Sunteți pe pagina 1din 6

Babotă Roxana Rebeca Teoria și metodologia instruirii

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației P.I.P.P, ID, ANUL II

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.04.2020

CLASA I

ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ȘI ŞTIINŢE

DISCIPLINA: CUNOAŞTEREA MEDIULUI

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ANOTIMPURILE

SUBIECTUL LECȚIEI: PRIMĂVARA

TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ

SCOPUL: - dobândirea de noi cunoştinţe despre primăvară


- dezvoltarea gândirii limbajului şi observaţiei

1
Babotă Roxana Rebeca Teoria și metodologia instruirii
Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației P.I.P.P, ID, ANUL II

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

A. COGNITIVE
O1 : să răspundă la întrebări despre anotimpul iarna ( fenomenele și lunile
anotimpului iarna, activitățile oamenilor, sărbătorile iernii)
O2: să denumească fenomenele specifice anotimpului de primăvară ;
O3 : să enumere florile de primăvară şi păsările călătoare care se întorc în ţară ;
O4 : să identifice muncile prestate de oameni în anotimpul de primăvară ;
O5 : să precizeze sărbătorile acestui anotimp ;
O6 : să enumere lunile de primăvară ;
O7 : să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare,
fenomene din mediul înconjurător ;
.

B. AFECTIVE
– să participe afectiv şi efectiv la însuşirea noilor cunoştinţe, manifectând interes
pentru toate activităţile propuse;
- să respecte regulile lucrului în echipă.

C. PSIHO-MOTORII
– să respecte poziţia corectă în bancă, poziţia corpului la scris.
- să păstreze disciplina pe tot parcursul lecţiei

STRATEGII DIDACTICE

1. RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia.

2. RESURSE MATERIALE: manual, fişe, planşă cu primăvara, calculator,


prezentare power-point.

3. RESURSE TEMPORALE – 45 minute

4. RESURSE UMANE – 16 elevi

BIBLIOGRAFIE :
- Programă şcolară pentru clasa I şi a II-a,Cunoașterea mediului, M.E.C.T,
- Curriculum Naţional, Ministerul Educaţiei şi Cercetării
2
Babotă Roxana Rebeca Teoria și metodologia instruirii
Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației P.I.P.P, ID, ANUL II

- Caiet de cunoașterea mediului: clasa I, Claudia Aurora Morar, Simona Adriana Ilișiu, -
Cluj-Napoca: Maxim Bit, 2009

FORME DE ORGANIZARE:
 Frontală
 Individual
 Grupe de câte 5-6 elevi

EVALUARE ŞI INSTRUMENTE:
- formativă (continuă)
- observare sistematică
- evaluare pe grupe.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.

3
Babotă Roxana Rebeca Teoria și metodologia instruirii
Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației P.I.P.P, ID, ANUL II

SECVENȚELE Ob. CONŢINUTUL ÎNVĂȚĂRII STRATEGII EVALUARE


LECŢIEI DIDACTICE
1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfășurării optime a -planşe
organizatoric lecţiei -fişe
1 min Pregătirea elevilor pentru activitate. -calculator
2. Verificarea Se verifică cunoştinţele dobândite anterior despre
cunoştinţelor anotimpul iarna : -conversaţia -evaluare frontală
4 min -lunile de iarnă -explicaţia
O1 -fenomenele specifice acestui anotimp -rebus
-sărbătorile iernii -planșă
-activităţile oamenilor
Vom completa un rebus împreună cu copii, din care va
rezulta pe verticală cuvântul iarna.
3. Captarea atenţiei
5 min Voi prezenta elevilor un set de ghicitori power-point -calculator -evaluare frontală
O3 despre primăvară, al căror răspuns trebuie să-l -prezentare
O4 identifice . power-point
-frontal

4. Anunţarea temei şi Astăzi , la cunoaşterea mediului vă veţi aminti care


a obiectivelor sunt celelalte semne ce vestesc venirea primăverii şi care
1 min sunt cele mai importante sărbători ale acesteia.
Va trebui să fiţi atenţi la întrebările pe care vi le voi -explicaţia
adresa , să formulaţi răspunsuri corecte, să priviţi cu
atenţie imaginile pe care vi le voi prezenta pentru ca la
sfârşitul lecţiei să rezolvaţi corect sarcinile fişelor de
lucru .
5. Dirijarea învăţarii Le cer elevilor să observe imaginea din manual şi planşa
20 min de la tablă , după care le cer sa-mi răspundă la o serie de -observarea
întrebări: -frontală
O2 -Cum este cerul ? Ce culoare au norii ? -conversaţia
-Ce transformări observaţi la plante ? Ce floricele
vestesc sosirea primăverii -explicaţia
4
Babotă Roxana Rebeca Teoria și metodologia instruirii
Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației P.I.P.P, ID, ANUL II
O3 -De unde ies aricii ? Ce alte animale se trezesc din
hibernat ? Ce păsări se reîntorc în ţară ? Ce fac ele ? Ce -manual
fac albinele ?
O4 _-În ce lună a anului vine primăvara ? Care sunt celelalte -planşă
luni de primăvară ? Ce anotimp urmează ? Ce am
O5 sărbătorit pe 1 Martie ? Dar pe 8 Martie ? Mai cunoaşteţi -calculator
să alte sărbători ce au loc primăvara ?
O6 -Ce fac oamenii primăvara ?
Cer elevilor să facă o comparaţie între zilele de iarnă şi zilele -individual
O7 de primăvară.
Propun elevilor să cântăm cântecul ,,Primăvara” cu -prezentare
suport muzical ( prezentare power-point ) muzicală power-
point
6.Obţinerea O2 Realizez o sinteză a celor discutate cu ajutorul -calculator -frontală
performanţei O3 calculatorului . Pe ecran vor rula imagini specifice -prezentare
5 min O4 anotimpului de primăvară însoţite de întrebări la care power-point
O6 copiii trebuie să răspundă. -problematizarea
O7
7. Asigurarea retenției O2 Evaluarea se va realiza pe grupe . Fiecare grupă va -fişe -evaluare pe grupe
și transferului O3 primi câte o fişă pe care trebuie să o rezolve împreună. -creioane colorate
8 min O4 (Anexa 1) -pe grupe
O5 -explicaţia
O6 Fiecare elev primește o fișă pe care trebuie să coloreze: -conversaţia
O7 - doar ghioceii pe care sunt scrise lunile primăverii
- pomul cu elemente specifice anotimpului primăvara. -evaluare
(Anexa 2) individuală

8. Încheierea activităţii Se apreciază modul în care au răspuns şi au lucrat elevii -aprecierea


( concluzii, Temă pentru acasă : lecția ,,Primăvara” și de desenat pe verbală
aprecieri, temă) manual doar acele desene potrivite zilelor de primăvară
1 min de la pagina 47 din manual.
Pentru activitatea elevilor împart stimulente.

5
Babotă Roxana Rebeca Teoria și metodologia instruirii
Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației P.I.P.P, ID, ANUL II

S-ar putea să vă placă și