Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a II-a
DISCIPLINA: Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor
SUBIECTUL: Textul narativ: ,,Dumbrava minunată”, după Mihail
Sadoveanu
TIPUL LECŢIEI: : consolidare şi sistematizare

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
3.4 să citească în ritm propriu un text de mică întindere;
4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 : - să citească conştient, corect şi expresiv textul „Dumbrava minunată”, de
Mihail Sadoveanu
O2 : - să utilizeze în contexte proprii cuvintele şi expresiile : dumbravă, ţinut de
basm, toiegel alb, asfinţeşte, mohorât
O3 : - să identifice cuvinte ce îndeplinesc sarcini date (sinonime, antonime,
diminutive)
O4 : - să formuleze enunţuri referitoare la personaje
O5 : - să povestească oral, cu sprijin, conţinutul textului
O6 : - să utilizeze semnele de punctuaţie (virgulă, semnul întrebării, semnul
exclamării)
O7 : - să scrie corect propoziţii (copiere, transcriere, dictare)
O8 : - să-şi exprime părerea proprie în legătură cu faptele prezentate în text
O9 : - să ordoneze cuvintele în propoziţii
O10: - să ordoneze propoziţiile, cu sprijin, pentru a alcătui un text scurt
O11: - să decupeze după contur
O12:- să pună în scenă un fragment din „Dumbrava minunată”.

OBIECTIVE EDUCATIVE:
 dezvoltarea atenţiei voluntare;
 dezvoltarea gândirii critice;
 dezvoltarea sentimentelor de dragoste faţă de necuvântătoare

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee:
 - conversaţia euristică,dramatizarea, expunerea, lectura explicativă,
explicaţia, exerciţiul, munca cu cartea,jocul didactic,problematizarea

b) Mijloace de învăţământ:
-videoproiector, laptop, filmul ,,Dumbrava minunată”, portretul lui Mihai
Sadoveanu, volume din opera lui M. Sadoveanu, fişe de lucru, imagini
c) Forme de organizare a colectivului:
- frontal, în perechi, în grup, individual

d)Resurse informaţionale :
 M.E.C. Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Editura Didactică Press
S.R.L., Bucureşti, 2004
 „Metodica studierii limbii române – învăţământ primar”, Adalmina
Ungureanu, Ed. ASS, 2003
 „Lecturi literare pentru clasa a II-a”, Ed. Porţile Orientului, Iaşi, 2002
 „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti,
2001
 „Dumbrava minunată” după Mihail Sadoveanu, film, o producţie a Casei
de Film Unu, director Ion Bucheru, Centrul de Producţie Cinematografică,
Bucureşti
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii
Momentele Conţinutul învăţării Ob. Metode şi Resurse Org.
lecţiei op. procedee colect.
Moment  Pregătirea clasei de elevi şi a resurselor materiale necesare
organizatoric desfăşurării lecţiei.
Captarea Joc „Ordonează şi descoperă!”. Fiecare elev va primi câte un jocul jetoane frontal
atenţiei simbol, va ordona cuvintele şi va deţine câte un enunţ legat de tema didactic
următoare.
Anunţarea  Anunţ subiectul şi obiectivele lecţiei. conversaţia frontal
subiectului şi a Astăzi vom pătrunde din nou, cu gândul, în dumbrava minunată şi
obiectivelor ne vom reîntâlni cu Lizuca şi Patrocle.

Dirijarea Organizarea jocului - Cubul instructajul


învăţării Stabilirea regulilor : verbal
3.4.1
▪ Ora se va desfăşura sub formă de jocuri-concurs. Sunteţi aşezaţi jocul
pe echipe. În acest bol avem bileţele care conţin numele unor 4.3.1 didactic
personaje întâlnite în lectura noastră. Numele lor vor reprezenta
denumirea echipei voastre. Fiecare grupă va extrage un bilet şi va explicaţia
afla numele ei. De asemenea vă veţi desemna un lider care vă va 3.2.1
reprezenta în momentul evaluării muncii echipei voastre. Drept 3.4.1
recompensă veţi primi floricele. Trebuie să adunaţi cât mai multe 3.2.2
floricele pentru ca la final să fiţi câştigători.
▪ Pe tablă este făcut tabelul în care vom monitoriza punctajele 3.2.3
echipelor.
- Este arătat cubul. Fiecare faţă a lui are un plic care conţine câte o
sarcină pentru echipe. Echipele au nume şi numere de la 1 la 3. 3.2.1 exerciţiul
Echipa 1 – Floarea Soarelui
Echipa 2 – Furnicuţele
Echipa 3 – Albinuţele
▪Să vedem ce ne-a pregătit prima faţă; pe grupe
1. Descrie: Frontal
Echipa 1 – Floarea Soarelui fişe de
Descrie locul pe unde merge Lizuca în drum spre casa lucru
bunicilor.
Echipa 2 – Furnicuţele
Descrie înfăţişarea Lizucăi.
Echipa 3 – Albinuţele
Prezentaţi înfăţişarea Sfintei Miercuri.
Fiecare răspuns corect dat de către liderul echipei va aduce
o floare pe tabelul evaluării.
1. Compară: Frontal
pe grupe
expunerea fişa de
Echipa 1 – Floarea Soarelui lucru
-Ce este real în textul Dumbrava minunată?(Enunţă măcar 3
elemente )

Echipa 2 – Furnicuţele
-Ce este imaginar(fantastic) în textul Dumbrava minunată?
(Enunţă măcar 3 elemente )
Echipa 3 – Albinuţele
-Ce animale avea Lizuca acasă şi cu ce animale se întâlneşte
în dumbravă? pe grupe
Răspunsul va fi dat de către un elev desemnat de către expunerea
echipă ca purtător de cuvânt.

