Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.03.2023
Școala: Școala Gimnazială nr. 2 Orbeasca de Jos
Clasa:I
Prof. înv. primar: Dimulescu Laura Adriana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Eroi de poveste
Subiectul lecției: Sunetul si grupul de litere chi/Chi
Tipul lecției: predare
Competențe specifice vizate:
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate
2.1. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare
Competente operationale:

- să despartă cuvintele în silabe;


- să distingă sunetele în silabe şi cuvinte;
- să pronunţe corect sunetul chi;
- să asocieze sunetele cu literele/grupurile de litere corespunzătoare;
- să recunoască grupul de litere chi în texte tipărite şi texte scrise de mână;
- să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, propoziţii şi texte;
- să scrie corect, lizibil şi îngrijit cuvinte şi propoziţii;
- să formuleze corect enunţuri ( după o imagine, pe baza textului citit, folosind cuvinte date ).
Resurse:
 Procedurale (metode didactice): metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea
Materiale: caiete tip I, planşă cu grupurile de litere învăţate, planşă cu grupul de litere chi, fişe de lucru, fişe de evaluare,
jetoane cu silabe şi cuvinte, imagini care sugerează cuvinte ce conţin sunetul chi, ridichi.
 Temporale: 45 minute
 Spațiale: sala de clasă
 Umane: 13 elevi ai clasei I
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
Bibliografie: Vasile Molan, Didactica disciplinelor Comunicare în limba română și Limba și literatura română din învățământul primar, Editura
Miniped, București 2016

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Comp. Conținutul științific și informațional al lecției Metode și Mijloace Forme de Evaluare
lecției specific procedee organizar
e e
1.Organizarea Se asigură un climat educaţional favorabil pentru desfăşurarea
activității lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea
liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
2. Verificarea, cantitativ şi calitativ, a temelor efectuate acasă. Conversatia Frontal Aprecieri
Reactualizare Concluzionez. În general, în limba română, unui sunet îi Explicația Individual verbale
a corespunde, în scris, o literă. Există însă şi câteva excepţii:
sunete care se scriu cu un grup de două sau trei litere.
cunoștințelor
Exemple: geam, cer, gene, ciuperci, buchet, chenar, rece,
anterioare mochetă, cireșe, girafă, regină, agendă, picioare, cercei etc..
4 min.
3.Captarea Citesc ghicitoarea: Rotunjoară, roşioară, Conversatia Ridichea Frontal Aprecieri
atenției Creşte-n pământ Individual verbale
5min. Cu pletele-n vânt
Prezint copiilor o ridiche apoi o legătură de ridichi. Apoi îi rog
să-mi spună câte silabe are cuvântul. Le cer sa-mi spună care-i
deosebirea dintre cele două cuvinte. Despărțim cuvintele în
silabe apoi facem analiza fonetică.
4. Anunțarea Astăzi vom învăţa un alt sunet care se scrie cu un grup de litere Explicația Frontal
temei și a – sunetul chi.
obiectivelor și Pe parcursul lecţiei trebuie să despărţiţi cuvinte în silabe,
să stabiliţi ordinea sunetelor în silabe şi cuvinte, să
motivarea
recunoaşteţi noul grup de litere în texte tipărite şi texte scrise
pentru de mână, să formulați enunțuri asertive și interogative etc.
învățare 1min.

5. Dirijarea Arăt o chitară şi cer elevilor să analizeze fonetic Conversația Imagine Frontal Observarea
învățării cuvântul. Formulăm o propoziție cu acest cuvânt. Explicația chitara Individual sistematică
21 min. Facem analiza fonetică și stabilim unde se află grupul Exercițiul Aprecieri
de litere chi. verbale
Am cumpărat o chitară.
___ _______ _ _______.
__ ___ ___. chi – ta - ră

Amintesc că litera este semnul scris/grafic al


sunetului.

Pronunţ demonstrativ sunetul chi. Explic locul şi


modul de articulare a sunetului.
Atenţionez elevii asupra unor posibile confuzii între
sunetele chi şi ghi, care se pronunţă asemănător.
Pronunţ cuvinte care conţin unul din cele două sunete
şi cer elevilor să ridice mâna doar când aud sunetul chi
( Chiriac, Dochia, Ghiţă, smochine, unghie, chipiu,
unchi, chihlimbar, rinichi, ghicitori, prichindel etc.).
Cer exemple de cuvinte care conţin sunetul chi. Plansa
grupul de
Prezint o planşă cu grupul de litere chi, Chi de tipar şi litere
de mână şi precizez că sunetul chi se scrie cu acest chi/Chi
grup de trei litere.

