Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

o Data: 10.10.2021
o Clasa: a IV a
o Unitatea de învățământ:Colegiul Național Pedagogic “Spiru Haret”Buzău
o Propunător: Olaru Roxana Maria
o Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
o Manualul: „ Arte vizuale şi abilităţi practice - manual pentru clasa a III-a”, Mirela Flonta,
Claudia Stupineanu, Simona Dobrescu, Editura CD PRESS, Bucureşti, 2015- vol.1
o Unitatea de învăţare: "Lumea în creion"
o Tema plastică: Ritmul liniilor
o Subiectul: Linia – element de limbaj plastic.Perspectiva. „Drum pierdut”
o Tipul lecţiei: formare de competenţe

COMPETENŢE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare
- participarea la discuții despre comunicarea prin imagine în pictură, desen/grafică
- identificarea rolului mesajelor vizuale prin studierea de albume de artă
1.2. Diferențierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții
și în mediul înconjurător
- participarea la exerciții-joc de observare a elementelor de limbaj plastic din natură și din
compoziții plastice
- participarea la exerciții-joc de observare a culorilor și a griurilor colorate și neutre în spațiul
înconjurător și în compoziții plastice
- exerciții de identificare a unor elemente de expresie de limbaj plastic în forme plastice plane
realizate prin: fuzionare, curgere liberă, stropire forțată
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de
tehnici de lucru adecvate
- selectarea de diverse materiale (culori de apă, tușuri, creioane, pensule, etc.), în vederea utilizării
acestora
- asocierea tehnicilor adecvate materialelor selectate (tehnici ale culorilor de apă, tehnici mixte,
tehnici ale colajului etc.)
- realizarea de elemente de limbaj plastic (de exemplu, linii de diferite tipuri cu piatra, creta,
creioane moi etc.; linii cu margini clare, accentuate sau slab vizibile etc.)
- exerciții de diversificare a ariei de utilizare a elementelor de limbaj plastic în scopul amplificării
potențialului lor expresiv
- realizarea de texturi de suprafață folosind tehnici și materiale diferite
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
- explorarea ipostazelor liniei în reprezentări grafice
- realizarea de contururi, decupaje, colaje, amprentări, zgârieri etc.
- exerciții de schițare, prin linie expresivă, a unor forme ușor de recunoscut
- exersarea obținerii expresivității, prin combinarea elementelor de limbaj plastic
- explorarea proprietăților expresive ale formelor naturale
● FORME DE ORGANIZARE: - frontal, pe grupe, individual

● INTERVENŢIA PROFESORULUI: permanentă

● METODE: - de comunicare orală: -expozitive: explicaţia


- interogativ-participative: conversaţia, problematizarea
- de explorare a realităţii: observarea dirijată
- bazate pe acţiune: exerciţiul, activitatea independentă

● MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- materialele şi instrumentele de lucru: acuarele, pensule, pahare cu apă, prosopele, bloc de desen,
carton A4, creion, cărbune pentru desen, pastel, cretă, planşe model, manual

Bibliografie:
● M.E.N. - Programa şcolară pentru disciplina “Arte vizuale şi abilităţi practice” - clasele a III-a-a
IV-a, Bucureşti, 2014 , Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
● Flonta, Mirela; Stupineanu , Claudia; Dobrescu, Simona - ” Arte vizuale şi abilităţi practice - manual
pentru clasa a III-a”, Editura CD PRESS, Bucureşti, 2015- vol.1
● Ghid metodic - Educaţia plastică în ciclul primar, Ed. Polirom, Iaşi, 1997
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Momentele Conţinutul ştiinţific/ Timp Strategii didactice Evaluare


crt lecţiei Activităţi de învăţare alocat Resurse Resurse Resurse instrumente/
procedurale materiale organizatorice indicatori
1. Moment -Aşezarea materialelor şi a 2’ -instructajul acuarele activitate -evaluare formativă
organizatoric instrumentelor pe bănci verbal pensule individuală
pahare cu apă
-Pregătirea lucrărilor realizate în -observarea prosopele
ora precedentă dirijată bloc de desen
-conversaţia carton A4
creion
cărbune pentru desen
pastel
cretă
2. Reactualizarea -Conversaţie pe baza lucrărilor din exerciţiul planşa din ora precedentă – activitate - examinarea orală:
cunoştinţelor ora anterioară, cu scopul de a conversaţia „Brad punctat” frontală recunoaşterea
(vocabularul 5’ punctului de
plastic) reactualiza cunoştinţele despre dimensiuni diferite
punctul ca element de limbaj care pot reda
plastic şi despre instrumentele distanţa şi mărimea
obiectelor
folosite pentru redarea punctelor:
creionul cu mină de grafit sau -aprecieri frontale
cărbunele de desen -evaluare orală
formativă
3. Dirijarea 3.1. Captarea atenţiei imagine ce prezintă subiectul - proba practică:
învățării -Identificarea liniei ca element de conversaţia şi tema plastică a lecţiei identificarea liniilor
2’ folosite pentru
limbaj plastic pe imagini - suport realizarea imaginii
3.2. Anunţarea temei şi a explicaţia
subiectului 1’
-Sunt prezentate tema: „Ritmul
liniilor” şi subiectul: „Drum
pierdut”
3.3. Discuţie pregătitoare 3’ explicaţia activitate
-Se explică elevilor ce trebuie să frontală
urmărească în realizarea lucrărilor
individuale, tehnicile folosite:
desenul şi pictura cu acuarele. suport de lucru
-Se prezintă suportul de lucru (hârtie)
( planşa – „Drum pierdut”). pensule
-Elevii îşi aleg culorile cu care vor acuarele
lucra. creion
- proba practică:
3.4. Demonstrarea tehnicii de 6’ activitate obţinerea liniilor şi
lucru demonstraţia individuală a elementelor în
-Exerciţii de obţinere a perspectivă
perspectivei – reprezentarea -aprecieri frontale
tridimensională (înălţime, lăţime, -evaluare orală
adâncime) prin desen a unor formativă
obiecte din lumea reală, pe o
suprafaţă plană

4. Etapa de -Se realizează planşa cerută exerciţiul suport de lucru - proba practică:
creaţie respectând etapele de lucru: explicaţia (planşă) realizarea lucrării
25’ acuarele activitate cerute, respectând
1. Trasarea unei linii orizontale în observarea pensule individuală tehnica de lucru,
mijlocul colii de desen pentru a dirijată creion tema şi subiectul
reprezenta cerul şi pământul în -aprecieri frontale
-evaluare orală
părţi egale
formativă
2.Găsirea centrului de interes – un
punct în mijlocul liniei de orizont
3.Unirea punctului cu cele patru
colţuri ale colii de desen
4.Desenarea copacilor, între
diagonale
5.Desenarea tuturor elementelor
peisajului (copacii, drumul) sub
linia de orizont
.-Se oferă indicaţii suplimentare.
-Se ajută elevii care întâmpină
dificultăţi.
5. Evaluarea -Se solicită elevilor să facă o explicaţia - autoevaluarea:
activităţii/ autoevaluare obiectivă. lucrările realizate activitate analizarea propriei
încheierea 4’ frontală şi lucrări, justificând
activității -Se apreciază activitatea elevilor. conversaţia individuală perspectiva
Se notează calificativele în realizată
catalogul zilnic. -aprecierea
individuală

S-ar putea să vă placă și