Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
LUCRARE DE DIZERTAIE
BAIA MARE
2015
1
UNIVERSITATEA TEHNIC CLUJ NAPOCA
CENTRUL UNIVERSITAR NORD DIN BAIA MARE
FACULTATEA DE TIINE
DEPARTAMENTUL DE CHIMIE I BIOLOGIE
STRATEGII DIDACTICE DE
PREGTIRE A UNEI TEME PENTRU
CONCURSURILE COLARE.
CONCENTRAIA PROCENTUAL.
BAIA MARE
2015
2
CUPRINS
INTRODUCERE ........................................................................................................................... 5
3
2.9. Solubilitatea .......................................................................................................................... 60
2.10. Alte modaliti de exprimare a concentraiei ...................................................................... 62
2.11. Modaliti de transformare a concentraiei ......................................................................... 63
2.11.1. Transformarea concentraiei procentuale n concentraie molar i invers ................. 63
2.11.2. Transformarea concentraiei procentuale n concentraie normal i invers ............... 65
2.11.3. Transformarea concentraiei molare n fracie molar i invers .................................. 66
2.11.4. Transformarea concentraiei molare n concentraie normal i invers ....................... 67
CONTRIBUTIA AUTORULUI
4
5.2. Metode didactice interactive................................................................................................ 145
5.2.1. Cubul ............................................................................................................................. 145
5.2.2. Ciorchinele .................................................................................................................... 148
INTRODUCERE
5
Capitolul 3 cuprinde probleme propuse de concentraie procentual a soluiilor apoase,
grupate pe clase i anume probleme teoretice, probleme simple de aplicare a formulei
concentraiei procentuale, probleme de amestec, probleme cu cristalohidrai, probleme pe baza
reaciei de neutralizare, probleme de puritate, probleme cu formare de precipitate precum i
probleme pentru concursurile colare pe grade de dificultate diferite de la simplu la compus.
Capitolul 4 cuprinde modele de teste de evaluare a concentraiei procentuale precum i
fie de activitate experimental privind soluiile apoase. Aceste teste i fie putnd fi folosite de
profesorii de chimie la predarea temelor Soluii apoase i Conecentraiei procentuale din clasa a
VII a.
Capitolul 5 cuprinde aspecte teoretice legate de tema Concentraie procentual, precum
un plan de lecie cu desfaurarea acesteia, schia tablei dar i o fi de activitate experimental i
o fi de lucru aferente planului i implementrii mai bune a competenelor din plan, precum i
dou metode didactice moderne folosite n predarea i consolidarea formulei concentraiei
procentuale .
Soluiile apoase au aplicabilitate n multe domenii precum chimie, biologie, medicin,
farmacologie, agricultur, chiar i n gospodria i buctria fiecruia dintre noi.
Abordnd sistemat i gradual tematica acestei lucrri, ea va putea fi folosit cu mult
succes ca instrument de lucru pentru elevii nc din clasa a 7-a, dar nu numai.
6
CERCETARE TIINIFIC
CAPITOLUL I
NOIUNI INTRODUCTIVE
7
Soluiile lichide n care apa este solvent sunt numite soluii apoase iar soluiile n care
apa nu este solvent sunt numite soluii neapoase [Berinde, 2007].
La o soluie distingem dou componente principale [Berinde,2007]:
1) Substana dizolvata numit i dizolvat, solvat, solvit sau solut
2) Dizolvantul sau solvantul n masa cruia este dispersat n mod uniform solvatul
8
a) Colorate
b) Incolore
9
Coeficientul de obsorie al oxigenului n ap este 0,03102 la 20C iar pentru azot
0,01518. n aerul atmosferic se afl n cifre rotunde 20% oxigen i 80% azot.
10
Solubilitatea unui cristal const n destrmarea elementelor de reea i difuzarea acestora
n solvent. Ca atare trebuie s existe deosebiri care vizeaz natura i tria forelor de legtur din
cristal. Astfel s-a constatat c solidele cu reea atomic nu se solv n nici un solvent. La fel
metalele nu se solv (dect n metale) n niciun solvent fr reacie chimic. Aceast comportare
se datoreaz triei covalene i legturii metalice a crei rupere necesit energii deosebit de mari
[Literat, 1975].
Cristalele ionice i moleculare sunt solubile n solveni cu fore de atracie asemntoare
ntre molecule [Literat, 1975].
Astfel, apa i solvenii polari dizolv cristale ionice iar solovenii nepolari solubilizeaz
cristale moleculare [Literat, 1975].
Influena temperaturii asupra solubilitaii solidelor urmeaz acelai principiu al
echilibrelor Le Chatelier i anume, pentru substanele care se solv cu absorie de cldur (efect
endoterm), ridicarea temperaturii va promova solubilizarea, iar pentru substanele cu degajare
de cldur (efect exoterm), ridicarea temperaturii micoreaz solubilitatea [Literat, 1975].
Cantitatea dintr-o anumit substan, necesar pentru a obine o soluie saturat, ntr-o
cantitate determinat de dizolvat i la o anumit temperatur se numete coeficient de
solubilitate al aceleai substane. Coeficientul de solubilitate se exprim n procente de substan
dizolvat.
AB B+ + A-
Acizii disociaz n ioni de resturi acide ncrcai negativ (anioni) i ioni de hidrogen H +,
care se asociaz cu molecule de ap i formeaz cationii de hidrazoniu sau hidroniu, H3O+ .
11
Substanele ionice ca i ale celor care disociaz electrolitic, conduc curentul electric,
astfel poart numele de electrolii. Substanele care nu conduc curentul electric se numesc
neelectrolii. Electroliii pot fi mai slabi sau mai puternici. Raportul dintre moleculele disociate
n ioni i numarul toatal de molecule dizolvate se numete grad de disociere i se noteaz cu ,
molecule disociate
= 100
molecule dizolvate
12
puini n soluie)
Amoniac NH3 NH3 (aq)
Acid fluorhidric HF HF (aq)
Hidrogen sulfurat H2S H2S(aq)
Acid fosforic H3PO4 H3PO4 (aq)
Acid acetic CH3COOH CH3COOH(aq)
Acid cianhidric HCN HCN (aq)
Acid carbonic H2CO3 H2CO3 (aq)
Neelectrolii (nu formeaz ioni) -
Pentru o soluie neutra, totalul sarcinilor pozitive trebuie s fie egal cu totalul sarcinilor
negative.
13
# ndeprtm ionii spectatori i obinem ecuaia ionic:
Exemplu 2
Care este ecuaia ionic dintre clorura de potasiu i azotatul de argint?
Raspuns
# Clorura de potasiu i azotatul de argint sunt electrolii tari. Formula acestora n soluie apoas
este
K+ (aq) + Cl- (aq) + Ag+ (aq) + NO3- (aq)
K+ (aq) + Cl- (aq) + Ag+ (aq) + NO3- (aq) AgCl (s) + K+ (aq) + NO3- (aq)
14
Ionul de cupru II, Cu2+aq, de culoare albastr reacionez cu reactivi OH- , Na+aq + OH-aq
sau NH3, H2O i d reaciile urmtoare:
Cu2+aq + 2OH-aq Cu(OH)2
Observaie! Precipitat albastru Cu(OH)2 solubil n amoniac cu care formeaz [Cu(NH3)4]2+ - ion
complex de culoare albastr
Ionul de zinc, Zn2+aq, incolor reacioneaz cu reactivi OH- , Na+aq + OH-aq sau NH3, H2O i
d reaciile urmtoare:
Zn2+aq + 2OH-aq Zn(OH)2
Observaie! Precipitat alb Zn(OH)2 solubil n exces de ioni OH-aq sau NH3, H2O.
Ionul de fier II, Fe2+aq, de culoare verde deschis reacioneaz cu reactivi OH- , Na+aq +
OH-aq i d reaciile urmtoare:
Fe2+aq + 2OH-aq Fe(OH)2
Fe(OH)2 + O2 Fe(OH)3
15
Ag+aq + Cl-aq AgCl
Observaie! Precipitatul alb AgCl se nnegrete la lumin, este solubil n soluie de amoniac cu
formarea ionului complex [Ag(NH3)2]+aq. Oglinda de argint.
Ionul de aluminiu, Al3+aq, incolor reacioneaz cu reactivi OH- i Na+aq + OH-aq dnd
reaciile urmtoare:
Al3+aq + 3OH-aq Al(OH)3
Observaie! Precipitat alb Al(OH)3, solubil n exces de OH- insolubil n soluie de amoniac.
Ionul de bariu, Ba2+aq, incolor reacioneaz cu reactivi SO42-aq i 2Na+aq + SO42-aq dnd
reaciile urmtoare:
Ba2+aq + SO42-aq BaSO4
Observaie! Precipitat alb PbCl2 insolubil n amoniac i ap. Precipitat negru PbS.
Ionul de mercur II, Hg2+aq, de culoare galben reacioneaz cu reactivi I-aq i I-aq + K+aq
dnd reaciile urmtoare:
Hg2+aq + 2 I-aq HgI2
16
Observaie! Precipitat rou crmiziu HgI2 care n exces de I- formeaz ionul complex incolor
[HgI4]2-aq.
Ionul de calciu II, Ca2+aq, incolor reacioneaz cu reactivi C2O42-aq i NH4+aq + C2O42-aq
dnd reaciile urmtoare:
Ca2+aq + C2O42-aq CaC2O4
17
Ionul sulfat, SO42-aq, incolor reacioneaz cu reactivi Ba2+aq i Ba2+aq + 2Cl-aq dnd reaciile
urmtoare:
Ba2+aq + SO42-aq BaSO4
Observaie! Degajare de SO2. Miros sufocant. Decolorarea ionului permanganat MnO4- violet.
Ionul sulfur, S2-aq, incolor reacioneaz cu reactivi H3O+aq, H3O+aq + Cl-aq, Pb2+aq i Pb2+aq +
NO3-aq dnd reaciile urmtoare:
2NOg + O2 g 2NO2 g
Observaie! Degajare de NOg care n contact cu aerul formeaz vapori bruni de NO2 g.
18
1.7. Solubilitatea compuilor ionici
Un compus ionic este considerat solubil atunci cnd poate fi dizolvat n ap pentru a
prepara o soluie de concentraie 0,1M sau mai mare. Compusul ionic care nu se dizolv pentru a
prepara o soluie de 0,1M este insolubil [Berinde, 2007].
19
insolubile alcaline i NH4+, care sunt solubili. Aceiai regul este
valabil i pentru fosfai (Li3PO4 insolubil). Muli
bicarbonai sunt insolubili (Ca(HCO3)2 sau Ca(H2PO4)2)
(COO-)2, CN- Predominant Toi oxalaii i cianurile sunt insolubile. Excepie fac
insolubile compuii metalelor alcaline i ai amoniacului
OH- Predominant Hidroxizii sunt insolubili, excepie fac hidroxizii
insolubile metalelor alcaline, cei de Ca, Sr, Ba, n aceiai ordine
sunt cei mai solubili
2-
S Predominant Toate sulfurile sunt insolubile n afara celor ale ionilor
insolubile cu structur de gaz inert Na+, Mg2+, Al3+n specialcele
din grupa I A, II A, III A i ale NH4+
O2- Insolubili** Toi oxizii sunt insolubili cu excepia oxizilor metalelor
alcaline i alcalino-pmntoase care sunt solubili ca
urmare a unor reacii cu apa
*Solubil = substane cu solubilitate mai mare de1 g / 100 g H2O > 0,1 m
**Insolubil = substane cu o solubilitate mai mare dect 0,1 g / 100 g H 2O. Puin solubil 0,1 < S
<1
n stereochimia reaciilor care au loc n soluii este deosebit de important s cunoatem
dac se obin precipitate sau nu [Berinde, 2007].
20
n acest moment, soluia devine saturat, concentraia ei nu mai crete deoarece ntr-o unitatea de
timp trec n soluie tot attea molecule cte se depun pe cristal. n acest sens, se poate spune c
soluia saturat este o soluie care poate s rmn un timp nedeterminat n echilibru cu un exces
de substan nedizolvat [Macarovici, 1962].
La dizolvarea substanelor solide, n multe cazuri moleculele substanei care trece n
soluie se leag de moleculele dizolvantului, rezult un anumit tip de compui care se numesc
solvai, iar fenomenul se numete solvatare [Macarovici, 1962].
n cazul cnd dizolvantul este apa, fenomenul se numete hidratare, iar compuii formai
prin legarea moleculelor substanei dizolvate cu moleculele apei se numesc hidrai.
Cu ct moleculele celor doi componeni ai unei soluii vor fi mai polare cu att solvaii
sau hidraii vor fi mai stabili. Prin urmare procesul de dizolvare nu este numai un proces fizic, ci
i unul chimic. Solvarea este posibil i atunci cnd moleculele dizolvantului nu au moment de
dipol [Macarovici, 1962].
