Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Studentulstagiar: Țurcan Inga


Clasa: a III-a ,,E”
Disciplina: Educația plastică
Unitatea de învățare: Frumosul din jurul nostru
Subiectul lecției: Materiale şi tehnici de artă plastic. Thenica: aplicarea frunzulițelor pe hârtie.
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Sub-competenţe:
1.2. Explorarea materialelor grafice, picturale și a tehnicilor corespunzătoare în diverse aplicații practice.
Obiectivele lecției: La sfârșitul lecţiei, elevul va fi capabil:
O1 :să distingă efectele artistice ale tehnicii de aplicare;
O2: să exploreze calitățile plastice ale suportului din hârtie;
O3: să construiască pe suportul de hârtie semne plastice cu ajutorul frunzuliței, obținând efecte de frunzuliță;
O4 :să realizeze o compoziție proprie manifestând creativitate;
O5 :să manifeste obiectivitate în aprecierea rezultatelor proprii și ale colegilor.
Strategii didactice:
− Forme: frontal, în echipe, individual.
− Metode, tehnici și procedee: atelier, problematizare, explicaţia, demonstraţia, munca independentă.
− Mijloace didactice:hârtie de textură diferită, lucrări ale elevilor din alte promoții, material și ustensile pentru realizarea lucrării (hârtie, apă, pensule,
acuarelă), cupe-semafor, poster cu criteriile de succes (P9).
Strategii de evaluare: EFP (P1, P9), EFI, autoevaluare (fișe).
Produsul evaluat Criterii de success

1. Respect tema plastică şi subiectul.


2. Combin potrivit materiale propuse.
P4.Colaj. Materiale tradiționale/ moderne
3. Amplasez armonios elementele colajului în spaţiul plastic.
4. Execut lucrarea cu acurateţe.
5. Realizez subiectul într-un mod individual și creativ

Bibliografie:
1. Curriculum național, clasele I-IV. Chișinău: 2018.
3. Metodologia privind implementarea ECD, MECC, 2019.
4. Samburic, E.; Prisăcaru, L. Educaţiaplastică, clasa a II-a. Chișinău: ARC, 2015
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI
Strate
gii de
Elemente de conținut T’ Strategii didactice
O evalua
re
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace
1. Organizareaclasei
Asigurarea condițiilor și climatului favorabil începerii
organizate a lecției. Copii spun Salutul.
- SALUTUL:
Clopoţelul a sunat, Frontal
Noi în clasă am intrat. 1
Bucuroşi şi încântaţi, min
O
Veseli şi disciplinaţi,
5
Note bune să luăm,
Să lucrăm, să ascultăm.
Lecţia noastră a pornit
Şi vă spunem:
-Bine ațivenit!
Aleg emoticonul potrivit și îl
Stabilirea climatului pozitiv. lipesc pe planșă. Explicația
-Copii pe mese aveți niște emoticoane care vă descrie 3 Emoti-
dispoziția voastră, alegeți una dintre ele, scrieți prenumele și o min coane
lipiți pe planșe la Dispoziția mea pentru a vedea cum vă
simțiți voi asăzi la lecție.
2. Verificarea temei pentru acasă. Reactualizarea cunoștințelor și a capacităților.
• Ateliere de explorare.
Se prezintă atelierele în care elevii vor explora (tactil) diferite Copii își amintesc informația Frontal
O feluri de hârtie, de ex. carton, șervețel, hârtie cretată, hârtie anterioară. Explicația
2 cerată, hârtie boțită, hârtie creponată. Hârtie
La semnal, elevii își aleg atelierul și explorează câteva minute. -Nu, toate hârtiile au grosime
-Copii cum credeți voi toate hârtiile sunt la fel? diferită.
O -Dar cum credeți din ce este confecționată hârtia?
1 Carton
La alt semnal, se mută în alt atelier. La final, împărtășesc
succint, frontal, experiența obținută. 5 Indivi-
min dual Șervețel

3.Consolidarea materiei și formarea capacităților la nivel:


-Copii dar voi cunoașteți ceva informație depre hârtie? Copii își expun părerile.
Hârtia este materialul cel mai accesibil și mai frecvent
utilizat în artele plastice. Ea poate avea diferite caracteristici:
diferite grosimi și diferite nuanțe de culori, suprafața netedă Explicația
sau aspră, mată sau lucioasă. Fiecare copi ia câte o bucată 5
Expresivitatea unei linii sau a unei pete de culoare depinde de de hîrtie o analizează și o min
caracteristicile hârtiei – de textura hârtiei (Textura hârtiei – pipăiesc.
structura hârtiei, considerată sub aspectul orientării spațiale a Frontal
elementelor ei constitutive.
La tablă sunt prezentate tipurile de hârtie.
a) Productiv
• Anunțarea temei plastice, a subiectuluiși a tehnicii de lucru:
Realizarea unei compoziţii plastice cu subiectul „Frunze de
toamnă” folosind Frunze din natură.
• Expoziție. 4
Observarea dirijată a unor compoziții în tehnica aplicării min Tabla
frunzuliței realizate de elevi din promoții anterioare.

