Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit „Dumbava Minunată”


EDUCATOARE: Harfaș Iuliana
DATA: 22.10.2018
GRUPA: Mare Prichindeii
TEMA ANUALĂ: „ Când/cum și de ce se întâmplă”?
SUBTEMA: ,,Fructe pline de vitamine”
TEMA ZILEI: „Mărul şi para”-observare
DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul Ştiinte – Cunoaşterea mediului
TIPUL DE ACTIVITATE: transmiterea de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: observare
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
SCOPUL ACTIVITĂŢII: dobândirea unor informaţii despre două fructe de toamnă, pe baza procesului de investigare sistematică a realității de către
copii ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- O1 să precizeze însușirile mai semnificative ( forma,mărimea,culoarea, gustul, mirosul) fructelor observate folosind comparația;
- O 2 să precizeze structura și foloasele fructelor observate;
- O3 să cunoască cerinţele cu privirea la consumarea fructelor şi să respecte regulile igienice în acest sens;
- O4 să cunoască importanţa consumului de fructe în alimentaţia copiilor;
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: Observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, învăţarea prin descoperire;
MIJLOACE DIDACTICE: mere,pere, Zâna Toamnă,
BIBLIOGRAFIE:
1. ,Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti – 1979.
2. ,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”,
M.E.C.T. – 2008;
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul/ OB Prelucrarea elementelor de Strategii didactice Evaluare


Secventa OP continut Metode si Mijloace Forme de Forme de Metode si Indicatori
didactica/ procedee Didactice organizare evaluare instrumente
durata
1.Moment Pentru o bună desfăşurare a
Organizatoric activităţii se vor lua următorele
1’ măsuri:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului sub forma
de careu deschis;
-pregătirea materialului didactic
necesar desfasurarii activitatii ;

2.Captarea O voi realiza prin aducerea în sala Conversatia Individual Observatia Manifesta
atentiei de grupă a Zânei Toamna care directa atentie si
2’ aduce un coș cu fructe de toamnă interes
( mere,pere) și prin invitarea
copiilor să își aleagă un fruct, să-l
privească și să-l observe liber.

3.Anuntarea Se va realiza în mod direct: Conversatia Frontal


temei si a - Copii, astăzi o să vorbim despre
obiectivelor două fructe de toamnă: mărul și
2’ para.Precizez sarcinile copiilor:
vor cunoaște cele două fructe și
vor vedea prin ce se aseamănă și
prin ce nu.
Invit copiii să privească cele două
fructe să observe aspectul lor
Dirijarea O1 exterior Se observă : Mere Evaluez
invatarii culoarea,forma, mărimea.Vor Pere capacitatea
8’ preciza dacă seamănă la culoare. copiilor de a
(Mărul are culoarea roșie sau vorbi in
galbenă/ Para are culoarea propozitii
galbenă sau verde)
Le voi cere copiilor să
rostogolească pe masă, pe rând
cele două fructe și să exprime ce
au constatat:
- Care dintre ele se Frontal
rostogolește mai ușor? De
ce?
( Mărul are forma rotundă/Para
are forma alungită)
Le voi cere să indice alte lucruri
care au formă asemănătoare cu
mărul și care cu para.(
mingea/becul)
O2 Pentru a stabili deosebirea de
mărime:
- Priviți dacă mărul are
aceeași mărime cu para!
Care din cele două fructe
este mai mare?(para)
O2 Observarea
SINTEZA PARTIALA – este dirijata
realizată de către copii: unul va
expune toate caracteristicile
constatate la măr, iar altul pe cele
constatate la pară.Un alt copil va Evaluez
sublinia deosebirile dintre cele capacitatea
două fructe. copiilor de a
Structura fructelor: vorbi in
Pentru a determina caracteristicile propozitii
comune voi sugera următoarele Frontal
acțiuni: Invatarea
-pipăirea exteriorului fructelor prin
pentru a determina că sunt netede; descoperire
-apăsarea pe rând, cu degetul
mare , a celor două fructe pentru a
constata că sunt tari;
Mirosirea lor,pe rând, pentru a
determina parfumul lor specific. Observarea
Copiii vor fi orientați să privească dirijata
mărul și para secționate și să
spună dacă cele două fructe au
aceleași părți sau nu.
Copiii vor gusta pe rând feliile de
măr și pară.

SINTEZA PARȚIALĂ: va fi
efectuată sub forma unei discuții
axată pe următoarele probleme: Conversația
- Ce au la fel mărul și para Frontal
în alcătuirea lor?
- Prin ce se deosebesc ele?
Evaluez
Modul de utilizare.Foloase aduse. capacitatea
(Mărul și para sunt consumate, copiilor de a
preparate și nepreparate.) vorbi in
Pentru a preciza modul de propozitii
utilizare a acestor fructe, voi face
apel la experiența de viață a
copiilor.
- De ce ne plac merele și
perele?
- La ce se folosesc merele și Conversația
perele în gospodărie?
- Ce prepară mamele
voastre din aceste fructe?
(Merele/perele se manâncă crude
sau se folosesc la compot,
plăcintă.)
Înainte de a fi mâncate fructele se
spală sub jetul de apă care
curge.Fructele nespălate pot să
îmbolnăvească pe copii sau pe
oricine le consumă.
Asigurarea SINTEZA FINALĂ: Explicatia
retentiei si a Va avea în vedere sistematizarea
transferului asemănărilor și deosebirilor.
4’ Grupa va fi împărțită în două.Una
dintre subgrupe va trebui să
stabilească asemănările dinte măr
și pară, iar cealaltă deosebirile.
Obtinerea Le voi cere copiilor să rezolve Turul Fise , frontal
performantei sarcinile de pe fisa de lucru. galeriei creioane
2’ colorate
Incheierea Se va realiza , prin aprecieri Aprecieri Evaluarea
activitatii generale şi individuale asupra verbale orala a
2’ modului de comportare şi raspunsurilor
participare al copiilor la activitate. date de copii
Acord recompense- buline
zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și