21
condiiile de lucru, condiiile cele mai favorabile pentru a obine o coborre maxim de
temperatur corespund punctului eutectic [Macarovici, 1962].
Fenomenul eutectic a fost observat mai nti la soluiile obinuite i numai dup aceia la
aliaje. De exemplu, cnd se coboar ncetul cu ncetul temperatura unei solui saturate, substana
solid dizolvat se separ din ce n ce mai mult i ajunge la un moment cnd amestecul ntreg
trece n stare solid. Temperatura la care se observ acest fenomen se numete temperatura
eutectic [Macarovici, 1962].
Amestecul eutectic al corpurilor dizolvate i al dizolvantului se comport ca o combinaie
complex, avnd un punct de topire perfect definit [Macarovici, 1962].
nsui dizolvantul poate fi solid la momentul operaiei, de exemplu, gheaa. Topirea
gheii, n contact cu NaCl, absoarbe multe calorii i constituie un amestec refrigerent foarte mult
folosit [Macarovici, 1962].
1.10. Cristalohidraii
Ipoteza formrii hidrailor a fost emis i demonstrat de ctre D. I. Mendeleev, ntre
1880 i 1890 [Macarovici, 1962].
Cristalohidraii sau hidraii sunt substane solide, cristaline, care se depun din ap sub
form de cristale n compoziia crora intr una sau mai multe molecule de ap de cristalizare.
Distingem trei categorii de hidraii[Berinde, 2007]
1) Hidraii electroliilor sruri, baze i acizi
2) Hidraii gazelor Xe*6H2O, Cl2*8H2O, C2H6*6H2O, C3H8*17H2O, stabili de obicei numai sub
presiune
3) Hidraii compuilor formai din ioni de dimensiuni foarte mari (anioni sau amfioni
macromoleculari) unii silicai, proteine, etc.
Hidraii electroliilor sunt cei mai numeroi i mai utilizai. Foarte muli hidrai conin un
numr impar de molecule de ap de cristalizare (5, 7, 9) i mai puini un numr par (2, 6, 10, 12).
Hidraii cu numr impar de molecule de ap de cristalizare sunt n general sulfai,
carbonai, fosfai metalelor alcaline dar i cloruri de metale alcalino-pmntoase
Exemple
CuSO4*5H2O piatra vnt FeSO4*7H2O calaican CaSO4*2H2O gips CaCl2*6H2O
MgCl2*6H2O Na2SO4*10H2O sarea Glauber Na2CO3*10H2O soda de rufe
22
Proprietile fizice ale hidrailor difer de cele ale apei sau ale substanei anhidre. Apa de
cristalizare este fixat n urma unor procese de hidratare i face parte integrant din reeaua
cristalin a hidrailor. Aceast ap de cristalizare se elimin prin nclzire, obinndu-se substane
anhidre [Berinde, 2007].
CuSO4*5H2O CuSO4+ 5H2O
albastru alb
Na2CO3*10H2O Na2CO3 + 10 H2O
cristale albe pulbere alb
Penta- i heptahidraii pierd uor 4 respectiv 6 molecule de ap, dar ultima molecul este
expulzat greu ntre 200 -300C.
Substanele care au proprieti de a absorbi vapori de ap din atmosfer se numesc
higroscopice [Berinde, 2007].
Exemplu CaCl2 anhidr lsat n aer trece mai nti n CaCl 2*H2O apoi n CaCl2*2H2O i
n sfrit n CaCl2*6H2O.
Dac se continuu lsarea CaCl2*2H2O n aer, aceasta continuu s absoarb ap,
transformndu-se ntr-o soluie concentrat. Aceste substane se numesc delicvescente.
Hidraii bogai n ap de cristalizare lsai n aer pierd o parte din apa lor de cristalizare n
timp ce cristalul lor se distruge transformndu-se ntr-o pulbere, deoarece presiunea lor de vapori
este mai mare dect presiunea vaporilor din aer, fenomen denumit eflorescen [Berinde, 2007].
Exemplu soda cristalizat, Na2CO3*10H2O, cednd ap cristalele i pierd luciu i cu
timpul se transform ntr-o pulbere alb.
O substan este delicvescent cnd presiunea de vapori a soluiei saturate este mai mic
dect a porilor de ap din aer.
Exemplu ntr-o zi geroas CaCl2*6H2O nu va fi delicvescent iar Na 2CO3*10H2O nu va
fi eflorescent ntr-o zi umed de var.
23
Compoziia chimic a cristalohidrailor este constant doar n stare solid. Prin dizolvare
n ap, se distruge reeaua cristalin, i se obin soluii ale srurilor anhidre respective.
Moleculele de ap de cristalizare nu se mai disting dintre moleculele de ap folosite ca solvent.
Solubilitatea cristalohidrailor n ap depinde de temperatur i n general crete cu
aceasta. Excepie fac Na2SO4*10H2O i FeSO4*7H2O a cror solubilitate crete pn la un punct,
dup care descrete [Berinde, 2007].
+
H 3 O
H O
k=
unde K este constanta de echilibru iar paranteza dreapt nseamn concentraia n mol/L.
Concentraia molar a apei poate fi considerat constant i se poate ngloba n constanta
de echilibru:
KH 2 O = K * [H2O]2 = [H3O+] * [HO-]
24
Rezult c produsul dintre concentraia ionilor hidroniu i de hidroxil din ap are o
KH
valoare constant. Aceast constant, notat 2 O
, se numete produsul ionic al apei sau
cu creterea acesteia.
Din stereochimia reacilor de ionizare a apei, rezult egalitatea concentraiei ionilor de
hidroniu i hidroxil, [H3O+] = [HO-].
La 25C n apa pur, avem[ H3O+] = [HO-]= 10-7 mol/L. Soluiile apoase n care se
menine aceast egalitate a concentraiei ionilor hidroniu i hidroxil se numesc soluii neutre.
Substanele care se dizolv n ap, n urma ionizrii, aduc o modificare a concentraiei
ionilor hidroniu i hidroxil provenii de la apa rezultat constnd n anularea neutralitii
soluiilor i formrii unui mediu acid sau bazic. Caracterul acid sau bazic al soluiei poate fi
indicat prin compararea concentraiei ionilor hidroniu cu cea a ionilor hidroxil [Berinde, 2007].
Pentru a uura operarea cu numere foarte mici de ordinal 10 -p au fost introduce noiunile
de pH i pOH[Berinde, 2007]
pH = - lg[H3O+]
pOH = - lg[HO-]
25
6) Soluii apoase ale srurilor provenite de la acizi tari cu baze slabe caracter slab acid, slab
bazic sau neutru, n funcie de tria acizilor respectiv bazelor.
1. Difuziunea
Fenomenul de difuziune arat c substana dizolvat are tendina s ocupe tot spaiu
care-i st la dispoziie, spaiu fiind dizolvantul, ntocmai cum se ntmpl cu un gaz, datorit
agitaiei termice. n realitate procesul de difuziune are loc n ambele sensuri. Moleculele
substanei dizolvate ptrund printre moleculele dizolvantului curat de deasupra i n acelai timp,
moleculele dizolvantului curat ptrund n soluie [Macarovici, 1962].
Exemplu Se efectueaz urmtoarea experien un cilindru de sticl nalt se umple cu ap
la temperatura camerei. Se introduce cu o pipet la fundul vasului i se d drumul cu precauie la
o soluie concentrat de KMO4. Se retrage pipeta ncet, fr a agita lichidul. La fundul vasului
rmne stratul de soluie de KMnO4 violet, deosebit de stratul incolor de ap de deasupra
[Macarovici, 1962].
Dup oarecare timp se observ cum culoarea se rspndete n stratul de deasupra al
dizolvantului incolor, contrar aciunii cderii libere, pn ce, dup sptmni sau chiar luni, apa
din vas apare omogen colorat. Acest fenomen se numete difuziune i corespunde perfect
difuziunii gazelor, numai c se produce ntr-un timp foarte ndelungat [Macarovici, 1962].
Viteza cu care are loc acest fenomen este influenat de temperatur, de concentraia
soluiei i de natura substanei dizolvate deoarece[Macarovici, 1962]
a) Viteza de difuziune crete o dat cu temperatura sau cu concentraia soluiei
26
b) Viteza de difuziune este deosebit de la o substan la alta fiind invers proporional cu greutatea
molecular a substanei dizolvate
p1 c1
=
p2 c2
c1 V 2
=
c2 V 1
27
p1 V 2
=
p2 V 1
1 p
pV =constant n care V = deci
=constant
[ Berinde, 2007].
C C
n care p este presiunea osmotic, V este volumul soluiei n care sunt dizolvai n moli de
substan i T este temperatura absolut. Constanta R din egalitate are aceiai valoare ca i la
ecuaia general a gazelor[Macarovici, 1962].
Vant Hoff a rezumat aceste legi, aplicate la soluii, n felul urmtor presiunea osmotic
este egal cu presiunea pe care ar exercita-o substana dizolvat, dac la temperatura
experienei ea s-ar gsi n stare gazoas i ar ocupa un volum egal cu acela al soluiei. Prin
urmare presiunea osmotic este independent, att de natura dizolvatului, ct i de natura
substanei dizolvate, dar depinde i este direct proporional cu concentraia adic cu numrul
moleculelor ce se gsesc dizolvate ntr-un volum determinat de soluie [Macarovici, 1962].
Soluiile echimolare (soluiile care conin acelai numr de molecule-gram ntr-un litru)
au aceiai presiune osmotic, dac sunt meninute la aceiai temperatur. Aceasta este valabil
28
numai atunci cnd prin dizolvarea substanei nu variaz numrul de molecule, deci pentru
substanele care nu se dizolv sau nu se asociaz ntre ele cnd sunt dizolvate[Macarovici, 1962].
n particular, soluiile care conin un mol de substan dizolvat n 22,4 L soluie la 0C
au presiunea osmotic egal cu 1 atmosfer [Berinde, 2007].
Dou soluii care au aceiai presiune osmotic se numesc izoosmotice sau izotonice.
Pentru soluiile izotonice este valabil i legea lui Avogadro, care se exprim astfel n
volume egale de soluii de substane diferite, care au aceiai temperatur, se gsesc acelai numr
de molecule din substana dizolvat [Macarovici, 1962].
n consecin, n dou volume egale de soluie de substane diferite ns izotonice, la
aceiai temperatur, raportul greutilor substanelor dizolvate trebuie s fie egal cu raportul
greutilor lor moleculare, deoarece numrul moleculelor din cele dou soluii este acelai.
Notnd cu g i g1 cantitile n grame ale substanelor coninute n cele dou volume egale
de soluii diferite, izotonice, i cu m i m 1 greutile moleculelor ale celor dou substane, se
poate scrie[Macarovici, 1962]
g m
=
g 1 m1
3. Presiunea de vapori
29
S-a constatat c presiunea de vapori a unei soluii este mai mic dect a dizolvantului pur
pentru substana dizolvat nevolatil [Macarovici, 1962].
Presiunea de vapori, este acea presiune la care un sistem lichid este n echilibru cu vaporii
si, pentru o anumit temperatur. Se exprim n mm (coloan) Hg [Berinde, 2007].
Presiunea de vapori saturai ai fiecrui lichid este o mrime constant la o temperatur
dat [Berinde, 2007].
F. M. Roull a stabilit n 1887 c scderea presiunii de vapori a unei soluii, fa de
presiunea de vapori a solventului pur este direct proporional cu fracia molar a substanei
dizolvate[Macarovici, 1962]
p= p 0 p=x 2 p 0
p 0 p
=x 2
p0
n
p= p 0
N
m2 M 1
p= p 0
m1 M 2
4. Crioscopie i ebulioscopie
Aciunea substanei dizolvate se manifest prin coborrea punctului de congelare a
soluiei, fa de a dizolvantului pur. Determinarea coborrii punctului de congelare se numete
crioscopie [Macarovici, 1962].
O substan dizolvat ntrzie fierberea soluiei, ridicndu-i punctual de fierbere.
Determinarea ridicrii punctului de fierbere al unei soluii, fa de punctual de fierbere al
dizolvantului pur, se numete ebulioscopien [Macarovici, 1962].
Legile crioscopiei, analoage cu cele ale ebulioscopiei, au fost studiate de Raoult n 1882,
care stabilete experimental dou legi [Berinde, 2007].
Prima lege se enun astfel coborrea punctului de congelare (solidificare) i creterea
punctului de fierbere a unei soluii sunt direct proporionale cu numrul de molecule dizolvate
ntr-un volum dat de soluie [Berinde, 2007].
EC
t=
M
31
A doua lege a lui Roault se enun astfelcantiti echimoleculare de substane dizolvate
n aceiai cantitate dintr-un anumit solvent produc aceiai coborre a punctului de congelare i
aceiai cretere a punctului de fierbere [Berinde, 2007].
