Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a VI-a
Obiectul: Biologie
Modulul : Siateme vitale
Tema: Nutritia plantelor.Fotosinteza
Forma de organizare:frontal,individual
Tipul lectiei: mixta
Scopul lecţiei: Dobândirea cunoştinţelor despre particularităţile structurale şi funcţionale ale sistemului nervos somatic și
vegetativ
Obiectivul general:Indentificarea organelorsi a sistemelor de organe care realizeaza functii de nutritie la plante.
Oiective operationale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
- O1 Sa defineasca notiunea de organisme autotrofe ,fotosinteza;
- O2 Sa identifice organelle si sistemele de organe cu functie de nutritive la plante in baza imaginii;
- O3Sa reprezinte schematic procesul fotosintezei;
- O4 Sa argumenteze importanta procesului de fotosinteza;
Strategii didactice:

Metode si procedee:conversatia euristica,lucrul cu manualul,jocul didactic,exercitiul,explicatia.

Materiale didactice:planse,imagini,scheme,manualul de Biologie cl.VI-a Cozari 2010,ghidul profesorului cl.VI-a 2006.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII


LECŢIEI DIDACTICE
Organizarea Buna ziua copii,luati loc si pregatiti cele necesare - elevii işi pregătesc cele necesare pentru lectie
clasei pentru lectie
- Se verifică dacă sunt condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei;
- Notează elevii absenţi şi solicită elevilor să-şi
pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei.
Evocarea Se prezinta posterul: Elevii au sarcina sa coloreze dreptunghiul in care

Captarea atentiei Plantele Animalele este indicata insusirea caracteristica doar pentru
Joc didactic
Se deplaseaza plante.(isi prepara singure hrana)

respira
Cresc si se dezvolta

Isi prepara singuri mincarea

Se inmultesc

Se hranesc cu alte vietati

Elevii prezinta posterele. Posterul


Verificarea Exercitiul 3 pag.42
cunostintelor
Realizarea Anunt subiectul si obiectivele lectiei. Elevii noteaza subiectul lectiei.
sensului Evaluare initiala pe baza rubricii,,Expune-ti opinia’’ Elevii raspund la intrebari.

Dirijarea invatarii Se face o analiza comparativa a animalelor apoi se - Elevii analizeaza plansa Fotosinteza;fig.1 Conversatia
reaza urmatoarea situatie de problema,dar plantele au pag.44 si explica concluzia euristica
aceeasi modalitate de nutritie ca si animalele sau nu? ,,isi creaza singure hrana ,sunt autotrofe”(se
hranesc singure)

Timp de 3-4 min.elevii citesc alineatul 6(apa si Elevii explica la plansa


sarurile minerale) si aliniatul 7 dioxidul de
Deduc definitia de fotosinteza.
carbon(profesoara ajuta elevii).

-Propun elevilor sa citeasca alineatul cu substante


Prezinta informatia studiata Lucru cu
organice pag.45(timp de 5 min.)
manualul
Se analizeaza schema din manual,esteatirnata si la Explica schema procesului de fotosintea
tabla
O reprezinta asa cum si-o imagineaza elevii
schema fotosintezei.

S-ar putea să vă placă și