Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Nume si prenume: Țurcan Marina


Disciplina: Biologie
Titlul unitatii de invatare: Importanta plantelor pentru om
Rezumatul unitatii de invatare:
Viata omului este strans legata de viata plantelor.Nici o vietuitoare,inclusiv omul,nu ar putea trai daca ar lipsi
plantele.Ele sunt sursa principala de oxigen necesar respiratiei noastre.Din cele mai vechi timpuri,omul a folosit
pentru hrana sa diferite plante din natura.Plantele cele mai importante pentru om sunt folosite in alimentatie fiind
consumate fie proaspete fie preparate.Prin importanta lor,o categorie deosebita de plante o constituie plantele
textile din care se fac diferite tesaturi.In afara de plantele amintite,omul foloseste si lemnul multor arbori in
primul rand drept combustibil,alaturi de carbuni care stim ca provin tot din plante.Lemnul este folosit mult in
diferite constructii,in industria mobilei precum si la fabricarea diferitelor obiecte.
Din cele mai vechi timpuri,oamenii,au folosit pentru vindecarea unor boli anumite plante.Ele se numesc
plante medicinale,deoarece contin,in diferite organe,substante care au acest rol.La noi in tara,tratarea cu plante
medicinale are o veche traditie,inca din vremea dacilor.
Din peisajul tarii noastre fac parte si plantele ornamentale numite si plante decorative.Ele infrumuseteaza
parcurile,gradinile,balcoanele si ferestrele locuintelor noastre.Majoritatea sunt plante cultivate pentru frumusetea
florilor si mirosul acestora iar altele pentru coloritul si forma frunzelor sau pentru infatisarea lor deosebita.In
prezent numarul plantelor ornamentale este in continua crestere,deoarece oamenii sunt mereu in cautare de
frumos.Din dragostea omului pentru frumos s/a nascut si interesul sau pentru cultivarea plantelor
ornamentale.Fiecare om trebuie sa manifeste grija fata de plantele din parcuri si gradini.

Obiective operationale\rezultate asteptate

Ob. 1. să identifice grupele de plante alimentare , medicinale şi ornamentale pe baza imaginilor


din atlase, planşe şi a manualului;
Ob. 2. să stabilească grupele de plante textile şi plante folosite in industria mobilei
Ob. 3. să enumere plantele ocrotite din ţara noastră pe baza materialelor prezentate;
Ob. 4. să conştientizeze importanţa acestor plante şi să demonstreze abilităţi de lucru în echipă în cadrul
realizării unei planşe cu grupa de plante primita
Activitati
Activitatea1.
*Se lanseaza de catre profesor provocarea catre elevi privind metoda invatarii prin proiect in cadrul
temei,,Importanta plantelor pentru om,,.
*Se identifica de catre profesor nevoile de invatare ale elevilor legate de tema propusa.
*Au loc discutii.
*Profesorul anunta scopul proiectului.
*Profesorul prezinta intrebarile de continut la care elevii sunt invitati sa raspunda pe parcurs.
*Se vor forma echipele de elevi.
Activitatea2.
*Se face evaluarea initiala a elevilor.
*Sedau sarcini de lucru fiecarei grupe de elevi formate pe parcursul orelor.
*La sfarsitul fiecarei ore profesorul impreuna cu elevii verifica indeplinirea sarcinilor de lucru de catre
fiecare grupa in parte.
*Profesorul completeaza grila de observare a activitatii elevilor.
Activitatea3
*Are loc prezentarea proiectelor de catre reprezentantul fiecarei grupe.
Activitatea4
*Profesorul anunta continutul portofoliului personal al fiecarui elev si modul in care acesta a fost notat.
Resurse procedurale: proiectul, învăţarea prin descoperire, observaţia nedirijată, observaţia dirijată, modelarea,
problematizarea, explicaţia, conversaţia euristică;
Resurse materiale: atlase botanice, planşe scanate cu diverse categorii de plante, material vegetal proaspăt,
material vegetal conservat, flipchart (coli mari de hartie), markere (carioca), reviste, material
power-point, ;

Evaluare: dezbatere,evaluare orala,fise de evaluare,eseu de 5 minute

Adaptare pentru diferentierea instruirii:

Ajustari pentru diferentierea instruirii


*Elevul cu dificultati de invatare:
*invatarea prin cooperare.
*discutii,jurnale,punere de intrebari.
*obiective operationale ajustate.
*sarcini de lucru adaptate.
*ajutor din partea specialistilor daca este cazul.
*Elevul supradotat:
*sarcini suplimentare,neobligatorii dar captivante din domeniu,enuntate sub forma:
„”Si pentru ca iti plac provocarile!....”
Desfăşurarea lecţiei

Momentele
Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei
Moment - asigură condiţiile optime necesare desfăşurării - se pregătesc pentru activitate, se face prezenţa din catalog
organizatoric activităţii.
Reactualizarea - Care sunt grupele de plante studiate? - răspund la întrebările profesorului
cunoştinţelor -Dintre acestea, care sunt plante inferioare şi care sunt
plante superioare şi cum le deosebim?
-Cum se numesc plantele superioare, cu flori, şi de câte
feluri sunt acestea?
-Numiţi reprezentanţii studiaţi ai monocotilelor şi ai
dicotilelor.

Transmitere de - se anunţă tema lecţiei, obiectivele, şi se scrie titlul - elevii scriu titlul în caiete.
cunoştinţe lecţiei pe tablă
- şeful ales al fiecărei grupe va prezenta materialul final al
Am stabilit, de la început, că evaluarea
grupei pe care o reprezinta, in acord cu subtema data de
produsului final se va face prin prezentare orală, liberă
profesor, de asemenea notează numele elevilor din grupa
de către fiecare grupă, profesorul fiind permanent
respectivă
consilier şi evaluator final, fără să neglijez părerea
elevilor. Se va lucra pe cinci grupe, cu lideri de grupă şi
- pentru prezentarea materialului realizat fiecarei grupe i se
cu teme date pentru fiecare grupă.
aloca 7 minute

- elevii folosesc materialul biologic proaspat si conservat,


- Clasa a fost împartita in cinci grupe de câte 5-6 imaginile din carti si reviste in scopul sustinerii ideilor
elevi prezentate
- fiecărei grupe i s-a distribuit tema
subproiectului, planul de lucru, fisa cu criteriile - la sfârşitul timpului de prezentare, memebrii fiercarei
de evaluare si i s-a recomandat o bibliografie grupe raspund la eventualele intrebari ale colegilor,
corespunzatoare; (vezi anexa1) clarificand eventualele neintelegeri
- prima grupă a avut de prezentat plantele
medicinale - elevii primesc note in functie de respectarea celor trei
- a doua grupă are în lucru plantele folosite in criterii date de profesor : respectarea subtemei date,
industria alimentara argumentarea sau exemplificarea corecta a
- a treia grupă are de identificat si prezentat informatiilorprezentate si originalitatea (vezi anexa2)
plantele folosite in industria mobilei si
materialelor de constructii
- a patra grupă are de realizat un poster despre
plantele textile
- a cincea grupă are în lucru prezentarea unor
specii de plante ornamentale
Profesorul dirijeaza elevii, incurajandu-i sa-si exprime - Elevii urmaresc materialul prezentat de profesor
opiniile in legatura cu tema studiata. sunt atenţi, răspund la întrebări, pun întrebări
Profesorul anunta clasamentul echipelor.
In cazul in care 2 echipe sunt la egalitate se
departajeaza printr-o proba de baraj (vezi anexa 3) .
Profesorul prezinta un material power-point cu plantele
ocrotite din tara noastra.

Fixarea şi - profesorul invita elevii de la toate grupele sa - elevii răspund la întrebările profesorului, si copleteaza
evaluarea completeze diagrama prezentata pe tabla (organizata diagrama
cunoştinţelor sub forma unei flori de nufar) -redacteaza eseul
- eveluarea se face folosinf eseul de5 minute cu termeni
predefiniti (plante, om, folositoare)
Anexa1

Tema : Importanta plantelor pentru om Tema : Importanta plantelor pentru om

Grupa 1 Grupa 2

Subtema: Plante folosite in industria alimentara Subtema: Plante folosite in industria textila

Sarcini de lucru:

Sarcini de lucru: -precizati plantele folosite in industria textila


- importanta cultivarii acestor plante
-fiind o zona cu specific agricol, enumerati plantele cultivate in -imagini sugestive, desene, mostre
gradina voastra si organele folosite in consumul familiei
- modalitati de conservare a fructelor si legumelor
- imagini sugestive, desene , material biologic proaspat si conservat
-importanta alimentatiei sanatoase

