inimă, pe care trebuie să o respingem.”
”În cine se încrede eroul în fața zmeului?” ”Își pune nădejdea în Dumnezeu!”
”Fără ajutorul lui Dumnezeu la care trebuie să
cerem ajutor nu putem birui păcatul”. Lectura Carte duhovnicească
”Ce credeți că reprezintă expresia ”a băgat în R:”Adică i-a slăbit puterea, l-a respins!”
pământ” pe zmeu?”
”Dar tăierea capului cu sabia?” Să citim un pasaj Un elev citește: ”Dracii slăbesc când prin Prezentare PPT
scris de Sfântul Maxim Mărturisitorul, pe care îl împlinirea poruncilor se micșorează
găsim în Filocalia vol.2, p.93 (anexă pt.6). patimile din noi; și pier când sunt stinse cu
totul prin nepătimirea sufletului, Explicația
nemaiaflându-le pe acelea, prin care se Argumentarea
găseau în suflet și îl războiau”. Lectura Ilustrație basm
”Deci ce simbolizează tăierea capului zmeului?” ”Biruința eroului asupra păcatului!”
”Simbolismul armelor spirituale este prezentat de Text biblic
Sf. Apostol Pavel (Efeseni 6,12-17) anexa pt.7”. Un elev citește textul biblic.
”Bravo, copii! Să notăm ce am descoperit în a treia
rubrică!”
VI. Asocierea ”Dacă eroul din basm este simbolul sfântul creștin, Conversație
și credeți că basmul ne-a clarificat ce înseamnă viața Explicaţia
generalizarea spirituală și lupta duhovnicească?” R:”Da!”
5 min. ”Ce înseamnă această luptă dintre erou și zmeu sau
fiare?” R:”Lupta cu păcatele!”
”Credeți că există și alt drum către mântuire mai
ușor decât cel descris de basm, cu atâtea R:”Nu există alt drum”.
obstacole?”
Mântuitorul ne îndeamnă să luăm acest drum al
mântuirii plin de încercări, dar la capătul lui este Un elev citește textul biblic: ”Intrați prin Text biblic
fericirea veșnică (Matei 7,13-14) anexa pt.8. poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi Lectura
lată este calea care duce la pieire şi mulți
sunt cei care o află. Şi strâmtă este poarta
şi îngustă este calea care duce la viață şi
putini sunt care o află” (Matei 7,13-14).
În dialog cu profesorul, elevii vor crea
analogii între momente din viața lor cu
momente din basm. Conversația
R:”Primește prințesa de soție și Explicația
”Care este, copii, finalul basmelor sau ce primește conducerea unei împărății”. Argumentarea
eroul ca răsplată pentru biruința zmeilor?”
”Despre intrarea în Împărăția veșnică vorbește și
Mântuitorul în textul de mai sus!”
”Dar voi aveți înger păzitor?”
”Aveți armele de luptă spirituală?”
”Vă cunoașteți adversarul nevăzut sau patima care
vor să vă doboare? Ați luptat cu ce este rău în
sufletul vostru sau cu ispitele venite din lume?”

”Vreți și voi Împărăția veșnică?”


”V-au ajutat aceste basme să vă fie mai clar sensul
vieții sufletului vostru?” Răspunsul unui elev: ”Lupta cu păcatul mi
”Ce vi s-a părut mai clar din sugestiile basmului?„ s-a părut mai veridică prin ilustrațiile și
”Basmul acesta este o oglindire a vieți noastre simbolurile textul basmului, decât prin
spirituale?„ explicațiile teoretice despre asceză!”
”Observând aceste minunate parabole populare, cei
de astăzi suntem datori să păstrăm și să transmitem
mai departe credința poporului nostru, precum și
folclorul de inspirație religioasă.”

VII. ”Pentru a dovedi că ați înțeles această lecție vă rog Răspund la test.
Test formativ pe fiecare să răspundeți în scris la întrebările simple
10 min. din testul de evaluare în 10 minute (Anexă)”.
”Acum să încercăm să dăm răspunsurile împreună Răspund la întrebări oral, confirmându-și
la întrebări, să vedem dacă ați răspuns corect”. valabilitatea răspunsurilor scrise de ei.
Profesorul va evalua frontal și individual elevii.
VI. Mulțumirile și aprecierile. Conversaţia
Încheiere Rugăciunea -Tatăl nostru Explicaţia
3 min.

