Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Matematica si explorarea mediului – „Piticii isteti”


DATA: 22.06.2021

CLASA: Pregatitoare.

STUDENT : BUICA (TACHE) MARGARETA IOANA , anul 1, conversie

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: Piticii isteti

SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-10

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor


DOMENII INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului

Comunicare în limba română

Arte vizuale şi abilităţi practice

Muzică şi mişcare

COMPETENŢE SPECIFICE:

* Matematică şi explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;

5.1. Sortarea / clasificarea unor obiecte / materiale etc., pe baza unui criteriu dat;

* Comunicare în limba română


1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit clar şi rar;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;

*Arte vizuale și abilități practice

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple;

*Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 - să opereze cu terminologia matematică;

O2 - să efectueze corect adunări şi scăderi fără trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 10;

O3 - să formeze mulţimi de obiecte, după criterii date;

O4 - să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;


O5 - să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;

O6 - sǎ adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

RESURSE:
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul didactic, problematizarea, poveste didactică.
2) MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: laptop, fulgi, planşe.
3) FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală.
4) FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.
II. TEMPORALE: 50 minute
III. UMANE: 17 elevi
IV. SPAŢIALE: sala de clasă
V. BIBLIOGRAFICE:

➢ „Programa pentru disciplinele Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică
şi mişcare, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
➢ Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare – “Prietenul meu pe drumul cunoaşterii” – Editura Explorator
ETAPELE STRATEGIA DIDACTICĂ
NR. LECȚIEI COMPE-
RESUR- RESURSE FORME
DEMERSUL DIDACTIC
CRT TENŢE SE MATERI- DE
EVALUARE
. SPECIFICE PROCE- ALE ORGANI-
DURALE ZARE

1. Moment Se creează condiţiile optime pentru buna Conversa- Materiale Frontal Observarea
organizato- desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu educaţional, ţia necesare sistematică
ric materiale didactice, climat psihoafectiv). activităţii

2. Captarea CLR Le povestesc elevilor că astăzi la ora de Conversa- Planse cu Frontal Observarea
atenţiei matemetică vom călători alături de Alba ca Zapada ţia imagini din sistematică
1.1.
si cei 7 pitici. Vreți să îi ajutăm, să treacă cu bine povestea
peste obstacolele întâmpinate? “Alba ca
Zapada si
cei 7 pitici”
3. Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că personajul Alba ca Zapada îi Expune- Frontal Observarea
temei şi a va purta într-o călătorie a numerelor, că vor avea de rea sistematică
obiectivelor rezolvat operaţii de adunare şi scădere cu numere
urmărite cuprinse în intervalul 0-10.

4. Dirijarea MEM Pe catedră se află trei plicuri notate cu cifre (1-4), un Conversa- Frontal Observarea
învăţării elev este rugat să ordoneze crescător numerele. ţia sistematică
1.1.
În interiorul plicurilor se află sarcini care trebuie Explicaţia
rezolvate, pentru a ajuta personajele.
Jocul
Plicuri
Sarcina 1: didactic

CLR Planşă
Alba ca Zapada vorbeste cu Regina cea rea, care pe Exerciţiul
urmă ii da sa manance din marul otravit, aceasta
cazand intr-un somn adanc ca moarta. Piticii pleaca
incercand sa gaseasca solutii pentru a o readuce la
viata … (doar dacă rezolvați corect prima sarcină).
Problemati
Citeşte propoziţia! Numără cuvintele din propoziţie!
zarea
ALBA CA ZAPADA ARE SAPTE PITICI. Aprecieri
verbale
Acum trebuie sa ordonati crescator /descrescator Fisa
cifrele! (Anexa 2A) individuala
MEM
Sarcina 2: Planşă
5.1.
Piticii trebuie să treacă prin diferite obstacole pentru Flipchart
a o readuce la viata pe Alba ca Zapada. Ei au nevoie
de ajutor, noi o putem ajuta rezolvând următorul
exerciţiu: Fisa
individuala
Grupează câte cinci fulgi de nea și numără câte
grupe de fulgi sunt! ( 25 fulgi de nea) (Anexa 1A)

MEM Sarcina 3: Planşă

1.4. Acum că Piticii au ajuns in padure, observă că Alba Flipchart


ca Zapada are inca obrajii rosii. Alba ca Zapada
poate scăpa de vrajă doar dacă reusesc să rezolve un
Fisa de
puzzle. Piticii incearca din greu sa il rezolve dar nu
lucru
reuşesc. Doriţi să îi ajutaţi? Pentru a-i ajuta trebuie
individuala
să rezolvați următoarea sarcină:

Calculează repede şi bine! ( Anexa 1)

5. Obţinerea AVAP Sarcina 4 - Conversa- Fisa de Frontal Observarea


performanţ ţia lucru sistematică
2.4. “Piticii au rezolvat puzzle-ul, iar blestemul a fost
ei individuala
înlăturat. Imediat Alba ca zapada revine la viata. Explicaţia Aprecieri
MEM
Folosiți codul pentru a descoperi culorile noului sau verbale
Exerciţiul
1.1. palat!” ( Anexa 2)

6. Activitate M.M. Mişcări libere pe diverse melodii: “Noi suntem Laptop Frontal Observarea
recreativă piticii”. “Am o casuta mica “ sistematică
3.1.

7. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversa- Frontal Aprecieri


lecţiei participării elevilor la lecţie, precum şi asupra ţia verbale
comportamentului lor pe parcursul orei.
ANEXA 1A

Grupează câte cinci fulgi de nea și numără câte grupe de fulgi ai.
ANEXA 2A

Ordonati crescator cifrele !

Ordonati descrescator cifrele !


ANEXA 1

SARCINA 3

Calculează repede şi bine!

2+3= 5-1=

5+4= 9-3=

1+7= 3-3=

8+1= 6-4=

2+2= 8-3=
ANEXA 2

SARCINA :COLOREAZǍ PALATUL, FOLOSIND CODUL DE CULORI! 7


10
10
0 0
3– ROȘU
0 0
5– MARO

7- GALBEN
8 3 3
8 – PORTOCALIU

5 5
10 - ALBASTRU
5

S-ar putea să vă placă și