Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Clasa: III
Unitatea de învățământ:Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” Capu Codrului
Învăţătoare: Pădurariu Oana
Aria Curriculară: Arte/Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Subiectul: „Albinuţa”
Tipul lectiei:formare/consolidare de priceperi şi deprinderi prin lucrări practice
Scopul lecţiei:perfecţionarea deprinderilor de decupare, lipire şi asamblare a materialului pus
la dispoziţie.

Obiective operaționale:
O1: - să identifice materialele puse la dispoziţie pentru confecţionarea albinutei;
O2: -să aplice tehnicile de lucru învăţate;
O3: -să realizeze lucrarea propusă prin asamblarea originală şi estetică a părtilor componente;
O4: -să interpreteze liber lucrări plastice,exprimând sentimente estetice.

Strategii didactice:
1) Metode și procedee: observația, explicația, conversația, exercițiul, demonstrația,
munca independenta,exercitiul practic,analiza.
2) Mijloace de învaţământ: hartie glase(de diferite culori),vata,foarfece,sabloane,
pasta de lipit,lucrare model,sfoara,hartie transparenta.
3) Forme de organizare: frontal, individual.

Timp:50 minute
Bibliografie:
- Diaconu Mihai, „Indrumator pentru lectiile de abilitati practice”, Editura Petrion,Bucuresti,
2003
-Alice Nichita „Fise pentru aplicarea proiectelor”, Editura Aramis,Bucuresti,2006
Secvențele lecției

Etapele Conținutul științific Strategiile didactice


activității Metode Mijloace Evaluare
1.Moment
organizatoric Asigurarea climatului propice pentru desfasurarea optima Conversatia
a orei de abilitati practice. Observarea
sistematica

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul unei poezii:


atenției „Sunt Albinuta harnicuta!
Sunt albina calatoare
Si zbor din floare in floare. Conversatia Ghicitoare Observare
Dimineata m-am trezit, sistematica
Cu surorile-am pornit,
Flori frumoase sa alegem
Miere dulce sa culegem.
Si spre stup noi am pornit,
Insa eu m am ratacit.
Dragi copii,puteti sa m-ajutati,
Spre stupul meu sa ma-ndrumati?
3.Reactualizarea Se poarta cu copiii o discutie despre albinuta.
cunostiintelor *Ce sunt albinele?(insecte zburatoare)
*Cu ce se hranesc albinele?(cu nectar si polen din flori)
*Cate feluri de albine cunoasteti?(matca,albinele
lucratoare si trantorii) Analiza raspunsurilor
*Cum sunt albinele? Conversatia

4.Anuntarea Se anunta tema lectiei”Albinuta”.


temei si a Se enumera obiectivele operationale pe intelesul elevilor.
obiectivelor Li se va spune elevilor ca astazi,in cadrul orei de abilitati Conversatia Observare sistematica
practice,vor realiza albinuta si totodata,o vor ajuta sa Expunerea
ajunga inapoi la stup.

5.Dirijarea
invatarii
~Prezentarea Identificarea materialelor pregatite pe banci. Conversatia Lucrari model Observare sistematica
modelelor, Prezentarea unor albinute model si recunoasterea Expunerea
Recunoasterea principalelor tehnici de lucru.
materialelor si a -se decupeaza partile componente ale albinutei;
tehnicilor de -se asambleaza albinuta,cat mai estetic si mai original;
lucru -i se pun albinutei aripi din hartie transparenta(folie);
-copiii deseneaza albinuta,folosindu-se de culori colorate Conversatie Lucrari model Observare sistematica
~Explicarea si carioci; Explicatie
modului de -fiecare elev va realiza o lucrare proprie,diferita de cea a
lucru colegului sau.

~Executarea
lucrarilor de Se explica modul de executie a lucrarilor. Conversatia
catre elevi Se prezinta criteriile de evaluare a lucrarilor. Explicatia Lucrari model Proba practica
Exercitiul

Se creeaza climatul necesar.


In timp ce eleviii executa lucrarea,studenta urmareste
executarea lucrarii si ii ajuta pe cei care solicita sprijin.
Se dau indicatii individuale si colective.

6.Realizarea Elevii sunt indemnati sa realizeze lucrari cat mai albinuta


feed-backului originale. Conversatia confectionata Autoevaluare

7.Evaluarea Toate lucrarile vor fi expuse in fata clasei(miniexpozitie).


activitatii Fiecare elev isi va prezenta albinuta si va recita o poezie Conversatia Lucrarile Evaluare de catre
despre aceasta. realizate de elevi elevi
Se vor aprecia cele mai bune lucrari.
8.Incheierea Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la Conversatia Aprecieri verbale
activitatii modul cum au lucrat,la originalitatea si creatvitatea Albinuta
lucrarii.

S-ar putea să vă placă și