Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 01.04.2022

Clasa: a II-a D

Profesor învățământ primar: Ioana Conț

Unitatea de învățământ: Colegiul Național “Andrei Mureșanu”

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Muzică și mișcare

Unitatea tematică: Bun venit, primăvară!

Tema: Cântarea vocală în colectiv/ grupuri mici

Tipul lecției: mixtă

Forma de realizare: Activitate integrată

Timp: 45 minute

Discipline integrate: CLR, AVAP;

Competenţe specifice:

Muzică și mișcare

1.3. Recunoașterea sunetelor emise de jucăriile muzicale, în corelarea lor auditivă cu anumite calități ale sunetelor muzicale;
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do1- Do2, cu o structură ritmico-melodică;

3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical;

3.3. Confecționarea de jucării muzicale din materiale naturale;

Comunicare în limba română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

Arte vizuale şi abilităţi practice:

2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică;

Obiective generale:

- formarea deprinderilor de cântare vocală;

- utilizarea în interpretarea muzicală a mișcărilor sugerate de text;

- câștigarea atașamentului afectiv al elevilor față de muzică.

Obiective operaţionale: Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevul va fi capabil:

Cognitive:

O1 - să aplice deprinderile corecte de cânt (poziție corporală, respirație, emisie, dicție), cel puțin 95% dintre elevi;
O2 - să cânte în grup cântecele învățate („Flori de primăvară”), respectând linia melodică, cel puțin 85% dintre copii;
O3 - să interpreteze cântecul „Sosirea rândunicii” utilizând procedee variate (cântare în grup, cântare cu mișcarea sugerată de text, cântare ritmică,
cântare în dialog muzical, cu acompaniament muzical), cel puțin 90% dintre copii;
O4 - să răspundă corect întrebărilor adresate, cel puțin 90% dintre copii;
Afective:

O5-să participe activ și eficient în activitatea de muzică și mișcare, cel puțin 90% dintre copii.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, demonstrația, observația, explicația, exercițiul muzical, audiția muzicală, jocul didactic muzical,
dialogul muzical, cântarea la unison, cu mișcare;

Mijloace de învățământ: foi cu versurile cântecului nou, laptop, videoproiector, creioane colorate;

Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală;

Resurse umane: 23 de elevi;

Resurse temporale: 45 de minute;

Locul desfăşurării: sala de clasă;

Strategii de evaluare:

Formă de evaluare: continuă;

Metode de evaluare: observarea sistematică, chestionarea orală, aprecieri globale și individuale;

Instrumente de evaluare: lista de control.

Bibliografie:

Perțea, A., Radu, D., Radu, M. A. (2021), Muzică și mișcare, Clasa a II-a, Editura Aramis, București
Ministerul Educației Naționale - Programa școlară pentru clasa a II-a, Nr. 3418/19.03.2013

Link cântecel:

Link PowerPoint – joc interactiv Twinkl: https://www.twinkl.ro/resource/primavara-ce-sunt-eu-joc-interactiv-powerpoint-ro-ds-


1646748729

Link cântec: https://www.youtube.com/watch?v=iJd2TEAUgfY

Strategii didactice Metode/


Conținut instructiv – educativ
Etapele lecției Ob. Metode și procedee Mijloace Forma Forme/
Op. didactice Instrumen
de te
organizare
Activitatea învățătorului Activitatea elevului de
evaluare

Moment Se asigură mediul necesar desfășurării Elevii se pregătesc pentru Frontal Observarea
organizatoric activității: aerisirea sălii de clasă, începerea activității. sistematică
pregătirea materialelor didactice.
(1-2 min.)

Captarea atenției O4 Încep activitatea prin a adresa elevilor Răspunsuri așteptate din partea Conversația Frontal Observarea
următoarele întrebări: elevilor: sistematică
(3-4 min.) O5 Explicația
-Care sunt lunile anotimpului -Lunile de primăvară sunt:
primăvara? Dar a verii, a toamnei și a martie, aprilie și mai; a verii
iernii? iunie, iulie și august; a toamnei
septembrie, octombrie și
-Care sunt vestitorii primăverii?
noiembrie și a iernii decembrie,
-Ce fel de vreme putem avea ianuarie și februarie.
- Aceștia sunt: ghiocei, narcise,
primăvara? brândușe, pomi înfloriți,
păsări...
-Cum este ziua în lunile de primăvară -Ziua este mai lungă în lunile de
în comparație cu lunile iarnă? primăvară decât în lunile de
iarnă.
-Ce evenimente sărbătorim noi pe -Vremea primăvara poate fi
perioada primăverii? instabilă și imprevizibilă.
-Noi sărbătorim: Mărțișor – 1
martie; Ziua Mamei și Ziua
„Ce sunt eu?” – joc interactiv Femeii – 8 martie și Paștele –
O4 PowerPoint dată mobilă.

