Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect Didactic

Data: 25.01.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Cristian
Clasa: Pregătitoare A
Propunător: Prof. Inv. Primar Grapă Bogdana Gabriela
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice (AVAP)
Unitatea tematică: Prietenia
Subiectul lecţiei: Vitraliul
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: lecţie integrată
Domenii integrate:
 Comunicare în limba română
 Muzică şi mişcare

Competenţe specifice vizate:

 Arte vizuale şi abilităţi practice


1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen
animat, care reflectă un context familiar;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;

 Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

 Muzică şi mişcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

Obiective operaţionale:
 O1- Să răspundă la întrebări folosind propozițiile dezvoltate.
 O2- Să vizioneze materialul video propus
 O3- Să rețină care sunt culorile primare
 O4- Să obţină amestecuri dintre culori, folosindu-le în lucrare pentru realizarea petelor picturale;
 O5-Să rezolve corect și disciplinat sarcinile de lucru
 O6-Să aprecieze lucrările proprii și ale altor copii

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, munca independentă, audiţia, analiza, aprecierea, evaluarea

Materiale didactice: videoproiector, laptop, pensule, acuarele, pahar pentru apă, șervețele umede și uscate

Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

Forme de evaluare: observarea sistematică, aprecierea, lucrările elevilor, turul galeriei

Durata: 35' – activitatea propriu-zisă


15' – activităţi integrate şi recreative

Bibliografie: 1.MEN, Programele şcolare aflate în vigoare, pentru clasa pregătitoare, aprobate prin ordin al ministrului Nr.3418/19.03.2013;
2.Școala colorată, activități integrate pentru clasa pregătitoare, Editura ARTKLETT
3. www.twinkl.co.uk
Nr. Momentele lecţiei Ob Conţinutul ştiinţific al activităţii Resurse Forme Forme
crt. op Procedurale Materiale de de
org. ev.
1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea Materiale Frontal
organizatoric lecţiei şi se stabileşte un climat adecvat. necesare
(2) lecţiei
a) Discuţii pregătitoare-Captarea atenţiei - o voi
2. Dirijarea învăţării O1 Conversaţia Imagini Frontal Obs.
(35) realiza printr-o imagine cu un vitraliu și voi genera sistem.
discuții.

Voi prezenta copiilor un material PPT despre tehnica


Vitraliului.
b) Anunţarea temei și a obiectivelor Frontal
„Astăzi, la ora de arte vizuale şi abilităţi practice,
vom realiza o lucrare prin tehnica vitraliului și încercăm
să îl reprezentăm pe Omul de zăpadă, prietenul lui Videopro-
James.”. Conversaţia iector,
La sfârșitul orei veți ști să identificați vitraliile în viața de laptop Frontal
zi cu zi, veți reuși să pictați în contur respectând anumite
reguli și veți putea să vă prezentați lucrarea în fața clasei.
c) Analiza modelului
Voi aşeza în câmpul vizual al elevilor modele de Planşă
lucrări realizate pe hârtie cu această tehnică.
Voi adresa întrebări elevilor:
- Câte culori sunt folosite?
- Cum sunt dispuse culorile? Conversaţia
Observaţia Frontal
Materiale
Intuirea materialelor
O2 necesare
- De ce materiale veţi avea nevoie? (coli, acuarele,
pensule, pahar de apă, șervețele umede și uscate).
Explicaţia
Observaţia Frontal
Planşă
d) Explicarea modului de lucru
Vom folosi următoarele culori: roșu, galben,
albastru, portocaliu, violet și verde. Coli de
O3 Regula care trebuie respectată este aceea că nu se desen,
vor folosi aceleași culori alăturat. acuarele, Obs.
Fiecare figură geometrică conturată va conține o pensulă sistem.
Individu-
singură culoare.
Munca al
e) Executarea temei de către elevi independen.
 Se dă semnalul de începere a lucrului. Audiţia
 În timp ce elevii lucrează, voi da, acolo unde este Obs.
nevoie, unele indicaţii individuale. sistem
 Le voi spune să fie atenţi, să nu folosească prea multă
Obs.
apă, să lucreze îngrijit. sistem.
 Copiii lucrează pe fond muzical (audiază cântece de
O4 iarnă)
O5
f) Semnalul de încetare a lucrului
Lucrările
 Îl voi da în momentul în care a expirat timpul destinat
elevilor
lucrului. (timer) Aprecie-
Analiza rea.
g) Analiza şi aprecierea lucrărilor Youtube Turul lucrările
3. Se apreciază lucrările individual şi pe grupe şi se trag galeriei elevilor
concluzii .
Activităţi recreative Se trage la sorți copilul care își va prezenta lucrarea în Audiţia
(8) O6 fața clasei. Frontal
4.
Cântăm şi ne mişcăm pe melodia: Uite-așa
Încheierea activităţii
(5)

Se adună materialele rămase şi se face curat la locul de


muncă.

S-ar putea să vă placă și