Demonstrarea, explicarea și monitorizare a etapelor Copii își pregătesc


activității de creație. materialele și ascultă cu
O Orientările și sfaturile vor viza cu precădere păstrarea atenție pașii lucrării. Frontal Hârtie
3 integrității hârtiei, umezirea suficientă, folosirea cutelor:
-Copii iar acum haideți să începem lucrarea: . Apa
−luăm o frunzuliță;
− aplicăm culoare pee a(guașă);
O − o așezăm pe foaie; 20 Indivi-
4 − cu mâna o tapăm astfel încât să obținem o amprentă a min dual
frunzei. Acuarelă

− După folosirea frunzulițelor, vă poate ajuta să participați și


voi la îngroparea frunzelor uscate, deci, până la urmă, să
aduceți un mic aport și la salvarea naturii. Tehnica aceasta ne
convinge că se poate lucra pe orice fel de hârtie folosind și
alte obiecte, iar cu abilitate și creativitate pot fi obținute
compoziții interesante și frumoase. Textura hârtiei oferă
diverse posibilități de a da expresivitate lucrării.

b) de transferuri în alte domenii


Activitate în echipe. Conversa-
Problematizare: Deoarece, hârtia este ția
O - De ce este important să economisim hârtia? confecționată din copaci, iar euristică
5 Concluzii: − Producerea hârtiei este foarte „scumpă” pentru noi trebuie să ocrotim natura
Terra. Pentru o tonă de hârtie est enevoie de a tăia circa 20 de Frontal Imagini
copaci, iar copacii cresc timp foarte îndelungat și sunt
necesari pentru sănătatea ecologică a planetei. De aceea,
oamenii s-au învățat a recicla hârtia, a o refolosi în diferite
feluri. Explicația
-De aceea copii noi trebuie sa avem grijă de natură și să o
ocrotim, astfel noi vom avea un aer curat si o natura mai verde

4.Evaluarea curentă, instructivă


Elevii vor semnaliza cu ajutorul cupei-semafor de culoare
roșie dacă are nevoie de sprijin.
• Evaluarea rezultatelor: Fișe de
− 1-2 elevi (care au reușit să finiseze lucrarea) prezintă oral, în lucru
baza criteriilor (P4).
Învățătorul corectează și argumentează, solicit opinii ale
colegilor. 3 Indivi-
Data: min dual
– Elevii completează fișele
Elevul: de evaluare bifând casetele
Compoziție plastic în baza aplicării frunzulițelor cu culoare. corespunzătoare conform
O Bifează: indicațiilor. Explicația Creioane
5 cu verde – independent, creativ; Lucrările se prezintă colorate
cu galben – cu ezitări, ghidat de învățător; învățătorului, împreună cu
cu roșu – cu dificultate, cu mai mult sprijin. fișa completată (cei care nu
Cum mi-a reușit: Opinia Opiniaînvățătorului au reușit să finiseze, vor
mea recupera acasă sau la
-să respect tema plastic şi programul cu zi prelungită).
subiectul?
-să utilizez materialele și
ustensilele?
-să folosesc tehnica hârtiei
boțite,obținând
expresivitate plastică?
-să execut lucrarea cu
acurateţe?

-Iar după ce ați finalizat de îndeplinit fișele le aduceți la


mine să vedem cît de sinceri sunteți.

5.Bilanțul lecției. Concluzii

O5 - Tehnica Declar lumii întregi Realizeză reflecții asupra Frontal Tehnica Microfon
 Azi la lecție am înțeles... activității. 4 Declar
 Nu îmi este suficient de clar... min lumii
 Știu să explic cuvintele... Individua întregi
 Trebuie să fiu... l
6.Anunțarea temei pentru acasă.

Copii iar pe acasă puteți să încercați și alte obiecte să 1min Frontal


aprentați pe foaia de hârtie.

S-ar putea să vă placă și