Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Propunător : prof. Ivan Veronica


Data : 26 martie 2009
Unitatea de învăţământ: Şc. cu cls. I-VIII ,,Gh. Magheru” Caracal
Clasa : a IV-a B
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina : Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare : Iisus Hristos – Dumnezeu şi Om
Subiectul lecţiei: Patimile şi Învierea Domnului.
Tipul lecţiei : mixtă

Obiective cadru :
- cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului ;
- cunoaşterea şi folosirea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase ;
- cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii;
- formarea virtuţilor creştine şi consolidarea comportamentului moral religios;
- educarea atitudinilor de acceptare, înţelegere şi respect faţă de cei de alte credinţe şi convingeri.

Obiective de referinţă:
- să prezinte importanţa iubirii ca mod de manifestare a lui Dumnezeu în lume ;
- să-şi dezvolte vocabularul, utilizând corect cuvintele şi expresiile noi din temele studiate ;
- să manifeste interes pentru lecturarea unor texte cu caracter religios ;
- să-L descrie pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Mântuitor al lumii şi Om adevărat ;
- să cunoască evenimentele din viaţa Mântuitorului ;
- să argumenteze rolul respectării poruncilior divine pentru mântuire
- să compare tipuri de comportament vizând relaţiile cu semenii, pornind de la situaţii concrete.

1
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

-obiective cognitive :
O1: să precizeze locul, timpul, şi participanţii la Cina cea de Taină;
O2: să descrie momentul culminant al Cinei de Taină (instituirea Sfintei Taine a Împărtăşaniei);
O3: să explice sintagma “Cina cea de Taină”;
O4: să descrie legătura dintre Cina cea de Taină şi Sfânta Liturghie.
O5 : să explice importanţa învierii Domnului pentru creştini;
O6 : să prezinte modul de pregătire a creştinilor pentru Sfintele Paşti;

-obiective psiho-motorii :
- să-şi manifeste capacitatea de a-şi controla mişcările şi gesturile în conformitate cu cerinţele disciplinei şcolare ;
- aă scrie corect şi estetic la tablă şi pe caiete, în ritm rapid ;

Obiective afectiv - atitudinale:


- să-şi formeze deprinderea de a citi cât mai des din Sfânta Scriptură;
- să-şi formeze deprinderea de a se împărtăşi cât mai des cu Trupul şi Sângele Mântuitorului;
- să conştientizeze valoarea prieteniei.
- să manifeste interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă;
- să dea dovadă de corectitudine în aprecierea răspunsurilor proprii şi ale colegilor;

Obiective sociale:
- să-şi dezvolte spiritul de echipă;
- să comunice cu membrii grupului şi să negocieze obiectivele;
- să-şi intensifice atitudinile pozitive faţă de colegi şi cadru didactic;

Strategia didactică: exersativ-aplicativă


1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia, lectura, observarea dirijată, exerciţiul, jocul
didactic;

2
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, imagini ppt., icoane, fişe de lucru;
3. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;

Principii didactice :
- principiul eclesiologic ;
- principiul hristologic ;
- principiul însuşirii conştiente şi active a cunoştinţelor ;
- principiul sistematizării ;
- principiul respectării particularităţilor de vârstă şi individuale.

Forme de evaluare : continuă-formativă ;


Durata : 45 min.
Locul de desfăşurare : cabinet de religie.

Bibliografie: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxa Române, Bucureşti, 1982;

2. Prof. Chiţescu, N., Pr. Prof. Todoran, Isidor, Pr. Prof. Petreuţă, I., ,, Teologia dogmatică şi simbolică”, Vol. II, Edit.
Renaşterea, Cluj-Napoca, 2005
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A.,
Bucureşti, 1996;
4. Danciu, Ana, Metodica predării religiei în învăţământul preuniversitar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova
2005;
5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a IV-a, Editura Sfântul Mina, Iaşi, 2008;
. 6. Pr. Prof. Stăniloae Dumitru, ,, Teologie dogmatică ortodoxă”, Vol. II, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al
Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2003,

