0% au considerat acest document util (0 voturi)
179 vizualizări9 pagini

Proiect Didactic LITERA B

Documentul prezintă o lecție despre litera B mare de tipar și de mână pentru clasa I. Lecția include activități de recunoaștere a literei B în cuvinte și propoziții, precum și exerciții de citire, scriere și despărțire în silabe a unor cuvinte care conțin litera B.

Încărcat de

Alecu Ioana
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
179 vizualizări9 pagini

Proiect Didactic LITERA B

Documentul prezintă o lecție despre litera B mare de tipar și de mână pentru clasa I. Lecția include activități de recunoaștere a literei B în cuvinte și propoziții, precum și exerciții de citire, scriere și despărțire în silabe a unor cuvinte care conțin litera B.

Încărcat de

Alecu Ioana
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Data: 17.01.

2022
Clasa: I
Şcoala: Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu”
Propunător: Buhaciuc Ionela Petronela (Alecu)
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Bucuriile iernii
Subiectul lecţiei: Sunetul b. Litera B mare de tipar şi de mână
Tipul lecţiei: Predare – învăţare (două ore – 50 min+50 min)

Experienţa de învăţare: Elevii recunosc literele învăţate până acum, citesc, unii pe litere, alţii pe silabe, şi
cei mai mulţi cuvinte întregi, scriu cuvinte şi propoziţii, unii cu 1-2 omisiuni de litere, acolo unde cuvintele au mai
mult de două silabe.
Scopurile lecţiei:
- asocierea sunetului b cu litera B mare de tipar şi de mână;
- citirea şi scrierea corectă a literelor, silabelor, cuvintelor şi propoziţiilor;
- despărțirea ân silabe a cuvintelor date;
- înţelegerea textului citit

Competenţe urmărite: citirea şi scrierea de mesaje scurte

Competenţe specifice:
Comunicare în limba română
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diferite situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.

Activităţi integrate în lecţie:


MEM
-numărarea pentru analiza fonetică a cuvintelor;
-recunoaşterea personajelor prezentate în imagine, numărarea acestora;
-rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare;
AVAP
-colorarea literei „B”, precum şi a imaginilor a căror denumire conţin sunetul „B”;
MM
-intonarea cântecului „Ce petrecere frumoasă ! ” învăţat la muzică şi mişcare.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1 – să recunoască sunetul şi litera B;
O2 – să citească în ritm propriu cuvinte şi propoziţii care conţin sunetul şi litera B;
O3 – să formeze propoziţii din trei-cinci cuvinte în care să apară cuvinte care conţin sau încep cu sunetul şi
litera B;
O4 – să despartă corect în silabe cuvintele date care încep cu litera B;
O4 – să scrie corect litera „B” mare de mână precum şi cuvintele şi propoziţiile date;
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a) Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, jocul didactic, explozia stelară.
b) Forme de organizare: individual, pe grupe şi echipe, frontal.
2. Resurse materiale: - planşă cu litera B, ilustraţii, litera animată, harta României şi a Bucureştiului,
display cu imagini din Bucureşti, jetoane cu silabe, fişe de lucru, caiete auxiliar, manual;
3. Forme şi tehnici de evaluare: seturi de întrebări pentru evaluare orală, fişe pentru evaluare în scris,
sarcini didactice pentru munca independentă.