Relaia lui Roault d posibilitatea calculrii temperaturii de congelare i fierbere ale
soluiilor de neelectrolii n funcie de concentraia lor, sau permit determinarea masei moleculare
a substanei dizolvate cnd se cunosc temperatura de congelare sau de fierbere a soluiei i
concentraia lor [Berinde, 2007].
Vant Hoff a studiat i el acest fenomen i n prezent se cunoate legea general a
crioscopiei i ebulioscopiei sub numele de legea Roault-Vant Hoff cnd ntr-un lichid se dizolv
o substan, creterea punctului de fierbere sau coborrea punctului de congelare a aceleai
soluii este proporional cu concentraia soluiei rezultate i este invers proporional cu
greutatea molecular a substanei dizolvate [Macarovici, 1962].
Dac soluia conine S grame de substan dizolvat n L grame de dizolvant i dac M
S
este greutatea molecular a dizolvatului, concentraia molar a dizolvatului este M molecule-
1000S
gram n L grame de dizolvant sau ML molecule-gram n 1000 g de dizolvant.
1000S
t=K
ML
32
S
L=1000 , iar =1
deoarece M
CAPITOLUL II
2.1. Introducere
La dizolvarea unei substane n ap, au loc, aa cum am stabilit n primul capitol, procese
ca ionizarea, hidratare ionilor formai sau hidroliza unor ioni, procese care modific forma
chimic a substanei dizolvate [Berinde, 2007].
Pentru a defini concentraia analitic a soluiilor se ia n considerare forma chimic a
substanei aa cum aceasta s-a gsit nainte de dizolvare sau aa cum ea a fost cntrit.
Concentraia analitic a unei substane n soluie, reprezint cantitatea de substan
dizolvat raportat la o cantitate bine precizat de soluie [Berinde, 2007].
33
De obicei cantitatea de soluie se exprim ca mas (exemplu 1 g, 100 g, 1 kg soluie etc.)
sau ca volum (exemplu 1 L = 1 dm3, 1 mL = 1 cm3, etc). Cantitatea de substan dizolvat se
exprim ca mas, moli sau echivaleni gram [Berinde, 2007].
Concentraia analitic este independent de cantitatea de soluie: de exemplu,
concentraia analitic a unei soluii de sare poate fi exprimat ca 30 g sare/L soluie. O alt
soluie care va conine 90 g sare n 3 L soluie va avea aceiai concentraie analitic. Concentraia
unui volum mare dintr-o soluie va fi aceiai cu concentraia unui volum mic din acea soluie.
Preparm o soluie de sare care conine 50 g sare n 1 L de soluie. Lum apoi cantiti diferite
din soluia obinut10 mL soluie, 200 mL soluie i 500 mL soluie. Toate cele trei probe au
aceiai concentraie analitic de 50 g / L dar conin cantiti diferite de sare, 0,05 g sare, 1 g sare
i respectiv 2,5 g sare.
Este important s se fac distincie ntre cantitatea de solut aflat ntr-o anumit cantitate
de soluie i concentraia analitic a unei soluii.
Numai concentraia analitic a soluiilor permite compararea acestora. Astfel, soluia
care conine 20 g de sare dizolvat n 100 mL soluie este mai concentrat dect soluia care
conine 0,5 g sare dizolvat n 100 mL soluie.
n funcie de modalitile de exprimare a cantitii de substan dizolvat i a cantitii de
soluie, concentraia analitic sau mai simplu concentraia, aa cum este n mod obinuit
cunoscut poate fi: procentual, molar, molal i normal. Acestea sunt concentraii de baz de
la care deriv i alte forme de exprimare a concentraiei, ca fracia molar, pri per milion,
titru, grande Baume, solubilitate, etc. [Berinde, 2007].
34
100 g soluie .............. (conine) ........... c g substan dizolvat
ms g soluie .......................................... md g substan dizolvat
De aici rezult formula concentraiei procentuale, c%
md
c= 100
ms
unde masa de soluie (ms) este egal cu masa de substan dizolvat (md) plus masa de ap (
mH 2 O
)
ms=md+mH 2 O
Problem rezolvat
1. Care este concentraia procentual a unei soluii obinut prin dizolvarea a 35 g clorura de
amoniu n 115 g ap?
Algoritm de rezolvare:
# notm datele problemei:
md = 35 g NH4Cl
35
mH 2 O = 115 g
C=?
# calculm masa de soluie:
mH
ms = md + 2 O
= 35 + 115 = 150 g
2. Cte grame de clorur de potasiu trebuie s lum pentru a prepara 80 g soluie de concentraie
2%?
Algoritm de rezolvare:
# notm datele problemei:
md = ? KCl
ms = 80 g
C = 2%
# calculm masa de dizolvat aplicnd formula concentraiei:
md C ms 2 80
C= 100= md= = =1,6 g KCl
ms 100 100
36
md = 40 g CaSO4
C = 16%
mH 2 O =?
Prin amestecarea a doua sau mai multor soluii ale aceleai substane se formeaza o
soluie nou cu o concentraie diferit de cea a soluiilor amestecate. Pentru calcularea
concentraiei soluiei rezultate se poate apica metoda algebrica, regula amestecurilor sau regula
dreptunghiului [Berinde, 2007].
1. Metoda algebric
Considerm ca amestecm doua soluii, ale aceleai substane, avnd concentraii diferite.
Notm:
- masa soluiei 1 cu ms1, masa de substan dizolvat n soluia 1 cu md1 i concentraia
procentuala a soluiei 1 cu Cp1
37
- masa soluiei 2 cu ms2, masa de substan dizolvat n soluia 2 cu md2 i concentraia
procentuala a soluiei 2 cu Cp2
tiim c:
md msCp
Cp= 100= md=
ms 100
mdf
Cpf = 100
msf
Rezulta c:
ms 1Cp 1 ms 2Cp2
md 1= imd 2=
100 100
Obinem:
msf Cpf ms 1Cp 1 ms 2Cp 2
= + = msf Cpf =ms1Cp1+ ms2Cp2
100 100 100
nlocuim pe ms1 sau ms2 n ecuaie avnd n vedere egalitatea msf =ms 1+ms 2 i obinem:
Problem rezolvat:
1. Se amesteca doua soluii de NaOH avnd concentraia de 12% respectiv 42%. S se
calculeze cantitile din cele doua soluii necesare pentru a prepara 300 g soluie de NaOH de
concentraie 20%.
38
Algoritm de rezolvare:
# notm datele probleme:
Cp1 = 12%
Cp2 = 42%
Cpf = 20%
msf = 300 g NaOH
ms1= ?
ms2 = ?
# se nlocuiesc datele n formul i se fac calculele necesare:
msf Cp 2Cpf 3004220 30022
ms 1= = = =220 g soluie NaOH 12
Cp 2Cp1 4212 30
2. Regula amestecurilor
cantitatea (i )calitatea (i )
i 1
n
cantit atea (i )
i 1
39
a amestecului (concentraia), este data de relaia de mai sus. Toate mrimile implicate n proces
se pun ntr-un tabel de forma:
INTRRI CANTITI CALITI CONINUT
ms1 Cp1 ms1*Cp1
ms2 Cp2 ms2*Cp2
ms3 Cp3 ms3*Cp3
. . .
. . .
. . .
msn Cpn msn*Cpn
IEIRI ms1+ms2+ms3+... Cpf (ms1+ms2+ms3+...
+msn +msf)*Cpf
Care se citesc astfel:
(ms1 + ms2 + ms3 +...+ msf) * Cpf = ms1 * Cp1 + ms2 * Cp2 + ms3 * Cp3 +...+ msn * Cpn
Problema rezolvat:
1. Se amesteca 200 g soluie 25% cu 400 g soluie 30% i cu 600 g soluie 35% de hidroxid de
potasiu. Ce concentraie procentual are soluia obinut ?
Algoritm de rezolvare:
# se ntocmete tabelul:
Intrri Cantiti Caliti Coninut
200 g 25 200*25 = 5000 g
400 g 30 400*30 = 12000 g
600 g 35 600*35 = 21000 g
Ieiri 200 + 400 + 600 = 1200 Cpf 1200 * Cpf
1200*Cpf = 5000 + 12000 + 21000
Cpf = 31,67%
3. Regula dreptunghiului
40
diagonala se face diferena celor doua numere aflate n colul de sus i la intersecie (ntotdeauna
din numrul mai mare numul mai mic), iar rezultatul se trece n colurile de jos ale
dreptunghiului i reprezint pri care trebuie luate din fiecare soluie pentru a obine soluia
dorit, rezult astfel raportul de mas sau de volum n care trebuie amestecate cele doua soluii
pentru a obine soluia final [Berinde, 2007].
ms1 Cp2Cpf
=
ms2 Cpf Cp1
Observaie! Volumul soluiei finale nu este ntotdeauna egal cu suma volumelor de substane
amestecate, la amestecare putnd avea loc o contracie de volum.
Problem rezolvat:
1. Cte grame de soluie de NaOH de concentraie 5%, respectiv 25% sunt necesare pentru a obine
400 g soluie de concentraie 20% ?
Algoritm de rezolvare:
# notm datele problemei:
Cp1 = 5%
Cp2 = 25%
Cpf = 20%
msf = 400 g NaOH
ms1= ?
ms2 = ?
# se ntocmete dreptunghiul:
5% 25%
41
# se fac calculele necesare:
ms1 2520 5 1
= = = = ms 2=5 ms 1
ms2 205 15 5
Problem rezolvat :
1. Ce mas de ap trebuie adugat la 400 g soluie NaOH 25%, pentru a obine o soluie cu
concentraia 10% NaOH?
Algoritm de rezolvare:
Metoda I:
# calculm masa de substan dizolvat:
md Cms 40025
md= =100 g NaOH
C= ms * 100 => 100 = 100
42
# calculm masa de ap adugat:
ms=mdmH O= m H O =msmd=400100=300 g
2 2
m H 2 O adugat=m H 2 Of m H 2 O=900300=600 g
Metoda II:
25% 0%
400 10 40015
= = m H 2 O adugat= =600 g
m H 2 O adugat 15 10
Problem rezolvat:
1. 200 g soluie de KOH 40% se dilueaz cu 400 g soluie KOH 10%. Care va fi concentraia
soluiei obinute?
Algoritm de rezolvare:
Metoda I:
# calculm masa de KOH din fiecare soluie:
md Cms
md=
C= ms * 100 => 100
40200
md 1= =80 g KOH 40
100
10400
md 2= =40 g KOH 10
100
43
msf =ms 1+ms 2=200+ 400=600 g soluie KOH
Metoda II:
40% 10%
200 g x% 400 g
200 x10
= = ( 40x )=2 ( x10 ) = x=20
400 40x
Problem rezolvat:
1. La 250 g soluie de glucoz 10% se adaug 20 g glucoz. Care va fi concentraia soluiei finale?
Algoritm de rezolvare:
# calculm masa de solut din prima soluie:
44
md Cms 10250
md= = =25 g
C= ms * 100 => 100 100
Problem rezolvat:
1. Care este concentraia procentual a 500 g soluie de NaOH 20% dup o fierbere de 2 minute,
tiind c pe minut se evapor 10 g ap?
Algoritm de rezolvare:
# se calculeaz masa de solut:
md Cms 20500
md= = =100 g
C= ms * 100 => 100 100
45
md100 100100
Cf = = =20,83
msf 480
Problem rezolvat:
1. Peste 200 g soluie H2SO4 20% se adaug pentru a o concentra 320 g soluie H 2SO4 98%, care
este concentraia soluiei finale?
Algoritm de rezolvare:
Metoda I:
# se calculeasa masa de solut din fiecare soluie:
md Cms
md=
C= ms * 100 => 100
20200
md 1= =40 g
100
98320
md 2= =313,6 g
100
Metoda II:
46
98% 20%
200 g x% 320 g
200 x20
= = x=68
320 98x
mas de substan
nr . moli=
masmolecular
md
nd=
M
47
Pornind de la definiie aplicm regula de trei simpl pentru a arta care este relaia
matematic dintre mrimile implicate
1 L soluie ................ (conine) ............... CM moli de substan dizolvat
Vs L soluie ............................................. nd moli de substan dizolvat
De aici rezult formula concentraiei molare CM
nd md
CM = =
Vs M Vs
Problem rezolvat
1. Care este molaritatea unei soluii obinut prin dizolvarea a 294 g H 2SO4 n cantitatea
de ap necesar pentru a se obine 600 mL soluie?
Algoritm de rezolvare:
# se noteaz datele problemei:
md = 294 g H2SO4
V = 210 mL
CM = ?