O5 Jocul interactiv „Ce sunt eu?” cu Jocul Laptop Frontal Observarea


tematică de primăvară le propune sistematică
copiilor să identifice o serie de Răspunsuri așteptate din partea Video-
elemente specifice anotimpului elevilor: proiector
primăvara.
1. Cuib;
Urmărind indiciile, copiii vor încerca să 2. Cizme de cauciuc;
ghicească ce element este descris 3. Curcubeu;
înainte de a dezvălui răspunsul. 4. Miel;
5. Soare;
Jocul conține opt elemente specifice 6. Aprilie;
anotimpului primăvara și patru indicii 7. Albină;
pentru fiecare element propus. 8. Mormoloc;

Elevii care doresc să răspundă, trebuie


să ridice mâna și să aștepte pentru a fi
numiți.

Elevii ascultă cu atenție cele


Pregătirea vocilor O1 Încep prin a reaminti poziția corectă de precizate de către propunătoare Conversația
pentru cântat cânt: spatele drept, picioarele pe podea, și se poziționează în poziția
mâinile pe bancă. Exercițiul muzical Frontal Observarea
potrivită pentru cântat.
sistematică
Mai apoi, voi desfășura următoarele
a. Exerciții de activități muzicale împreună cu elevii:
respirație
(5 min.) a) Exerciții de respirație sub formă de Evaluarea
joc: Mai apoi, desfășoară frontală
următoarele activități muzicale,
- umflăm balonul; respectând indicațiile primite,
b. Exerciții Jocul didactic Frontal
astfel:
melodice - facem precum șarpele; muzical
(5 min.)
- suflăm în lumânări. - Exerciții de respirație
sub formă de joc;
b) Exerciții de dicție (fiecare exercițiu
se va pronunța mai întâi rar, apoi din ce - Exerciții de dicție;
în ce mai rapid – ritmul poate fi
accelerat de două-trei ori): Observarea
2. Posibile răspunsuri din partea
Frontal sistematică
1. „Rici, rici, măi arici, scoate țepile elevilor:
Conversația
de-aici, - ra, re , ri , ro, ru , ră, rî;
Explicația
Buş-buş, cărăbuș ieși afară din culcuș.” - ba, be, bi, bo, bu, bă, bî;

2. Le voi cere copiilor să formeze și să - na, ne, ni, no, nu, nă, nî;
pronunțe silabe din perechi formate
- va, ve, vi, vo, vu, vă, vî;
dintr-o consoană și vocalele limbii
O4
române, după exemplul dat: ma, me, - la, le, li, lo, lu, lă, lî;
O5 mi, mo, mu, mă, mî

c) Exerciții de încălzire a vocii:

1. Mi, mi, mi, mi, mi;


Demonstrația
Me, me, me, me, me; - Exerciții de încălzire a
Evaluarea
vocii;
Ma, ma, ma, ma, ma; frontală

Mo, mo, mo, mo, mo;


Dialogul muzical
Mu, mu, mu, mu, mu.

2. Mi, me, ma, mo, mu;


Bi, be, ba, bo, bu;

Ni, ne, na, no, nu;

Di, de, da, do, du;

Ri, re, ra, ro, ru.

3. Mi, ma, mi, ma, mi;

Li, la, li, la, li;

Ni, na, ni, na, ni;

Ri, ra, ri, ra, ri.

Reactualizarea O1 Cântam cântecul anterior învățat, Elevii vor cânta pentru prima Conversația Laptop Frontal Observarea
conținutului intitulat „Flori de primăvară”. dată cântecul de la început la sistematică
anterior învățat O2 Explicația Video-
sfârșit împreună cu toata clasa,
Prima dată voi cânta împreună cu toată iar mai apoi vor cânta în echipe Cântare la unison proiector
(15 min.) clasa, după care vom forma trei echipe Pe grupe
cât mai frumos posibil. Aprecieri
care vor cânta fiecare pe rând
cântecelul cap-coadă. verbale
Vor aplauda prestația celorlalte
echipe.
Vom aplauda prestația și străduința
fiecărei echipe.

Predarea- învățarea O1 Anunțarea titlului – „Sosirea Elevii ascultă cu atenție Conversația Laptop Frontal Observarea
noului conținut rândunicii” explicațiile oferite de către sistematică
(formarea noilor propunătoare, iar mai apoi Explicația Video-
priceperi și Pentru început vom audia cântecelul auditează cântecelul. proiector
O3 intitulat „Sosirea rândunicii”.
deprinderi) Aprecieri
Rândunica a sosit, verbale
(10 min.) O5 Primăvara vine,

Iată mugurii-nverzesc, Evaluarea


frontală
-prezentarea Grădinițele-nfloresc

materialului stimul Tot e viu și-ntinerit

Caci e cald- și bine.

-dirijarea învățării

Ger, zăpadă, tot s-a dus,

Primăvara vine!

