Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Grupa Mare

Domeniul de activitate: Domeniul Știinţe

Categoria de activitate: Activitate matematică

Mijloc de realizare: Joc-didactic

Tema: ,,Formează grupe de 6 elemente’’

Tipul de activitate: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor

Scopul activităţii: Să numere de la 1 la 6,recunoscand grupele de obiecte şi cifrele


corespunzătoare.

Obiective operaţionale:

O1 Să numere corect în limitele 1-6;

O2 Să formeze mulţimi de elemente de acelaşi fel;

O3 Să verbalizeze acţiunile efectuate folosind limbajul adecvat(,,mai multe’’, ,,mai


puţine’’, ,,tot atatea’’)

O4 Să compare mulţimea global şi prin punere în corespondenţă;

O5 Cultivarea interesului pentru activităţile matematice.

Sarcina didactică:

Numărarea elementelor din mulțimile formate și asezarea cifrei corespunzătoare


numărului de elemente.

Reguli de joc:

Va raspunde copilul numit de Elsa,extrăgând un jeton de pe măsuță,acest jeton va indica


ce mulțime să formeze pe panou.Va alege cifra corespunzătoare numărului de elemente.

Elemente de joc:Elsa,jetoanele

Acțiuni de joc:mânuirea materialului,deplasarea la panou,aplauze.

Strategii didactice:
Metode:
 Conversația;
 Explicația;
 Demonstrația;
 Exercițiul;
 Jocul;
 Munca independentă.

Mijloace:

 Elementul surpriză (Păpușa Elsa);


 Jetoane cu cifre;
 Jetoane cu imagini.

Forma de organizare: frontal, individual.

Durata: 30 minute.

Evaluare: continuă: observarea comportamentului în timpul jocului, aprecieri verbale.

Bibliografie:

1. Curriculumu pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani,Ministerul


Educaţiei,Cercetării şi Tineretului,2008.
2. 2. „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, M.E.N., Bucureşti,
2002.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII
EVENIMENT CONŢINUT DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC Metode și Resurse
procedee materiale

Moment . Asigurarea unui climat psiho-


organizatoric afectiv adecvat desfășurării Conversația
optime a activității ce implică:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregatirea materialelor didactice;
Se urmărește intrarea ordonată a
copiilor și așezarea corectă pe
scaune, în formă de semicerc.

Captarea Trezirea interesului pentru Conversația Elementul Copiii


atenției activitate se face prin interpretarea Explicația surpriză: manifestă
cântecelului:‘’Numărătoarea’’(Un papusa atenție și
a este luna) si prin vizita Elsei Elsa interes.
din ,,Regatul de Gheață’’.Le voi
adresa câteva întrebări în legătură
cu oaspetele.

Astăzi vom desfășura la Aprecieri


Anunțarea activitatea de matematică un joc Expunerea verbale
temei și a care se numește ,,Numără și
obiectivelor potriveşte!’’Trebuie sa îi arătăm
Elsei că voi ştiţi să numaraţi în Conversația
limitele 1-6,că ştiţi să formaţi
mulţimi şi să le asociaţi cifrei
coresunzătoare acestora.
Explicația
Conversaţia
Voi purta o conversaţie privind
Reactualizarea cunoştinţele despre număratul în
cunoștințelor limitele 1-6; voi executa exerciţii de Analiza
numărat individuale Exerciţiul răspunsurilor

Desfșășurarea Explicarea și demonstrarea jocului Explicația


activității -se explică cum se va desfășura jocul Demonstrația jetoane Observarea
pentru a rezolva sarcina didactică cu comportamentul
respectarea regulilor ui copiilor
Jocul de probă
-conform explicațiilor execută un Jocul
copil,în cazul în care nu s-a înțeles se
reiau explicațiile.
Jocul propriu-zis
-copilul numit de Elsa,formează
mulţimea cu ajutorul jetoanelor
extrase. Jocul
-se compară global și copiii vor Exercițiul
comunica unde sunt mai multe,mai Se acordă
puține și tot atâtea elemente. atenție
Varianta jocului verbalizării
-se așază jetoanele cu cifre de la 1 la 6 acțiunilor și
pe anou,iar copiii trebuie să aleagă tot Jocul utilizării
atâtea elemente corespunzătoare Conversația
cifrei. terminologiei
Complicarea jocului matematice
-copiii vor inchide ochii,în timpul specifice
acesta voi face mici modificări pe
tablă,cand sesizează schimbarea îi voi
chema la tablă.
Obținerea Copiii vor număra în limitele 1-6 Conversația
performanței şi îî voi întrba încă o dată cum s-a Aprecieri
numit jocul pe care l-am individuale și
desfăşurat. Dialogul de grup

Se formulează concluzii asupra Conversația Aprecieri


Încheierea modului de respectare a pozitive
activității regulilor și sarcinilor de joc şi se
oferă recompensele.

S-ar putea să vă placă și