Sunteți pe pagina 1din 16

GRÃDINIŢA CU PROGRAM NORMAL BUCŞANI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


“Prietenii mei din povesti”
EDUCATOARE:
TIMOFTE MARIA-MIRABELA
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

GRUPA: mică

TEMA ANUALA DE STUDIU: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA PROIECTULUI : “Animale îndragite!”

SUBTEMA: “Prietenii mei din poveşti”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, individual, pe echipe

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

COMPONENTA ACTIVITĂŢII
 Activităti de dezvoltare personală
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul,Calendarul naturii
Rutine: “ Să îngrijim animalele”( deprinderea de a ingriji animale)
Tranziţii: „Trenuleţul animalelor”
„Mergem, mergem pe carare/ Ne intalnim cu ... in cale” –exercitii de mers
 Jocuri si activităti didactice alese (etapa I şi etapa a III-a)

ALA I:
JOC DE MASĂ: Aşază-mă la locul meu!
CONSTRUCŢII: Adăposturi pentru animalele din poveşti

ALAII:
JOC DE MIŞCARE: “Vulpe, dormi?”

 Activităţi pe domenii experienţiale:


 Domeniul Limbă şi comunicare („Ce ştim despre animale?” – joc didactic)

Sarcina:
- identificarea animalelor domestice si salbatice intalnite in poveşti;
- educarea capacitatii de a comunica si coopera cu membrii grupului din care face parte,

Regulile jocului: Copilul care a fost atins cu bagheta fermecată va rezolva o sarcină (de a ghici animalul
domestic prezentat, de a spune daca propozitiile spuse de educatoare sunt adevarate sau false, de a recunoaste
povestea si personajele acesteia), astfel echipa din care face parte va fi recompensată cu o piesă din puzzle;

Elementele de joc: jetoane cu animale domestice si salbatice, imagini din poveşti, cubul poveştilor,
surpriza, bagheta fermecată, întrecerea, aplauzele.

 Domeniul om si societate:”Animale din poveşti”-activitate practică - machetă

SCOPUL:
 Consolidarea cunoştinţelor referitoare la animalele domestice şi salbatice;
 Consoildarea deprinderii de a raspunde corect si complet intrebarilor adresate din poveştile cunoscute;
 Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica (rupere, lipire).

OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:


O1-să recunoasca animale domestice/sălbatice si sa le aseze in cosuletul corespunzator;
O2-să descrie in propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical, animalele animalele
extrase din cosulet (urs, vulpe, lup, capră, pisică, căţel”- care este puiul lui, ce mănâncă, şi foloasele
pe care le au);
O3-să clasifice animalele după mediul lor de viaţă;
O4-să aşeze animalele la locul lor pe machetă;
O5-să exerseze tehnicile de lucru insusite anterior: rupere, lipire;
O6-să construiasca adaposturi pentru animale cu ajutorul pieselor din trusele puse la dispoziţie;
O7-să coopereze cu colegii de grup în vederea finalizării sarcinilor propuse.

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, Diagrama Venn, turul galeriei, jocul didactic.

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu animale domestice şi sălbatice, siluete ale unor animale din poveşti, cutiuţa
surpriză, puzzle, baghetă, cubul, casetofon, CD, coşuleţe, polistiren, vată, crenguţe de copaci, grăunţe ( grâu,
boabe de porumb), fân, căsuţă de carton, cuburi, figurine-animale.