3
II. Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evalua-
ctr. lecţiei op. min. procedee învăţământ organizare re
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2’  Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii.  Rostesc rugăciunea. - activitate
organizatoric  Notează absenţii.  Se pregătesc pentru frontală;
 Organizează clasa pentru începerea lecţiei. începerea lecţiei. - conver-
saţia
2. Verificarea 3’  Profesorul organizează clasa în trei grupe,  Răspund la întrebări: - conver- - activitate - apreci-
cunoştinţelor urmând ca elevii fiecărei grupe să - pentru a serba paştele saţia pe grupe; eri
alcătuiască întrebări din lecţia anterioară iudaic; –joc verbale;
celorlalte grupe. - cu Apostolii Săi; didactic -
- De ce a venit Mântuitorul Iisus Hristos la - cu mare bucurie, ca un notarea
Ierusalim? rege; rezultate
- Cu cine a mers El la Ierusalim? - nu; pentru ca îndemnaţi lor pe
- Cum a fost Mântuitorul Iisus Hristos întâmpinat de cărturari şi arhierei, au tablă şi
la Ierusalim de cei mai mulţi oameni? cerut condamnarea anunţare
- Cu aceleaşi sentimente de dragoste şi bucurie a Domnului la moarte; a
fost înconjurat tot timpul Mântuitorul Iisus câştigăt
Hristos cât a stat în Ierusalim? orilor;
3. Pregătirea 3’ Solicită elevii să precizeze evenimentele  Menţionează - - activitate
pentru lecţia importante la care au luat parte în acest început de evenimentele importante la conversaţi frontală;
nouă an calendaristic. care au participat (sărbători a
naţionale, familiale şi
Precizează diferenţa dintre sărbătorile laice şi cele religioase).
religioase.
Care este cea mai importantă sărbătoare religioasă
din această perioadă? Sărbătoarea Învierii
Domnului Iisus Hristos.
Cum se pregătesc creştinii pentru această mare
06 sărbătoare? Prin post, rugăciune, fapte
de milostenie.

4
.
4. Anunţarea 3’  Anunţă titlul lecţiei.,,Patimile şi Învierea  Scriu data şi titlul în - explica- - activitate
titlului lecţiei Domnului,, caiete şi ascultă ţia frontală;
noi şi  Scrie la tablă data şi titlul lecţiei, precizând explicaţiile
prezentarea obiectivele acesteia. profesorului.
obiectivelor Veţi cunoaşte evenimentele desfăşurate în
propuse Săptămâna Patimilor şi importanţa lor pentru
mântuirea noastră.
Veţi afla unde şi când a avut loc Cina cea de
Taină, cine a participat la această cină, care este
cel ce L-a vândut pe Mântuitorul Iisus Hristos,
despre patimile suferite pentru mântuirea noastră şi
despre Înviere.
5. Comunicarea 13’  Reaminteşte elevilor că la marea sărbătoare a  Elevii numiţi de - lectura; - Sfânta - activitate
noilor paştelui iudeilor exista tradiţia ca toţi evreii profesor citesc cu voce Scriptură; frontală;
cunoştinţe să sărbătorească paştele la templul din tare pasajele din Sfânta
Ierusalim. Fiind adunat mult popor la Scriptură, iar ceilalţi -
Ierusalim, arhiereii şi cărturarii au decis să-L urmăresc: descoperi-
prindă şi să-L omoare pe Iisus Hristos. “Atunci unul din cei rea dirijată
Miercuri, după intrarea Domnului în doisprezece, numit Iuda -
Ierusalim, aceştia s-au sfătuit cum să-L Iscarioteanul, ducându-se la conversaţi
prindă pe Iisus. Atunci l-au găsit pe Iuda care arhierei, a zis: Ce voiţi să- a
era lacom după bani. Amăgindu-l i-au plătit mi daţi şi eu Îl voi da în euristică;
30 de arginţi, iar Iuda urma să le dea mâinile voastre? Iar ei i-au -
amănunte despre locul unde putea fi găsit dat 30 de arginţi. Şi de problemat
Iisus. atunci căuta un prilej izarea;
 Cere elevilor să citească din Sfânta Scriptură potrivit ca să-L dea în
O1 fragmentele despre Vinderea Mântuitorului mâinile lor.
şi Cina cea de Taină., întâlnite în Evanghelia . Iar când s-a făcut seară, a
Sfântului Matei, capitolul 26, versetele 14 – şezut la masă cu cei 12
36. ucenici. Şi pe când mâncau,
În timp ce elevii citesc, profesorul intervine Iisus a zis: Adevărat grăiesc
vouă, că unul dintre voi mă