2. Asociază: (Fişa 1)- Munca în echipă


a) Uniţi numele fetiţei cu personajele pe care aceasta le fişa de
întâlneşte în poveste . lucru
Lizuca

cioară ren

exerciţiul

răchită Patrocl bătrână


e

Sfânta
furnică Mier finland
curi eza

Bătrân
a
vrăjito
are
pe grupe
exerciţiul fişa de
lucru
b) Uniţi personajul cu însuşirile care i se potrivesc:
Răchita
bătrână
Are o
scorbură
mohorâ-

O
adăpos-
teşte pe
Lizuca
mărunţică
cu ochi
mititei
Sfânta
Miercuri

Va răspunde frontal câte un elev din fiecare echipă pentru a


exerciţiul fişa de
putea fi evaluate grupele.
lucru individual
4.Analizează: - Muncă individuală
a)Desparte în silabe cuvântul: dumbravă;
b)Scrie numărul de sunete şi litere pentru cuvântul: bursuc;
c)Scrie litera v sub vocale şi c sub consoane la cuvântul
Lizuca;
Elevii se vor corecta în pereche. Fiecare copil va da fişa
colegului din dreapta. Ei sunt anunţaţi că,dacă nu au avut nici o
greşeală, primesc o floare pentru echipă. fişa de
lucru
5.Aplică: - Muncă în echipă în perechi
Alcătuiţi trei propoziţii cu ajutorul cuvintelor: scorbură,
răchită ,dispreţ..
Dacă au respectat regulile, fiecare echipă va primi câte o
floare.
frontal
6. Argumenteză: problemati fişa de
▪ De ce a plecat Lizuca la bunici? zarea lucru
Elevii trebuie să enunţe câte două motive pentru a primi recompens
punctajul maxim. e
(flori)

Obţinerea  Elevii vor pune în scenă un fragment din textul literar studiat. 3.2.1 dramatiza- costume
performanţei rea

Evaluarea  . Se va lua un interviu personajului principal şi unor conversaţia microfon


fişă
„spectatori”
Se va desemna echipa câştigătoare.
Aprecieri şi  Apreciez global şi individual aportul elevilor la lecţie.
recomandări Tema pentru acasă:pag. 95-şoricel.
FIŞĂ DE LUCRU

1. DESCRIE: Frontal
Echipa 1 – Floarea Soarelui
Descrie locul pe unde merge Lizuca în drum spre casa
bunicilor.

Echipa 2 – Furnicuţele
Descrie înfăţişarea Lizucăi..
Echipa 3– Albinuţele
Prezentaţi înfăţişarea Sfintei Miercuri.

2. COMPARĂ:Frontal
Echipa 1 – Floarea Soarelui
-Ce este real în textul Dumbrava minunată?(Enunţă
măcar 3 elemente )
..............................................................................................
..............................................................................................
.............................................................................................

Echipa 2 – Furnicuţele
-Ce este imaginar(fantastic) în textul Dumbrava
minunată?(Enunţă măcar 3 elemente )

...................................................................................................
...................................................................................................
...................................................................................................

Echipa 3 – Albinuţele
-Ce animale avea Lizuca acasă şi cu ce animale se
întâlneşte în dumbravă?

Răspunsul va fi dat de către un elev desemnat de către


echipă ca purtător de cuvânt.

............................................................................................................
............................................................................................................
............................................................................................................
............................................................................................................
............................................................................................................
3. ASOCIAZĂ: (Fişa 1)- Munca în echipă
c) Uniţi numele fetiţei cu personajele pe care acesta le
întâlneşte în poveste .

cioară ren

Sfânta Patrocl
răchită Mier e
curi

finland
eza
LIZUCA
furnică
Bătrân
a
vrăjito
are

b)Uniţi personajul cu însuşirile care i se potrivesc:

RĂCHITA bătrână
Are o scorbură. SFÂNTA MIERCURI
mohorâtă
O adăposteşte pe
Lizuca.
mărunţică
cu ochii mititei
4. ANALIZEAZĂ: Muncă independentă
a) Desparte în silabe cuvântul:
dumbravă-..................................................
b) Scrie numărul de sunete şi litere pentru cuvântul:
bursuc-........................................................
c) Scrie litera v sub vocale şi c sub consoane la cuvântul
Lizuca.

5.APLICĂ:
Alcătuiţi trei propoziţii cu ajutorul cuvintelor:

scorbură:..................................................................................
..................................................................................................
.......
răchită:.....................................................................................
..................................................................................................
.......
dispreţ:......................................................................................
..................................................................................................
.......

6.ARGUMENTEAZĂ:

▪ De ce a plecat Lizuca la bunici?


.......................................................................................................

............................................................................................................

............................................................................................................
INTERVIUL

REPORTER: Felicitări tuturor actorilor pentru spectacolul oferit şi dacă mi-aţi permite aş
vrea să-i răpesc câteva minute personajului principal.
Văd că eşti fericită, dar aş vrea să aflu de la tine dacă a fost greu să
interpretezi personajul Lizuca?

LIZUCA: ...............................................................................................................................
................................................................................................................................

REPORTER: Aş fi încântat să aflu foarte pe scurt părerea unui spectator (elev) în


legătură cu felul în care a interpretat Alexandra rolul Lizucăi.

ELEV: ...................................................................................................................................
....................................................................................................................................

REPORTER: Aş vrea o părere şi din partea celor mari. Doamna învăţătoare, ce părere
aveţi despre ţinuta spectacolului şi dacă doriţi despre rolul de spectator?

ÎNVĂŢĂTOR: ......................................................................................................................
.......................................................................................................................

REPORTER: Vă mulţumesc!

S-ar putea să vă placă și