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;
 Curriculum pentru învătământul prescolar, MECT, 2008;
 ***Revista învăţământului preşcolar nr. 1-2/2009, Bucureşti, 2009
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineată. Copiii sunt asezati pe covor în semicerc. Are loc salutul
„Bună dimineaţa ...iepuraşilor, ursuleţilor, pisicuţelor, etc..! Salutul se va realiza în cerc, prin tehnica comunicării
rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din
partea dreaptă, printr-o strangere de mana.
Se completează Panoul de prezentă, fiecare copil asezându-si poza pe silueta unui animal de carton. Apoi se
completează Calendarul naturii, verbalizând acţiunea: („Iarna este pe sfarsit, in luna februarie, a doua zi a
saptamanii, marti)
Noutatea zilei. După realizarea acestor rutine, la uşă va bate cineva, va intra şi va aduce un iepuraş, un
pachet mare, o scrisoare şi plicuri cu cerinţele sectorelor unde vor lucra copiii. Copiii din grupa mică îi vor
demonstra iepuraşului câte ştiu ei despre animalele domestice şi sălbatice din poveştile/poeziile învăţate.
Educatoarea le citeşte copiilor scrisoarea primită în pachet.
Educatoarea va deschide pachetul primit din care va scoate primul plic in care se află cerintele probelor, o
bagheta, puzzle pentru fiecare echipa, mai multe jetoane cu animalele (domestice şi sălbatice din
poveştile/poeziile cunoscute) şi ecusoane.
Pentru a rezolva sarcinile jocului vom folosi urmatoarele cuvinte: „Cu bagheta fermecată/Eu te voi numi
îndată” atunci cand eu ating un copil cu bagheta, acesta trebuie sa rezolve sarcina primită. Pentru fiecare răspuns
corect voi pune in cosuletul fiecarei echipe câte o piesă de puzzle. Fiecare echipa îşi va forma propriul puzzle, daca
va raspunde corect la întrebarile adresate.
Le voi spune copiilor că jocul se numeste :„Ce ştim despre animale?”, prin intermediul mai multor probe:

Proba 1: ”Ghici cine este si cum este”


- se vor forma 3 grupuri mici, fiecare primind un ecuson cu un animăluţ (catelulsilor, iepuraşi, calutilor);
- grupele se vor forma in functie ecusonul pe care il au in piept;
- fiecare copil va extrage un jeton pe care va fi imaginea unui animal domestic si-i va spune principalele
caracteristici,
- descrierea animalului va fi completata de ceilalti copii ai grupului,
- raspunsurile corecte ale grupului vor fi recompensate cu cate o piesa de puzzle;

Proba 2: ”Adevărat sau fals!”


- casuta vulpii se numeste cotet....
- vulpea este sireata...
- vulpea mananca peşte....
- ursul mananca miere.....
- ursul nu are coada....
- căsuţa ursului se numeşte bârlog......
- lupul a mâncat iezişorii din poveste....
- lupul traieste in padure...
- lupul mananca iarba ....

Proba 3: „Cubul povestilor”


Copiii vor avea în faţă un cub „Cubul povestilor”, cu imagini din poveştile cunoscute. Sarcina lor este aceea
de a arunca cubul şi de a prezenta povestea în dreptul căruia s-a oprit cubul (numele si personajele povestii
respective ).
Raspunsurile corecte se aplauda.
După finalizarea jocului didactic are loc tranziţia: „Trenuleţul animalelor”- copiii asezati in rand, părăsesc
sala de grupă si vor merge la masa.
La sectoare se vor desfăşura jocuri şi activităţi didactice alese.
Se face intuirea materialelor, a sarcinilor de lucru, după care copiii îşi aleg sectorul de lucru preferat şi
desfăşoară activităţile liber alese sub îndrumarea şi supravegherea educatoarei. Toţi preşcolarii sunt încurajaţi şi
ajutati acolo unde intampina greutati.
Copiii se vor îndrepta spre sectoarele deschise în funcţie de ecusoanele pe care le au în piept: grupa
căţeluşilor, grupa pisicutelor, grupa calutilor.
După ce copiii isi aleg sectorul unde vor lucra educatoarea le va spune: Spor la lucru! Prin intermediul unor
versuri:
“Dar să-ncepem lucrul
Şi s-avem mult spor
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la Sector.”