5
cu explicaţii şi prezintă imaginile ppt. va vinde. Şi ei întristându-se
foarte, ai început să-I zică
fiecare: Nu cumva eu sunt
Cina cea de Taină are loc în ultima săptămână din Doamne? Iar El, răspunzând
viaţa Mântuitorului, în seara zilei de joi. La această a zis: Cel ce a întins cu mine
masă a participat Mântuitorul împreună cu ucenicii mâna în blid, acela mă va
Săi - cei 12 Apostoli. Evenimentul a avut loc într- vinde.
un foişor – o încăpere de oaspeţi. Şi Iuda, cel ce L-a vândut,
răspunzând a zis: Nu cumva
Aceasta să o faceţi spre pomenirea!” Prin aceste sunt eu, Învăţătorule?
04 cuvinte, Mântuitorul a săvârşit pentru prima dată Răspuns-a lui: Tu ai zis.
Sfânta Taină a Euharistiei sau a Împărtăşaniei, Iar pe când mâncau ei,
02 îndemnându-ne să-I urmăm exemplul. Astfel, Iisus, luând pâinea şi
Hristos a rânduit ca această Sfântă Taină să se binecuvântând, a frânt şi,
săvârşească pe viitor în Biserică. dând ucenicilor, a zis: Luaţi,
mâncaţi, acesta este Trupul
Această cină poartă numele de Cina cea de Taină Meu. Şi luând paharul şi
pentru că în cadrul ei a fost rânduită o Taină – mulţumind, le-a dat, zicând:
Taina Sfintei Euharistii, dar şi pentru că atunci Beţi dintru acesta toţi, că
03 Mântuitorul Hristos a spus ucenicilor Săi unele acesta este Sângele Meu, al
lucruri tainice. Legii celei noi, care pentru
- Aceste lucruri tainice se refereau la faptul că unul mulţi se varsă spre iertarea
dintre ucenici Îl va vinde (Iuda) şi că atunci când păcatelor. Şi vă spun vouă
va fi prins, ei, ucenicii, “se vor sminti întru El, se că nu voi mai bea din acest
vor lepăda de El”, adică îl vor părăsi rod al viţei până în ziua
aceea cand îl voi bea cu voi,
nou, în împărăţia Tatălui
Meu. Şi după ce au cântat
laude, au ieşit la Muntele
Măslinilor.
“Bate-voi păstorul şi se
vor risipi oile turmei
Iar Petru, răspunzând I-a
05 zis: Dacă toţi se vor sminti
Iisus venise pentru a ne răscumpăra din robia întru Tine, eu niciodată nu
păcatului şi a morţii, iar pentru aceasta nu era mă voi sminti. Zis-a lui
necesară pierderea mântuirii lui Iuda. El a fost Iisus: Adevărat zic ţie că în

6
sensibilizat de Mântuitorul prin spălarea noaptea aceasta, mai înainte
picioarelor, gesturi de supremă iubire. De de a cânta cocoşul, de trei
hotărârea lui Iuda de a-L vinde pe Iisus, doar el e ori te vei lepăda de Mine.
răspunzător. Mântuitorul nu i-a îngrădit libertatea. Petru I-a zis: Şi de ar fi să
mor împreună cu Tine, num
-. Este prezentat arhiereilor Ana şi Caiafa, iar ă voi lepăda de Tine. Şi toţi
vineri guvernatorului Ponţiu Pilat, care negăsindu- ucenicii au zis la fel. Atunci
I vină Îl propune spre eliberare. Mulţimea îl Iisus a mers împreună cu ei
preferă pe Barnaba. Urmează patimile şi la un loc ce se cheamă Conversa-
răstignirea, coborârea de pe cruce, punerea în Ghetsimani şi a zis ţia
mormânt. Aceste evenimente au fost însoţite de ucenicilor: Şedeţi aici, până euristică
cutremure de pământ, învierea morţilor, ruperea ce Mă voi duce acolo şi Mă -
catapetesmei templului. Chiar dacă în acele voi ruga.” problema- activitate
momente, de frică, ucenicii L-au părăsit pe Iisus,  Scriu ideile principale. tizarea frontală;
după învierea Sa aceştia îşi vor redobândi curajul Se citesc versete despre
şi vor vesti învăţătura lui Hristos în toată lumea. A Patimile, Moartea şi activitate
treia zi, are loc învierea din morţi a Domnului şi Învierea Domnului. individuală
este sărbătorită anual în prima duminică cu lună Nevinovat sunt eu de
plină, după echinocţiul de primăvară. sângele Dreptului acestuia. -argumen-
Catapeteasma templului s- tarea
a sfâşiat în două de sus până
jos, şi pământul s-a
cutremurat şi pietrele s-au
despicat ;
Mormintele s-au deschis şi
multe trupuri ale sfinţilor
adormiţi s-au sculat.
6. Fixarea şi 7’  Prezintă icoana Cina cea de Taină , Învierea  Prezintă persoanele din - conver- - activitate - apreci-
sistematizarea Domnului. icoană. saţia; frontală; eri
noilor  Profesorul reorganizează grupele. Elevii sunt  Răspund la întrebări şi verbale;
cunoştinţe solicitaţi să citească ghicitori creştine şi să prezintă planşa cu -activitate -
dea răspunsurile prin ridicarea planşelor care soluţia ghicitorii. (joc pe grupe notarea
reprezintă momentul respectiv. didactic) rezultate
lor pe
tablă

