Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Profesor: Mihaela Deancu
Disciplina: Biologie
Clasa: a X-a
Unitatea de învățare: Funcții de nutriție
Tema lecției: Nutriția autotrofă - Fotosinteza
Tipul lecției: lecție de comunicare și însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: cunoașterea mecanismelor prin care se realizează sinteza substanțelor organice și eliberarea oxigenului, precum și
înțelegerea importanței fotosintezei.
Competențe specifice:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare în scopul asimilării de cunoștințe despre structura și funcțiile
organismelor;
1.3. Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale și animale în vederea explicării relației dintre structură și funcție;
2.1.Utilizarea investigației pentru evidențierea structurii și funcțiilor organismelor;
3.1. Reprezentarea structurii și funcțiilor pe baza modelelor;
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1. să identifice adaptările structurale ale frunzei și cloroplastelor pentru realizarea fotosintezei;
O2. să descrie caracteristicile definitorii ale celor două faze ale fotosintezei;
O3. să argumenteze importanța fotosintezei;
Strategia didactică:
a.Metode si procedee: conversația euristică, explicația, observația, învațarea prin descoperire, problematizarea
b.Forme de organizare a activității: activitate frontala combinată cu activitate individuală
c.Resurse: capacitățile de învațare și achizițiile anterioare ale elevilor
d.Mijloace didactice: videoproiector, planțe, fișe de activitate
Bibliografie:
Ene, S., Sandu, Gh., Gămăneci, Gh. – Manual de biologie pentru clasa a X-a, Editura LVS Crepuscul, 2005

1
Momentele Obiective Activitati de invatare Continutul științific al lectiei Metode
lectiei operaţionale si procedee
Organizare Se verifica prezența elevilor, se pregătesc condițiile pentru buna
a clasei desfășurare a lecției.
1 minut
Captarea Profesorul le reamintește elevilor că ora anterioară
atenției, au vorbit despre tipurile de nutriție, iar pe Profesorul scrie pe tablă titlul lecției și ecuația Conversația
anuntarea parcursul întâlnirii de astăzi vor afla detalii generală a fotosintezei. euristică
subiectului interesante despre modul în care se hrănesc
și a plantele verzi. Pentru început li se reamintesc Fotosinteza
obiectivelor câteva noțiuni, cum ar fi faptul că plantele verzi
2 de minute sunt singurele organisme capabile să-și producă lumină
substanțele necesare, prin procesul de fotosinteză. 6CO2 + 6H20 C6H12O6 +6O2
pigmenți asimilatori
Acest proces constă în sinteza de substanțe
organice pornind de la apă, CO2 și săruri minerale,
cu ajutorul energiei luminoase și cu eliberarea de
O2. Profesorul scrie pe tablă ecuația generală a
fotosintezei și îi invită pe elevi să o egaleze.
În continuare, profesorul subliniază ideea că, deși
fotosinteza are loc în toate organele verzi, expuse
la lumină, organul specializat în realizarea acestei
funcții este frunza, întrucât prezintă adaptările Adaptările structurale ale frunzei pentru Modelarea
Dirijarea O1 structurale necesare. Pentru ca elevii să descopere realizarea fotosintezei:
invatarii aceste adaptări, profesorul proiectează pe tabla  forma turtită a limbului, care îi oferă o Observația
35 de SMART mai întâi structura externă a frunzei, apoi mare suprafață de contact cu mediul;
minute structura internă a acesteia. Cu ajutorul primei  prezența nervurilor (fascicule Învățarea prin
imagini, elevii redescoperă teaca, pețiolul și conducătoare libero-lemnoase), care descoperire
limbul turtit, cu rol în captarea luminii. De asigură circulația sevelor;
asemenea, profesorul evidențiază prezența  existența stomatelor prin care care se Conversația
nervurilor (vaselor conducătoare), cu rol în realizează schimbul de gaze cu mediul. euristică
transportul substanțelor, inclusiv a apei și a

