Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare
DOMENIUL DE CUNOASTERE: Educarea limbajului
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi si deprinderi
TEMA ACTIVITATII: “Cenusareasa de FRATII GRIMM”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII:
- dezvoltarea capacitatii de a se concentra si a asculta cu atentie o
poveste;
- formarea capacitatii de a aprecia faptele bune si de a dezaproba
faptele rele.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili :
- sa retina desfasurarea evenimentelor in succesiunea intamplarrilor, pe
baza unor ilustratii;
- sa aprecieze trasaturile de vointa si de character ale Cenusaresei,
desprinse din fapte;
- sa combata trasaturile negative ale unor personaje (mama vitrega si
surorile ei);
- sa foloseasca un limbaj correct din punct de vedere grammatical si
logic.

METODE SI PROCEDEE:
- explicatia;
- povestirea;
- conversatia;
- exercitiul;
- problematizarea;

MATERIAL DIDACTIC:
-o papusa de la teatrul de papusi, reprezentand personajul principal;

1
-imagini reprezentand momentele principale din poveste.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Charles Perrault, ”Cenusareasa”, Editura Humanitas Junior, Bucuresti,2004

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: sala de clasa


DURATA: 30-35 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare


didactic
1. Organizarea -aranjarea scăunelelor în
activitatii semicerc
-pregătirea materialelor
în câmpul vizual al
copiilor.
2. Captarea Atentia si interesul copiilor vor -povestirea;
atentiei/ fi captate cu o papusa care -explicatia;
doreste sa le spuna povestea ei. -papusa;
Introducerea in

2
activitate
3. Anuntarea Se anunta titlul povestii si
temei autorul ei, apoi se intreaba -conversatia.
copiii daca mai cunosc si alte
povesti scrise de acelasi autor.
Copiii denumesc cel putin o
poveste.

4. Dirijarea Se va reda cat mai expresiv


invatarii continutul povestii. Textul
povestii va fi expus urmarindu-
se succesiunea momentelor
principale.
Se va folosi o mimica adecvata
si o dictie corespunzatoare.
5. Fixarea Copiii trebuie sa spuna titlul si Itemi:
cunostintelor autorul povestii, care este -conversatia; -Spune titlul si
personajul care le-a placut cel -problematizarea; autorul povestii.
mai mult(motiveaza raspunsul) -exercitiul. -Spune numele
. Vor fi numite si personajele personajului care
care nu le-au placut, ti-a placut.
,motivandu-se raspunsul. -Povesteste o
Fixarea continutului se va face intamplare in care
cu ajutorul imaginilor, pe baza apare personajul
intrebarilor. preferat.
1.”-Pe cine vedeti in aceasta -Spune care sunt
imagine ? trasaturile acestui
-Ce face Cenusareasa in personaj.
aceasta imagine ?
-Cum era imbracata?”
2.”-Ce personaje observam in
aceasta imagine?
-Cum sunt imbracate surorile ei
si mama ei ?”
3.”-Ce adduce tatal
Cenusaresei de la targ surorilor
ei?
-Dar Cenusaresei?”
4.”-Ce credeti ca-I spune
mama vitrega?
-Ce fac surorile ei ?”
5. ”-Ce face Cenusareasa in
timp ce surorile ei se pregatesc
pentru bal?”
6.”-Cine o ajuta pe
Cenusareasa la treaba?”
7.”-Unde s-a dus Cenusareasa?

3
-Ce gaseste la mormantul
mamei sale?”
8.”-Cu cine danseaza
Cenusareasa?
-Ce se intampla in imagine?”
9.”-Cine probeaza prima data
pantoful?
-Cui i se potriveste?”
10.”-Care este finalul
povestii?”
6.Incheierea Se subliniaza latura educativa : Se vor face
activitatii harnicia; bunatatea invinge. aprecieri privind
-aprecieri asupra felului cum s- desfasurarea
au comportat copiii la activitate activitatii si
-stimulente comportamentul
-fixarea temei copiilor.
La sfarsitul activitatii copiii vor
primi planse cu momente sau
personaje din poveste pe care
le vor colora.

S-ar putea să vă placă și