Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la chimie

Chişca Diana, profesoară de chimie, grad didactic I


Clasa: a IX-a
Capitolul
Tema lecţiei Azotul
Tipul lecţiei mixtă
Data

C1 Competenţe de învăţare/de a învăţa să înveţi


Competenţe- C2 Competenţe acţional strategice
cheie/transversale Competenţe interpersonale, civice, morale
C3
CS1 Competenţa de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori în
Competenţe domeniul chimiei.
specifice CS2 Competenţa de a comunica în limbaj specific chimiei.
CS3 Competenţa de a rezolva probleme/situaţii-problemă.
S1 Să caracterizeze azotul conform algoritmului: poziţia în SP, structura
Subcompetenţe atomului, valenţe şi grad de oxidare posibile, tipul legăturii chimice,
răspîndirea în mediu, formele alotropice, tipul legăturii chimice, rolul
Elevii vor fi biologic, proprietăţile fizice şi chimice, utilizarea.
capabili..... S2 Să exemplifice rolul biologic al nemetalelor, circuitul nemetalelor în mediu,
acţiunea fiziologică a nemetalelor şi compuşilor lor.
S3 Să eleboreze schema/planul caracteristicii generale a nemetalelor şi a
compuşilor lor.
O1 Să reprezinte printr-o schema rolul azotului în menţinerea vieţii pe pămînt.
Obiective O2 Să prezinte caracteristica generală a azotului (locul în SP, compoziţia
moleculei, legătura chimică din moleculă.
O3 Să descrie şi să explice proprietăţile fizice şi chimice ale azotului.
O4 Să stabilească legătura dintre răspîndirea azotului în natură şi metoda de
Elevii vor fi obţinere industrială a lui.
capabili..... O5 Să explice domeniile de utilizare a azotului.
O6 Să coopereze cu colegii să în cadrul activităţilor în grup şi în pereche.
O7 Să rezolve exerciţii şi probleme în baza cunoştinţelor acumulate.
M1 Explicaţia
Sistemul M2 Analiza,sinteza
metodologic M3 Diagrama Venn
(M) M4 Clustering
M5 Exerciţiul
Forme de F1 Individual
organizare F2 În grup
Mijloace de Manualul
învăţămînt Fişe de lucru în grup
Bibliografie -manual pentru clasa a IX-a, ed.
Desfăşurarea activităţii didactice

Evenimente O Forma/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor


instrucţionale Metoda
1.Moment F1 -Salută elevii, împarte clasa -Se pregătesec pentru lecţie.
organizatoric în 4 grupe.
2.Actualizarea F2/M3 -Împarte fiecărui grup cîte -Gr. 1-Să compare acizii H2S şi H2SO4;
cunoştinţelor o fişă în care sunt indicate -Gr.2- Să compare acizii H2SO3 şi H2SO4;
sarcinile de lucru. -Gr.3- Să compare oxizii SO2 şi SO3;
-Gr.4- Să alcătuiască şi să explice circuitul
sulfului în natură schematic.
O7 -Gr.1
F2/M5 -Repartizează grupurilor H2S→SO2→BaSO3 →BaCl2 →BaSO4;
cîte o fişă în care sunt -Gr.2
indicate cîte o transformare S→ ZnS→ SO2 →H2SO3 →K2SO3
la tema precedentă.(Sulful Gr.3
şi compuşii lui.) ( 5 min) S →SO2 →SO3→H2SO4→BaSO4
Gr.4
O6 S→H2S→PbS

K2S
-După expirarea timpului -Explică răspunsurile primite şi corectează
de lucru, elevii fac schimb greşelie.
M4,M2 de fişe între grupuri astfel - În baza fişelor de lucru elaborează un
încît fişa gr.1→gr.4→gr.1 clastering referitor la tema sulful.

3. Anunţarea F2/M2 -Anunţă subiectul lecţiei şi -Notează tema şi obiectivele în caiete.


temei şi formulează obiectivele. -Cu ajutorul manualului studiaţi, analizaţi şi
formularea -Repartizeză fiecărui grup alcătuţi schema de reper.
obiectivelor cîte o fişă cu însărcinări. Gr.1-Poziţia în SP, structura atomului,
O1 -Verifică corectitudinea valenţele şi G.O. posibile, substanţa simplă
- rezolvării însărcinărilor. (tipul legăturii chimice) pentru azot;
Gr.2-Proprietăţile fizice, răspîndirea în
O6 natură, obţinerea azotului;
Gr.3-Proprietăţile chimice ale azotului;
Gr.4-Utilizarea şi rolul biologic.
-Prezentaţi rezultatele pe postere şi
prezentaţi-le colegilor.
4. Evaluarea -Formulaţi concluzii -Formulează concluziile.
procesului referitoare la atitudinile,
realizat. capacităţile şi cunoştinţele
obţinute la lecţia dată.
-Evaluaţi activitatea clasei
la lecţie şi realizarea
obiectivelor.
5. Asigurarea O7 -Notează elevii, anunţă -Notează lucrul pentru acasa în caiate.
retenţiei şi a tema pentru acasă. PbS H2SO3 →K2SO3
transferului -Elaboraţi o schemă-reper
la tema „Azotul”. K2S→H2S→SO2 →BaSO3 →BaCl2
-Realizaţi transformarea →BaSO4
propusă pe fişă.
S SO3 →H2SO4
ZnS

S-ar putea să vă placă și