2
sărurilor minerale absorbite de rădăcină și care  prezența țesutului asimilator, bogat în
sunt materii prime în procesul de fotosinteză. cloroplaste, care este sediul
Urmărind cea de-a doua imagine (structura internă fotosintezei;
a frunzei), elevii sunt solicitați, ca pe baza celor  existența spațiilor pentru difuziunea
vizionate și a noțiunilor dobândite la orele despre gazelor în țesutul asimilator lacunos.
țesuturile vegetale, să noteze pe caiete, individual,
țesuturile care intră în alcătuirea frunzei, ordonate
dinspre fața superioară către fața inferioară. Apoi,
sunt invitați să citească, să corecteze și să
completeze tabelul.
Modelarea
O1 Tipurile de ţesuturi din Funcţii
frunză Observația
Prin întrebări adresate elevilor, profesorul Învățarea prin
dirijează atenția asupra: descoperire
 prezenței stomatelor, cerându-le elevilor
să-și reamintească componentele acestora, Conversația
precum și rolul pe care îl îndeplinesc. euristică
 existenței țesutului asimilator, întrebând
elevii care sunt caracteristicile definitorii
ale acestuia (abundența cloroplastelor,
sediul celular al fotosintezei).
În continuare, elevii vizionează imaginea structurii Organitele celulare specifice specializate pentru
cloroplastelor, studiată în clasa a IX-a, și sunt realizarea fotosintezei sunt cloroplastele,
solicitați să identifice componentele acestora și să deoarece conțin pigmenții asimilatori care
explice care este motivul pentru care aceste captează lumina necesară desfășurării
organite sunt capabile să capteze energia fotosintezei.
luminoasă. În acest mod, elevii ajung să numească
pigmenții asimilatori și să precizeze importanța
acestora în absorbția luminii.

3
Profesorul anunță că fotosinteza se realizează în Fazele fotosintezei:
O2 două faze, indică, pe imaginea cloroplastului, 1.Faza de lumină (condiționată de prezența
locul în care se desfășoară fiecare dintre acestea și, luminii):
totodată, descrie principale evenimente care se Se desfășoară în sistemul tilacoidal, unde au loc
produc în fiecare fază. următoarele procese:
 absorbția luminii de către pigmenții Expunerea
asimilatori;
 fotoliza apei și eliberarea O2;
lumină
2H2O 4H+ + O2 Explicația
 conversia energiei luminoase în energie
chimică prin sinteza de ATP (substanță
purtătoare de energie);
2.Faza de întuneric (nu depinde de lumină):
Se desfășoară în stroma cloroplastului, unde
energia acumulată în ATP este folosită la
sinteza de substanțe organice, prin încorporarea
CO2 și a H+ din H2O.
Importanța fotosintezei: Conversația
O3 Găsiți cel puțin trei argumente în favoarea  este cel mai important proces prin care
afirmației: „Fotosinteza este cel mai important se produce hrană pentru toate
proces metabolic de pe planetă, deoarece susține viețuitoarele;
energetic și material întreaga biosferă”.  menține constantă concentrația de O2 și
CO2 în atmosferă;
 este singurul proces natural prin care
energia luminoasă este convertită în
energie chimică.

4
Evaluarea Profesorul distribuie fisele de evaluare care Elevii rezolvă individual sarcinile de lucru.
6 minute conțin sarcinile de lucru. Verificarea acestora se realizează frontal.

Fișă de activitate

5
1.Vizionați imaginea și ordonați țesuturile care pot fi observate printr-o secțiune transversală prin frunză. Ordonarea să fie realizată
dinspe fața superioară către fața inferioară. Scrieți în dreptul fiecăruia funcția îndeplinită.
Tipurile de ţesuturi din frunză Funcţii

2. Pe baza imaginii, identificați componentele stomatelor și precizați rolul acestor formațiuni epidermice.

3. Completați structura cloroplastului, identificând membrana externă, membrana internă, tilacoidele cu grana și stroma.

Fișă de evaluare

6
1. Menționați denumirea structurilor la nivelul cărora au loc cele două faze ale fotosintezei.

2. Precizați numele procesului care are loc în timpul fotosintezei, în urma căruia se eliberează O 2.

3. Numiți substanța care se formează în faza de lumină a fotosintezei, substanță care este și purtătoare de energie.

4. Indicați la ce este folosită energia acumulată în substanța identificată la punctul 3.

7
Tehnici de evocare a cunoştinţelor anterioare:
- gândiţi – lucraţi în perechi – comunicaţi
Strategii şi tehnici de realizare a sensului:
- bazate pe studiu: scheme logice
- bazate pe discuţie: gândiţi – lucraţi în grup – comunicaţi
- bazate pe investigaţie: investigaţia, rezolvarea situaţiilor problemă în grup
Tehnici de reflecţie:
- scriere şi interevaluare în grupuri mici
- autoevaluare
Tipuri de activitate: individuală, pe grupe, frontală
Mijloace de învăţământ: manual, planşe, material biologic, mojare, creuzete, acetonă, nisip, pahare Berzelius, hârtie de filtru
Bibliografie:
E. Huţanu, M. Iambor, A. Mihail – Biologie – Manual pentru clasa a X a, Ed. All
M. Ciurchea, A. Ciolac Russu, I. Ion – Metodica predării ştiinţelor biologice, EDP, Bucureşti
Maria Eliza Dulamă – Modele, strategii şi tehnici didactice activizante cu aplicaţii în geografie, Ed. Atlas Clusium, Cluj –
Napoca, 2002

