Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Pîrvulescu Mihaela


Școala: Colegiul Național "Tudor Vladimirescu"
Clasa: a X- a
Data:
Disciplina: Biologie
Unitatea de învățare :Respirația
Tema lecţiei: Respirația la animale. Sistemul respirator la mamifere
Tipul de lectie: Lecţia de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: Identificarea particularițăților structurale și funcționale ale componentelor sistemului
respirator în vederea înţelegerii şi stabilirii corelației dintre structură și funcție pe de o parte și între
organism și mediu pe de altă parte.
Competențe generale:
1. Receptarea informațiilor despre lumea vie;
2. Explorarea sistemelor biologice;
3. Utilizarea si construirea de modele si algoritmi in scopul demonstrarii principiilor lumii vii;
4. Comunicarea orala și scrisă utilizând corect teminologia specifică biologiei;
Competenţe specifice:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării de
cunoştinţe despre structura şi funcţiile organismelor;
1.2. Recunoaşterea organelor şi sistemelor de organe vegetale şi animale în scopul comparării lor;
2.1. Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea structurii şi funcţiilor organismelor;
3.1. Reprezentarea structurii şi funcţiilor organismelor pe baza modelelor;
4.1.Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.
Obiective operationale:
Obiective cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili să:
Oc1: enumere componentele sitemului respirator
Oc2: descrie componentele sistemului respirator lor
Obiective procedurale: La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili să:
Op1: modeleze prin desen structura plămânilor
Obiective atitudinale. La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili să:
Oa1: efectueze riguros sarcinile de lucru
Oa2: coopereze în vederea dezvoltării spiritului de echipă
Oa3: utilizeze corect cunoştinţele despre componentele sistemului respirator în viața cotidiană
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea,
observaţia ,descrierea.
Mijloace de învăţământ : atlase, manuale, calculator, platforme online:
https://eduboom.ro/,mozaik.3D https://www.youtube.com/watch?v=XuJ9atML__4
Forme de organizare a activităților : frontal, individual;
Bibliografie:
 Stelica Ene, Gheorghita Sandu, Gheorghe Comaneci, manual Biologie clasa a-X-a, Editura
LVS Crepuscul, 2005
 Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC
Scenariul didactic

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse/Evaluare


activităţii Obiective Conținuturi Materiale Procedurale Tim Evaluare
didactice operaționale p

Moment Verifică prezenţa Comunicarea absenţilor. Catalog electronic Conversația 2’


organizatoric Pregăteşte materialul didactic Pregătirea pentru lecţie
Asigură ordinea si disciplina Urmăresc indicațiile

8’

Respirația- procesul prin care


Verificarea Oa1: să Respirația Reamintește că un alt proces care participă la realizarea organismele mobilizează enegia Tablă Conversaţia
cunoştinţelor efectueze riguros aerobă funcțiilor de nutriție este procesul de respirație.Solicită stocată în substanțele organice în marker Evaluare
anterioare sarcinile de lucru elevilor să definească procesul de respirație, să identifice vederea utilizării acesteia: Explicația orală
tipurile de respirație și să caracterizeze pe baza ecuației Tipuri de respirație:aerobă și
chimice generale respirația aerobă. anaerobă

Respiratiei aerobă
Substanțe organice+ O2
CO2 +H2O=energie;
- caracteristici:
oxidare totală , consum de
oxigen, cantitate mare de energie
rezultată și sediul celular al
respirației-mitocondria
(oxidoreduceri celulare).
Solicită elevilor să tragă aer în piept și adresează
întrebarea dacă știu unde a ajuns aerul ? Elevii răspund ca în plămâni
Plecând de la răspunsul elevilor profesorul precizează
Captarea atenției că pe parcursul lectiei, vor afla informații despre sistemul Conversație 2'
respirator la mamifere

