Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALǍ “OCTAVIAN GOGA”

DATA: 19.01.2018

CLASA: pregătitoare B.

PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Balint Klara Bianca

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: Pic, picătura năzdrăvană

SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-10

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor


DOMENII INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului

Comunicare în limba română

Arte vizuale şi abilităţi practice

Muzică şi mişcare

COMPETENŢE SPECIFICE:

* Matematică şi explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;

5.1. Sortarea / clasificarea unor obiecte / materiale etc., pe baza unui criteriu dat;

* Comunicare în limba română

1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit clar şi rar;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;

*Arte vizuale și abilități practice

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple;


*Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 - să opereze cu terminologia matematică;

O2 - să efectueze corect adunări şi scăderi fără trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 10;

O3 - să formeze mulţimi de obiecte, după criterii date;

O4 - să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;

O5 - să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;

O6 - sǎ adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

RESURSE:
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul didactic, problematizarea, poveste didactică.
2) MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: leptop, fulgi, planşe
3) FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală.
4) FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.
II. TEMPORALE: 50 minute
III. UMANE: 17 elevi
IV. SPAŢIALE: sala de clasă
V. BIBLIOGRAFICE:

 „Programa pentru disciplinele Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică
şi mişcare, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare – “Prietenul meu pe drumul cunoaşterii” – Editura Explorator
Demersul didactic

ETAPELE STRATEGIA DIDACTICĂ


NR. LECȚIEI COMPE-
RESUR- RESURSE FORME
DEMERSUL DIDACTIC
CRT TENŢE SE MATERI- DE
EVALUARE
. SPECIFICE PROCE- ALE ORGANI-
DURALE ZARE

1. Moment Se creează condiţiile optime pentru buna Conversa- Materiale Frontal Observarea
organizato- desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu educaţional, ţia necesare sistematică
ric materiale didactice, climat psihoafectiv). activităţii

2. Captarea CLR Le povestesc elevilor că astăzi la ora de Conversa- Frontal Observarea


atenţiei matemetică vom călători alături de Crăiasa Zăpezii, ţia sistematică
1.1.
Gerda și Key. Vreți să îi ajutăm, să treacă cu bine
peste obstacolele întâmpinate?

3. Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că personajul Crăiasa Zăpezii Expune- Frontal Observarea
temei şi a îi va purta într-o călătorie a numerelor, că vor avea rea sistematică
obiectivelor de rezolvat operaţii de adunare şi scădere cu
urmărite numere cuprinse în intervalul 0-10.

4. Dirijarea MEM Pe catedră se află trei plicuri notate cu cifre (1-4), Conversa- Frontal Observarea
învăţării un elev este rugat să ordoneze crescător numerele. ţia sistematică
1.1.
În interiorul plicurilor se află sarcini care trebuie Explicaţia
rezolvate, pentru a ajuta personajele.
Jocul
Plicuri
Sarcina 1: didactic

CLR Planşă
Key placă cu Crăiasa Zăpezii, care pe urmă îl Exerciţiul
răpește ștergând toate amintirile sale. Gerda,
prietena lui pornește la drum să îl caute … (doar
dacă rezolvați corect prima sarcină). Problemati
zarea
Citeşte propoziţia! Numără cuvintele din
propoziţie!

MIRUNA ARE TREI MURE. Aprecieri


verbale
Sarcina 2:
MEM Planşă

Gerda trebuie să treacă prin diferite obstacole


5.1. Flipchart
pentru a ajunge la castel, unde se află Key. Ea nu
reuşeşte să parcurgă drumul singură, noi o putem
ajuta rezolvând următorul exerciţiu:

Grupează câte cinci fulgi de nea și numără câte


grupe de fulgi sunt! ( 25 fulgi de nea)

Sarcina 3: Planşă

MEM Acum că Gerda a ajuns la palat, observă că Key Flipchart


este vrăjit şi nu o recunoaşte. Key poate scăpa de
1.4. vrajă doar dacă reuşeşte să rezolve un puzzle.
Gerda încearcă să îl ajute dar nu reuşesc. Doriţi să îi
ajutaţi? Pentru ai ajuta trebuie să rezolvați
următoarea sarcină:

Calculează repede şi bine! ( Anexa 1)

5. Obţinerea AVAP Sarcina 4 - Conversa- Frontal Observarea


performanţ ţia sistematică
2.4. “Key a rezolvat puzzle-ul, iar blestemul a fost
ei
înlăturat. Imediat întregul Palat de Gheaţă a prins Explicaţia Aprecieri
MEM
culoare. Folosiți codul pentru a descoperi culorile verbale
Exerciţiul
1.1. sale!” ( Anexa 2)
6. Activitate M.M. Mişcări libere pe diverse melodii: “Am o căsuţă Laptop Frontal Observarea
recreativă mică”. sistematică
3.1.

7. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversa- Frontal


lecţiei participării elevilor la lecţie, precum şi asupra ţia
comportamentului lor pe parcursul orei.
ANEXA 1

SARCINA 3

Calculează repede şi bine!

2+3= 5-1=

5+4= 9-3=

1+7= 3-3=

8+1= 6-4=

2+2= 8-3=
ANEXA 2

SARCINA 4 7
10
COLOREAZǍ PALATUL DE GHEAŢǍ, FOLOSIND CODUL DE CULORI! 10
0 0
0 0
3– ROȘU

5– MARO

7- GALBEN

8 – PORTOCALIU
3

10 - ALBASTRU

3 5 3

5 8 5

S-ar putea să vă placă și