Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Vremea Lilia


Data: 23.11.23
Clasa: a VII-a
Disciplina: Educaţie tehnologică

Unitatea de învăţare: Arta culinară și sănătatea

Tema lecţiei: Aranjarea, decorarea şi servirea mesei


Tipul: mixt

Unități de competență: 3.1


Obiective:
O1 - Să prezinte principiile care stau la baza aranjării mesei.
O2 - Să prezinte elementele decorative folosite la decorarea mesei.
O3 - Să aranjeze în mod practic o masa, aranjând obiectele.
O4 - Să enumere atribuţiile persoanelor care servesc masa.
O5 – Să manifeste interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor.
O6 – Să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect instrumentele de lucru.

Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, expunere, demonstraţie, aprecierea verbal, exerciţiul
b. Mijloace de învăţământ: caietele elevilor, fişe, planşe, video proiector, hartie, lipici, foarfeca, servetele, flori, vază, faţă de masa,
pahare, farfurii, tacâmuri, etc
c. Forme de organizare: frontal şi individual.

Resurse:
1. Temporale: 45 de minute
2. Forme şi tehnici de evaluare: observare sistematică, aprecieri verbale, stimulente.
Desfășurarea lecției:

SECVENŢELE OB TIMP CONŢNUTURILE ÎNVĂŢĂRII STRATEGII DIDACTICE METODE


LECŢIEI ALOCAT DE
(ÎN EVALUARE
MINUTE) ACTIVITATEA ACTIVITATE METODE FORME MIJLOACE
PROFESORULUI A ELEVILOR DID. DE ORG. DID.
1. Evocarea 3 -se asigură climatul de -pregătirea Conversaţi- Frontal Materialele Observarea
ordine şi disciplină materialelor a Individu- necesare comporta-
necesar desfăşurării necesare al activităţii mentului
orei: aerisirea clasei, începerii şi elevilor
notarea absenţelor, desfăşurării
pregătirea materialelor orei. -răspund la
prezenţă.
5 -verificarea cantitativă a - elevii prezintă expunerea Frontal
temei: observă tema; Individu- Observarea
dacăelevii au efectuat al sistematică
tema data conversa-
ţia
-verificarea calitativă a - citesc tema
temei: verifică tema pregăită şi
selectiv şi corectează corectează
greşelile apărute greşlile apărute
î temă
-răspund la
îtrebari.
Ce este un meniu? - Alimentele şi
preparatele
elimentare
consummate
într-o zi sunt
grupate într-un
ansambu numit
meniu.
Care sunt criteriile care - Criteriile care
stau la baza întocmirii stau la baza
unui meniu? întocmirii unui
meniu sunt:
asigurarea
necesarului de
hrană a
organismului,
asocierea
alimentelor din
mai multe
grupe,
organizarea
preparatelor în
meniu, evitarea
monotoniei.
2. Realizarea 2 -propun elevilor să -elevii recunosc conversaţia frontal Observarea
sensului recunoască elementele tacâmurile, colectivă; sistematică
de pe catedră. farfuriile,
şerveţelele,
elementele
decorative, etc.
2 -profesorul dirijează o Elevii Explicaţia frontal Tabla, Observarea
scurtă conversaţie prin recepţionează conversaţa marker. sistematică
care anunţă tema si informaţiile şi
obiectivele. Tema este notează titlul pe
scrisă pe tablă. caiet.
O1 23 -profesorul conduce Elevii notează. explicaţii, Frontal Tabla, Observarea
O2 elevii în situaţii cât conversaţii, Individu- marker. sistematică
mai
O3 favorabile însuşirii instruire al
O4 noilor cunoştinţe, prin tehnici
O5 deprinderi. video
Aranjarea mesei se
realizează în funcţie de:
tipul meniului(mic
dejun, prânz, cină,
special), numărul şi
felurilor preparatelor ce
se vor servi, numarul
persoanelor care vor
servi masa.
Farfuriile se aşază la
distanţă de 1,5 – 2 cm de
marginea mesei şi la
distanţe egale între ele.
Tacâmurile se aşază î
ordinea sevirii
preparatelor, iar
paharele sunt
poziţionate în faţa
farfurieie, în linie
dreaptă, în diagonal sau
semicerc.
Decorarea mesei se
face cu flori care se
asază în vaze( cu diferite
forme, înălţime mică,
pentru a nu-i deranja pe
meseni), lumânări,
conuri de brad, ouă, etc.
Servirea mesei, a
preparatelor culinare şi a
băuturilor, într-o unitate
de alimentaţie, se face
de persoanele care au
aceste atribuţii.
Ciorbele, supele se
servesc în farfurii adânci
sau sunt aduse în
supiere. Fripturile sunt
aşezate şi servite pe
platou, împreună cu
garniturile. salatele se
servesc in salatiere.
Deserturile se pot servi
pe platou(clătite,
plăcinte), fructele pe
fructieră sau direct pe
farfurii; prăjiturile
porţionate se servesc pe
farfurioare.
Băuturile se aduc la
masă în cutii, sticle,
pahare şi se consumă pe
parcursul servirii
celorlalte componente
ale meniului.
După fiecare fel de
mâncare servit,
ospătarul ia de pe masa
vesela şi tacâmurile
întrebuinţate.

3.Reflecția O5 13 -profesorul oferă o fişă -elevii rezolvă conversaţii individua fişe Evaluare
O6 de lucru.(Anexa 1). fişa de lucru si exerciţiul l reciprocă
o discută cu imagini,
profesorul. foarfecă,
lipici,
-profesorul va organiza Elevii vor alege şerveţele, probă
elevii in 3 grupe. O un lider si vor conuri de practică
grupa va avea de realizat duce impreuna brad,
elemente decorative sarcinile până la tacâmuri,
pentru aranjarea mesei; capăt. farfurii, etc.
o altă grupa va observa observaţia
în imagini greşelile, iar expunere
ultima grupa va aranja orală.
masa cu materialele
puse la dispoziţe.
-profesorul anunţă
regulile SSM,
PSI,protecţia mediului şi
timpul de realizare.
Extensia 2 -profesorul întreabă -elevii conversaţi frontal stikere Aprecierea
elevii care le este evaluează verbală
părerea despre activitate activitatea cu
şi îi roagă pe aceştea să ajutorul
o evalueze stickerelor.
- profesorul apreciază
modul de desfăşurare a
lecţiei şi oferă
stimulente

S-ar putea să vă placă și