Bibliografie:
Didactica disciplinei „Limba şi literatura română” în învăţământul primar, Vasile Molan, Ed. Miniped, 2010
Îndrumător pentru folosirea Abecedarului, Marcela Peneş, Vasile Molan, Ed. Aramis, 2002
Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Ioan Şerdean, Ed. Corint, 2008
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENŢELE CONŢINUT Metode Mijloace Forme de Timp EVALUARE
LECŢIEI INSTRUCTIV- EDUCATIV didactice activitate alocat
Moment Ora I conversaţia frontal 1 min
organizatoric Pregǎtirea materialelor necesare defǎşurǎrii lecţiei de
limba şi literatura românǎ.
Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.
Reactualizarea * verificarea temei pentru acasă – calitativ şi cantitativ
DESFĂŞURAREA observaţia
LECŢIEI caiete individual 6 min frontală
cunoştinţelor * aprecieri asupra temei;
* verificarea cunoștințelor anterioare - litera b - se conversaţia manual individual orală
prezintă copiilor (la tablă) câteva propoziții în care
trebuie să identifice greșelile (în locul literei b sunt conversaţia planșă frontal orală
literele d sau p, litere asemănătoare la formă cu litera b): explicaţia
Eu mă plimp cu darca pe lac. exerciţiul
Străpunica mea este pătrână.
Ana este ducuroasă.
-se înlocuiesc literele greșite cu litera b și apoi se
citesc propozițiile.

Captarea  Se prezintă elevilor o conversaţia Fişă cu individual 5 min frontală


atenţiei imagine reprezentând Bucovina. (Anexa 1) explicaţia rebus, frontal orală
Se poartă o scurtă conversaţie pe baza imaginii: jocul ilustraţii
- Ce observaţi în imagine?
- Ce este biserica?
- Ce culoare are?
 Se desprinde o propoziţie formată din trei cuvinte
în care ultimul cuvânt este „biserică”.
 Se analizează propoziţia
folosind metoda fonetică analitico-sintetică:
- Câte cuvinte are
propoziţia?
- Care este primul cuvânt
din propoziţie?
- Care este al doilea
cuvânt? Dar al treilea?
- Câte silabe are ultimul
cuvânt? Care este prima silabă?
 Se reprezintă grafic
propoziţia.
 Se constată că primul
cuvânt din propoziţie începe cu sunetul „B”.
 Precizarea tipului de literă
iniţială a cuvintelor la începutul propoziţiilor.
Bucovina e un nume şi trebuie scris cu literă mare.
* numirea celeilalte situaţii în care avem nevoie de litere
mari – la începutul propoziţiei
Anunţarea Astăzi vom învăţa litera B mare de tipar şi de mână explicaţia frontal 3 min
subiectului
lecţiei
Dirijarea * se cer exemple de cuvinte pe care le scriem cu B mare 2 min
învăţării (nume)
* se cer exemple de alte situaţii în care avem nevoie de 2 min
litera B mare (la începutul unei propoziţii)
* ne oprim la o propoziţie; de exemplu: 5 min
Bunica ne așteaptă cu plăcinte.
* respectând paşii metodei fonetice analitico-sintetice, se
stabileşte: metoda Planşă frontal frontală
- numărul cuvintelor din propoziţie; fonetică, individual
- numărul silabelor fiecărui cuvânt; analitico-
- cuvântul care conţine noua literă – B; sintetică

conversaţia
explicaţia

●● ●●● ●● ●● ●● ●●● ●● conversaţia planşa cu frontal 2 min frontală


* prezentarea literei B mare de tipar – planşă litera de orală
- observarea literei problematizar tipar,
- asemănări cu diferite obiecte din jurul nostru (covrig, ea ilustraţii
fluture, arc, ochelari) etc – le arăt imagini cu obiectele
respective şi le citesc versurile:

B -i covrig peste covrig ,


Ochelari pe nas în frig
Şi colac pufos pe tavă , 2 min
Ochi de broască printr-o ramă.
Şi uite ce vă mai învăţ: explicaţia planşa individual 2 min frontală
Iau un trei dar şi un băţ, demonstraţia frontal
Le lipesc, uită-te bine, exerciţiul
Că pe B îl voi obţine.
- comparare cu alte litere de tipar dar şi cu litera b
mic
-recunoaşterea literei – pe o planşă la tablă – elevii ies pe joc didactic – planşă pe echipe 5 min orală
rând şi încercuiesc litera B din textul concurs
Pleacă Barbu şi Brânduşa explicaţia
Din Braşov până-n Brăneşti,
Iar Bianca e la mătuşa
Care stă în Bucureşti!
Despărțirea în silabe a cuvintelor – cuvintele care conţin jetoane
litera B din textul de pe planşa de mai sus se regăsesc sub magnetice
formă de jetoane magnetice și se vor grupa în funcție de cu cuvintele
numărul de silabe 1 min
- cuvintele sunt: individual orală
Barbu, Brânduşa, Braşov, Bucureşti, Bianca, observaţia, 3 min
Brăneşti demonstraţia
- elevii ies pe rând la tablă, aleg un cuvânt, îl scrisă
citesc, îl despart în silabe și îl pun în rubrica potrivită. exerciţiul individual
planșă
Prezentarea literei de mână - prezint elementele grafice 1 min
care o compun, asemănări cu alte litere de mână( P, R) exerciţiul filmuleţul individual
o scriu litera pe tablă şi explic fiecare ppt cu litera 10 min
mişcare explicaţia, animată
o exersarea în aer, cu degetul pe bancă demonstraţia
o exerciţii de încălzire a mâinii, poziţia caiet individua
corectă în bancă auxiliar l scrisă
o elevii scriu două rânduri cu lit B pe caietul
auxiliar, în timp ce pe ecranul laptopului
rulează permanent filmuleţul în care este 3 min
demonstrată realizarea literei.
o explic la tablă legătura lui B cu alte litere, conversaţia individual orală
scriu cuvântul Barbu pe care îl scriu şi explicaţia
copiii pe caiet. exerciţiul

Ora a II-a manual 10 min


Citirea textului din manual – Bunicii mei ilustraţii
- elevii citesc singuri, în şoaptă, lecţia
- se discută despre cum e scris titlul, câte alineate sunt
- citirea model, cu o pronunţie clară şi cu o intonaţie
apăsată a semnelor de punctuaţie. conversaţia individual 5 min orală
- se explică cuvintele din text: Bucovina, basm explicaţia harta
- se pun întrebări referitoare la text: Care este titlul României, frontal
textului?Câte alineate are textul?Despre ce loc e vorba?, prezentare 15 min
Cum se numește bunicul ?, Cum se numește bunica?, exerciţiul ppt
Unde pleacă bunicul?
- arăt harta ţării pentru a-i arăta poziţia; planşă
- facem o scurtă conversaţie despre bunici explicaţia individual orală
- citirea de către elevi - citire selectivă, ştafetă, pe sărite fişă de lucru scrisă
problematiza
Exerciţii de citire a textului re
Citirea textului în lanţ
Explicarea cuvintelor necunoscute şi integrarea acestora
în contexte noi
Citirea model a textului de către învăţător
Citirea după model a textului de către elevi
Citirea selectivă a textului:
Citeşte propoziţia din care aflăm ce a pregătit bunica.
Citeşte propoziţia din care aflăm cum se numește
bunicul.

Obţinerea Explozia stelară conversaţia flip-chart frontală aprecier scrisă


performanţei Prezint elevilor o planşă în explicaţia markere i
care este prezentată o stea care are în fiecare colţ o exerciţiul fişe de lucru verbale
întrebare: Când?

Cine? Unde?

Ce?
Cum?

Textul suport: Bunicii mei


Elevii vor avea ca sarcină să formuleze complet
întrebarea care să răspundă la propoziţia scrisă pe steluţă,
începând cu unul din cuvintele: cine? ce? unde? când?
cum?
Asigurarea Interpretarea cântecului explicaţia fişă individual 5 min scrisă
retenţiei şi a „Ce petrecere frumoasă!” exerciţiul
transferului Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
desfăşurării lecţiei, a modului în care au participat şi au
răspuns la solicitări.
Se va completa de către fiecare elev o fişă de lucru
individuală.(Anexa 2)
Încheierea Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei, se va da tema 2 min
activităţii pentru acasă.
Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și