# transformm md n moli:
MH2SO4= 98 g/mol
md 294
nd= = =3 moli
M 98
sau
1 mol H2SO4 98 g H2SO4
X moli ... 294 g H2SO4
X = 3 moli H2SO4
# transformm volumul de soluie n litri:
48
600 mL = 0,6 L
# calculm molaritatea aplicnd formula concentraiei:
nd 3
CM = = =5 mol / L
V 0,6
49
# calculm volumul aplicnd formula concentraiei:
nd nd 0,250
CM = = V = = =0,125 L
V CM 2
1000 nd 1000 md
Cm= =
m H2 O M m H2O
50
Problem rezolvat
1.Ce concentraie molal are o soluie care conine 294 g de acid sulfuric la 1,5 L de ap?
Algoritm de rezolvare:
# se noteaz datele problemei:
md = 294 g H2SO4
H2O
V = 1,5 L = 1500 ml
Cm = ?
# transformm md n moli:
MH2SO4 = 98 g/mol
md 294
nd= = =3 moli
M 98
sau
1 mol H2SO4 98 g H2SO4
X moli .. 294 g H2SO4
X = 3 moli H2SO4
# transformm volumul de ap n mas:
g
H 2 O=1
ml
m H2 O
=
V
m H 2 O=V =1 1500=1500 g H 2 O
51
2.5. Concentraia normal
M acid
Eg , acid=
nr . atomi de H
M baz
Eg , baz=
nr . grupe OH
M sare
Eg=
nr .ioni Me valen Me
52
M oxid
Eg , oxid=
nr .ioni Me valen Me
M
Eg ,redox=
nr . electroni schimbai
M
Eg=
cunoasc masa molecular a substanei dizolvate deoarece f iar numrul de echivaleni,
se afl cu relaia
mas de substan
nr . echivaleni=
masa unuiechivalent
md
n Eg=
Eg
Pornind de la definiie aplicm regula de trei simpl pentru a arta care este relaia
matematic dintre mrimile implicate:
1L soluie (conine).. CN echivaleni de substan dizolvat
VS L soluie . nEg echivaleni de substan dizolvat
De aici rezult formula concentraiei normale, CN
n Eg md
CN = =
Vs Eg Vs
N 1 V 1=N 2 V 2
Aceasta permite calcularea volumului unei soluii care se adaug la un volum din alt
soluie (dac normalitiile lor sunt cunoscute), pentru ca substanele din cele doua soluii s
reacioneze cantitativ.
Problem rezolvat
1. n 4 L soluie de hidroxid de calciu se afl dizolvat o cantitate de 18,5 g Ca(OH) 2. Care este
normalitatea acestei soluii?
Algoritm de rezolvare:
# se noteaz datele problemei:
V = 4 L Ca(OH)2
md = 18,5 g Ca(OH)2
CN = ?
# se determin valoarea echivalentului gram pentru Ca(OH)2
M Ca(OH)2 = 74 g/mol
EgCa(OH)2 = M / 2 = 74 / 2 = 37 g
# calculm normalitatea aplicnd formula concentraiei normale
n Eg md 18,5
CN = = = =0,125 N
Vs Eg Vs 37 4
54
Transformm gramele n numr de echivaleni gram:
1 Eg Ca(OH)2 ............................ 37 g Ca(OH)2
X Eg Ca(OH)2 ............................. 18,5 g Ca(OH)2
X = 0,5 Eg Ca(OH)2
4L soluie Ca(OH)2 ....................... 0,5 Eg Ca(OH)2
1L soluie Ca(OH)2 ......................... CN
CN = 0,125 N
55
Titrul unei soluii, notat cu T, reprezint cantitatea n grame de substan dizolvat,
coninut ntr-un centimetru cub de soluie i se exprim n g / cm 3. Dei se exprim la fel ca i
densitatea, norat cu , n g / cm3, cele dou mrimi au semnificaii total diferite. Densitatea
indic numrul de grame de soluie ce corespunde la 1 cm 3 de soluie iar titrul indic numrul
de grame de solvat (substan dizolvat) existente ntr-un cm3 de soluie [Berinde, 2007].
innd cont c 1 cm3= 1 mL rezult c titrul se poate exprima i n g / mL.
De regul, valoarea titrului, se indic printr-un numr cu 4 pn la 6 zecimale
Pornind de la definiia titrului aplicm regula de trei simpl pentru a arta care este relaia
matematic dintre mrimile implicate
1 ml soluie .....................(conine) ................. T grame de substana dizolvat
VS mL soluie .................................................. md grame de substan dizolvat
De aici rezult formula titrului, T
md
T=
Vs
Problem rezolvat
1. 610 g dintr-o soluie de hidroxid de potasiu conine 120 g hidroxid de potasiu i are = 1,220
g/cm3. Ce titru are soluia?
Algoritm de rezolvare:
# se noteaza datele problemei:
ms = 610 g
md = 120 g KOH
= 1,220 g/ml
V=?
T=?
# se transform masa de soluie n volum:
56
ms ms 610
= = V = = =500 ml solu t ie
V 1,22
Acest mod de exprimare a concentraiei este folosit pentru soluiile foarte diluate. Cel mai
mult se folosete aceast concentraie la exprimarea rezultatelor analizelor diverselor ape
naturale sau industriale [Berinde, 2007].
Miligramul este a milioana parte dintr-un kilogram (1 mg = 10-6 kg). Exprimarea
concentraiei ca miligrame de dizolvat / 1 L soluie se numete pri per milion (ppm).
Deci, pri per milion (ppm) reprezint miligrame per kilograme ( mg / kg) sau
micrograme per gram ( g / g) sau miligrame per litru (mg / L).
Deoarece astfel de soluii sunt foarte diluate se consider c densitatea acestora este
= 1 g / cm3i ca urmare 1 kg soluie = 1 L soluie. De aceia putem considera c ppm reprezint
i miligrame de dizolvat / 1 L soluie.
Pornind de la definiia prilor per milion aplicm regula de trei simpl pentru a arta care
este relaia matematic ntre mrimile implicate
1 L soluie .................. (conine) ............. ppm miligrame de substan dizolvat
Vs L soluie .............................................. md miligrame de substan dizolvat
57
De aici rezult formula
md
ppm=
Vs
Problem rezolvat
1. Cantitatea permis de ioni de bariu Ba2+ n apa de but este de 1,00 ppm Ba 2+. Dac ntr-o prob
de 1,5 kg ap s-au gsit 2,00 mg Ba2+, s se arate dac sunt abateri de la cantitatea permis.
Algoritm de rezolvare
# notm datele problemei
md = 2, 00 mg Ba2+
VH2O = 1,5 L
= 1 g/ml
ppm permis = 1,00 Ba2+
# calculm ppm aplicnd formula
md 2
ppm= = =1,33 ppm
Vs 1,5
Cantitatea de dizolvat i solvat dintr-o soluie pot fi exprimate prin numrul de moli.
58
Fracia molar este raportul dintre numrul de moli ai unui component (n i) i numrul
total de moli din soluie, inclusiv al componentului a crui fracie molar se calculeaz. Se
noteaz cu Xi i se exprim n mol / mol [Berinde, 2007].
Xi=
Pentru componentul i, n 1+ n 2+ n 3+ +nn
nr . molidizolvat
fracia molar a d izolvantului=
nr . moli dizolvat+ nr . moli solvent
sau
n1
X 1=
n 1+ n 2
nr . moli solvent
fracia molar a solventului=
nr . molidizolvant +nr . moli solvent
sau
n2
X 2=
n 1+n 2
Rezult c pentru o soluie dat suma fraciilor molare este egal cu unitatea
X 1+ X 2=1.
59
Pentru a calcula numrul de moli a componenilor unei soluii avem nevoie de masele lor
moleculare.
Procentul molar este o variant a modului de exprimare a concentraiei prin fracie
molar i reprezint fracia molar nmulit cu 100. Se noteaz cu % mol.
Problem rezolvat
1. S se calculeze fracia molar a clorurii de potasiu n soluia obinut prin dizolvarea a 1,49 g
KCl n 3,6 g ap. Care va fi fracia molar a apei n aceast soluie?
Algoritm de rezolvare:
# se noteaz datele problemei:
md = 1,49 g KCl
mH 2 O = 3,6 g
XKCl = ?
XH2O = ?
# se calculeaz masele moleculare
MKCl = 74,5 g/mol
MH2O = 18 g/mol
# transformm masa de KCl i ap n moli:
1 mol KCl . 74,5 g KCl
n1 . 1,49 g KCl
n1 = 0,02 moli KCl
1 mol H2O 18 g H2O
n2 .. 3,6 g H2O
n2 = 0,2 moli H2O
# se calculeaza fracia molar cu formulele:
0,02
X KCl= =0,0909
0,02+0,2
0,2
X H 2 O= =0,909
0,02+0,2
60
2.9. Solubilitatea
Apa poate dizolva cantiti variabile dintr-o substan, pn este atins o concentraie ce
nu poate fi depit orict de mult s-ar prelungi contactul ntre soluie i substana nedizolvat. O
astfel de soluie ajuns n echilibru (pentru o anumit temperatur) se consider saturat.
Concentraia unei substane dintr-o soluie saturat, la o temperatur dat, poart denumirea de
solubilitate [Berinde, 2007].
Vom spune aadar c solubilitatea substanei ntr-un solvent reprezint cantitatea
maxim de substant dizolvat, coninut ntr-o anumit cantitate din solventul respectiv, la o
temperatur dat. De obicei se consider 100 g solvent respectiv 100 g de ap n cazul soluiilor
apoase [Berinde, 2007].
Solubilitatea, (notat cu S sau s) se poate exprima procentual sau molar:[Berinde, 2007]
a) Solubilitatea exprimat procentual indic cantitatea maxim de substant (n grame) dizolvat n
100 g de solvent (ap), la o temperatur dat.
b) Solubilitatea exprimat n moli*L-1, (solubilitate molar, Sm) indica numrul maxim de moli de
substan care se dizolv ntr-un litru de soluie, la o temperatur dat.
n mod frecvent se utilizeaz solubilitatea exprimat procentual.
Solubilitatea substanelor variaz mult cu natura lor, cu cea a solventului i cu
temperatura. Solubilitatea substanelor solide i lichide n general, crete cu creterea
temperaturii, la unele substane aceasta variaie este mic, la altele, dimpotriv, variaia
solubilitii cu temperatura este mare [Berinde, 2007].
Solubilitatea gazelor n lichide scade cu creterea temperaturii dar crete cu creterea
presiunii gazului deasupra lichidului solvent. Prin fierbere, gazele se elimin practic total din
soluie, cu excepia celor care formeaz combinaii chimice prea stabile cu apa, cum sunt HCl,
HBr i HI [Berinde, 2007].
Solubilitatea caracteristic fiecrei substane n funcie de temperatur se gsete n tabele
de constante sau grafice cu curbe de solubilitate, de unde poate fi luat [Berinde, 2007].
n funcie de solubilitatea lor n ap la 20C substanele pot fi:[Berinde, 2007]
- Uor solubile, dac S > 10 g
- Greu solubile, dac S < 1g
- Practic insolubile, dac S < 0,01g
61
Pornind de la definiie aplicm regula de trei simpl pentru a arata care este relaia
matematic dintre mrimile implicate:[Berinde, 2007]
La tC 100 g apa . (dizolv) . S g de substan
H2O
m ..... md g de substan
md
S= 100
m H2 O
ms=md+m H 2 O
Masa de soluie saturat la temperatura t C este
Problem rezolvat
1. Solubilitatea clorurii de sodiu la 20C este 36. Care este masa de soluie saturat?
Algoritm de rezolvare:
# notam datele problemei:
S = 36 g
Se consider: md = 36 g
mH 2 O
= 100 g
ms = ?
# calculam masa de soluie saturat la 20C
mH
ms = md + 2 O
= 36 + 100 = 136 g
62
solvent (solubilitate), moli de substan dizolvat ntr-un litru de ap, moli de substan dizolvai
ntr-un kilogram de soluie, etc. n cazul apelor minerale, unde cantitile componenilor sunt
mici, rezultatele analizelor se exprim la 1000 pri (), n pri per milion, ppm, pri per
bilion, ppb (1g / kg sau 1 picogram / g) sub form de echivaleni-gram de ioni la litru, sub
form de procente de echivaleni [Berinde, 2007].
Miliechivaleni-gram
Acest mod de exprimare a concentraiei se folosete n special pentru a arta compoziia
apelor minerale. Pentru a arta compoziia unei ape minerale n miliechivaleni-gram de ioni la
litru, cantitatea, n mg de anioni sau cationi gsit la litru, se mparte la valoarea echivalentului
ionului respectiv. Acest mod de exprimare d posibilitatea s se calculeze coninutul unui ion, n
apa mineral, din diferena dintre suma miliechivalenilor-gram de anioni i cationi, deoarece,
pentru o ap mineral suma miliechivalenilor-gram de cationi trebuie s fie egal cu suma
miliechivalenilor-gram de anioni [Berinde, 2007].
