Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Colegiul Național „Frații Buzești”

DATA: 15.11.2022

CLASA: pregătitoare „B”

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: Forme și transfer de energie / Trenulețul Titi

SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-10

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor

DOMENII INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului

Comunicare în limba română

Arte vizuale şi abilităţi practice

Muzică şi mişcare

COMPETENŢE SPECIFICE:

* Matematică şi explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;


1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulţime dată;

5.1. Sortarea / clasificarea unor obiecte / materiale etc., pe baza unui criteriu dat;

* Comunicare în limba română

1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit clar şi rar;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;

*Arte vizuale și abilități practice

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple;

*Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 - să opereze cu terminologia matematică;

O2 - să efectueze corect adunări şi scăderi fără trecere peste ordin cu numere naturale în
concentrul 0 - 10;

O3 - să formeze mulţimi de obiecte, după criterii date;

O4 - să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;

O5 - să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;

O6 - sǎ adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.


RESURSE:
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul
didactic, problematizarea, poveste didactică.
2) MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: leptop, fulgi, planşe
3) FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală.
4) FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale.
II. TEMPORALE: 50 minute
III. UMANE: 17 elevi
IV. SPAŢIALE: sala de clasă
V. BIBLIOGRAFICE:

 „Programa pentru disciplinele Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba


română, Dezvoltare personală, Muzică şi mişcare, aprobată prin ordinul ministrului Nr.
3418/19.03.2013
 Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare – “Prietenul meu pe drumul cunoaşterii” –
Editura Explorator

Desfășurarea lecției

ETAP STRATEGIA DIDACTICĂ


N COMPE
ELE
R. - RESUR- RESU FORME DE
LECȚ
DEMERSUL DIDACTIC SE RSE ORGANI-ZARE EVA
C IEI TENŢE
PROCE- MATE LUA
R SPECIF
DURAL RI- RE
T. ICE
E ALE

1. Mome Se creează condiţiile optime Con Materi Frontal Obser


nt pentru buna desfăşurare a vers ale varea
organi activităţii propuse (spaţiu a-ţia necesa sistem
zato- educaţional, materiale didactice, re atică
ric climat psihoafectiv). activită
ţii

2. Capta CLR Le povestesc elevilor că astăzi Con Frontal Obser


rea la ora de matemetică vom călători vers varea
1.1.
atenţi alături de Crăiasa Zăpezii, Gerda a-ţia sistem
ei și Key. Vreți să îi ajutăm, să atică
treacă cu bine peste obstacolele
întâmpinate?

3. Anunţ Elevii sunt anunţaţi că personajul Exp Frontal Obser


area Crăiasa Zăpezii îi va purta într-o une- varea
temei călătorie a numerelor, că vor avea rea sistem
şi a de rezolvat operaţii de adunare şi atică
obiecti scădere cu numere cuprinse în
velor intervalul 0-10.
urmăr
ite

4. Dirija MEM Pe catedră se află trei plicuri Con Frontal Obser


rea notate cu cifre (1-4), un elev este vers varea
1.1.
învăţă rugat să ordoneze crescător a-ţia sistem
rii numerele. atică
Expl
În interiorul plicurilor se află icaţi Plicuri
sarcini care trebuie rezolvate, a
CLR pentru a ajuta personajele. Planşă
Jocu
Sarcina 1: l
dida
Key placă cu Crăiasa Zăpezii, care
ctic
pe urmă îl răpește ștergând toate
amintirile sale. Gerda, prietena lui Exer
pornește la drum să îl caute … ciţiul
(doar dacă rezolvați corect prima
sarcină).

MEM Prob Planşă Aprec


Citeşte propoziţia! Numără
lema ieri
cuvintele din propoziţie!
5.1. tizar Flipch
verbal
MIRUNA ARE TREI MURE. ea art
e

Sarcina 2:

Gerda trebuie să treacă prin


diferite obstacole pentru a ajunge
la castel, unde se află Key. Ea nu
reuşeşte să parcurgă drumul Planşă
MEM
singură, noi o putem ajuta
Flipch
1.4. rezolvând următorul exerciţiu:
art
Grupează câte cinci fulgi de nea
și numără câte grupe de fulgi sunt!
( 25 fulgi de nea)

Sarcina 3:

Acum că Gerda a ajuns la palat,


observă că Key este vrăjit şi nu o
recunoaşte. Key poate scăpa de
vrajă doar dacă reuşeşte să rezolve
un puzzle. Gerda încearcă să îl
ajute dar nu reuşesc. Doriţi să îi
ajutaţi? Pentru ai ajuta trebuie să
rezolvați următoarea sarcină:

Calculează repede şi bine!


( Anexa 1)

5. Obţin AVAP Sarcina 4 - Con Frontal Obser


erea vers varea
2.4. “Key a rezolvat puzzle-ul, iar
perfor a-ţia sistem
blestemul a fost înlăturat. Imediat
manţe MEM atică
întregul Palat de Gheaţă a prins Expl
i
1.1. culoare. Folosiți codul pentru a icaţi Aprec
descoperi culorile sale!” ( Anexa a ieri
2) verbal
Exer
e
ciţiul

6. Activit M.M. Mişcări libere pe diverse melodii: Laptop Frontal Obser


ate “Am o căsuţă mică”. varea
3.1.
recrea sistem
tivă atică

7. Închei Se fac aprecieri generale şi Con Frontal


erea individuale asupra participării vers
lecţiei elevilor la lecţie, precum şi asupra a-ţia
comportamentului lor pe parcursul
orei.

ANEXA 1
SARCINA 3

Calculează repede şi bine!

2+3=

5+4=

1+7=

5+0=

2+2=

5-1=

7-3=

3-3=

6-4=

4-3=
ANEXA 2

SARCINA 4 7
COLOREAZǍ PALATUL DE GHEAŢǍ,
10
FOLOSIND CODUL DE 0
CULORI!

3– ROȘU

5– MARO

7- GALBEN
3
8 – PORTOCALIU

10 - ALBASTRU

3 5

5 8

S-ar putea să vă placă și