Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

,,POVEȘTILE NE ÎNVAȚĂ, CUM SĂ


NE COMPORTĂM ÎN VIAȚĂ,,

ED.Tiran Vişovan Maria


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23.11.2022
EDUCATOARE:Tiran Vișovan Maria Alexandra
GRUPA:Grupa Mijlocie B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Cu ce exprimăm ceea ce
simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:„Povești la gura sobei”
TEMA ACTIVITĂȚII:,,Poveştile ne învaţă cum să ne
comportăm în viaţă”
FORMA DE REALIZARE:

⮚ Convorbire integrată

COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


ADP: ÎD: „La ce ne ajută poveștile”
Rutină: „Nu sunt prieten cu dezordinea
Tranziție: „Plimbăm ghetuțele”
ADE: Activitate integrată DLC+DOS+DEC-„Poveștile ne
învață cum să ne comportăm în viață”
ALA 1 :Joc de masă – Puzzle „Secvențe din povești”
Bibliotecă – Labirint –„Ajută personajul să
ajungă la destinație”
Unește personajul cu umbra lui
Stiință- „Sortează jetoane cu comportament
negativ/pozitiv”
ALA2: Joc de mișcare: „De-a lupul și oaia”
MM: „Noi suntem piticii”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

⮚ Mesaje orale în diverse situații de couminicare;

⮚ Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și


receptarea lui;

⮚ Exprimarea orală a mesajului și a emoțiilor;

⮚ Autocontrol și expresivitate emoțională;


⮚ Utilizează mâinile și degetele în manipularea
corespunzătoare a unor obiecte/instrumente.

COMPORTAMENTE VIZATE:

⮚ Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a


volorificării ideilor, emoțiilor,semnificațiilor;

⮚ Exersează și extinde progresiv vocabularul;

⮚ Utilizează structure orale simle;

⮚ Exersează, cu sprijin , autoapreciere pozitivă, în diferite


situații educaționale;

⮚ Să păstreze acurateția lucrării.

SCOPUL:Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor


copiiilor privitor la normele de comportare din poveştile
învăţate, precum şi valorizarea trăsăturilor pozitive de
caracter identificate în urma analizei faptelor şi
comportamentului personajelor.

OBIECTIVE:

● Să identifice comportamentele negative/pozitive ale


personajelor prezente în activitate;
● Să prezinte verbal fapte bune realizate de ei;

● Să recite una sau două poezii sesizând tipul de


comportament întâlnit;
● Să reconstituie un puzzle din imagini cu poveşti;Să
ajute personajul urmând drumul corect ce duce la
destinaţie;

STRATEGII DIDACTICE:

▪ Metode și procedee:

⮚ Explicaţia

⮚ Exerciţiul

⮚ Conversaţia
⮚ Dialogul

⮚ Convorbirea

⮚ Povestea creată de copii

⮚ Expunerea

⮚ Jocul de rol

⮚ Metoda Piramidei

⮚ Braistorming

⮚ Turu Galeriei

Mijloace de învățământ: Laptop

● Material didactic:

⮚ Paravan

⮚ Păpuşă pe mână
⮚ Creioane colorate

⮚ Puzzle

⮚ Fișe colorat

⮚ Păpușa Măriuca

⮚ Jetoane

⮚ Fișe de lucru

FORME DE ORGANIZARE:

❖ Frontal

❖ Pe grupe

❖ Individual

BIBLIOGRAFIE:

✔ ,,CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE


2019”
✔ ,, Ghid de bune practici pentru educaţia
timpurie a copiilor între 3-6/7 ani” M.E.C.T -
2008

