Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa:a VI-a”A”
Obiectul: Biologie
Capitolul:Materia vie
Subiectul: NUTRIȚIA LA OM
Tipul lecţiei: mixtă
Timp rezervat: 45 minute
Profesor:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 – să identifice produsele alimentare consumate de către om;
O2 – să distingă componentele structurale ale tubului digestiv de glandele anexe digestive;
O3 - să propună măsuri de prevenire a apariției bolilor sistemului digestiv;
O4 – să argumenteze importanţa unei alimentații corecte pentru menținerea sănătății organismului uman.

Strategii didacticeconversaţia euristică, lectura imaginii, problematizarea, descoperirea, lucrul cu manualul, analiza, joc de rol, studiu de caz ,
descoperirea, explicația, observația, deducția, poster.
Mijloace instrucţionale: imagini la subiect (produse alimentare, piramida alimentară), imagini suport-ceas (alcătuirea unui meniu zilnic pentru
diferite vîrste), planșe (sistemul digestiv), anexe;
Mijloace informaţionale: Manual ”Științe” clasa a V-a, Zinaida Galben-Panciuc, calculator, video:”Prelucrarea hranei de către sistemul
digestiv”, video:”Cîntecul vitaminelor”,
Forme de organizare: frontal, individual, grup.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Forme de organizare şi
Etapele Obiective Timp
Nr. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice
lecţiei operaționale. (min)
1. Evocarea -Profesorul se salută cu elevii și le propune Se inițiază o discuție în baza Activitate frontală 2
spre audiere următorul motto: ”Sănătatea mottoului lecturat. -Conversaţia euristică
este o comoară pe care puţini ştiu să o -Brainstorming
preţuiască, deşi aproape toţi se nasc cu -Audierea
ea.” Hipocrate

-Profesorul verifică tema pentru acasă, -Un elev din fiecare grup
oferind, la întîmplare, fiecărui grup cîte o adresează cîte o întrebare, din
steluță pe care sunt scrise cîte două întrebări cele scrise pe steluța primită , Activitate individuală 7
(Anexa 1). colegilor dintr-un alt grup, astfel -Conversaţia
încît în procesul de verificare a -Dialog
temei pentru acasă să fie -”Explozia stelară”
implicate toate grupele.
2. Realizare -Profesorul propune spre audiere și vizionare Activitate în grup 2
a sensului un videoclip:”Cîntecul vitaminelor”. - Descoperirea dirijată
Elevii trebuie să răspundă la următoarele -Elevii numesc fructele
întrebări: menționate în videoclip și alte
O1 -Ce produse alimentare mai consumă omul produse ce întră în rația Activitate frontală 1
pe lîngă fructele menționate mai sus? alimentară a unui om (legume, -Audiere
paste făinoase, produse lactate, -Video:”Cîntecul
dulciuri, grăsimi, etc.). vitaminelor”
-Elevii descoperă denumirea
temei noi în urma analizei
videoclip-ului.
-Profesorul anunța subiectul lecției și -Notarea 1
obiectivele operaționale.
-Profesorul propune elevilor o piramidă, în -Elevii completează piramida. Activitate individuală
O1 care trebuie să aranjeze pe nivele produsele
alimentare oferite, în dependență de -Observația
cantitatea pe care trebuie să o consume un -Piramida alimentară
om pentru menținerea sănătății organismului, -Discuție dirijată
plasînd la baza piramidei produsele ce 3
necesită să fie consumate în cantități mai
mari, iar spre vîrful acesteia să fie plasate
produsele alimentare ce necesită să fie
consumate în cantități mai mici.(Anexa 2)

-Profesorul propune elevilor următoarea


întrebare:
-Cum credeți, produsele alimentare numite -Elevii își expun părerea. Activitate în grup
mai sus , pot fi consumate în orice perioadă a -Brainstorming 6
zilei sau se recomandă să fie consumate în -Expunere
anumite perioade a zilei? -Problematizare

-Profesorul propune fiecărui grup


completarea unui ceas-desen cu produsele -Elevii aranjează corect produsele
alimentare primite , astfel încît aranjîndu-le alimentare în dependență în ce -Descoperirea
corect, în dependență în care perioadă a zile perioadă a zile trebuie să fie
trebuie consumate, să obțină meniul unei consumate și lipesc pe ceas una
persoane cu o anumită vîrstă: din cele patru culori pe care le-au
-copil(0-14 ani) primit inițial care simbolizează
-adolescent(14-24 ani) vîrsta unui om (Verde-copil,
-adult(25-65 ani) galben-adolescent, orange-adult,
-vîrstnic(65-...ani) (Anexa 3, 4, 5, 6, 7); roz-vîrstnic), apoi le afișează pe
tablă.
-Elevii trebuie să răspundă la următoarele
întrebări:
-Ce asemănări există între aceste meniuri?
Dar deosebiri?
-Formulați o concluzie.

3. Reflecţie -De către cine sunt prelucrate aceste produse -Elevii propun idei. Activitate individuală 1
aslimentare în organismul omului?
-Care sunt transformările ce suferă aceste
produse alimentare odată ce nimeresc în
organism?
-Pentru a înțelege mai bine aceste -Elevii vizionează secvența video, Activitate în grup
transformări ale alimentelor în tubul digestiv, analizează și realizează -Video ”Sistemul 3
profesorul propune spre vizionare un video însărcinarea profesorului, digestive și funcțiile
despre sistemul digestiv și funcțiile sale. poziționînd corect componentele sale”
După vizionare elevii vor primi cîte un plic structurale ale sistemului digestiv -Analiza
în care se află cîteva fișe cu organele pe imaginea-suport. -Discuție dirijată
O2 Sistemului digestiv pe care le vor lipi pe -Explicaţia 4
imaginea-suport afișată pe tablă. (Anexa 8) -Imagine-
suport”Sistemul
-Pentru a menține sistemul digestiv într-o digestive”
stare sănătoasă, trebuie să respectăm anumite -Elevii realizează însărcinarea în
reguli-reguli pe care noi deseori le ignorăm. dependență de rolul primit: Activitate în grup 6
O3 În continuare vă propun să ascultați și să -acuzatori-numesc problema -Joc de rol
analizați un studiu de caz.(Anexa 9) -martori-numesc cauzele -Conversația
-după lecturarea studiului de caz, împart -apărătorii-propun soluția -Observația
fiecărui grup cîte un rol: -judecătorii-formulează concluzii. -Analiza
-judecător -Deducția
-acuzator
-martori
-apărători
4. Extindere O4 -Profesorul propune elevilor să realizeze cîte -Elevii realizează un poster, Activitate în grup 7
un poster cu titlul:”Modul sănătos de viață”. argumentînd importanța unei -Poster
alimentații corecte , respectarea -Argumentarea
normelor de igienă pentru
menținerea sănătății
organismului.
5. Tema Exercițiul 1, 2 (pag.84)-explică tema pentru 2
pentru acasă.
acasă - Elevii fixează în caiețele tema -Notarea
-Elevii activi sunt apreciați cu note. pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și