Anexa

Texte biblice și ascetice

1. ”potrivit principiilor simbolismului, cele ce nu se văd și duhovniceștii se închipuie prin cele ce se văd în această lume. Mai cu
seamă atunci când auzim de loc și durată, nu trebuie să ne luăm după literă, ci să le cugetăm duhovnicește, pentru că e vorba,
de stări ce nu cunosc nici timp, nici loc. Mai bine zis, de lucruri ce aparțin unui tărâm și curgeri a timpului de neajuns pentru
firea omenească”. (Jean-Claude Larchet, ”Tradiția ortodoxă despre viața de după moarte”, Editura Sofia, București, 2006,
p.11-12);
2. ”Cu Tine pe vrăjmaşii noştri îi vom lovi şi cu numele Tău vom nimici pe cei ce se scoală asupra noastră” (Ps.43,7).
3. ”Dar noi nu am învățat [...] că nepătimirea e omorârea laturii pătimitoare, ci mutarea ei de la cele rele la cele mai bune și
lucrarea ei îndreptată, prin deprindere, spre cele dumnezeiești, după ce s-a întors cu totul de la cele rele și s-a îndreptat spre
cele bune” (Sfântul Grigorie Palama, Cuvânt pentru cei ce se liniștesc cu evlavie. Despre rugăciune, în Colecția ”Filocalia”,
Vol. VII, trad., introd., note, Pr.prof.dr. Dumitru Stăniloae, Editura Humanitas, București, 1997,pp.253-254).
4. ”Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu” (Matei 4,4).
5. ”Când diavolul încearcă să uneltească şi cu multă stăruinţă îşi suflă gîndurile sale, ca pe nişte săgeţi aprinse, în sufletul ce
petrece în linişte şi singurătate şi îl aprinde dintr-odată şi preface amintirile celor odată aruncate de el în statornice şi greu de
împrăştiat, trebuie să scăpăm de aceste uneltiri prin trezvie şi luare aminte mai încordată, precum un atlet răstoarnă planurile
vrăjmaşilor prin paza cea mai atentă şi prin agerimea trupului. De asemenea, trebuie să dăm toată grija rugăciunii şi chemării
ajutorului de sus pentru surparea vrăjmaşului şi pentru abaterea săgeţilor lui. Aşa ne-a învăţat Sfîntul Pavel, zicînd: «Peste
toate luînd pavăza credinţei» şi celelalte (Efes. 6, 15). (Filocalia 8, p.388)
6. ” Dracii slăbesc când prin împlinirea poruncilor se micşorează patimile în noi; şi pier când sunt stinse cu totul prin nepătimirea
sufletului, nemaiaflându-le pe acelea, prin care se găseau în suflet şi îl războiau” (Sfântul Maxim Mărturisitorul, A doua sută a
capetelor despre dragoste, Filocalia II, p.93).

7. ”Căci lupta noastră nu este împotriva trupului şi a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva
stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii, care sunt în văzduh. Pentru aceea, luaţi toate armele lui
Dumnezeu, ca să puteţi sta împotrivă în ziua cea rea, şi, toate biruindu-le, să rămâneţi în picioare. Staţi deci tari, având
mijlocul vostru încins cu adevărul şi îmbrăcându-vă cu platoşa dreptăţii, și încălţaţi picioarele voastre, gata fiind pentru
Evanghelia păcii. În toate luaţi pavăza credinţei, cu care veţi putea să stingeţi toate săgeţile cele arzătoare ale vicleanului. Luaţi
şi coiful mântuirii şi sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu” (Efeseni 6,12-17).
8. ”Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulți sunt cei care o află. Şi strâmtă
este poarta şi îngustă este calea care duce la viață şi putini sunt care o află” (Matei 7,13-14).
Test
Subiecte:
1. Ce este ”asceza creștină”?
2. Cu cine luptăm?
3. Cine este ajutorul nostru de încredere în viața spirituală?
4. Care sunt ”armele” spirituale pe care le-am primit?
5. Cine sunt ”prințesele” din basmele creștine?
6. Ce reprezintă ”Împărăția” pe care o primește eroul drept răsplată?

S-ar putea să vă placă și