SCENARIUL DIDACTIC

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, unde


copiii se vor aşeza în semicerc,salutându-se:,,Bună
dimineaţa,…….( numele copilului)!”.Se vor afişa pe panoul
de prezenţă pozele copiilor, urmând să se stabilească
Calendarul naturii.
Noutatea zilei se va realiza prin descoperirea la
Centrul tematic a cărţilor cu poveşti,planşe reprezentând
fapte bune/rele, păpuşa Măriuca,care îi va introduce pe copii
în lumea poveştilor şi anunţă că vor avea un musafir, dar nu
se știe despre cine este vorba. Secretul se află în cufărul
fermecat de la Centru tematic, însă nu se poate deschide
până când copiii vor demonstra că fac diferenţa între fapte
bune şi fapte rele din lumea poveştilor.
Copiii sunt anunţaţi că vor avea parte de o zi specială
şi li se va prezenta tema şi obiectivele activităţii.
Prin Tranziţia ,,Trei iezi cucuieţi”, copiii se vor
deplasa la centre pentru a duce la bun sfârşit sarcinile de
lucru.
La centrulBibliotecă , ajutăm personajul să ajungă la
destinaţie - realizare labirint( Anexa 1, 1a) iar la Joc de
masă( Anexa 2) vom rezolva puzzle-uri cu scene din poveşti
iar la centrul Stiințe (Anexa 3)o să sortăm jetoane cu
personaje care au facut fapte bune și rele, după care vom
face cunoştinţă cu musafirul nostru. La finalul zilei vom
avea parte de multe surprize.
După finalizarea sarcinilor educatoarea intră în rol dublu
(educatoare - marioneta lup) prezentând astfel musafirul
mult aşteptat.

Prin Traziția „Bat din palme, clap, clap, clap, din


picioare, trap,trap,trap”, copiii sunt aşezați pe pernuțe în
semicerc,recunosc musafirul,iar acesta îi roagă pe copii să-l
ajute să deosebească ce e bine şi ce e rău,pentru a avea şi el
prieteni, deoarece se simte foarte singur.
Pe baza planului întocmit de educatoare se va purta dialog
între copii şi lup,explicându-i-se unde a greşit şi cum trebuie
să se comporte.
Convorbirea se realizează pe baza următorului plan de idei:
1. Recunoaşterea musafirului şi dialogarea cu acesta.
2. Copiii vor analiza comportamentul negativ al lupului cu
exemple din poveşti.
3. Asocierea lupului cu alte personaje din poveşti.
4. Recitarea unor poezii de către copii şi scoaterea în
evidenţă a comportamentelor întâlnite.
5. Copiii o sa spună fapte bune făcute de ei.
6. Demonstrarea efectelor negative în cazul neascultării.
(cu ajutorul piramidei – Anexa 4)
7. Însuşirea de către lup a comportamentului pozitiv în
detrimentul ccelui negativ.
La obținerea performanței, copiii rămân în semicerc
pentru a face o retrospectivă împreună cu lupul asupra
ceea ce ne învaţă poveştile.( Anexa 5).

Asigurarea retenției se va realiza în momentul în care


Marioneta lup le cere copiilor să coloreze de pe fișa de lucru,
imaginile care ilustrează fapte bune (Anexa 6).Prin tranziția
„Mișcă degețelele , copiii se așează la măsuțe și se execută
exerciții de încălzire a mușchilor mici ale mâinilor:
„Închidem pumnii, deschidem pumnii” , „Cântam la pian” .
La finalizarea lucrarilor facându-se Turul Galeriei.
Evaluarea şi încheierea activităţii:
“Acum că l-am învăţat pe lup cum să se comporte, sunt
sigură ca o să-şi facă mulți prieteni, iar voi ați
demonstrat pe parcursul activităţii că poveştile v-au
ajutat să învăţaţi cum să vă comportaţi.
Vreau să vă ofer o recompensă de la Păpuşa
Măriuca.”
La ALA2 copiii se vor juca un joc de mişcare: ,,De-a lupul și
oaia” si Momentul de mișcare “Noi suntem piticii”

ANEXA 1
ANEXA 1a
Unește personajul cu umbra lui.

Anexa 2
Puzzle - Șcene din povești

ANEXA 3
Sortează jetoanele cu comportament negativ/pozitiv.

ANEXA 4
METODA PIRAMIDEI

1.De cine trebuie să ascultăm?


2.La ce duce neascultarea?
3.Numiţi trei poveşti în care personajele nu au
ţinut cont de sfaturile primite!

ANEXA 5
BRAINTORMING

Să nu deschidem uşa
celor pe care nu-i Sa fim harnici
cunoaştem

Să fim
ascultători
ANEXA 6
Să nu fim lacomi

Să nu minţim
CE NE ÎNVAŢĂ POVEŞTILE

Să nu facem rău
celor din jur

Să ne ajutăm prietenii

Să nu fim şireţi

Să nu fim leneşi

S-ar putea să vă placă și