Sunteți pe pagina 1din 6

Pîndaru(Grosu) Andreea Mihaela

Proiect didactic
GRUPA :Mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?

TEMA PROIECTULUI : ”SĂRBĂTORILE VIN”

Subtema proiectului: ”Povesti în jurul bradului”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniu Limbă și Comunicare

TEMA ACTIVITĂȚII: ”Fetița de Zăpadă”

MIJLOC DE REALIZARE: povestea educatoarei

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

1.Dezvoltarea creativităţii , imaginației şi expresivităţii limbajului oral;

2.Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;

OBIECTIVE:

- să se exprime în propoziții simple și dezvoltate corect construite gramatical.

-să enumere personajele în ordinea apariției lor în poveste;

-să povesteasca un fragment din poveste;

-Să răspundă la întrebările puse pe baza poveștii;

-Să deprindă mesajul povești”Fetița de Zăpadă”


STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:conversația, povestirea, explicația, exercițiul, demonstrația, R.A.I.

Resurse materiale:

Pentru educatoare Clopoțel,lumânare, marionete, pânze

Pentru copii: stelute

Forme de organizare: frontal

BIBLIOGRAFIE

 Curriculum pentru educație timpurie 2019

Nr.ctr Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea / metode


. și indicatori

Metode si Mijloace de
procedee învățământ

1. Captarea atenției Educatoarea folosește un clopoțel.Pentru a Explicația Clopoțelul magic frontală


suna clopoțelul, copii trebuie să răspundă la o
ghicitoare:

Sunt alba si pufoasa,


Ma astern pe strazi, pe case,
Bulgari moi eu fac din ea
si un mare om de nea.
Când clopoțelul va suna de trei ori vom păși
pe tărâmul poveștilor.
Reactualizarea Se vor pune întrebări din povestea
2. Conversațiia frontală
cunoștințelor anterioară, „Fetița cu chibrituri” Explicația
Ce poveste am ascultat ultima oară?
În ce anotimp se desfășura acțiunea?
În ce perioadăa anului ?
Ce vindea fetița din poveste?

3. Anuțarea temei și a Se anuntă tema și obiectivele sub forma Conversația Aprecierea


obiectivelor raspunsurilor corecte
unei invitatii din partea educatoareii care
odata ce clopoțelul sună , ea se transformă
într-o călăuză pe tărâmul poveștilor.

4.
Se va povesti clar, accesibil, copiilor
povestea ” Fetița de zăpadă” Expresivitatea Observarea
Prezentarea noului expunerii va fi realizată prin modelarea Povestirea Statuete din lână sistematică a
conținut și dirijarea
învățării vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe comportamentului
parcursul expunerii, pauze logice, accentuări copiilor
și scăderi ale intensității vocii, repetiții,
mimică și gestică.
În timp ce este spusă povestea se vor folosi
statuete de lana care reprezintă personajele
din poveste
Explicarea cuvintelor noi se va face pe
parcursul povestii.
Vocabular
Baba Jaga-casă cu picioare de gaină
Măicuța-tăicuțul
Strachină
Terci
cocoțat
Expunerea poveștii se realizează după
următorul plan de idei:

1. Cei doi bătrâni regretă lipsa


copiilor din casa lor
2. Fac o fetită se zăpada,cu
speranta ca aceasta să prindă
viață apelând la puterea
creatoare a divinității
3. Fetița de zăpadă prinde viață ,iar
cei doi bătrâni invață să o
inghrijească
(”de căldură mă feresc și cu gheață
mă hrănesc)
4. Fetița se imprietenește cu copiii
satului.
5. Se rătăcește in pădure
6. Ursul lupul si vuplea se oferă pe
Deumirea
rând să o ducă acasă dar fetița se
incredințează doar vulpii personajelor
7. Vulpea cere răsplată bătrânilor
pentru aducerea fetiței acasă
8. Bătrânii păcălesc vulpea
9. Fetița se intristează văzând
purtarea celor doi bătrâni și
hotărăste să plece inapoi in
ceruri ”din cer am venit, in cer
mă intorc , rămâneți cu sacul gol
cu tot”
10. Bătrânii se căiesc petru purtarea
lor și promit să-și indrepte
faptele dacă v-or mai avea ocazia
11. Fetița revine la cei doi bătrâni și
iarna următoare, aducând cu ea
mai multe fetițe de zăpadă

După audierea poveștii, se fixează conținutul


acesteia prin punerea personajelor în ordinea
intrării lor in povest

5. Obținerea performanței Utilizez mingea curioasă. Mingea are multe Metoda R.A.I ”Mingea curioasă„ Rezolvarea corectă a
intrebări din poveste, iar copiii îi sar în Conversatia sarcinilor de lucru
ajutor cu răspunsuri. explicația
-Unde locuiau cei doi bătrâni?
-Care era cea mai mare dorință a bătrânilor?

-Cum a apărut fetița de zăpadă?


-Care era mâncarea preferată a fetiței?
-Ce făcea fetița noaptea, dar ziua?
-Ce ar fi trebuit să facă fetița, atunci cănd
copii satului au decis să se intoarcă acasă ?
si ce a făcut de fapt?
-ce aveau cei doi bătrâni in curte?
Cum ar fi trebuit sa procedeze bătrânii cand
vulpea le-a cerut răscumpărarea?
6. Evaluarea Fac aprecieri asupra participării copiilor la conversația steluțe Aprecieri generale și
activitate .Copii primesc steluțe individuale
strălucitoare, drept amintire de la Fetița de
zăpadă

S-ar putea să vă placă și