Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Frații Buzești”


Data: 28.11.2022
Clasa: Clasa pregătitoare B
Profesor învăţământ primar: Diță Alexandra - Cristina
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de învăţare: Cadoul Corinei. Plante și animale
Titlul lecţiei: Colivia canarului
Tipul lecţie: Formare de competențe
Forma de realizare: Activitate integrată
Durata: 45 minute (30 min+15 min Activitate în completare)
Discipline implicate : Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice

Competenţe specifice:
A.V.A.P
2.3. Realizarea de produse utile şi/ sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat
şi tehnici accesibile
2.6. participarea la activitati integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

M.E.M: 5.1. Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat , pe baza mai multor
criterii

Obiective operaţionale:
- să precizeze rolul fiecărui material de pe bancă în realizarea lucrării
- să decupeze după contur, să asambleze și să lipească
- să aprecieze calitatea produselor finite proprii şi a celor realizate de colegi, în funcţie
de criterii simple date
- să recunoască păsări domestice/sălbatice
Strategii didactice:

 metode şi procedee: observarea dirijată; explicaţia; conversaţia; demonstraţia;


exerciţiul
( dactilopictură, desen cu carioci, creioane colorate, cerate sau grafice);
problematizarea; metoda “turul galeriei”;
 forme de organizare: frontal,individual.
 mijloace de invăţământ:curiozităţi din lumea necuvântătoarelor, carioci, creioane
colorate, creioane cerate, creioane grafice, , şerveţele umede, lipici, foarfecă

Bibliografie:

 Programa şcolară pentru Arte Vizuale şi Abilităţi practice- Clasa Pregătitoare, clasa I şi
clasa a II a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
SCENARIU DIDACTIC

Momentul Elemente de conţinut Strategii Modalităţi de Modalităţi de


lecţiei Metode Mijloace organizare evaluare
1.Moment Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar derulării în bune -conversaţia -activitate - atenţionare,
organizatoric condiţii a lecţiei. frontală -aprecieri
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.

2. Reactualizarea Pentru reactualizarea cunostintelor, copiilor le sunt date fise de lucru unde -conversaţia -activitate -chestionare
cunoştinţelor trebuie sa recunoasca pasarile salbatice/domestice. frontal orală

Planşe cu
litere

3.Captarea  Se prezintă elevilor curiozităţi, lucruri uimitoare, întrebări şi -conversaţia -frontal


atenţiei răspunsuri despre lumea necuvântătoarelor -explicaţia
♠Urşii polari pot să înoate până la 161 km fără întrerupere.
♠Trandafirul ajută la calmarea durerilor de cap.
♠Urşii polari nu au duşmani naturali.
♠Unul dintre cei mai mici căluţi de mare din lume, căluţul-pigmeu
are dimensiunea unei agrafe de birou.
♠Mirosul ierbii după ce e proaspăt tunsă e de fapt un strigăt către
plante de a fi salvată.
♠ Un scorpion nu se poate înţepa singur deoarece e imun, adică
rezistent la veninul propriu.
♠Liliecii au cel mai bun auz dintre toate animalele.
♠Girafele dorm mai puţin de 2 ore pe zi, iar urşii koala până la 22.
♠ Un fluture cântăreşte mai puţin decât o agrafă de birou.
♠Albinele comunică între ele prin dans, viteza şi forma dansului
arată distanţa şi direcţia în care se află florile. Pentru a strânge 50 de
grame de miere, albinele fac 10 milioane de drumuri până la stup şi
înapoi.Când albina a terminat de adunat nectarul, zboară în linie
dreaptă spre stup.
♠Câinii sunt consideraţi pui în primii doi ani de viaţă
♠Căţeluşa Laika a fost primul animal care a călătorit în spaţiu.
♠Şerpii îşi folosesc limba pentru a mirosi.
♠Inima pisicii bate de 2 ori mai repede decât a omului.
♠ Plantele cresc mai repede dacă aud muzică clasică.

4. Anunţarea -conversaţia -frontal


subiectului şi Se anunţă subiectul lecţiei şi se prezintă obiectivele propuse, pe înţelesul
enunţarea elevilor.
obiectivelor

5.Dirijarea Se analizează materialele aflate pe bănci . Li se explică elevilor pe scurt -conversaţia


învăţării modul de realizare a lucrării. Elevii vor lucra individual o colivie cu un -explicaţia -frontal -convesraţia
canar, fisa de lucru aflandu-se în mapa elevului, caietul de creatie numarul - examinatoare
5. demonstraţie

Se va demonstra de către cadrul didactic tehnica de lucru şi se va explica


fiecare acţiune. Se verifică însuşirea etapelor corecte de lucru, prin
verbalizarea acestora.Se specifică faptul că lucrările se realizează cu grijă,
trebuie să respecte tema, să reflecte realitatea, proporţiile,

Elevii vor lucra individual, în timp ce cadrul didactic îi va urmări,


intervenind cu explicaţii şi sprijin când este nevoie.
-observarea
-individual sistematică
6. Evaluarea Turul galeriei- “Parada lucrărilor” -explicaţia Probă orală -individual -probă
lucrǎrilor Elevii îşi vor prezenta produsul finit pe scaunul autorului. -conversaţia practică
Se va urmări respectarea tehnicii de lucru corecte. Vor fi apreciate -exerciţiul -aprecieri
iniţiativele creatoare. verbale

8.Activităţi Elevii vor colora un câine asa cum doresc, pot adauga un os in gura -individual
recreative acestuia, iar la final vor indoi pagina pentru un rezultat amuzant in cate -munca -fişă de lucru
cainele deschide si inchide gura. independentă

9. Aprecieri Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la activitatea elevilor pe -conversaţia -individual -formativ
finale parcursul lecţiei. -frontal educativă
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și