Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: C.S.E.I - Negrești


Propunator: Mardare Alexandru-Ionut
Data: 31.05.2022
Clasa: a IV-a A (Deficiență moderată)
Aria curiculara :Terapie educatională complexă și integrată.
Modulul: Stimulare cognitivă
Subiectul activitati: Animale domestice,animale sălbatice(comparare medii de viața,hrană).
Tipul activitatii: Consolidare.
Scopul: Consolidarea cunoștințelor cu privire la animalele domestice și sălbatice din țara noastră.

Obiective operaționale

Cognitive : :
O1: să explice ce înseamnă animal domestic/sălbatic.
O2: să decupeze imaginile cu animale domestice și cu animale sălbatice,în funcție de mediul lor de viață.
O3: să precizeze cu ce se hrănesc animalele domestice și cu ce se hrănesc animalele sălbatice.

Afective :
O4: să respecte regulile jocului explicate de profesor.

Psihomotorii
O5 : să si coordoneze miscarile pentru manevrarea materialelor de lucru

Metode şi procedee: Conversaţia, explicația,jocul didactic,problematizarea,audiția.


Mijloace de învăţământ:Calculator,planșă cu animale domestice și animale sălbatice, fișă de lucru reprezentând o casă și o
pădure,imagini reprezentând animale domestice și sălbatice , fișa de lucru.
Forme de organizare: Frontal,individual;
Forma de evaluare: Formativă.
Resurse temporale: 45 de minute
Bibliografie: Vodită,A.,2003,Jocuri didactice pentru cunoașterea mediului,Editura Aramis,București,
Nr. Secvențele Obiective Continutul instructiv-educativ Metode si Mijloace de Modalitati de
Crt. activitații operațional procedee învăţământ evaluare
e
1. Momentul Pregătirea materialelor Conversația
organizatoric didactice și asigurarea
1 min climatului psihopedagogic
necesar bunei desfășurări a lecț
iei.
2. Captarea atenției Se va realiza prin vizionarea Conversația Capacitatea de
2 min unui filmuleț despre animale Audiția Calculator concentrare a
domestice și animale sălbatice si atenţiei
prezentarea unei planșe cu Planșă cu
animale domestice și animale animale
sălbatice. domestice și
animale
sălbatice,

3. Anuntarea Profesorul-educator anunță Conversația Calculator Capacitatea de


subiectului lecției titlul activității,”Animale concentrare a
și a obiectivelor domestice,animale atenţiei
2 min sălbatice”(comparare medii de Explicația
viață,hrană) și le precizează
elevilor că vor participa la o
activitate cu un joc, o fișă de
lucru, care le va îmbogăți
cunoștințele despre animale
domestice și animale sălbatice.
4. Dirijarea învătării O1 Pentru început se reamintește Conversatia Plansa de lucru Capacitatea de a
33 min elevilor ce înseamna animal reprezentand o defini ce
domestic și ce înseamnă animal casa si o padure inseamna
sălbatic.O parte dintre animale animal domestic
depind de om.Acesta le si ce inseamna
hrănește,le îngrijește,le oferă Explicatia animal salbatic
adăpost (ex: pisica,câinele,vaca
etc.).Animale care se pot
descurca singure și trăiesc în
O5 pădure se numesc animale Imagini cu Capacitatea
sălbatice(ex;vulpea,ursul,porcul animale elevilor de a
mistret etc.). domestice si decupa
Pe baza discuțiilor purtate cu salbatice imaginile cu
elevii se propune următorul joc: Jocul didactic animale
„Găsește-mi locul!”. Elevii au foarfecă domestice și cu
pregătite pe masă imagini cu Problematizarea animale
animale domestice și cu animale lipici sălbatice și de a
sălbatice pe care le au primit în le asocia cu
pachetul educațional,imagini pe mediul de viață.
care le vor decupa. Deasemenea
în pachetul educațional au
primit și o fișă de lucru
reprezentând o casă în partea
stanga și o pădure in partea
dreapta. După ce decupează
imaginile cu animale domestice
și animale sălbatice, eleviile le
vor lipi pe fișă ținând cont de
mediul de viață(animale
domestice în dreptul casei, iar
cele sălbatice în dreptul
pădurii).

5. Asigurarea O3 Elevii vor primi o fișă de lucru Explicația Fișă de lucru Capacitatea de a
transferului în care vor trebui să asocieze Conversația cu imagini și asocia
4 min fiecare animal cu hrana pe care Munca doua sarcini animalele cu
O4 o consumă. Și vor trebui sa taie independentă hrana pe care o
cu o linie oblica animalele care consumă.
nu sunt domestice dintr-o lista Capacitatea de a
cu imagini. face diferența
intre animalele
domestice și
cele sălbatice
dintr-un sir de
imagini.
6. Evaluare Voi face aprecieri asupra Explicația Aprecieri
2 min modului de participare a elevilor Conversația verbale pe baza
la lecție si a comportamentului răspunsurilor
lor. primite.
7. Incheierea Fac aprecieri colective și Explicația
activității individuale asupra participării Conversația
1 min elevilor la activitate.
La sfârșitul orei, copiii vor
primi câte o recompensă.
Anexa 1
Anexa 56

Fisa de lucru 1

1.Lipiți imaginile cu animale, ținând cont de mediul lor de viață .


Anexa 2
Fisa de lucru 2

1. Asociază animalul cu hrana preferată după model:

2. Încercuiește animalele domestice și taie cu o linie animalele sălbatice.


Anexa 3

S-ar putea să vă placă și