Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC GRUPA mare - Alba ca zapada si cei sapte pitici de

Fratii Grimm
Gradinita

UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMISOARA

DEPARTAMENTUL DE INVATAMANT LA DISTANTA

SPECIALIZAREA - PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI


PREPRIMAR

PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare

ACTIVITATEA: Educarea limbajului - Repovestire

TEMA: "Alba ca zapada si cei sapte pitici", de Fratii Grimm

TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de pricepri si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Frontal

SCOP: formarea deprinderii de exprimare corecta, activizarea si imbogatirea


vocabularului, imbunatatirea calitatilor memoriei

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa redea continutul povestii pe baza imaginilor prezentate respectand ordinea


cronologica a intamplarilor;

sa raspunda la intrebari legate de continutul povestii;


sa alcatuiasca propozitii corecte despre personaje, precizand trasaturi ale
acestora, desprinse din faptele lor;

sa retina expresii rimate (de exemplui: Glinda, oglinjoara/Cine-i cea mai


frumoasa din tara?)

METODE SI PROCEDEE: conversatia, problematizarea, explicatia, povetirea,


exercitiul, munca independenta

MATERIAL DIDACTIC: planse ce ilustreaza aspecte din poveste; fise de


evaluare; panou impartit in doua: o parte alba si o parte
colorata.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Fratii Grimm, Alba ca zapada si cei sapte


pitici, Edit. Corint, Bucuresti, 2003

- Caseta audio: Fratii Grimm, Basme, Electrecord, 2001

- Liliana Azechil, Mihaela Poisi Lazarescu, Laborator Prescolar - ghid metodologic, V&I
Integral, Bucuresti, 2002

DURATA: 30 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC STIINTIFIC METODE MIJLOACE DE (instrumente
INVATAMANT si indicatori)
1. Moment Se ceeaza conditiile instructajul siluete de Copiii ghicesc
organizatoric psihopedagogice necesare verbal personaje din personajele
desfasurarii activitatii in basme cunoscute din basme
2. Captarea atentiei bune conditii. conversatia
casetofon Copiii asculta
3. Reactualizarea Se realizeaza prin ghicire fragmentul
cunostintelor prezentarea unor siluete caseta
de personaje din basme auditie Copiii raspund
4. Anuntarea temei cunoscute, si prin auditia ilustratii la intrebarile
si a obiectivelor unui fragment dintr-o conversatia formulate
poveste care prezinta o Ilustratii
5. Dirijarea asemanare cu basmul explicatia Copiii
invatarii Alba ca zapada si cei Ilustratii reproduc
sapte pitici de Fratii conversatia versurile
6. Obtinerea Grimm (casuta din despre
performantei padure). povestirea fise de evaluare oglinjoara
fermecata
7. Asigurarea Se specifica titlul exerctiul panou
retentiei si a povestii ce urmeaza a fi Copiii
transferului repovestita si a altor conversatia siluete de lucreaza pe
povesti cunoscute personaje fise
8. Evaluare conversatia
Se prezinta Copiii
9. Incheierea obiectivele, intr-un limbaj povestirea lucreaza pe
activitatii accesibil copiilor, se vor panou
stimula curiozitatea si exerctiul
dorinta copiilor de a Copiii
povesti si de a arata altora conversatia intoneaza
cele invatate cantecul
exerctiul
Cu ajutorul
ilustratiilor li se va face problematizarea
cunoscut copiilor
continutul basmului. conversatia

Prima ilustratia exerctiul


reprezinta un
peisaj povestirea
(cadrul) de
iarna: la problematizarea
fereastra unui
castel sta munca
imparateasa independenta
adancita in
ganduri. exercitiul

Se realizeaza
povestirea primei
secvente a basmului pe
baza imaginii si a
urmatoarelor intrebari:

In ce anotimp se
petrece actiunea
din ilustratie?

Cine este personajul?

Ce face?
Ce iti doreste acest
personaj?

Ce se intampla?

Se prezinta a
doua plansa
care
infatiseaza pe
imparateasa
cea rea
privindu-se in
oglinda
fermecata. Se
continua
povestirea pe
baza
intrebarilor:

Cine este personajul


din imagine?

Ce s-a intamplat cu
imparateasa?

Ce trasaturi a
personajului se
desprinde din
aceste intamplari

Se prezinta a
treia plansa
care o
reprezinta pe
Alba ca
zapada.

Ce sentimente are
impatrateasa,
mama vitrega,
pentru Alba ca
zapada?

Ce face imparateasa?
A patra plansa o
prezinta pe
Alba ca
zapada in
casa piticilor.
Se continua
povestirea pe
baza
urmatoarelor
intrebari:

Cum a ajuns Alba ca


zapada in casa
piticilor?

Ce au facut acestia
cand au gasit-o in
casa lor?

A cincea plansa
infataseaza o
batranica cu o
cingatoare,
avand alaturi
un pieptene si
un mar, iar la
fereastra
casei piticilor
se afla Alba
ca zapada.

Cine este batranica?

Ce face batrana cu
cingatoarea,
pieptenele si
marul?

Ce fac piticii?

Cum se incheie
povestea?

Copiii vor povesti


continutul povestii in
intregime cu ajutorul
imaginilor, avandu-se in
vedere exprimarea
corecta in propozitii.

Se fixeaza titlul
povestii, se grupeaza
personajele in doua
categorii, intruchipari ale
binelui si ale raului.

Se prezinta fisele
de evaluare care cuprind
imaginea unor personaje
din diferite povesti
cunoscute.

 Barati personajele
care nu fac parte
din basmul
repovestit.
(Personaje: Alba
ca zapada,
Vulpea, piticul,
albina, catelusul,
vanatorul). Li se
cere copiilor sa
aseze in partea
alba a panoului
personajele care
fac fapte bune si
in partea colorata
a panoului
personajele care
fac fapte rele.

 Alegeti personajul
preferat. Motivati
de ce l-ati ales.

Se intoneaza
cancetul "Piticii"

Se fac aprecieri
asupra calitatii
raspunsurilor.

S-ar putea să vă placă și