Răsărit-ați mândre fiori,

Si prin zări se vad cocori,


Observarea
Verde-i jos, senin e sus Răspunsuri așteptate din partea Conversația Laptop Frontal sistematică
elevilor:
Caci e cald si bine. Explicația Video-
a) Cântecelul mi se pare proiector
Refren: frumos/ interesant. Aprecieri
La, la, la, la, la, la, la, verbale
b) În cântec se vorbește
La, la, la; La, la, la. (x2)
despre venirea
O4 Analiza sumară a cântecului (strofe, primăverii.
refren)
O5 c) Cântecul are două
a. Cum vi se pare acest cântecel? strofe și un refren.

b. Despre ce este vorba?

c. Câte strofe are? Foi cu Observarea


O3 Conversația versurile Frontal
Împart copiilor fișe cu noul cântec. Elevii citesc în gând tot sistematică
cântecelul, iar mai apoi numesc cântecului
Solicit elevii să citească în gând tot
cântecelul, iar mai apoi să îmi spună cuvintele necunoscute de către
dacă există cuvinte necunoscute de aceștia.
către aceștia.
Mai apoi are loc memorarea versurilor.
Numesc un elev care va citi cu voce
tare prima strofă și refrenul, după care Elevul numit de către
le vom cânta împreună cu toată clasa, propunătoare va citi cu voce
tare prima strofă și refrenul, Observația Laptop
odată cu cântecelul de pe YouTube.
urmând să o cântam împreună Video-
După care voi ruga alt elev să citească cu toată clasa. proiector
cu voce tare a doua strofă, urmând să Exercițiul muzical
cântam împreună cu toții cea dea doua Următorul elev solicitat va citi
strofă, ajutându-ne de cântecelul de pe și a doua strofă, urmând să
YouTube. cântam împreună cu toții cea
dea doua strofă, ajutându-ne de
La final vom încerca să cântam întreg cântecelul de pe YouTube.
cântecul, tot așa, ajutându-ne de Laptop
O1 cântecelul de pe YouTube (de câteva Vom încerca să cântam întreg Exercițiul muzical Observarea
ori până când elevii își însușesc cântecul, tot așa, ajutându-ne de sistematică
cântecul). cântecelul de pe YouTube, de
câte ori este nevoie pentru a Video-
O3 Dialog muzical proiector Pe grupe
Voi împarți din nou elevii în două retine întreg cântecelul.
Aprecieri
grupuri și îi voi numi alternativ să cânte
verbale
câte o strofă a cântecului și refrenul la Mai apoi, elevii vor fi împărțiți
final cu ajutorul meu la nevoie. în grupe și vor cânta alternativ
câte o strofă a cântecului de
câteva ori.
Observarea
Consolidarea O5 Cântare cu mișcarea liberă a corpului: Elevii cântă și dansează într-un Cântarea la unison, Laptop Frontal sistematică
conținutului și mod armonios. cu mișcare, dialog
obținerea Voi ruga elevii să se ridice în picioare muzical Video-
performanței și să danseze după linia melodică a proiector
O3 cântecelului anterior învățat și în
(7 min.)  același timp să cânte cât mai frumos.

În timpul rămas, voi lasă copiii să Creioane


deseneze un simbol al primăverii pe colorate
fișă.

Încheierea activității Se fac aprecieri globale și individuale Elevii ascultă aprecierile oferite Conversația Frontal Aprecieri
(1 – 2 min.) despre participarea elevilor la de către propunătoare.
activitate. verbale
Versuri: Flori de primăvară

Astăzi în grădina mea, o zambilă a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

O zambilă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, o narcisă a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

O narcisă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, o lalea a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

O lalea a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, liliacul a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

Liliacul a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!


Ghiocei și viorele, brebenei și micșunele

Toate-au înflorit și eu am zâmbit

Am zâmbit, am zâmbit florile au înflorit

Dragă primăvară, bine ai venit!

Florile înfloresc, doar atunci când eu zâmbesc

Dragă primăvară ce mult te iubesc!!!

Versuri: Sosirea rândunicii


Refren:
Rândunica a sosit, La, la, la, la, la, la, la,
Primăvara vine, La, la, la; La, la, la. (x2)
Iată mugurii-nverzesc,
Grădinițele-nfloresc
Tot e viu și-ntinerit
Caci e cald- și bine.

Versuri: Sosirea rândunicii


Ger, zăpadă, tot s-a dus,
Primăvara vine! Rândunica a sosit,
Răsărit-ați mândre fiori, Primăvara vine,
Si prin zări se vad cocori, Iată mugurii-nverzesc,
Verde-i jos, senin e sus Grădinițele-nfloresc
Caci e cald si bine. Tot e viu și-ntinerit
Caci e cald- și bine.

Ger, zăpadă, tot s-a dus,


Primăvara vine!
Răsărit-ați mândre fiori,
Si prin zări se vad cocori,
Verde-i jos, senin e sus
Caci e cald si bine.

Refren:
La, la, la, la, la, la, la,
La, la, la; La, la, la. (x2)

S-ar putea să vă placă și