7
8
7. Asocierea, 04 10’ - În prezent Cina cea de Taină se reactualizează, se - activitate
generalizarea săvârşeşte în Biserică, la fiecare Sfântă Liturghie. frontală;
şi aplicarea La rugăciunea preotului şi a întregii biserici, Duhul
Sfânt se coboară din ceruri şi preface pâinea şi
vinul de pe masa Sfântului Altar în trupul şi
sângele lui Hristos.
-Pâinea şi vinul care s-au prefăcut în Trupul şi
Sângele Domnului poartă numele de Sfânta
Împărtăşanie sau Euharistie. - observa-
- Noi creştinii suntem datori ca cel puţin în cele rea dirija-
patru posturi de peste an să mergem la Biserică tă;
06 pentru a ne spovedi şi împărtăşi cu Trupul şi
Sângele Domnului.
- Împărtăşindu-ne, ne asemănăm cu Sfinţii
Apostoli, care s-au împărtăşit primii cu trupul şi
sângele Mântuitorului Hristos.
- activitate
Prin Patimile, Moartea, Învierea Sa, Mântuitorul frontală;
05 arealizat răscumpărarea omului din robia
păcatului şi a morţii şi împăcarea lui cu
Dumnezeu.

 Propune următorea fişă de lucru:


I. La Paşti sărbătorim .............. - apreci-
-II. Subliniaţi varianta corectă: - exerci- - fişa de - activitate eri
Pe Iisus L-a vândut:  Rezolvă exerciţiul. ţiul; lucru; individuală; verbale;
a) apostolii Săi;
b) Iuda;
Moartea lui Iisus a fost dorită de:
a) toţi oamenii;
02 b) arhiereii şi cărturarii;  Elevii recită versuri.
III.Ce sfântă taină a fost instituită la Cina cea de

9
Taină?
Solicită copiii să recite poezii despre Învierea
Domnului, învăţate în cadrul lecţiilor de limba şi
literatura română.
8. Aprecierea 1’  Face aprecieri generale şi individuale privind  Ascultă aprecierile - activitate - apreci-
activităţii atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi profesorului. frontală; eri
elevilor implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. verbale/
 Notează elevii care au participat la lecţie. scrise;
9. Activitatea 2’  Anunţă tema pentru acasă:  Notează tema în caiete. - explica- - activitate
suplimentară - Alcătuiţi o compunere cu titlul ,,De Sfintele ţia; frontală;
Paşte”
10. Încheiere 1’  Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii.  Rostesc rugăciunea.

10
FIȘĂ DE LUCRU

I. La Paşti sărbătorim ...............................................................

II. Subliniaţi varianta corectă:

Pe Iisus L-a vândut:


a) apostolii Săi;
b) Iuda;

Moartea lui Iisus a fost dorită de:


a) toţi oamenii;
b) arhiereii şi cărturarii;

III.Ce sfântă taină a fost instituită la Cina cea de Taină?

....................................................................................................................................

Temă: Alcătuiţi un text cu titlul: Sfânta Împărtăşanie în viaţa mea.

11
SCHIȚA LECȚIEI

Vinderea Mântuitorului. Cina cea de Taină

- Cina cea de Taină este ultima masă luată de Mântuitorul Iisus Hristos cu ucenicii Săi.
- La această cină, Hristos a rânduit Sfănta Taină a Împărtăşaniei.
- Această Sfântă Taină se săvârşeşte în Biserică în timpul fiecărei Sfinte Liturghii.
- La cină, Hristos a descoperit Apostolilor că Iuda Îl va vinde.

-După Cină,Iisus a mers și s-a rugat în Grădina Ghetsimani


-Toate aceste evenimente se comemorează an de an prin slujbele deniilor.

12

S-ar putea să vă placă și