Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactică integrată

Data: 20.05.2021

Ora: 11:00-11:45

Școala: Gimnazială „Lucian Blaga”

Clasa: pregătitoare D

Propunător : Tiplea Nichita

Aria curriculară: Matematică și științe

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Forma de realizare: activitate integrată

Tema zilei: Flori de primavara

Domenii integrate: MEM + CLR

Subiectul lecției: Numerele 0-31

Tipul lecției: recapitulare, sistematizare și consolidare de cunoștiințe dobândite anterior

Scopul: Insusirea cunostintelor referitoare la anotimpul primavara

C2 General
COMPETENTE SPECIFICE:

1.1Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31

1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31

1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul familiar

COMPETENTE INTEGRATE:

1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar

1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

Obiective operaționale:

O1 – să enumere zilele saptamanii/lunile anului

O2 – să numere florile din materialele prezentate

O3 – să ordoneze crescător/descrescător

C2 General
O4- să compună/descompună numerele date

Strategia didactică:

a. Metode și procedee: conversația, joc de rol, explicația

b. Mijloace: laptop,video-proiector,fise,calendarul zilei

c. Forme de organizare: predare online - frontal, individual

Resurse:

a. Temporale: 30+15 min

b. Spațiale: sala de clasa

c. Umane: propunătorul și elevii clasei pregătitoare D

d. Bibliografice:

Programa școlară (2014).

C2 General
Etapele lecției Ob. Conținuturi Metode Materiale Evaluare
op. didactice
1. Moment Se creeaza un climat potrivit pentru Conversația
organizatoric inceperea activitatii.Elevii isi pregatesc Explicația
materialele necesare pentru inceperea orei.
2. Reactualizare
a Propunatorul provoaca copiii sa si Conversația Calendarul Observația
cunoștiințelor O 1 aminteasca zilele saptamanii,lunile zilei sistematică
anului,vremea si alte fenomene ale naturii. Explicația Aprecieri
individuale

3. Captarea Se prezinta un video in care o persoana Joc de rol Observația


atenției prezinta rubrica meteo.Propunatorul Conversația Laptop sistematică
provoaca elevii sa incerce sa joace rolul Explicația Video-
prezentatorului. proiector
4. Anunțarea
temei și a Azi vom folosi flori de primavara pentru a Conversația
obiectivelor numara,pentru a ordona ,pentru a compara si
pentru a face diferite calcule.
5. Dirijarea Vom lucra pe panou:
consolidării și - Ce zi a săptămânii este astăzi? Observația
a - Ce zi a fost ieri? sistematică
sistematizării O2 - Ce zi va fi mâine? Conversația Flipchart Aprecieri
cunoștiințelor O3 - Cate zile sunt intr o saptamana? Explicația colective și
- Cum este vremea? Calenfarul individuale
- În ce lună suntem ? zilei

C2 General
- Cate luni sunt intr un an? conversatia
- Care sunt lunile de iarnă?
- Ce anotimp urmează după iarnă ?
O4 - Care sunt lunile de primăvară?
Care sunt schimbările care se produc în
natură? Descrierea florilor de primăvară şi
identificarea unor caracteristici legate de
mediul de viaţă (apă, aer, lumină, căldură).

Roata numerelor-antrenament mintal


(numărare înainte, înapoi, din 2 în 2,
comparare, ordonare).

-numaram florile(poza pe videoproiector)

-numaram florile din 2 in 2 crescator si


descrescator

-comparam (flip-chart+caiete)

-ordonam (flip-chart + caiete)

C2 General
Elevii sunt împărțiți în 5 grupe : grupa
6. Asigurarea 02 ghioceilor, grupa zambilelor , grupa Conversația Observația
feed-back- 03 panselutelor,grupa lalelelor si grupa Flipchart sistematică
ului 04 margaretelor. Fise Aprecieri
Fiecare grupă are de rezolvat sarcini de lucru individuale
diverse, organizate gradual. (Anexa 2). Explicația și colective

La final se expun rezolvările.

O3
Elevii colorează o fișă, cu desene
reprezentând flori.

7. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale. Discuții


lecției libere

C2 General
C2 General

S-ar putea să vă placă și