În cadrul sectorului “Joc de masă”: „ Aşază- mă la căsuţa mea!”, copiii vor primi diferite jetoane cu animale
domestice/sălbatice din poveştile cunoscute şi două coşuleţe decorate caracteristic modului de viaţă al acestora:
ferma şi pădurea. Aceştia vor trebui să aşeze animalele domestice şi pe cele sălbatice în coşuleţele
corespunzătoare.
La sectorul „ Arta”: ( DOS- Activitatea Practică) unde copiii vor realiza o machetă cu tema ”Animale din
poveşti”. În cadrul acestui sector copiii vor primi: siluete ale unor animale din poveşti, scobitori, grăunţe, vată, fân
şi pastă de lipit. Alături de aceste materiale copiii vor avea pe măsuţă o bucată de polistiren împărţită în două: pe
o parte va fi o fermă, pe cealaltă o pădure. Ei vor avea ca sarcină să lipească pe siluetele animalelor fire de ata,
vata, lana, pe care apoi să le ataşeze acolo unde le este locul: animale domestice la fermă, animale sălbatice în
pădure. Copiii trebuie să lipească vată pe polistiren şi hrană (grăunţe, fân, oase, şoricei) pentru fiecare animal în
parte.
La sectorul „Constructii”: „Adăposturi pentru animalele din poveşti”: copiii vor primi cuburi şi animale-
figurine. Din cuburile primite, acestia vor avea de realizat adăposturi pentru animăluţe.
După ce toţi copiii au terminat lucrul se trece pe la fiecare sector şi se vor aprecia lucrările care vor fi expuse
la panou.
Prin intermediul tanziţiei: „Mergem, mergem pe carare/ Ne intalnim cu ... in cale” (dacă animalul spus de
educatoare este un animal salbatic- copiii se ghemuiesc/ dacă este un animal domestic- copiii vor imita sunetul
animalului respectiv) se trece la ultima parte a activităţii unde educatoarea le propune copiilor să desfăşoare un
joc de mişcare numit: “Vulpe,dormi?”

Jocul se desfăşoară astfel:


Educatoarea le explica modul de desfasurare al jocului astfel: într-o parte a clasei este culcusul iepurasilor,
iar in cealalta parte este vizuina vulpii. Un copil va fi vulpea, care sta in vizuina ei, restul vor fi iepurasii. Se
delimiteaza casutele prin doua linii. La semnalul de incepere, iepurasii ies din culcus sarind spre vizuina vulpii
unde se opresc si striga:
“Vulpea somnoroasa
S-a inchis in casa .”
Vulpea se trezeste, alearga dupa iepurasi care se intorc cat de repede pot la culcusul lor. Iepurasul prins este
dus in casuta vulpii si va fi eliberat cand va prinde alt copil. In timpul jocului mai multi copii vor fi in rolul de vulpe.

Joc de proba:
Pentru o mai buna intelegerea a jocului, educatoarea propune un joc de proba, astfel va chema un copil-
vulpe şi unul –iepure. Iepurele va striga la vulpe “Vulpea somnoroasa / S-a inchis in casa” iar aceasta se trezeste si
il alearga.
Apoi se trece la desfasurarea propriu-zisa a jocului.
Jocul se va incheia in momentul in care toti copiii-iepure au fost prinsi de vulpe.
Evenimentul Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
didactic Metode şi Material Forme
procedee didactic de
organizare
Moment Se vor asigura condiţiile necesare catalogul;
organizatoric pentru desfăşurarea optimă a activităţii: calendarul
- amenajarea spaţiului educaţional şi naturii;
pregătirea materialului didactic; jetoane observare
Se trece la întâlnirea de dimineaţă conversaţia pentru frontal a
( salutul, prezenta, calendarul naturii) calendarul comporta
naturii; mentului
siluete ale copiilor
animalelor din
carton pe care
sunt lipite
pozele
copiilor;
Captarea Se realizează prin intermediul noutății surpriza iepurasul;
atenţiei zilei, moment in care copiiii vor avea pachetul;
parte de o surpriză: un iepuraş, un surpriză;
pachet si o scrisoare. plicurile cu
Educatoarea aşează iepuraşul în sala cerinţele
de grupă, alături de copii şi citeşte sectoarelor;
scrisoarea primită.
Anunţarea Astazi, copii iepurasul a venit la noi sa
temei şi a vada ce stiti voi despre animalele conversaţia frontal
obiectivelor domestice si salbatice. Pentru acest
lucru voi trebuie sa fiti foarte atenti la
jocurile pe care le vom desfasura si să îi
demonstram acestuia ca putem iubi atat
animalele domestice cât şi pe cele
sălbatice.
Astazi vom desfasura jocul “Ce ştim
despre animale?”. pe grupuri
Prezentarea Explicarea şi demonstrarea regulilor
conţinutului jocului: conversaţia ecusoane
şi Copiiii vor fi împărţiţi în 3 grupuri mici,
desfăşurarea fiecare primind un ecuson cu un explicaţia
activităţilor animăluţ ( catelusilor, iepuraşi, calutilor).
Aceştia vor avea de rezolvat corect
sarcinile aduse de iepuras.
În pachetul primit se afla: cerintele
probelor, o bagheta, puzzle pentru
fiecare echipă, jetoane cu diferite observare
animale, ecusoane. a
Pentru a rezolva sarcinile jocului baghetă comporta
vom folosi urmatoarele cuvinte: „Cu mentului
bagheta fermecată/Eu te voi numi copiilor
îndată” atunci cand eu ating un copil cu
bagheta, acesta trebuie sa rezolva
sarcina propusa. Rspunsul copilului va fi
completat si de alti copii ai grupului.
Fiecare răspuns corect va aduce in
cosuletul fiecarei echipe câte o piesă de
puzzle. Fiecare echipa îşi va forma
propriul puzzle, daca va raspunde corect
la sarcinile primite.
Acum, haideti sa vedem daca ati
inteles ce trebuie sa faceti. Pentru a
vedea acest lucru, vom desfasura un joc
de proba. Demonstra
Se realizează jocul de probă, se ţia
oferă explicaţii suplimentare în cazul în
care se constată că regulile sau modul de
desfăşurare nu au fost bine înţeles. Le
voi arata o imagine cu un animal si le voi conversaţia
cere sa-mi spuna ce fel de animal este,
cu ce se hraneste, cum se numesc puii
lor si din ce poveste face parte