Pentru a obine procente de miliechivalenilor-gram, cantitatea gsit de miliechivaleni-
gram a fiecrui ion se exprim n procente fa de suma lor total [Berinde, 2007].
Grade Baume
Uneori concentraia se exprim i cu ajutorul proprietilor fizice care variaz sensibil cu
concentraia i a crei determinare se face rapid, cu mijloace simple i cu precizie suficient de
mare. Astfel de proprieti sunt densitatea, indicele de refracie, conductibilitatea electric etc.
[Berinde, 2007].
Foarte des concentraia se definete cu ajutorul densitii sau greutii specifice.
Pentru lichidele folosite n tehnic, cum sunt soluiile de acizi, de baze, de alcool, sau
pentru unele alimente, cum ar fi laptele, siropul, zahrul, se pstreaz un mod mai vechi de
exprimare al concentraiei, i anume grade aerometrice. Scrile aerometrice sunt de obicei
empirice. Cea mai larg rspndire o are scara aerometric Baume. Cu ajutorul gradelor Baume
se poate obine densitatea unei soluii pe baza relaiei [Berinde, 2007]:
A
=
A n
63
unde este densitatea lichidului, g / cm3
A este o constant caracteristic strii aerometrice, pentru scara Baume are valoarea
144,30 pentru 15C
n numrul de grade Baume citite cu aerometru. Se ia semnul + pentru lichide mai uoare
dect apa i semnul pentru lichide mai grele dect apa.
m sol
sol=
aplicat relaia densitii soluiei, V sol
Folosind densitatea, masa soluiei poate fi transformat n volum iar cantitatea de solut
m
poate fi transformat n moli cunoscnd masa molecular a solutului conform relaiei n= M ,
64
1) Se scrie raportul care indic gramele de solut dizolvate n 100 g soluie
2) Utiliznd formula densitii se transform 100 g soluie n mL soluie i se convertesc mL de
solutie n L soluie
3) Utiliznd masa molecular a solutului se transform gramele de solut n moli. Numrul de moli
astfel obinui sunt raportai la 1 L soluie i reprezint molaritatea acesteia.
Formulele matematice de transformare direct sunt:
CM M
C=
10
10
CM =C
M
Problem rezolvat
1. O soluie de sare de sodiu cu densitatea = 0,896 g/ml la 20C are concentraia procentuala C =
11,7%. Care este molaritatea acestei soluii?
Algoritm de rezolvare:
Metoda I:
10 10 0,896
CM =C =11,7 =1,792 M
M 58,5
Metoda II:
# se noteaz datele problemei:
= 0,896 g/ml
C = 11,7%
CM = ?
# transformm gramele de soluie n mL:
ms ms 100
= = V = = =111,607 mL
V 0,896
65
Pentru a transforma concentraia procentual n concentraie normal se va proceda la fel
ca la 2.11.1. doar c n final n etapa 3 se va ine cont de relaia dinte concentraia normal i
molar sau, gramele de dizolvat se vor transforma n echivaleni-gram.
Formulele matematice de transformare direct sunt:
Eg
C =CN
10
10
CN =C
Eg
Problem rezolvat
1. Care este normalitatea unei soluii de acid clorhidric de concentraie 56,9% cu = 1,47 g/ml?
Algoritm de rezolvare:
# se noteaz datele problemei:
= 1,47 g/ml
C = 56,9%
CN = ?
# transformm gramele de soluie n mililitri:
ms ms 100
= = V = = =68,027 mL
V 1,47
CM 18
F=
1000 CM ( M18)
Problem rezolvat
1. S se stabileasc valoarea fraciei molare a acidului sulfuric dintr-o soluie 4M de acid sulfuric
cu = 1,235 g/ml.
Algoritm de rezolvare:
# se noteaz datele problemei:
= 1,235 g/ml
CM = 4M
XH2SO4 = ?
# determinm numrul de moli i gramele de acid sulfuric dintr-un litru de soluie:
1 L soluie 4 moli H2SO4
M H2SO4 = 98 g/mol
1 mol H2SO4 98 g H2SO4
4 moli H2SO4 . md g H2SO4
md = 392 g H2SO4
# convertim volumul n mas:
ms
= = ms= V =1000 1,235=1235 g solu ie H2SO4
V
67
x = 25,05 moli H2O
# calculm fracia molar a acidului sulfuric
4
X H 2 SO4 = =0,242
4+25,05
M
Eg=
numr f , rezult c ntre concentraia normal i molar exist relaia:
sau
CN =f CM
unde f este tocmai factorul de transformare a numrului de moli n echivaleni gram. Dac
f = 1, Eg = M i CN = CM iar dac f = 2, Eg = M / 2 i CN = 2CM , etc.
Formulele matematice de transformare direct sunt:
Eg
CM =CN
M
M
CN =CM
Eg
Problem rezolvat
1. Care este normalitatea unei soluii 0,8 M de KOH?
68
Algoritm de rezolvare:
# notm datele problemei:
CM = 0,8 M
CN = ?
# cercetm relaia echivalent gram i mol, determinm valoarea lui f:
M KOH
Eg KOH = 1 = 56 g KOH = 1 mol KOH
f=1
CM = CN = 0,8 N
CONTRIBUIA AUTORULUI
CAPITOLUL III
PROBLEME PROPUSE
3.1. Probleme teoretice
Problema 1. Cantitatea de substan dizolvat, cuprins n 100 g de soluie indic o
concentraie a soluiei ?
a) Molar
b) Normal
69
c) Procentual
Problema 2. Explic cum poi prepara o soluie de piatr vnt avnd la dispoziie piatr
vnt solid i ap.
Problema 3. Explic cum poi prepara 100 g soluie de sod de rufe 20% avnd la
dispoziie sod de rufe solid i ap. De ce ustensile ai nevoie?
Problema 4. Explic cum poi concentra o soluie diluat de clorur de sodiu. (Trei
modaliti)
Problema 5. Explic cum poi dilua o doluie concentrat de acid sulfuric. (Dou
modaliti)
Problema 6. Dac din greal ai pus n cafeaua de diminea trei lingurie de zahr n loc
de dou, cum o poi face mai puin dulce? Soluia nou format este mai diluat sau mai
concentrat de ct prima?
70
g) Alam (aliaj Cu-Zn82% - 60 cupru, restul zinc)
h) Sifon
Rspunsuri
Problema 1. c) Procentual
Problema 3.
# Calculm cantitatea de sod de rufe anhidr (care conine 10 molecule de ap), ce trebuie
cntrit.
md Cms
md=
C= ms * 100 => 100
10020
md= =20 g Na2 CO 3
100
M Na CO 10 H
2 3 2 O = 2 * ANa + AC + 3 * AO + 20 * AH + 10 * AO = 2*23 + 12 + 3*16 +20*1 + 10*16
= 286 g/mol
286 g Na2CO3*10H2O ............................ 106 g Na2CO3
X g .......................................................... 20 g
X = 53,962 g Na2CO3*10H2O
# Calculm cantitatea de ap n care vom dizolva cele 53,962 g sod de rufe.
ms=md+m H 2 O m H 2 O=msmd
=>
m H 2 O=10053,962=46,037 g
# ntr-un pahar Berzelius vom dizolva cele 53,962 g de sod de rufe anhidr msurat la balana
analitic pe o sticl de ceas, vom aduga cele 46,037 g de ap msurat cu ajutorul unui cilindru
gradat i vom agita cu o baghet de sticl pentru a se dizolva.
Problema 4.
71
a) O soluie de acid sulfuric se poate dilua cu ap, turnnd acid n ap n cantiti mici, agitnd
continuu i rcind soluia format, reacia fiind puternic exoterm.
b) O soluie concentrat de acid sulfuric se mai poate dilua cu o alt soluie de acid sulfuric mai
diluat.
Problema 5.
a) O soluie diluat de saramur de NaCl se poate concentra prin adugarea unei cantitii de
NaCl i agitnd pentru dizolvare.
b) Se mai poate concentra prin adugarea unei soluii de NaCl mai concentrat.
c) i prin evaporarea unei cantiti din solvent.
Problema 6. Dilundu-o, punnd o nou cantitate de cafea peste cea din ceac.
Problema 7.
a) Ambele soluii au aceiai concentraie
b) Prima can
c) Concentraia reprezint cantitatea de substan dizolvat ntr-o anumit cantitate de soluie.
Problema 8.
a) Se folosete un volum mai mic de ap fa de 100 mL, volumul soluiei finale fiind 100 mL
b) Se folosesc exact 100 mL ap, volumul soluiei finale fiind mai mare de 100 mL
Problema 9.
a) Dizolvantul este apa iar dizolvatul sarea
b) Dizolvanul este ap iar dizolvatul este acidul acetic
c) Dizolvantul este argintul iar dizolvatul este cupru
d) Dizolvantul este alcoolul iar dizolvatul este iodul
e) Dizolvantul este azotul iar dizolvatul este oxigenul
f) Dizolvantul este apa iar dizolvatul este clorul
g) Dizolvantul este cupru iar dizolvatul este zincul
h) Dizolvantul este apa iar dizolvatul este dioxidul de carbon
72
3.2. Probleme de calcul numeric
3.2.1. Aplicarea formulei procentuale
Problema 10. Dac avem 100 g soluie clorur de sodiu 10% ea va conine cte grame de
dizolvat i cte grame de ap ?
a) 10 g NaCl i 90 g ap
b) 100 g ap i 1 g NaCl
c) 20 g NaCl i 80 g ap
md Cms
md=
C= ms * 100 => 100
10100
md= =10 g NaCl
100
ms=md+m H 2 O m H 2 O=msmd
=>
m H 2 O=10010=90 g
>a 10 g NaCl i 90 g H 2 O
Problema 11. Care este concentraia procentual a 200 g saramur care conine dizolvate 50 g
sare de buctrie ?
md
Cp= 100
ms
50
Cp= 100=25
200
Problema 12. Care este concentraia procentual a unei soluii obinut prin dizolvarea a 5,5 g
clorur de potasiu n 44,5 g ap ?
md
Cp= 100
ms
ms=md+m H 2 O
73
5,5
Cp= 100=11
50
Problema 13. Cate grame de zahr sunt necesare pentru a prepara 80 g soluie de concentraie
5% ?
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
580
md= =4 g zahr
100
Problema 14. Ce mas de aceton este necesar pentru a prepara 500 g soluie de concentraie
15% ? Dar de ap ?
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
ms=md+m H 2 O= m H 2 O=msmd
15500
md= =75 g
100
m H 2 O=50075=425 g
Problema 15. Se dizolv 200 g sare n ap, obinndu-se o soluie de concentraie 25%. Ce mas
de soluie se formeaz i de ce cantitate de ap este nevoie ?
md md100
Cp= 100= ms=
ms Cp
ms=md+m H 2 O= m H 2 O=msmd
200100
ms= =200 g
25
m H 2 O=800200=600 g
Problema 16. Oetul este o soluie de acid acetic n ap. Ce cantitate de ap se afl ntr-o sticl
de 750 g oet de concentraie 9% ?
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
74
ms=md+m H 2 O= m H 2 O=msmd
9750
md= =67,5 g
100
m H 2 O=75067,5=682,6 g
Problema 17. Tinctura de iod este un dezinfectant care se prepar n farmacii. Care este
concentraia procentual a unei soluii obinute prin dizolvarea a 15 g iod n 185 g alcool ?
md
Cp= 100
ms
ms=md+m solvent
ms=15+ 185=200 g
15
Cp= 100=7,5
200
md md100
Cp= 100= ms=
ms Cp
25100
ms= =50 g
50
m H 2 O=5025=25 g
Problema 19. O soluie de 400 g saramur prin evaporare formeaz 32 g sare. Care este
concentraia procentual a soluiei ?
md
Cp= 100
ms
32100
Cp= =8
400
75
Problema 20. Dac 20 g de azotat de sodiu se dizolv n 40 g de ap, care va fi concentraia
procentual a soluiei formate ?
md
Cp= 100
ms
ms=md+m H 2 O
ms=20+ 40=60 g
20100
Cp= =33,33
60
76
Problema 22. Se amestec 300 g soluie NaOH 20% cu 100 g soluie NaOH 40%. Se cere
concentraia procentual a soluiei formate.
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
md 2 C 2ms 2
C 2= 100= md 2=
ms 2 100
mdf =md 1+md 2
msf =ms 1+ms 2
mdf
Cf = 100
msf
30020
md 1= =60 g
100
10040
md 2= =40 g
100
mdf =60+40=100 g
msf =300+100=400 g
100100
Cf = =25
400
Problema 23. Se amestec 400 g soluie 5% HCl cu 400 g soluie 25% HCl i cu 200 g ap. S
se afle concentraia procentual a soluiei finale.
