Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Ion Bojoi”, Structura „Mihail Sturdza, Flămânzi
Clasa:I
Propunător: Berbunschi Mariana Monica
Unitatea de învățare: „Magia primăverii”
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina:Arte vizuale și abilități practice
Subiectul lecției: Flori de primăvara
Forma de realizare:activitate integrată
Tipul lecției: de formare de priceperi și deprinderi
Competențe specifice:
*Arte vizuale și abilități practice:
1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;
1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1 Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3 Realizarea de obiecte/ construcții/ folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

Obiective operaționale:
O1- să decupeze după contur diferite forme;
O2- să utilizeze corect materialele necesare realizării lucrării;
O3- să realizeze lucrările respectând tehnica de lucru și indicațiile primite;
O4- să analizeze după criteriile stabilite lucrările realizate.
Resurse:
I. Metodologice
Strategia didactică
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observația, demonstrația
Mijloace de învăţământ: hârtie colorată, foarfecă, lipici, șabloane cu picături; laptop, imagini.
Forme de organizare: frontal, individual.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
SCENARIU DIDACTIC
Ob. STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE op. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII EVALUARE
LECȚIEI Metode și Materiale Forme de
procedee didactice organizare
Moment Se asigură condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a Conversația Frontal Observarea
organizatoric lecţiei. Se pregătesc materialele necesare pentru activitate. sistematică

Captarea atenției Ne reamintim sarcina dată de Zână și realizăm că mai avem Conversația imagini Frontal observare
doar un plic și am terminat. În ultimul plic vom găsi un mesaj: laptop sistematică
„Dragii mei! Mai avem puțin și reușiți să rupeți vraja. Pentru
ultima încercare de astăzi va trebui să urmăriți cu atenție Explicația video- Individual
câteva imagini și să ghiciți florile de primăvară. Mult proiector
succes!”
Se va realiza un PPT pe care vor fi diferite imagini
reprezentând anotimpul primăvara și diferite flori specifice
acestui anotimp.
Anunțarea temei Astăzi, la ora de abilități practice, vom realiza un colaj de Conversația Frontal
flori alcătuite în întregime din picături de diferite mărimi.
Formarea și 1. Prezentarea și intuirea lucrării model: conversația lucrare observare
dezvoltarea Se prezintă elevilor lucrarea model. Se intuiesc materialele explicația model frontal sistematică
ppriceperilor și necesare realizării lucrării: hârtie colorată, lipici, foarfecă. demonstrația șabloane cu individual aprecieri
deprinderilor 2. Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru: picături verbale
O1 Se decupează picături de diferite mărimi și de diferite culori, hârtie
O2 apoi se lipesc pe o coală neagră sub forma unei flori. colorată
O3 3. Realizarea lucrării de către elevi: foarfecă
Elevii realizează lucrările sub atenta îndrumare a învățătoarei. lipici
Aceștia au posibilitatea de a-și manifesta creativitatea, nefiind
necesar să realizeze o lucrare asemănătoare cu modelul
prezentat. Li se atrage atenția asupra faptului că lucrarea lor
trebuie să aibă un aspect îngrijit.

Evaluarea O4 Se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: finalizarea conversația lucrările Frontal Evaluare orală
lucrărilor lucrării, corectitudinea execuţiei,aspectul estetic, elevilor
originalitatea lucrării.
Se expun lucrările finalizate. Elevii analizează și evaluează
lucrările colegilor, cât și propriile lucrări.

Încheierea Se strâng materialele folosite în timpul activității. Se fac conversația frontal aprecieri
activității aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la verbale
lecţie.
Explic elevilor că orele de astăzi s-au încheiat și terminăm de
împodobit copăcelul primăverii. Aceștia sunt felicitați pentru
modul în care au rezolvat sarcinile.

S-ar putea să vă placă și