Profesorul notează pe tablă titlul lecției


Notează titlul lecţiei în caiete
Anuntarea Respirația la Utilizând platforma mozaik 3 2'
titlului lecției, animale https://www.youtube.com/watch?v=XuJ9atML__4
scopului și a Sistemului , profesorul solicită elevilor să vizioneze videoclipul și
obiectivelor respirator la la final să precizeze care sunt componentele sistemului Elevii vor răspunde la întrebare, Conversație
urmărite . mamifere respirator; ajutați fiind de către profesor,
In funcție de răspunsurile primite de la elevi, profesorul videoclip, atlase Evaluare
sintetizează, precizând faptul că, sistemul respirator este orală
alcătuit din căi respiratorii și plămâni.
Profesorul notează la tablă. calculator,
In continuare, profesorul solicită elevilor să enumere platforma mozaik 3D, videoclip, atlase
componentele căilor respiratorii. Observaţia 25’
Oc1:să enumere In funcție de răspunsul dat de elevi, profesorul
Dobândirea componentele completează și concluzionează componentele căilor
noilor sistemului respirator Căile respiratorii:
cunoştinţe respiratorii -cavitățile nazale, Elevii notează în caiete
-faringe
-laringe
--trahee Elevii răspund solicitărilor Manual
-bronhii profesorului și notează în caiete Atlase,
Noteaza pe tablă componentele căilor respiratorii. Platforma eduboom.ro
Conversaţia

Prin conversație cu elevii ,profesorul evidențiază


Fosele comunicarea foselor nazale cu exteriorul prin nări iar
nazale posterior cu faringele și completează informațiile cu
particularitățile mucoasei nazale bogat Răspund la întrebare. Elevii vor
vascularizată,secretă mucus iar rolul de a încălzi,umezi explica faptul ca bolul va fi
și purifica aerul. directionat spre esofag datorita
epiglotei care inchide orificiul Manual
Faringele Dat fiind faptul că a fost studiat și în cadrul tubului numit glota aflat la intrarea in
digestiv profesorul adreseaza elevilor intrebarea: laringe
Ce se întamplă cu bolul alimentar când ajunge în Elevii vor preciza că
faringe? epi=deasupra iar glota este
deschiderea în laringe

Laringele
Profesorul solicită elevilor să prezinte originea Evaluare
cuvântului epiglota. Explicaţia orală
Profesorul descrie laringele:
-este alcătuit din mai multe cartilaje printre care și
cartilajul tiroid
-pe interior este căptușit de o mucoasă ce formează 2 Elevii notează în caiete
perechi de cute=corzi vocale: superioare și inferioare. Tablă,
-cele inferioare au rol în vorbire. markere

Profesorul notează la tablă informațiile despre faringe și


laringe Atât traheea cât și bronhiile sunt Invțațarea prin
Oc2:să descrie alcătuite din inele cartilaginoase descoperire
componentele și sunt căptușite de mucoasa ce Explicația
sistemului respirator Pentu o mai bună înțelegere, profesorul descrie elevilor secretă mucusul ce reține
traheea, precizează că este alcătuită din 15 – 20 de inele particulele strâine
Oa2: să coopereze în incomplete aceasta fiind o adaptare deoarece prin Elevii ascultă explicațiile Atlase,
vederea dezvoltării Traheea esofag trec periodic boluri alimentare și prezența unor profesorului Platforma eduboom.ro
spiritului de echipă Bronhiile inele complete ar fi obstrucționat calea digestivă. https://eduboom.ro/video/1794/
Profesorul notează pe tablă informațiile despre trahee. respiratia-la-animale
Profesorul face completari legate și de bronhii și anume
faptul ca inelele cartilaginoase din perete sunt Manualul
complete,cele mai mici se numesc bronhiole –au țesut . Învăţarea prin
muscular neted și se termină cu sacii alveolari. Elevii vizioneaza materialul Tablă descoperire
didactic, markere Explicația
Profesorul notează pe tablă informațiile sintetizate și
continuă explicatiile:
-bronhiile principale pătrund în plămân și se ramifică în Plămânul drept este mai mare
b. Lobare->b. Segmentare->b. Lobulare decat cel stâng, este traversat de Conversaţia
Explicațiile sunt făcute cu ajutorul materialului de pe două șanțuri ce determină
Oa3:să utilizeze Alcătuirea platforma eduboom.ro și apoi trecute pe tablă. apariția a 3 lobi, în timp ce Modelarea
corect cunoştinţele plămânilor Profesorul precizează faptul că la exterior plămânii sunt plămânul stâng are 2 lobi care
despre componentele înveliți de două pleure. sunt alcătuiți din segmente, si
sistemului respirator Notează pe tablă existența pleurelor. acestia din lobuli. Lobulul
în viața cotidiană Una aderă la suprafața plămânului , cealalta de pereții pulmonar are forma piramidală
interni ai cavității toracice. și este alcătuit din mai mulți
Intre cele 2 foițe se găsește lichidul pleural. acini pulmonari care sunt
Profesorul completeazăschita lecției la tablă și alcătuiți din alveole pulmonare
completează noțiunile legate de plămâni cu desenul de la specializate pentru schimbul de
tablă. gaze.