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
md 2 C 2ms 2
C 2= 100= md 2=
ms 2 100
mdf =md 1+md 2
msf =ms 1+ms 2+ms 3
mdf
Cf = 100
msf
4005
md 1= =20 g
100
77
40025
md 2= =100 g
100
mdf =20+100=120 g
msf =400+400+200=1000 g
120100
Cf = =12
1000
Problema 24. Se amestec 200 g soluie NaCl 40% cu 300 g soluie NaCl 20% i cu 500 g ap.
S se afle concentraia procentual a soluiei finale.
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
md 2 C 2ms 2
C 2= 100= md 2=
ms 2 100
mdf =md 1+md 2
msf =ms 1+ms 2+ms 3
mdf
Cf = 100
msf
40200
md 1= =80 g
100
300020
md 2= =60 g
100
mdf =80+60=140 g
msf =200+300+ 500=1000 g
140100
Cf = =14
1000
Problema 25. Peste 400 g soluie NaCl 15% se adaug 200 g ap. Ce concentraie procentual
va avea soluia obinut? Soluia se dilueaz sau se concentreaz?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf
Cf = 100
msf
78
mdf =md 1
msf =ms 1+ms 2
40015
md 1= =60 g
100
mdf =60 g
msf =400+200=600 g
60100
Cf = =10
600
Se dilueaz.
Problema 26. Peste o soluie de KCl cu masa de 300 g i concentraia de 15% se adaug 60 g
ap. Ce concentraie procentual va avea soluia obinut? Soluia va fi mai concentrat sau mai
diluat?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf
Cf = 100
msf
mdf =md 1
msf =ms 1+ms 2
15300
md 1= =45 g
100
mdf =45 g
msf =300+60=360 g
45100
Cf = =12,5
360
Problema 27. Peste 200 g soluie de zahr de concentraie 4% se mai adaug 100 g zahr. Ce
concentraie procentual are soluia obinut?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1+md 2
79
msf =ms 1+md 2
mdf
Cf = 100
msf
4200
md 1= =8 g
100
mdf =8+100=108 g
msf =200+100=300 g
108100
Cf = =36
300
Problema 28. Peste 200 g soluie de glucoz de concentraie 50% se mai adaug 50 g glucoz.
Ce concentraie procentual are soluia obinut?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1+md 2
msf =m s 1+ md 2
mdf
Cf = 100
msf
50200
md 1= =100 g
100
mdf =100+50=150 g
msf =200+50=250 g
50100
Cf = =60
250
Problema 29. Din 300 g soluie de concentraie 5% s-au evaporat 25 g ap. Determin
concentraia procentual a soluiei obinute?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1
msf =ms 1m H 2 O evaporat
80
mdf
Cf = 100
msf
5300
md 1= =15 g
100
mdf =15 g
msf =30025=275 g
15100
Cf = =5,45
275
Problema 30. O soluie de sare cu masa 500 g i concentraia 25% a fost supus fierberii, cnd
s-a evaporat 5% din masa soluiei. Ce cantitate de ap s-a evaporat i ce concentratie
procentual are soluia rmas?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1
msf =ms 1m H 2 O ev aporat
mdf
Cf = 100
msf
5
m H 2 O evaporat= ms 1
100
5
m H 2 O evaporat= 500=25 g
100
50025
md 1= =125 g
100
mdf =125 g
msf =50025=475 g
125100
Cf = =26,32
475
Problema 31. Calculeaz masa de ap care trebuie evaporat din 400 g soluie de concentraie
5% pentru a ajunge la o concentraie de 25%.
81
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1
mdf mdf 100
Cf = 100= msf =
msf Cf
m H 2 O evaporat=ms 1msf
5400
md 1= =20 g
100
20100
ms 2= =80 g
25
m H 2 O evaporat=40080=320 g
Problema 32. Calculeaz masa de ap care trebuie evaporat din 200 g saramur de
concentraie 40% pentru a o aduce la o concentraie de 80%.
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1
mdf mdf 100
Cf = 100= msf =
msf Cf
m H 2 O evaporat=ms 1msf
40200
md 1= =80 g
100
80100
ms 2= =100 g
80
m H 2 O evaporat=200100=100 g
Problema 33. Ce cantitate de sare trebuie adugat la 200 g soluie de sare de concentraie 25%
pentru ca soluia s se concentreze la 75%?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
mdf =md 1+md 2
82
msf =ms 1+md 2
mdf
Cf = 100
msf
25200
md 1= =50 g
100
50+md 2
75= 100= 75 ( 200+md 2 )=( 50+ md 2 )100
200+md 2
15000+75 md 2=5000+100 md 2
10000=25 md 2
md 2=400 g sare de buctrie
Problema 35. Cate grame de soluie de 60% de NaOH i ct ap sunt necesare pentru a prepara
500 g soluie de NaOH de concentraie 25%?
md 1 md 1100
C 1= 100= ms1=
ms 1 C1
83
mdf Cf msf
Cf = 100= mdf =
msf 100
mdf =md 1
msf =ms 1+mH 2 O= m H 2 O=msf ms 1
25500
mdf = =125 g
100
md 1=125 g
125100
ms 1= =208,33 g
60
mH 2 O=500208,33=291,66 g
Problema 36. Cte grame de soluie 98% de H2SO4 i ct ap sunt necesare pentru a prepara
600 g soluie de H2SO4 de concentraie 20%?
md 1 md 1100
C 1= 100= ms1=
ms 1 C1
mdf Cf msf
Cf = 100= mdf =
msf 100
mdf =md 1
msf =ms 1+m H 2 O= m H 2 O=msf ms 1
20600
mdf = =120 g
100
md 1=120 g
120100
ms 1= =122,45 g
98
m H 2 O=600122,45=477,55 g
Problema 37. Cte grame de NaOH comercial coninnd 96% hidroxid de sodiu trebuie s
cntrim pentru a prepara 750 g soluie de concentraie 25%?
84
96% 0%
ms1 mH2O
9%
ms 1+ mH O=750
2
ms 1 25 25 m H O
= =71 ms 1=25 m H O = ms1= 2
m H O 71
2
2
71
25 m H O2
+m H O =750= m H O =554,68 g i ms1=195 ,31 g
71 2 2
Problema 38. Cte grame de acid acetic comercial 81% trebuie s cntrim pentru a prepara
1000 g soluie de concentraie 9%?
81% 0%
ms1 mH2O
9%
ms 1+ mH O=1000= mH O=1000ms 1
2 2
ms 1 9 1
= = = 8 ms 1=m H O = 8 ms 1=1000ms1= ms 1=111,11 g
mH O 72 8
2
2
mH O=888,88 g
2
Problema 39. Peste 3 Kg saramur de concentraie 90% se adaug o alt soluie de sare de
concentraie 10%, obinndu-se o nou soluie de concentraie 60%. Calculeaz masa soluiei de
concentraie 10% necesar?
85
90% 10%
ms1 9% ms2
ms 1=3000
ms1 50 300030
= = ms 2= =1800 g=1,8 Kg
ms2 30 50
Problema 40. Peste 800 g soluie de concentraie 80% se adaug o soluie de concentraie 20%,
obinndu-se n final o soluie de concentraie 40%. Calculeaz masa soluiei de concentraie
20% necesar i masa soluiei finale.
80% 20%
ms1 9% ms2
ms 1=800
ms1 20 8004
= = ms2= =1600 g=1,6 Kg
ms2 40 2
msf =ms 1+ms 2=800+ 1600=2400 g=2,4 Kg
Problema 41. Ce cantiti de soluie 25% i 95% de acid sulfuric trebuie s amestecm pentru a
obine 1L soluie 50% cu densitatea 1,395 g/mL ?
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
msf =10001,395=1395 g
86
139590
mdf = =697,5 g
100
25ms 1
md 1=
100
1395=ms1+ms 2= ms1=1395ms 2
>ms 1=896,78 g
25ms 1 95ms 2 ms1 19 ms2
697,5= + = 697,5= +
100 100 4 20
1395ms 2 19 ms 2
>697,5= +
4 20
>13950=69755 ms 2+19 ms 2
>6975=14 ms 2
>ms 2=498,22 g
Problema 42. Ce concentraie procentual are o soluie obinut prin diluarea unei soluii de acid
clorhidric 73% cu densitatea de 1,11 g/cm3 cu un volum dublu de ap?
ms
= = ms=V
V
1g
H 2 O= = m H 2 O=2 X g
ml
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
Notm:V 1=X = V 2=2 X
ms 1=X1,11 g
X1,1173
md 1= =0,8103 X
100
msf =1,11 X + 2 X =3,11 X
0,8103 X
Cp= 100=26,05
3,11 X
87
Problema 43. Ce concentraie procentual are soluia obinut prin amestecarea a 30 mL soluie
H2SO4 96% cu densitatea 1,84 g/mL cu 60 mL soluie H2SO4 60% cu densitatea 1,503 g/mL?
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
mdf =md 1+m d 2
msf =ms 1+md 2
ms 1=301,84=55,2 g
55,296
md 1= =52,992 g
100
ms 2=601,503=90,18 g
90,1860
md 2= =54,108 g
100
mdf =52,992+54,108=107,1 g
msf =55,2+90,18=145,38 g
107,1100
Cf = =73,67
145,38
Problema 44. Calculeaz masa de sod caustic ce trebuie adugat la 200 mL soluie de sod
de concentraie 28% i densitate 1,31 g/mL pentru a obine o soluie de concentraie 50% i
densitate 1,54 g/mL. Ce volum de soluie se obine?
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
mdf =md 1+md 2
msf =ms 1+md 2
ms 1=2001,31=262 g
26228
md 1= =73,36 g
100
88
73,36+md 2
100
262+ md 2
50= = 262+md 2=2 ( 73,36+ md 2 )
50
>262+md 2=146,72+ 2md 2
>115,28=md 2
msf =262+115,28=377,28 g
377,28
Vf = =245 cm 3
1,54
1g
H 2 O= = mH 2O=200 g
ml
20250
md 2= =50 g NaOH
100
ms 3=1,1500=550 g
12550
md 3= =66 g KOH
100
msf =200+250+550=1000 g
89
Problema 46. Se amestec dou soluii de NaCl de concentraie 20%, respectiv 60% n raport
masic de 21, obinndu-se 1200 g soluie. Calculeaz concentraia procentual a soluiei
rezultate.
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
md 2 C 2ms 2
C 2= 100= md 2=
ms 2 100
mdf =md 1+md 2
msf =ms 1+ms 2
mdf
Cf = 100
msf
ms1 2
= = ms 1=2 ms 2= ms 1=800 g
ms2 1
ms 1+ ms 2=1200=3 ms 2=1200= ms 2=400 g
20800
md 1= =160 g
100
60400
md 2= =240 g
100
mdf =160+240=400 g
400
Cf = 100=33,33
1200
Problema 47. Ce concentraie procentual are o soluie de alcool obinut prin amestecarea a
dou soluii de alcool, una de concentraie 5% iar cealalt 25%, aflate n raport masic de 13?
md 1 C 1ms1
C 1= 100= md 1=
ms 1 100
md 2 C 2ms 2
C 2= 100= md 2=
ms 2 100
mdf =md 1+md 2
msf =ms 1+ms 2
mdf
Cf = 100
msf
90
ms1 3
= = ms 1=3 ms 2= ms 1=600 g
ms2 1
ms 1+ ms 2=800= ms 2+3 ms 2=800= 4 ms 2=800= ms 2=200 g
60030
md 1= =180 g
100
20090
md 2= =180 g
100
mdf =180+180=360 g
360
Cf = 100=90
800
Problema 48. n ce raport masic se combin dou soluii de KCl de concentraie 60% respectiv
10% pentru a forma o soluie cu concentraia final 40%?
60% 10%
ms1 9% ms2
ms1 30 3
= = = ms 1 ms 2=3 2
ms2 20 2
3.2.3. Cristalohidrai
Problema 49. Cte grame de sulfat de cupru (piatra vnt) cristalizat cu 5 molecule de ap
trebuie s cntrim pentru a prepara 400 g soluie de concentraie 20%?
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
20400
md= =80 g CuS O4
100
M CuSO 5 H O
4 2 = 250 g/mol
250 g CuSO4*5H2O ............. 160 g CuSO4
91
X g ....................................... 80 g CuSO4
X = 125 g CuSO4*5H2O
Problema 50. Cte grame de carbonat de sodiu (soda de rufe) cristalizat cu 10 molecule de apa
sunt necesar pentru a prepara 1000 g soluie de concentraie 5,3%?
md Cpms
Cp= 100= m d=
ms 100
20400
md= =80 g CuS O4
100
M Na CO 10 H
2 3 2 C O3 = 286 g/mol
286 g Na2CO3*10H2O .................... 106 g Na2CO3
X g .................................................. 53 g Na2CO3
X = 143 g Na2CO3*10H2O
Problema 51. Se prepar soluie de borax de concentraie 15%. Cte grame de tetraborat de
sodiu cristalizat cu 10 molecule de ap i cte grame de ap sunt necesare?
