Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

I. Date de identificare
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Cuzăplac
Profesor: Corde Anca Valentina
Disciplina: Biologie
Clasa: a VI-a
Data: 20.03.2024
Unitatea de învățare: Funcțiile de nutriție în lumea vie
Subiectul lecției: Recapitulare - Respirația
Tipul lectiei: de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecției: este de a-i face pe elevi, atât să recunoască organele care intervin în procesul
de respirație, cât și identifice caracteristicile și importanța acestui proces
II. Obiective operaționale
➢ O1-să definiescă respirația;
➢ O2-să descrie cele două tipuri de respirații;
➢ O3-să identifice principalul organ în respirația la plante;
➢ O4 -să enumere organele sistemului respirator;
➢ O5 – să descrie etapa pulmonară a respirației
III. Strategii didactice
Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, explicatia.
Materiale si mijloace didactice: manual, fișe de lucru.
Forma de activitate: frontala, individuală.
Bibliografie: Manual biologie clasa a 6 a, Litera,
IV. Scenariu didactic
Nr. ETAPELE Ob. ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEVI OBS.
crt. LECȚIEI
1. Moment Verifică frecvența elevilor și notează absenții Răspund la prezență.
organizatoric
2. Enunțarea temei Notează titlul pe tablă și le transmite obiectivele Notează titlul în caiete și sunt atenți
și a obiectivelor
3. Recapitulare și O1 Împarte fișe de lucru fiecărui elev Fiecare elev primește o fisă de lucru
sistematizare a respirația la plante și sistemul respirator
cunoștințelor - fiecare elev citește recapitularea din
manual și rezolvăfișa de lucru
O2 - după rezolvarea fișei, participă la
realizarea schiței de lecție
- notează schița lecției în caiete.
O3 Completează schița lecției pe tabla.

O4

O5

4. Concluzii Realizează o scurtă recapitulare a informațiilor - Elevii urmăresc recapitularea și răspund la


transmise și rezolvă rebusul de pe flip chart. întrebările adresate de către profesor.
- Elevii notează tema în caiete
Tema: rezolvarea exercițiului 1 si 2 de la evaluare
pagina 70.
Schița lecției

Recapitularea unității de învățare

Respirația = procesul prin care se eliberează energia din substanțele hrănitoare;


- are loc în mitocondrii
-poate fi: - aerobă (respirație) - Glucoză + O2 → CO2 + H2O+ energie(multă) ;
- anaerobă(fermentație) - Glucoză → compuși intermediari + CO2 (unerori) +
energie(puțină) .
Respirația la plante:
-mai intensă la nivelul frunzelor (prezența stomatelor);
- -ritm mai lent decât la animale;
-influențată de factori: - externi (temperatură, lumină, cantitate de oxigen, substanțe minerale,
factori mecanici)
- interni (cantitatea de substanțe organice, apa din celule, vârsta plantei,
starea de repaus a plantei).
Respirația la animale și om:
1. Sistemul respirator format din: - căi respiratorii (fose nazale, faringe, laringe, trahee,
bronhii)
- plămâni.
2. Etapele respirației:

-etapa pulmonară (ventilația pulmonară inspirație – respirație; schimbul de gaze la nivelul


alveolelor);
-etapa sanguină(transportul gazelor respiratorii de către hemoglobina din sânge);
-etapa celulară(schimbul de gaze la nivel celular, arderea substanțelor organice în
mitocondrii).
Tipuri de respirație la animale:
-în mediul acvatic: cutanată (nevertebrate acvatice), branhială (moluște, pești, mormoloci),
pulmonară (mamifere acvatice);
-în mediul terestru: cutanată (râma), traheală (insecte), pulmo-cutanată (amfibieni),
pulmonară (reptile, păsări, mamifere).

S-ar putea să vă placă și