Cer recunoaşterea grupului de litere în texte tipărite.


Încercuiesc grupul de litere de pe fişa de lucru
(anexa 1 ).
Cer elevilor să descifreze în şoaptă cuvintele de pe
fişele de lucru ( anexa 2 ).
Solicit apoi citirea cu voce tare a coloanelor de cuvinte
în lanţ, pe sărite, selectiv.
Explic sensul unor eventuale cuvinte necunoscute
așchie, chipeș, chipiu, răchită, chip şi cer alcătuirea
unor propoziţii cu unele cuvinte de pe fişă.
Se discută omonimia cuvântului ochi.

Solicit scrierea în caiete a unui rând cu grupul de litere


chi.
Demonstrez, la tablă, cum se realizează legătura între
cele trei litere de mână.
Elevii ies la tablă și scriu fiecare câte două grupuri de
litere.
Împart elevilor sarcini de lucru diferenţiate.

Distribui bilete şi cer elevilor împărțiți în 3 echipe


să dea exemple de cuvinte care conţin grupul de litere
chi, pe care să le grupeze după numărul de silabe.
Echipa 1 – o silabă, Echipa 2 – 2 silabe și echipa 3 –
3silabe.
Fiecare echipă formulează un enunț asertiv și unul
interogativ cu unul dintre cuvintele identificate
anterior.
Fisa de lucru (anexa 3)

6. Obținerea Scrierea propoziţiilor Conversația puzzle Pe grupe Observarea


performanței Dau elevilor sarcini de lucru. (anexa 4) Explicația sistematică
5 min Aprecieri
verbale
7. Activitate în Împart fişele de evaluare (sarcini diferentierea che/chi) Explicația Elemente Individual Aprecieri
completare (anexa 5). Demonstrația din carton verbale
5 min. colorat
8. Încheierea Fac aprecieri generale asupra comportamentului elevilor la Explicația Fișe de Individual Aprecieri
activității lecţie, evidenţiez elevii care au fost activi, fac unele lucru verbale
5 min. recomandări.Tema pentru acasa.
Anexa 1

Rochița păpușii

Chivuța a cumpărat o păpușă mare. Ea are o rochiță albă din


dantelă. Păpușa închide și deschide ochii.
Chiriță, fratele Chivuței, vine cu ciorchini de struguri. Fetița
încearcă să îi dea păpușii să mănânce.
Rochița albă a păpușii se murdărește.
Chivuța plânge în hohote. Mama o liniștește cu promisiunea că
va spăla rochița.
Apoi, fiecare mănâncă cu poftă câte un ciorchine parfumat.

6
Anexa 2

chip chipeș echipă Chivu


ochi așchie răchită Chirilă
mușchi chipiu închină Nichita
chin urechi chiftele Achim
unchi rinichi ciorchine Chiru
vechi perechi chitară Chiriac
chioșc rechin chirie Chiriță

7
Anexa 3 FIȘĂ DE LUCRU
Grupurile de litere chi, Chi

1. Observă imaginea. Colorează casetele din dreptul propozițiilor adevărate.

 Copiii participă la un concurs de biciclete.


 Copiii participă la un concurs de schi.
 Copiii poartă echipament de protecție.
 Copiii nu au genunchiere.

2. Observă imaginile. Scrie în chenare numele copiilor din aceeași echipă.

Chivu Chiriță Paraschiva Achim Luchian Chira Chiriac Nichita

3. În drum spre munte, copiii se joacă în pereche. Continuă jocul lor!


• ureche  ____________________
• pereche  ____________________
• schior  ____________________
echi echip
pă e • ridiche  ____________________
• rochiță  ____________________

4. a) Descoperă destinația avionului! Colorează, cu galben, casetele din rețea


respectând direcțiile de deplasare din codul scris în chenar.

8
b) Scrie pe spațiul liber cuvântul descoperit la punctul a) pentru a completa propoziția.
Avionul va ateriza în _______________________ .

9
Anexa 4

1. . Ordonează cuvintele și scrie propoziția obținută.

2. Scrie o propoziție potrivită imaginii date, în care să folosești cuvântul liliachie.

3. Scrie corect propoziţiile :


a) Acrobatulmergeînechilibrupesârmă.
______________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________

b) Șoricelulchițăieînpodulcasei.
____________________________________________________________ _
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _
c) Bogdanîșiachităcumpărăturilecucardul.
____________________________________________________________ _
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
__ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

10
Anexa 5

11

S-ar putea să vă placă și