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
20400
md= =80 g CuS O4
100
M Na 2 B4 O710 H2 O = 382 g/mol
382 g Na2B4O7*10H2O ............................. 202 g Na2B4O7
X g ............................................................ 45 g Na2B4O7
X = 85 g Na2B4O7*10H2O
m H 2 O = 300 85 = 215 g
Problema 52. Se prepar 400 g soluie de calaican de concentraie 20%. Cte grame de sulfat
de fier cristalizat cu 7 molecule de ap i cte grame de ap sunt necesare?
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
20400
md= =80 g CuS O4
100
M FeS O 7 H
4 2 O = 278 g/mol
278 g FeSO4*7H2O .......................... 152 g FeSO4
92
X g .................................................... 80 g FeSO4
X = 146,32 g FeSO4*7H2O
m H 2 O = 400 146,32 = 253,68 g
Problema 53. Dac 10 g BaCl2* 2H2O se dizolv n 190 g ap, calculai concentraia
procentual a soluiei obinute.
M Ba Cl 2 H O
2 2 = 244 g/mol
244 g BaCl2*2H2O ......................... 208 g BaCl2
10 g ................................................ X
X = 8,53 g BaCl2
ms=m+ mH 2O=10+190=200 g
8,53
Cp= 100=4,265
200
Problema 54. Dac 20 g CaSO4 * 2H2O (gips) se dizolv n 180 g ap, calculai concentraia
procentual a soluiei obinute.
M CaSO 2 H 4 2 O = 172 g/mol
172 g CaSO4*2H2O .................... 136 g CaSO4
20 g ............................................. X
X = 15,81 g CaSO4
ms=m+ mH 2O=20+180=200 g
15,81
Cp= 100=7,9
200
93
ms=1000,80=80 g
msf =8,5+ 80=88,5 g
8,5
Cp= 100=9,6
88,5
ms=201,254=25 g H 3 P O4
2540
md= H 3 P O4
100 =10 g
msf =60+ 25=85 g
10
Cp= 100=11,8
85
Problema 57. Un volum de 100 mL acid sulfuric de concentraie 96% i densitate 1,84 g/mL se
adaug la 400 mL ap. S se calculeze concentraia procentual a soluiei obinute.
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
msf =ms+ m H 2 O
ms=1001,84=184 g H 3 P O4
g
H 2 O=1 = m H 2 O=1400=400 g
ml
18496
md= =176,64 g
100
94
msf =184 +400=584 g
176,64
Cp= 100=30,2
584
Problema 58. Cte grame de NaOH sunt necesare pentru a prepara 2 L soluie alcalin de
NaOH cu densitatea 1,31 g/mL?
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
ms=1,312000=2620 g
262028
md = =733,6 g NaOH
100
Problema 59. Care este masa de acid sulfuric dizolvat n 500 mL soluie de concentraie 20%
i densitate de 1,143 g/mL?
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
ms=1,143500=571,5 g
20571,5
md= =114,3 g H2SO4
100
Problema 60. Acidul din acumulatorul mainii este o soluie de acid sulfuric cu densitatea de
1,285 g/mL i concentraia 38%. Calculeaz masa de acid dintr-un litru soluie.
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
ms=1,2851000=1285 g
95
128538
md = = 488,3 g H2SO4
100
Problema 61. Care este volumul unei soluii de concentraie 63% i densitate 1,42 g/mL n care
se afl dizolvate 63 g acid azotic?
ms ms
= = V =
V
md md100
Cp= 100= ms=
ms Cp
63100
ms= =100 g
63
100
V= =70,42mL HNO
1,42 3
Problema 62. Ce volum de soluie de acid sulfuric de concentraie 98% cu densitatea 1,84 g/mL
trebuie diluat cu ap pentru a prepara 100 mL soluie de concentraie 20% i densitate 1,14
g/mL?
ms ms
= = V = = ms=V
V
md Cpms md100
Cp= 100= md= = ms=
ms 100 Cp
ms 2=1,14100=114 g
20114
md 2= =22,8 g
100
md 1=md 2=22,8 g
22,8100
ms 1= =23,27 g
10
23,27
V 1= =12,64 mL H SO
1,84 2 4
96
Problema 63. Calculeaz volumul unei soluii de acid azotic de concentraie 19% i densitate
1,11 g/mL care se poate prepara prin diluarea cu ap a 50 mL soluie de acid azotic cu
concentraia 68,9% i densitate 1,42 g/mL.
ms ms
= = V = = ms=V
V
md Cpms md100
Cp= 100= md= = ms=
ms 100 Cp
ms 1=1,4250=71 g
7168,9
md 1= =48,919 g
100
md 1=md 2=48,919 g
48,919100
ms 1= =257,47 g
19
257,47
V 1= =231,95 mL HNO
1,11 3
Problema 64. Cte grame de sod caustic tehnic cu un coninut de 50% NaOH sunt necesare
pentru a prepara 500 mL soluie 10% cu densitatea 1,115 g/mL?
ms
= = ms=V
V
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
ms=1,115500=557,5 g
557,510
md= =55,75 g
100
97
md
C M= = md=C M MV
MV
md100 md100
C= = ms=
ms C
M HCl =36,5 g /mol
md=0,236,50,5=3,65 g
3,65100
ms= =5 g soluie HCl 73
73
Problema 66. Cte grame de soluie NaOH 20% sunt necesare pentru a prepara 0,4 L soluie de
concentraie 8M?
md
C M= = md=C M MV
MV
md100 md100
C= = ms=
ms C
M NaOH =40 g/mol
md=0,4408=128 g
128100
ms= =640 g solu ie NaOH 20
20
Problema 67. Care este concentraia procentual a soluiei de acid sulfuric cu densitatea de 1,18
g/cm3 i concentraia normal 6N?
C Eg
C= N
10
M 98
EgH S O4 = = =49
2
2 2
g
MH SO4 =98
2
mol
649
C= =24,915
101,18
Problema 68. Dac o soluie de HNO3 2N are densitatea de 1,19 g/cm3, care va fi concentraia
procentual?
98
C N Eg
C=
10
M 63
EgHN O = = =63
3
1 1
g
M HN O =63
3
mol
263
C= =10,588
101,19
Problema 69. 155 g soluie de potas caustic are concentraia 26% i densitatea 1,24 g/cm3, ce
concentraie normal are soluia?
md100 Cms
C= = md=
ms 100
md
CN=
EgV
ms ms
= = V =
V
26155
md= =40,3 g
100
155
V= =125 mL=0,125 L
1,24
M 56
Eg= = =56
1 1
M KOH =56 g / mol
40,3
CN= =5,757 N
560,125
Problema 70. 300 g soluie HCl 36,5% i densitate 1,06 g/cm3 are o concentraie normal de?
md100 Cms
C= = md=
ms 100
md
CN=
EgV
ms ms
= = V =
V
99
30036,5
md= =109,5 g
100
300
V= =283 mL=0,283 L
1,06
M 36,5
Eg= = =36,5
1 1
M HCl =36,5 g /mol
109,5
CN= =10,6 N
36,50,283
Problema 70. Care este molaritatea unei soluii de acid H3PO4 tiind c are densitatea 1,031
g/cm3 i concentraia procentual 6,02%?
C10
C M=
M
MH 3 PO4 =98 g /mol
6,02101,031
C M= =0,633
98
Problema 71. Care este molaritatea unei soluii de hidroxid de acid sulfuric de concentraie 49%
i densitate 1,1 g/cm3?
C10
C M=
M
MH 2 SO4 =98 g/mol
49101,1
C M= =5,5
98
Problema 72. Ce concentraie molal are soluia de amoniac 26% i densitate 0,908 g/cm3?
C1000
Cm =
M (100C)
M N H =17 g/mol
3
261000
Cm = =20,667
17 (10026 )
Problema 73. 223,5 g soluie de KCl 20% are o concentraie molal de?
100
C1000
Cm =
M (100C)
M KCl =74,5 g/mol
201000
Cm = =3,355
74,5 ( 10020 )
Na 2 C O3 + H 2 SO 4 Na2 SO 4 +C O2 + H 2 O
De pe reacie
1 mol H 2 S O4 1 mol Na2 C O3 1mol Na 2 SO 4 . 1 mol H 2 O
5 mol x . z ...................................t
Na 2 C O3
X = 5 moli
M Na C O 2 3 = 106 g/mol
m=nM =5106=530 g Na 2 C O3 pur
y=588,88 g
101
b ms=m Na2 C O 3 +m H 2 O dinreaie+ m H 2 O din soluiade H 2 SO 4
Z =5 moli Na2 SO 4
m=5142=710 g
M Na 2 SO 4 = 142 g/mol
H2O
t = 5 moli
m=518=90 g H 2 O
MH 2 O = 18 g/mol
mH 2 O din soluia de H 2 S O4 =500490=10 g
ms=710+ 90+10=810 g
710
C= 100=87,65
810
Problema 75. Calculeaz volumul soluiei de acid sulfuric de concentraie 98% cu densitatea de
1,84 g/mL ce conine 40 g acid sulfuric pur.
ms ms
= = V =
V
md md100
Cp= 100= ms=
ms Cp
40100
ms= =40,82 g
98
40,82
V= =22,18 mL H SO
1,84 2 4
102
ms=1,1122000=2224 g
22410
md= =222,4 g
100
Problema 77. n 150 mL ap se dizolv 0,5 g clorur de potasiu de 95% puritate (impuritile
sunt insolubile). S se calculeze concentraia procentual a soluiei obinute.
g
H 2 O=1 = m H 2 O=150 g
mL
md
Cp= 100
ms
ms=m H 2 O+md
103
g
M NaOH =40
mol
m 160
n= = n= =4 moli NaOH
M 40
X +Y =4 moli
NaOH +C O2 Na2 CO 3+ H 2 O
De pe reacie X moli NaOH .................... 0,05 moli CO2 ............ a moli Na2CO3
2 moli ....................................................... 1mol ......................... 1 mol
x=20,05=0,1 moli NaOH reacionai cu C O2
NaOH NaOH
2 NaOH + H 2 SO 4 Na2 SO 4 +2 H 2 O
H 2 SO 4
De pe reacie 3,9 moli NaOH ............... b moli
104
Na 2 CO 3+ H 2 SO 4 Na2 SO4 +CO 2 + H 2 O
Na2 CO 3 . c moli H 2 SO 4
De pe reacie 0,05 moli
1,95+0,05=2moli H 2 SO 4
g
MH SO4 =98
2
mol
md=298=196 g H 2 SO 4
196100
ms= =500 g H 2 SO 4
98
n=2moli Na2 SO 4
142 g
M Na SO4 =
2
mol
m=2142=284 g Na 2 SO 4
284100
Cf = =21,846
1300
105
md Cpms md100
Cp= 100= md= = ms=
ms 100 Cp
36530
md= =109,5 g HCl
100
g
M HCl =36
mol
g
M KOH =56
mol
Problema 80. O cantitate de 500 g soluie de acid sulfuric de concentraie 9,8% se neutralizeaz
cu o soluie de hidroxid de potasiu de concentraie 5,6%. Cte grame de soluie alcalin sunt
necesare?
md Cpms md100
Cp= 100= md= = ms=
ms 100 Cp
9,8500
md= =49 g H 2 SO 4
100
H 2 SO 4 +2 KOH K 2 SO 4+ 2 H 2 O
g
MH SO4 =98
2
mol
g
M KOH =56
mol
H 2 SO 4 . 256 g KOH
De pe reacie98 g
H 2 SO 4 . x
49 g
X = 56 g KOH (md)
106
56100
ms= =1000 g KO H
5,6
2 N aOH + H 2 SO 4 Na2 SO 4 + 2 H 2 O
g
M NaOH =40
mol
g
MH SO4 =98
2
mol
H 2 SO 4
De pe recie40*2 g NaOH ...................... 98 g
16 g NaOH ......................... X
H 2 SO 4
X = 19,6 g (md)
19,6100
ms= =140 g H 2 SO 4
14
140
V= =127,6 mL H SO
1,098 2 4
Problema 82. 400 g aliaj Cu-Zn se trateaz cu 300 g soluie de acid clorhidric 36,5% cnd se
degaj 2,24 L hidrogen. Excesul de acid este neutralizat cu o soluie de hidroxid de sodiu de
concentraie 20%. Se cere
a) Compoziia procentual a aliajului
b) Masa soluiei de hidroxid de sodiu necesar neutralizrii
a
md Cpms md100
Cp= 100= md= = ms=
ms 100 Cp
107
y moli Zn n 400 g aliaj
HCl HCl
2,24
n= =0,1 moli H 2
22,4
mCu=64x g
mZn =65y g
36,5300
b md= =109,5 g HCl ( total )
100
mHCl necesar=20,136,5=7,3 g
mHCl exces=109,57,3=102,2 g
g
M NaOH =40
mol
108
g
M HCl =36,6
mol
Problema 83. n 200 g soluie HCl 73% se adaug carbonat de calciu solid pn cnd
concentraia soluiei de HCl scade la 14,6% . S se determine
a) Masa de HCl iniial
b) Masa de carbonat de calciu
c) Masa soluiei finale
d) Masa de HCl final
e) Masa de HCl consumat
md Cpms
Cp= 100= md=
a) ms 100
73200
md= =146 g HCliniial
100
HCl HCl
109
M HCl = 36,5 g/mol
146
n= =4 moli HCl total
36,5
x+ y=4
g x
M CaC O =100 = m= 100=50 x g CaC O3
3
mol 2
g x
M C O =44 = m= 44=22 x gC O2
2
mol 2
x=4 y
36,5 y
14,6= 100=14,6 ( 200+ 28 ( 4 y ) )=36,5 y100
200+28 x
>2920+1635,2408,8 y=3650 y
> 455,2=4058,8 y
> y =1,1223
x=41,1223=2,8777
c m=22 x=221,438=63,31 gC O 2
msf =200+143,863,31=280,49 g
110
d mHCl final = y36,5=1,122336,5=40,96 g
e m HClconsumat =x36,5=2,87736,5=105,03 g
Problema 84. 27,2 g amestec CaO i CuO se trateaz cu 91,25 g soluie HCl 52% n exces.