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele lecţiei Activităţi de învăţare


crt.
1 EVOCAREA
CUNOŞTINŢELOR
ANTERIOARE - Profesorul solicită elevilor să noteze pe caiete, individual, ţesuturile care intră în alcătuirea
a) amintirea cunoştinţelor frunzei
anterioare - Elevii sunt solicitaţi să citească, să corecteze şi să completeze răspunsul în grupuri de doi.
O1 - Se citeşte un răspuns.

8
- Elevii completează tabelul:
b) analiza şi sistematizarea Tipul de ţesut din Funcţii
activă a cunoştinţelor frunză
anterioare
O1, O5
- Elevii lucrează individual, apoi în perechi
- Se citesc două – trei răspunsuri stabilindu-se adaptările structurale ale frunzei pentru realizarea
procesului de fotosinteză.
- Profesorul adresează frontal următoarele întrebări:
Ce este fotosinteza ?
c) stabilirea interesului şi Unde sunt localizaţi pigmenţii asimilatori? Ştiaţi că pot fi extraşi din frunză şi separaţi ?
scopului pentru explorarea -Anunţă sarcina de lucru:
subiectului -veţi extrage pigmenţii clorofilieni şi îi veţi separa prin metoda cromatografică
O2 - lucraţi în grupuri de trei folosind fişa de lucru şi materialele de pe mese.
2 REALIZAREA SENSULUI
a)confruntarea cu noua -Elevii lucrează în grup.
experienă(cu noile informaţii -Extrag şi separă pigmenţii asimilatori
02 Elevii:
b)implicarea cognitivă şi -identifică diferite tipuri de pigmenţi separaţi pe hârtia cromatografică
menţinerea interesului - clasifică, folosind informaţia din manual, pigmenţii asimilatori în principali şi accesori.
03 -descoperă organizarea acestora în fotosisteme şi localizarea lor în grana şi tilacoide,
mecanismul conversiei energiei luminoase în energie chimică
-se reprezintă, prin desen schematic, faza de lumină şi respectiv faza de întuneric a fotosintezei.

- Profesorul solicită elevilor să răspundă individual la următoarele întrebări:


- De unde provin electronii emişi de FS I şi FS II?
c)înţelegerea informaţiilor - Ce substanţe se formează în faza de lumină?
O4 - Ce substanţe pot accepta CO2 în faza de întuneric?
- Elevii lucrează, mai întâi individual, apoi în grup comparând, completând şi corectând
d)monitorizarea propiei răspunsurile primite.
înţelegeri

9
O5

3 REFLECŢIA
a)reformularea cunoştinţelor -Elevii stabilesc drumul parcurs de seva brută de la nivelul rădăcinii până în stroma
05 cloroplastului.
( activitate în grup )
b)verificarea cunoştinţelor -Prin completarea unei fişe de autoevaluare
O5

Fişă de autoevaluare
Nume:
Clasa:
Acordă înte 1 şi 1o puncte pentru fiecare cerinţă:
1.Emit mesaje şi sunt ascultat
2.Ascult mesajele colegilor
3.Solicit sprijinul prin întrebări
4.Răspund adecvat colegilor la solicitări
5.Ştiu adaptările structurale ale frunzei pentru realizarea fotosintezei
6.Pot explica organizarea pigmenţilor în fotosisteme
7.Pot reprezenta schematic faza de lumină a fotosintezei
8.Ştiu ce substanţe se formează în timpul fazei de întuneric:…………………………..
9.pot prezenta clar, corect şi complet ceea ce am înţeles
10.Utilizez corect termenii
Calificativ:
100 – 85 puncte – foarte bine
84 – 75 puncte – bine
74 – 60 puncte – satisfăcător

10
50 – 59 puncte – nesatisfăcător
sub 50 puncte – insuficient

11

S-ar putea să vă placă și