Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Data: 05.04.2022

Profesor: Plamadeala Mihaela

Scoala: IPG Cobusca Noua

Clasa : a VII-a

Obiectul: Chimie

Tema: Aerul

Scopul lectiei : cunoaşterea compoziţiei, proprietăţilor şi surselor de poluare ale aerului;

Competenţe specifice:

1.1. Identificarea unor proprietăți/fenomene, substanțe/amestecuri în contexte cunoscute

4.1. Identificarea consecințelor proceselor chimice asupra organismului și asupra mediului


înconjurător

Obiective operationale

1.Sa defineasca aerul sis a precizeze tipul de amestec;

2.Să deducă compoziţia aerului;

3.Să enumere proprietăţile aerului:

4.Să identifice sursele de poluare ;

Tipul lecţiei: transmiterea şi însuşirea a noilor cunoştinţe.

Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, problematizarea

Resurse material: laptop, table, manual;

Forma de activitate : frontal, individual;

Metode de evaluare : formativă prin chestionare orală;


Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Organizarea clasei Verifică prezenţa elevilor Îşi pregătesc cărţile şi caietele
Captrea atenţiei şi Prezintă elevilor o imagine cu Elevii urmăresc imaginea şi
reactualizarea cunoştinţelor Pământul văzut din satelit. răspund la întrbarea adresată
Întreabă elevii cum se de către profesor.
numeşte stratul gazos care - Omogene(apă-sare)
înconjoară planeta noastră. - Eterigene(apă-
Cere elevilor să clasifice cărbune)
amestecurile şi să dea
exemple.
Anunţarea temei şi a Aninţă elevii că vor desfăşura Notează în caiete titlul lecţiei
obiectivelor o lecţie în cadrul căreia vor şi urmăreac obiectivele.
învăţa căteva caracteristici
ale aerului
Dirijarea învăţării Cere elevilor să definească -Aerul este învelişul gazos
aerul şi să precizeze tipul de care înconjoară planeta este
amestec un amestec omogen

Elevii scriu în caiete


Din manualul digital prezintă compoziţia aerului.
o imagine cu compozitia
aerului exprimată în procente
volumetrice.
Adresează elevilor întrebarea: - Răspund: oxigenul
Care este gazul din
compoziţia aerului care are
rol esenţial în menţinerea
vieţii pe Pământ? -incolor, inodor, insipid

Cere elevilor să enumere


Identifică sursele de poluare :
proprietăţile aerului.
artificiale(gaze de eşapament,
Prezintă elevilor imagini cu insecticide, pesticide etc) şi
diferite zone poluate şi cere naturale (metoriţi, erupţii
acestora să identifice sursele vulcanice etc)
de poluare ale aerului .
Obţinerea performanţei Prin fixarea parţială a Răspund la întrebările
elevilor cunoştinţelor, relvarea adresate de profesor
sarcinilor de lucru pe tot
parcursul lecţiei.
Evaluarea performanţei Răspund şi rezolvă.
elevilor

S-ar putea să vă placă și