Proba 1: ”Ghici cine este si cum explicaţia jetoane cu


O1 este” animale
- Se vor forma 3 grupuri mici,
O2 fiecare primind un ecuson cu
un animăluţ (catelulsilor, demonstra
pisicutelor, calutilor); ţia puzzle
- Grupele se vor forma in functie
ecusonul pe care il au in piept;
- Fiecare copil va extrage un
jeton pe care va fi imaginea coşuleţe
unui animal domestic si-i va
spune principalele
caracteristici,
- descrierea animalului va fi
completata de ceilalti copii ai
grupului,
- raspunsurile corecte ale
grupului vor fi recompensate
cu cate o piesa de puzzle;

O2 Proba 2: ”Adevărat sau fals!” explicaţia

- casuta vulpii se numeste


cotet....
- vulpea este sireata... demonstra
- vulpea mananca peşte.... ţia
- ursul mananca miere.....
- ursul nu are coada....
- căsuţa ursului se numeşte
bârlog..
- lupul a mâncat iezişorii din
poveste....
- lupul traieste in padure...
- lupul mananca iarba ....

Proba 3: „Cubul povestilor” explicaţia cubul


Copiii vor avea în faţă un cub
„Cubul povestilor”, cu imagini din
poveştile cunoscute. Sarcina lor este
aceea de a arunca cubul şi de a prezenta demonstra
povestea în dreptul căruia s-a oprit ţia
acesta (numele si personajele povestii
respective).
Raspunsurile corecte se aplauda.
Complicarea jocului

Copiii sunt asezati in semicerc si Casetofon


sunt atenti la intrebarile mele. Ei trebuie CD
sa recunoasca animalul prezentat de
mine cu ajutorul catorva caracteristici
(eu traiesc in padure si casuta mea se
numeste vizuina; eu sunt personajul care
i-a mancat pe iezisori) sau la casetofon
unde copiii vor asculta onomatopeele
specifice anumitor animale..
După finalizarea jocului didactic
are loc tranziţia: „Trenuleţul
animalelor”- copiii asezati in rand,
părăsesc sala de grupă si vor merge la
masa.

