Sunteți pe pagina 1din 3

LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL PENTRU DEFICIENŢI DE AUZ CLUJ-NAPOCA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 04.12.2019

CLASA: a VI-a

PROFESOR-EDUCATOR: Reszeg Petra Crina

ARIA CURRICULARĂ : Terapie educaţională complexă şi integrată

DISCIPLINA: Formarea autonomiei personale

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Igiena

SUBIECTUL : Închidere/deschidere cutii, împachetare alimente

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-să identifce alimentele pe care le consumă la cină;

-să identifice alimentele pe care ar trebui să le consumăm la cină

-să enumere regulile de igienă care trebuiesc respectate înaintea şi după servirea mesei;

TIPUL LECŢIEI : Formarea de priceperi și deprinderi

RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, planşe cu imagini,text suport.

RESURSE PROCEDURALE : explicaţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual


TIMP DE LUCRU: 45 de minute ( timpul de lucru se va distribui pentru fiecare elev/cerință în funcție de nevoile fiecărui subiect)

Nr.crt. Etapele lecţiei Conţinutul activităţii Timp Evaluare


1 Captarea atenţiei Se va realiza prin intermediul materialelor 2min Formativă prin observarea
didactice alese astfel încât să fie cât mai atractive comportamentului verbal al elevilor
pentru elevi.

2 Reactualizarea Discuții despre alimente sănătoase. 5 min


cunoştiinţelor

3 Anunţarea temei -profesorul anunţă tema activităţii, scrie la tablă 1 min


titlul acesteia; enumeră obiectivele.
4 Dirijarea activităţii -profesorul le propune un joc elevilor”Ce ai
mâncat ieri la cină?”;
-profesorul prezintă elevilor regulile jocului şi se
stabileşte ordinea în care vor răspunde
laîntrebări; 25 min
-profesorul discută împreună cu elevii sarcinile
cuprinse în fişa de lucru;
-se cere elevilor să identifice alimentele pe care le
consumă la cină;
-se cere elevilor să specifice de ce este bine să
mănânce la cină;
-se cere elevilor să identifice alimentele pe care
ar trebui să le consumăm la cină;
5 Fixarea cunoştinţelor -se cere elevilor să enumere regulile de igienă
care trebuiesc respectate înainte şi după luarea
cinei 10 min
-se cere elevilor să completeze fişele primite.
6 Aprecieri verbale Aprecieri asupra implicării fiecărui elev în 2 min Aprecieri individuale şi generale
activitate şi asupra corectitudinii cu care au Întăriri pozitive
rezolvat sarcina.

S-ar putea să vă placă și