Elevii notează în caiete

Elevii completează schița lectței


în caiete și realizează desenul .

Op2: să modeleze
prin desen structura
plămânilor

Fixarea Profesorul solicit elevilor să rezolve testul de la sfârșitul Elevii sunt atenți la detaliile Platforma eduboom.ro Conversaţie
noilor materialului didactic după vizionarea acestuia furnizate de materialul didactic 3’ Evaluare
cunoştinţe https://eduboom.ro/video/1794/respiratia-la-animale de pe platform eduboom și orală
rezolvă testul
Evaluare Profesorul prezintă conținutul testului de evaluare de pe Test de evaluare
cunoştinţelor Oa1: să efectueze platforma eduboom.ro Elevii sunt atenți la informațiile Explicatia 3’ Evaluare
noi riguros sarcinile de https://eduboom.ro/teste/1533/respira-ia-la-animale furnizate de profesor și rezolvă Conversaţia orală
lucru testul

SCHEMA LECȚIEI
Respirația la animale
Sistemului respirator la mamifere

I. Caractere generale
II. Elemente de anatomie
I. -Respiraţia – presupune :
-reacţiile de oxidoreducere de la nivelul celulelor ;
-schimbul de gaze dintre mediul intern și mediul extern;
-transportul gazelor respiratorii
- Sistemul respirator realizează schimbul de gaze respiratorii.
II. Sistem respirator: Căile respiratorii : Cavitățile nazale
Faringe
Laringe
Trahee
Bronhii

Plămânii:

Căile respiratorii:
comunică cu exteriorul prin nări, posterior cu faringele prin orificii(coane),
- Cavitățile nazale–
căptușite cu mucoasa nazală bogat vascularizată- rol- încălzirea aerului
r
secretă mucus- rol-umezește și purifică aerul
- faringele – organ comun sistemelor digestiv și respirator

format din piese cartilaginoase


- laringele- peretele în interior pliuri musculoase=corzi vocale – prin vibrație produc sunete
epiglota –acoperă glota în timpul deglutiţiei

- traheea formată din inele cartilaginoase incomplete (15-20)


căptușită de mucoasă celule cu cili- împing corpurile străine spre ieșire
secretă mucus- reține particulele străine
2 bronhii principale
- bronhiile formate din inele cartilaginoase complete
cele mai subţiri ramificaţii bronhiolele –au mult țesut muscular neted și se termină
cu saci alveolari cu alveole pulmonare

localizare- cavitatea toracică


acoperiţi de pleure(pleura externă şi internă)
alcătuiţi din lobi, segmente şi lobuli pulmonari
Plămânii plămân stâng 2 lobi, drept 3 lobi
lob pulmonar- bronhie secundară –bronhiole- acini pulmonari- alveole pulmonare
alveole pulmonare-specializate pentru schimburile de gaze

S-ar putea să vă placă și