Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Centrul Școlar de Educație Incluzivă“SFÂNTA FILOFTEIA”Ștefănești


PROPUNĂTOR: prof.-logoped STANCA IONELA

DATA: 23.03.2023
DISCIPLINA: Terapia Tulburarilor de Limbaj

ARIA CURRICULARĂ: Terapii specifice şi de compensare.

TEMA ACTIVITĂŢII: Formarea structurilor perceptiv-motrice de culoare - fixare culoarea roșie și culoarea galbenă

LOGOPAT: C.M

DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Întârziere în dezvoltarea limbajului (autism sever)

TIPUL ACTIVITĂŢII: corectiv-terapeutică

DURATA: 45 minute

OBIECTIV GENERAL: Dezvoltarea vorbirii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

OC1 – să recunoasca, să identifice și să discrimineze culoarea roșie;

OC2 – să recunoască, să identifice și să discrimineze culoarea galbenă;

OC3 – să sorteze dupa criteriul culoare


OM4 – să-și dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de profesor;

OM5 – să-și coordoneze activitatea pentru utilizarea corecta a materialului si orientarea eficienta asupra indicatiilor oferite de profesor.

OA6 – să manifeste curiozitate si interes pentru activitatea terapeutica;

OA7 – să exprime interes pentru actul comunicarii;

STATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic, demonstrația

MIJLOACE DIDACTICE MATERIALE: fișe de lucru, farfuriuțe pentru sortare, jocuri pentru sortat, fructe roșii și galbene, bețișoare colorate,
cartonașe colorare, Turnul Montessori, cuburi colorare, jucării muzicale

FORME DE ORGANIZARE: individual

STRATEGII DE EVALUARE: observaţia sistematică, aprecieri verbale, întăriri verbale, evaluarea orală
Resurse bibliografice:

1.oficiale

Curriculum deficiente mintale severe, profunde si/sau asociate, Programa scolara, clasele I- a X-a, T.T.L., Bucuresti, 2008;

2. pedagogice

Constantin Cucos, „Pedagogie”, Iasi, Ed. Polirom, 2000;

Ioan Danila, Elena Taralunga, „Lectia in evenimente. Ghid de proiectare didactica”, Editura „Egal”, 2002.

3. metodico-didactice

Ecaterina Vrajmasu, „Educatia prescolara”, Ed. Pro Humanitas, ISBN 973-99023-8-3;

Mary Turner, „Asa facem noi”, Action Space Mobile, ISBN 0-9527613-1-9.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE LECȚIEI OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


OP. ACTIVITATEA LOGOPEDULUI ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE
LOGOPATULUI PROCEDEE INVĂȚĂMÂNT
1.MOMENT Pentru buna desfășurare a lecției voi Se pregătește de Explicația
ORGANIZATORIC asigura climatul psiho-afectiv activitate.
propice desfăşurării activităţii:
-aerisirea cabinetului de logopedie;
-pregătirea materialelor;
- pregatesc logopatu pentru
activitatea terapeutică.
2.CAPTAREA O6 Recompensa materială sau socială, Ascultă cu atenție Explicația Jucării muzicale - observarea
ATENȚIEI O7 utilizarea materialelor preferate şi Realizează Turnul Montessori sistematică a
ştiute de logopat. exercițiile comportamentului

Prezint tema activităţii și precizez Ascultă informaţia -observarea


3. ANUNȚAREA O6 obiectivele – voi utiliza comunicărea Explicația sistematică a
TEMEI ȘI O7 totală: folosirea tuturor sistemelor de comportamentului
PRECIZAREA comunicare pentru a facilita - dacă ascultă
OBIECTIVELOR recepţionarea corectă şi înţelegerea informaţia
informaţiilor transmise

Pe parcursul activității voi realiza


următoarele etape:
4. DIRIJAREA a) copilul va fi promtat să stea Exercițiul - individuală
ACTIVITĂȚII O6 pe scaun Elevul isi Demonstrația
TERAPEUTICE O7 b) stabilirea contactului vizual concentreaza - întăriri verbale
c) anunţarea sarcinii de lucru. atentia la
Sarcina va fi dată pe ton ferm! explicatiile - observaţia
Cuvinte puţine! profesorului . Jocul didactic sistematică
d) demonstrarea tehnicii de lucru
e) voi da sarcina de maximum 3 Întăriri verbale
ori, apoi voi promta copilul, în cazul
în care nu a realizat activitatea sau în
cazul în care a greşit
f) copilul este lăudat pentru
iniţiativă şi pentru reuşită
g) voi folosi un ton neutru în
caz de eroare
Cer logopatului să realizeze
următoarele activități:
1. Exerciţii de identificare
vizuală şi sortare a obiectelor Jocuri de sortare
O3 după criteriul culoare –
Jocuri de sortare Bețișoare colorate
2. Sortarea bețișoarelor colorate Elevul se Mingi colorate
după criteriul culoare concentreaza si
3. Exerciții de identificarea și realizeaza sarcinile
denumirea culorilor: roșu și de lucru.
galben
O1 Cer elevului să identifice culoarea
O2 rosie și galbenă, folosind mingi

și cuburi colorate.
Pregatesc cubul cu culoarea -orală
galbenă/roșie, îl așez pe masă, în fața Explicația
elevului si îi dau comanda „da-mi Elevul realizează Cuburi colorate -observarea
galben/roșu!”. Repet actiunea de mai sarcinile Exercițiul sistematică a
multe ori. Când consider că elevul a comportamentului
înțeles noțiunea de „galben/roșu” Demonstrația
adaug pe masă și jetonul de culoare
albastră. Cer elevului cubul de -individuală
culoare galbenă/roșie. Se repetă
acțiunea. -întăriri verbale

Solicit elevului următoarele exerciții: Explicația


a) - să înșire pe șnur mărgele roșii și Mărgele - întăriri verbale
5.CONSOLIDA- O4 galbene Elevul realizează Exercițiul colorate -observarea
REA ACTIVITĂŢII O5 - să realizeze un lanț din zale roșii și sarcinile Zale de sistematică a
unul din zale galbene Demonstrația plastic colorate comportamentului
b) – voi pune pe masă o farfuriută -întăriri verbale
roșie și una galbenă și voi cere
O1 elevului să așeze fructele primite -individuală
O2 după criteriul culoare.

O4 Propun elevului fișa de lucru Explicația - întăriri verbale


O5 individuală: Fișă de lucru -observarea
6. ASIGURAREA I1. Colorează mărul cu culoarea Exercițiul sistematică a
RETENTIEI SI O1 potrivită. Elevul realizeaza comportamentului
TRANSFERULUI O2 I2. Colorează soarele cu culoarea sarcina de lucru. Demonstrația -întăriri verbale
potrivită. Întăriri verbale -individuală
6. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri asupra modului de Este atent la Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII lucru şi asupra comportamentului discuție. Orala
logopatului în timpul activităţii.

S-ar putea să vă placă și