Voi prezenta sectoarele de activitate


cu materialele şi sarcinile specifice.
Obţinerea Copiii intuiesc materialele de la
perfomanţei fiecare sector, ascultă cerinţele explicaţia evaluare
educatoarei şi sarcinile ce trebuie orală
realizate. Apoi fiecare isi alege sectorul
preferat. conversaţia
Copiii se vor îndrepta spre
sectoarele deschise în funcţie de
ecusoanele pe care le au în piept: grupa
căţeluşilor, grupa pisicutelor, grupa frontal
calutilor.
După ce copiii şi-au ales sectorul la
care vor lucra educatoarea le va spune :
“Dar să-ncepem lucrul
Şi s-avem mult spor analiza
O1 Azi lucrează fiecare produselo
Cu ce are la Sector.” pe grupe r activităţii
În cadrul sectorului “Joc de
O3 masă”: „ Aşază- mă la căsuţa mea!”, explicaţia Coşuleţe
copiii vor primi diferite jetoane cu
animale domestice/sălbatice din conversaţia Jetoane cu
poveştile cunoscute şi două coşuleţe animale evaluarea
decorate caracteristic modului de viaţă demonstraţi orală
al acestora: ferma şi pădurea. Aceştia a
vor trebui să aşeze animalele domestice pe grupe
O4 şi pe cele sălbatice în coşuleţele
corespunzătoare.
O5 La sectorul „Arta”: ( DOS- explicaţia
Activitatea Practică) unde copiii vor Siluete ale
O7 realiza o machetă cu tema ”Animale din conversaţia animalelor
poveşti”. În cadrul acestui sector copiii domestice şi
vor primi: siluete ale unor animale din demonstra sălbatice
poveşti, fire de ata, lana, grăunţe, vată, ţia
fân şi pastă de lipit. Alături de aceste Polistiren
materiale copiii vor avea pe măsuţă o
bucată de polistiren împărţită în două: Pastă de lipit
pe o parte va fi o fermă, pe cealaltă o Vată
pădure. Ei vor avea ca sarcină să lipească
pe siluetele animalelor fire de ata, vata, Grăunţe
lana, pe care apoi să le ataşeze acolo Fân
unde le este locul: animale domestice la
fermă, animale sălbatice în pădure.
O6 Copiii trebuie să lipească vată pe
polistiren şi hrană (grăunţe, fân, oase,
şoricei) pentru fiecare animal în parte.
La sectorul „Constructii”:
„Adăposturi pentru animalele din
poveşti: copiii vor primi cuburi şi
animale-figurine. Din cuburile primite, explicaţia Cuburi
copiii vor avea de realizat adăposturi
pentru animăluţe. conversaţia Figurine-
Pe parcursul secvenţei ALA, animale
preşcolarii se vor roti astfel încât toţi să demonstra analiza
participe la realizarea machetei din ţia produselo
cadrul sectorului “Artă”. r activităţii
Parcurgerea tuturor centrelor nu
este obligatorie.
După ce toţi copiii au terminat
lucrul se trece pe la fiecare sector şi se turul
apreciază lucrările care au fost expuse la galeriei lucrările
panou. copiilor

Copii, acum pentru ca am terminat


lucrul pe sectoare, am realizat
Realizarea adaposturi pentru acestea, le-am sortat,
feed-back-ului le-am asezat pe macheta in mediul lor
de viata, haideti sa vedem daca voi ati
invatat anumite lucruri care v-au
determinat sa le ocrotiti a si sa le iubiti
pe ambele la fel. aprecieri
Astfel, educatoarea le prezintă două Conversaţia Coală frontal individual
cercuri, în interiorul primului este e, frontale
aşezată ferma, în cel de al-doilea Explicaţia
pădurea. În dreptul fiecărui cerc vom
aşeza animalele corespunzătoare şi Diagrama Imagini cu individual
hrana acestora. animalele şi
Venn
La intersectia cercurilor copii hrana lor
trebuie sa aşeze hrana comuna celor
doua tipuri de animale: domestice si
salbatice (fan, carne).
La sfarsit educatoarea
concluzioneaza faptul ca sunt si animale
salbatice care mananca fan ca si
animalele domestice, sunt si animale
domestice care manca carne ca si
animalele salbatice.

Încheierea Se trece la ultima parte a activităţii


activităţii unde educatoarea le propune copiilor aprecieri
un joc de mişcare numit: “Vulpe, Conversaţia recompense frontal individual
dormi?”. e
În încheiere, pentru a recompensa frontale şi
buna participare a copiilor la activitate Joc de
aceştia vor primi medalioane în grup
interiorul cărora sunt lipite diferite
animale din poveşti.

S-ar putea să vă placă și