Criterii de evaluare:
Criterii de evaluare: - Respectarea temei data spre rezolvare (3p)
- Respectarea temei data spre rezolvare (3p) - Exemplificarea sau argumentarea ideilor prezentate ( 3p)
- Exemplificarea sau argumentarea ideilor prezentate ( 3p) - Originalitatea prezentarii (3p)
- Originalitatea prezentarii (3p) - Se acorda un punct din oficiu
- Se acorda un punct din oficiu

Bibliografie:
- Manualul de clasa a-V-a
- Reviste si carti deprelucrare a plantelor textile
Bibliografie: - Atlas
- Manualul de clasa a-V-a
- Reviste si carti de plante cultivate
- Atlas

Tema : Importanta plantelor pentru om Tema : Importanta plantelor pentru om

Grupa 3 Grupa 4

Subtema: Plante folosite in industria mobilei si a materialelor de constructie Subtema: Plante medicinale

Sarcini de lucru: Sarcini de lucru:

-specii lemnoase folosite la producerea obiectelor de mobilier, -specii de plante folosite in tratamentul diferitelor afectiuni
materialelor de constructii - importanta plantelor medicinal pentru sanatatea omului
- exemplificati cu obiectede mobilier din camera voastra -plante folosite in industria medicamentelor
- avantajele construirii caselor ecologice din lemn - mod de prezentare

Criterii de evaluare:
- Respectarea temei data spre rezolvare (3p)
Criterii de evaluare: - Exemplificarea sau argumentarea ideilor prezentate ( 3p)
- Respectarea temei data spre rezolvare (3p) - Originalitatea prezentarii (3p)
- Exemplificarea sau argumentarea ideilor prezentate ( 3p) - Se acorda un punct din oficiu
- Originalitatea prezentarii (3p)
- Se acorda un punct din oficiu

Bibliografie:
- Manualul de clasa a-V-a
Bibliografie: - Reviste si carti de plante medicinale
- Manualul de clasa a-V-a - Atlas
- Reviste si carti de plante folosite in industria lemnului - Carti de medicina naturista
- Atlas

Tema : Importanta plantelor pentru om

Grupa 5

Subtema: Plante ornamentale

Sarcini de lucru:

-specii lemnoase siierboase folosite la decorarea spatiilor inchise sau


deschise( case, apartamente, birouri, scoli, gradini, terase)
- exemplificati cu material biologic proaspat sau imagini si desene
sugestive
- gradina voastra de vis
Criterii de evaluare:
- Respectarea temei data spre rezolvare (3p)
- Exemplificarea sau argumentarea ideilor prezentate ( 3p)
- Originalitatea prezentarii (3p)
- Se acorda un punct din oficiu

Bibliografie:
- Manualul de clasa a-V-a
- Reviste si carti de plante ornamentale
- Atlas

Anexa2
Tema prioectului: Importanta plantelor pentru om

Fisa de observare si evaluare a activitatii grupelor

Nr. Categoria de plante Criterii de notare Total puncte


grupei prezentata Respectarea temei date Argumentarea\exemplificarea Originalitate 1p oficiu
3p datelor prezentate 3p 3p
1 Plante folosite in
industria alimentara

2 Plante folosite in
industria textila

3 Plante folosite in
industria mobilei si a
materialelor de
constructii
4 Plante medicinale

5 Pl ante ornamentale

Anexa3

Proba de baraj

Incercuiti varianta corecta. Este corecta o singura varianta de raspuns. Incercuiti varianta corecta. Estecorecta o singura varianta de raspuns.

1. Papadia este o planta: 6. Papadia este o planta:


a. Furajera d. Furajera
b. Medicinala e. Medicinala
c. Lemnoasa f. Lemnoasa

2. Plantele folosite in industria mobilei sunt: 7. Plantele folosite in industria mobilei sunt:
a. In special lemnoase d. In special lemnoase
b. In special ierboase e. In special ierboase
c. Apartin ambelor categorii f. Apartin ambelor categorii

3. De la morcov consumam: 8. De la morcov consumam:


a. Radacina d. Radacina
b. Tulpina e. Tulpina
c. Frunzele f. Frunzele

4. Inul si canepa sunt : 9. Inul si canepa sunt :


a. plante medicinale a. plante medicinale
b. folosite in industria textila b. folosite in industria textila
c. plante daunatoare c. plante daunatoare

5. Este o specie protejata: 10. Este o specie protejata:


a. Bumbacul d. Bumbacul
b. Floarea de colt e. Floarea de colt
c. Petunia f. Petunia

S-ar putea să vă placă și