Ministerul Educaţiei și Cercetării al Republicii Moldova
I.P. Școala Profesională nr.2 din Chișinău
Aprobat________________
Vitalie Belîi, director interimar
___ _____________2023
PROIECT DIDACTIC
Modulul IV. PREPARAREA SOSURILOR
Tema: Procesul tehnologic de preparare a varietăților de sosuri dulci. Cerințe de calitate.
Grupa 23/ 5B
Discutat la ședința Comisiei metodice A elaborat: ________Pascari Lucia
,,Discipline profil și formare profesională” Profesor, maistru-instructor
din _____ ____________2023 Coordonat ____________Dorina Dumbrava,
Șefa Comisiei metodice _______ T. Șarcova director adjunct pentru instruire practică și producere
Coordonat ____________ Guțu Rodica
metodist
Chişinău, 2023
PROFESOR : Pascari Lucia
DATA : 15.12.2023
Grupa : 23/5B
MODULUL IV. Prepararea sosurilor
UNITATEA DE COMPETENȚĂ 2: Prepararea sosurilor.
LUCRAREA PRACTICĂ: Procesul tehnologic de preparare a varietăților de sosuri dulci. Cerințe de calitate.
TIPUL LECŢIEI : practică
DURATA INSTRUIRII: 6 ore
8:30 - 9:15 – partea teoretică
9:15 - 9:22 – transfer din cabinet în laborator
9:22 - 9:47 – demonstrarea abilității de către maistru
9:47 – 12:15 – practica ghidată
12:15 – 12:50 – analiza rezultatelor
12:50 – 13:00- extindere.
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea competențelor profesionale specifice de preparare a sosurilor dulci, conform rețetei și respectând
normele igienico-sanitare.
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
La finele lucrării practice elevul va fi capabil să:
O1 – organizeze ergonomic locul de muncă, respectând normele igienico-sanitare
O2 – calculeze necesarul de materii prime pentru prepararea sosurilor dulci
O3 – pregătească materiile prime pentru prepararea sosurilor dulci
O4 – prepare sosurile dulci
O5 – servească sosurile dulci conform regulilor de servire și indicilor organoleptici
O6 – identifice defectele apărute la prepararea sosurilor dulci.
O7 - propună după caz soluții de remediere a defectelor.
RESURSE MATERIALE NECESARE PENTRU ACTIVITATEA PRACTICĂ:
Utilaje și echipamente:
- Utilaj mecanic: mixer;
- Utilaj nemecanic: masă de lucru, stelaje, cântar, cuve;
- Utilaj termic: plita electrică, cuptor electric;
- Utilaj frigorific: frigider;
- Inventar: vase gradate;
- Ustensile: cuțite, sită, linguri, palete, tel, platouri;
- Veselă.
Materiale consumabile:
Sos de ciocolata- zahar, cacao praf, lapte condensat, vanilina, apa.
Sos de nuci- lapte, lapte condensate, nuci, zahar, apa.
Sos de mere- mere, apa, zahar, acid citric, amidon.
Sos de caise- zahar, caise, apă.
Sos de zmeură- zahar, zmeură.
Sos de caise uscate (curaga)- caise uscate, apă, zahăr
Echipament de protecție:
Scurtă(halat), pantaloni, bonetă, șorț, prosop, mănuși, încălțăminte de schimb.
Echipament și materiale didactice:
- Set de planșe didactice, materiale foto-video, documentație normativ tehnică;
- Calculator, televizor/proiector.
RESURSE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
Metode şi procedee didactice:
a. Metode de comunicare: conversaţia, instructaj, explicaţia, expunerea
b. Metode de explorare: demonstraţia, instruirea dirijata și independentă
Forme de organizare:
activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală
Mediul realizării activității: laborator 14A
Bibliografie:
Ананина, В.А.; Ахиба, С.Л. Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий для Предприятий Общественного Питания,
Москва, Экономика, 1981.
Resurse
Activitatea Forme de
Etapele lecției profesorului Activitatea elevilor evaluare
Timp
Metode Materiale
didactice
I. EVOCARE Salut elevii. Fac prezența și notez Răspund la salut
absenții. Anunță elevii absenți Catalogul Inițială
a) Moment
5min Verific ținuta elevilor în vederea Remediază aspectele negative
organizatoric
desfășurării corespunzătoare a activității dacă sunt
Împart elevii pe echipe în funcție de
nivelul de pregătire al acestora, de
preferințe, de stilurile de învățare astfel
încât să rezulte echipe omogene.
Creez condiții optime pentru
b) Comunicarea desfășurarea activității
subiectului lecţiei. 40 Pregătesc materialul didactic necesar
min Reactualizez cunoștințelor legate de
lucrarea de laborator
Atașez titlul lucrării practice:
Procesul tehnologic de preparare a
varietăților de sosurilor dulci.
Solicit elevilor să răspundă la Ascultă atent sarcina Conversația Manual de În grup
următoarele întrebari în baza Explicația specialitate
jocului ,,Loto Bucătar’’. Fiecare număr Expunerea
conţine câte 1 întrebare cu referire la
lecţia studiată la teorie.
1. Specificați importanța sosurilor dulci
în alimentație. Formulează răspunsuri,
b) Verificarea 2. Enumerați sortimentul sosurilor dulci. argumentează, se implică activ și Jocul Loto
cunoștințelor 3. Numiți materia primă de bază folosită se completează reciproc Bucătar
anterioare la prepararea sosurilor dulci.
4. Ce materii prime auxiliare se
utilizează la prepararea sosurilor Răspund la întrebări
dulci ? Învățarea prin
5. Care sunt etapele de pregătire a descoperire
fructelor uscate? Individual
6. Enumerați etapele de pregătire a Oral
amidonului de cartofi pentru sosurile
Anexa nr. 1
Defectele sosurilor dulci
Defecte posibile Cauze Remedieri
Sosul prezintă * nerespectarea procesului *strecurarea sosului
aglomerări tehnologic
Îndulcirea excesiva *dozarea greșită a * adăugarea de sos fierbinte
aromatizatorilor neândulcit
Gust și miros de * adăugarea unei cantități * aceste defecte nu se pot
afumat sau ars datorita mici de lichid în procesul de remedia.
lipirii fructelor de baza fierbere Ca urmare, preparatele nu se vor
vasului * nesupravegherea procesului da în consum
termic