Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Clasa: VI-a
Durata: 45 min
Obiectul: Biologia
Modulul:Sisteme vitale.
Subiectul lecției: Nutriția plantelor. Fotosinteza.
Forma de organizare:individual,frontal
Tipul lecției: mixta
Subcompetențe: identificarea organelor și a sistemelor de organe care realizează
funcții de nutriție la plante.
Obiective operaționale:

O1- sa defineasca notiunea de organisme autotrofe ,fotosinteza

O2 – să identifice organele și sistemele de organe cu funcție de nutriție la plante.


O3 – să reprezinte schematic procesul fotosintezei.
O4 – să argumenteze importanța procesului de fotosinteză.
Strategii didactice:
1. Activități de învățare și evaluare: conversație euristică, lucrul
cu manualul, jocul didactic, exercițiul, explicație.
1. Materiale didactice: planșe, imagini, scheme,manualul de
Biologie clasa a VI-a Cozari 2010, ghidul profesorului cl.VI-a 2006,
Desfășurarea lecției:
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
lecției didactice
Evocarea Se prezintă posterul. Elevii au sarcina să
a)Captarea Plantele Animalele coloreze dreptunghiul în
atenției Se deplasează care este indicată Joc didactic
respiră însușirea caracteristică
cresc și se dezvoltă numai plantelor.
(își prepară singure
își prepară singure hrana hrana)
se înmulțesc
se hrănesc cu alte vietăți

b)Verificarea
cunoștințelor Elevii prezintă posterele. Posterul
Exercițiul 3 pag.42

Anunț subiectul și obiectivele Elevii notează subiectul


Realizarea lecției. lecției.
sensului Evaluare inițială pe baza Elevii răspund la
rubricii ,,Expune-ți opinia” întrebări.

-Se face o analiză comparativă Elevii analizează planșa


Dirijarea a animalelor apoi se crează Fotosinteza; fig 1 pag.44 Conversație
invatarii următoarea situație de problemă și explică concluzia: euristică
,,dar plantele au aceeași ,,își crează singure
modalitate de nutriție ca și hrană, sunt autotrofe”
animalele sau nu? (se hrănesc singure)

Timp de 3-4 min elevii citesc Elevii explică la planșă.


alineat 6 (apa și sărurile Deduc definiția
minerale ) și alineat 7 dioxidul fotosinteză.
de carbon.
(Profesoara ajută elevii) Prezintă informația
-Propun elevilor să citească studiată.
alineat cu substanțele organice Explică shema procesului Lucrul cu
pag.45 (timp 5 min) de fotosinteză. manualul
Se analizează schema din -o reprezintă așa cum și-o
manual sau profesorul atîrnă imaginează elevii schema
schema pe tablă. fotosintezei.

Se expica cuvintele cheie Elevii incearca sa le


expice asa cum au inteles
sau cauta in text ce
inseamna

Asimileaza din mediu


*care este importanța CO2(dioxid de carbon) Exercițiul
fotosintezei pentru om? Plantele elimina oxigen

Realizează sarcinile din manual Oral


Reflecția Ex.1 pag.45 Oral
Ex.2 pag.46

Propun o schemă a relațiilor de


nutriție dintre diverse
organisme.

Plantă – păduchi de plantă Elevii fac concluzii:


=buburuză – pițigoi – vulture Procesul forosintezei este
Pe baza acestei scheme unicul proces prin care
generalizați cunoștințele energia solară este
formulînd o concluzie generală transformată direct în
a lecției. energia substanțelor
organice, care este
folosită în cantitate mare
de restul organismelor
animale. Explicație

-Studierea informației de la Elevii notează tema


Extensia rubrica ,,Sfaturi practice” pentru acasă.
pag.45.
Pentru acasă: Ex.3,4 pag.46 de
învățat tema.

S-ar putea să vă placă și