Amestecul rezultat n urma reaciei, consum pentru precipitarea total a ionilor clorur, m g
soluie AgNO3 85%. Dup precipitarea total a ionilor clorur, srurile rezultate n soluie se
gsesc n raport molar 11. Calculai cantitatea de soluie AgNO3 folosit la precipitare.
Notm: x moliCaO
y moliCuO
z moli HCl nexces
111
91,2552
md= =47,45 g HCl total
100
g
M AgNO =170
3
mol
m=1,3170=221 g
221100
ms= =260 g AgN O3 85
85
Problema 85. Un amestec de NaCl i NaNO 3 se trateaz cu 200 g soluie de AgNO 3 51%. Dup
ce se filtreaz precipitatul, soluia se trateaz cu 600 g soluie H 2SO4 98%. Considerm c
reaciile sunt totale, s se calculeze
a) Masa amestecului
b) Concentraia procentual a soluiei finale
112
NaN O3 NaN O3
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
20051
md= =102 g AgN O3
100
g
M AgNO =1703
mol
102
n= =0,6 moli AgN O3
170
AgN O3 NaN O3
1 mol NaCl ....... 1 mol ............ 1 mol ........... 1 mol AgCl
> x=0,6 moli NaCl si a=0,6 moli NaN O3 si b = 0,6 moli AgCl
md Cpms
Cp= 100= md=
ms 100
98600
md= =588 g H 2 S O4
100
g
MH SO4 =98
2
mol
588
n= =6 moli H 2 S O4
98
113
De pe reacie :2 moli NaN O3 1 mol H 2 S O 4
0,6 + y = 12
NaN O3
y= 11,4 moli
mamestec=mNaCl + m NaN O 3
g
M NaCl =58,5 = m=0,658,5=35,1 g NaCl
mol
g
M NaN O =85 = m=11,485=969 gNaN O3
3
mol
mamestec=35,1+969=1004,1 g
g
M AgCl=143,5 = m=0,6143,5=86,1 g AgCl
mol
msf =1004,1+20086,1+600=1718 g
1694.1
Cp= 100=98.61
1718
Problema 86. ntr-o cantitate de soluie de acid clorhidric 5%, din greal s-a adugat o cantitate
de soluie de hidroxid de sodiu 40%. Se cere
a) Cantitatea de soluie de acid existent iniial precum i cantitatea de hidroxid adugat, tiind c
pentru precipitarea clorului s-au folosit 600 g soluie AgNO 3 17%, iar n soluia final s-au gsit
5,75 g sodiu sub form de combinaie chimic.
b) Masa soluiei finale
HCl+ NaOH NaCl+ H 2 O
114
HCl HCl
md Cpms md100
Cp= 100= md= = ms=
ms 100 Cp
17600
md= =102 g AgN O 3
100
g
MH SO4 =170
2
mol
102
n= =0,6 moli AgN O3
170
x+ y=0,6 moli
A Na=23
5,75
=0,25 molid e atomi de Na= x=0,25 moli= y =0,35 moli
23
21,9100
ms= =438 g soluie HCl 10%
5
115
10100
ms= =250 g soluie NaOH 40
400
b ms=m H 2 O dinsoluia de HCl +mH 2 O din soluia de NaOH +mH 2 Ode pe reacie +m NaN O +m HN O
3 3
mHN O = yM HN O =0,3563=22,05 g
3 3
HCl+Cu nu reacioneaz
2 H 2 SO 4 +Cu CuS O4 +S O 2 +2 H 2 O
H 2 SO 4 . 22,4 L S O2
De pe reacie: 2 moli
H 2 SO 4 2,24 L S O2 H 2 SO 4
X moli => X = 0,2 moli
H 2 S O 3 + AgN O3 nu reacioneaz
116
M AgNO =143,5 g
De pe reacie: 1 mol HCl ................ 3
mHCl =536,5=182,5 g
mH =0,298=
2 SO4 19,6 g
mH O=218=36 g
2
ms=182,5+ 19,6+36=238,1 g
H 2 SO 4
n 238,1 g amestec ........... 182,5 g HCl ....... 19,6 g
100 g amestec .................. p1 ................. p2
p1 = 76,65% HCl
H 2 SO 4
p2 = 8,23%
Problema 88. S se calculeze concentraia procentual a soluiei rezultate prin dizolvarea a 2,5
moli CuSO4 cristalizat cu 5 molecule de ap n 500 mL ap. Ce cantitate de soluie de NaOH
10% este necesar n vederea precipitrii cuprului?
md md100
Cp= 100= ms=
ms Cp
g
H O =1 = mH O =500 g
2
mol 2
m
n= = m=nM
M
g
M CuSO 5 H O=2504 2
mol
m=2,5250=625 g CuS O45 H 2 O
msf =625+500=1125 g
117
400
Cf = 100=35,5
1125
OH 2 + Na2 SO 4
CuS O 4 +2 NaOH Cu
g
M NaOH =40
mol
CuS O4 .240 g NaOH
De pe recie: 160 g
CuS O4 y=200 g NaOH
400 g
200100
ms= = 2000 g soluie NaOH
10
Problema 89. Se trateaz o cantitate de KClO3 pur cu HCl, astfel nct doar 75% din cantitatea
de KClO3 reacioneaz. tiind c dup terminarea reaciei masa clorului aflat n compui i liber
este 390,5 g, s se afle
a) Masa de KClO3 total
b) Masa soluiei de HCl de concentraie 73% consumat
KCl O 3 KClO3
118
m
n= = m=nM
M
x=1,5 moli
m=28122,5=245 g KCl O3
b n HCl=61,5=9 moli
m=936,5=328,5 g HCl
328,5100
ms= =450 g soluie HCl 73
73
Problema 90. Calculeaz cantitatea de clorat de potasiu necesar pentru obinerea 67,2 g HCl
msurat n condiii normale. Acidul obinut se dizolv n 90,5 g ap. Ce concentraie procentual
are soluia obinut?
md
Cp= 100
ms
ms=md+mH 2 O
119
2 KCl O3 2 KCl+3 O2
H 2 SO 4
Observaie! Din KCl se obine HCl prin tratare cu
M KCl O =122,5 g/mol
3
KCl O 3
De pe reacie: 2*36,5 g HCl ............. 2*122,5 g
KCl O 3
67,2 g HCl ................ x = 225,3 g
ms=67,2+ 90,5=157,7 g
67,2100
Cp= =42,6 HCl
157,7
Problema 91. Un amestec ce conine 0,1 moli Zn i 0,2 moli Cu reacioneaz cu o soluie de
H2SO4 24,5%. Se cere
a) Masa de soluie de H2SO4 necesar
b) Ce volum de ap ar fi necesar pentru a prepara o soluie de H2SO4cu concentraia 12,25?
a)
Cu+ 2 H 2 SO 4 CuS O4 +S O2 + H 2 O
Zn+ H 2 SO 4 Zn S O4 + H 2
120
g
MH SO4 =98
2
mol
m=0,598=49 g H 2 SO 4
md md100
Cp= 100= ms=
ms Cp
49100
ms= =200 g soluie H 2 SO 4 24,5
24,5
49100
msf = =400 g soluie H 2 SO 4 12,25
12,25
g
H O =1 =V H O=200 mL
2
mol 2
Problema 92. ntr-un vas nchis s-au introdus 18 g H2, 32 g O2 i 35,5 g Cl2. Amestecul gazos a
fost supus descrcrilor electrice. Dup ncetarea reaciei, vasul a fost adus la temperatura
camerei. Care este concentraia procentual a soluiei obinute?
m
n= = m=nM
M
md
Cp= 100
ms
18
nH = =9 moli
2
2
32
nO = =2moli
2
16
35,5
nCl = =0,5 moli
2
71
121
1
H 2+ O 2 H 2 O
2
H 2+ Cl2 2 HCl
2+ +2Cl aq
Ba Cl 2+ H 2 O Baaq
2
++C O3aq
K 2 C O3+ H 2 O 2 K aq
2
++C O3aq
+ 2 K aq
2++2 Claq
Baaq
122
+
+2 K aq
2 BaC O 3 s +2 Cl aq
+ +C O3aq
+2 K aq
2+ +2Cl aq
Baaq
2 BaC O 3 s
2++C O3aq
Baaq
Problema 94. Care este ecuaia ionic dac peste o soluie de clorur de calciu se adaug o
soluie de azotat de argint?
2++2 Cl aq
CaCl 2+ H 2 O C aaq
++ NO 3 aq
Ag NO 3+ H 2 O Agaq
2+ +2 NO 3 aq
2 AgC l s +C aaq
++2 NO 3 aq
+2 Ag aq
2+ +2Cl aq
C a aq
123
+ 2 AgC l s
+2 Ag aq
2 Claq
N O 3 aq
CaC l aq+ 2 AgN O 3 aq 2 AgC l s+ Ca
Problema 95. Care este ecuaia ionic dintre acidul sulfuric i carbonatul de potasiu?
2
++ S O4 aq
H 2 S O 4 + H 2 O H 3 Oaq
2
++C O3aq
K 2 C O3+ H 2 O 2 K aq
2
++ C O3 aq
2+ 2 K aq
++ S O4 aq
H 3 Oaq
2+ C O 2+H 2 O
++2 SO 4 aq
2 2 K aq
++C O3 aq
2+2 K aq
++S O4 aq
H 3 Oaq
124
Problema 96. Ce precipitat se formeaz atunci cnd peste o clorur de sodiu se adaug o soluie
de azotat de argint?
++C l aq
NaCl+ H 2 O N a aq
+ + N O3 aq
AgN O 3 + H 2 O Agaq
++ NO 3 aq
+ A gaq
+ +C l aq
N aaq
++ NO 3 aq
AgC l s+ N aaq
++ NO 3 aq
+ A gaq
+ +C l aq
N aaq
125
2
2++ SO 4 aq
ZnS O 4 + H 2 O Znaq
2
2+ +SO 4 aq
+ Znaq
2++2 HOaq
Baaq
OH 2 s
2 BaS O4 s +Zn
2++ SO 4 aq
+ Znaq
2++2 HO aq
Baaq
Problema 98. Care sunt ionii spectatori atunci cnd se amestec o soluie de hidroxid de amoniu
i azotat de aluminiu?
++O H aq
N H 4 OH + H 2 O N H 4 aq
3+ + N O 3 aq
Al (N O 3)3 + H 2 O A l aq
3++ N O3 aq
+ A l aq
++O H aq
N H 4 aq
126
++ N O3 aq
OH 3 s + N H 4 aq
Al
3++ N O3 aq
+ A l aq
++O H aq
N H 4 aq
+ + N O 3 aq
Ionii spectatori sunt : N H 4 aq
b+ H 2 S O 4 d +e
d + Fe f + g
c + NaOH h+ e
a) tiind ca a are compoziia 51,6% Cu, 9,7% C i 37,7% O s se determine substanele a-h.
b) S se determine forma chimic a substanelor a, d, f i h n soluie apoas.
c) S se determine masa de soluie a cu concentraia procentual 12,4% dac se formeaz 304 g
de substan f.
51,6 9,7 37,7
a Cu:C :O= : : =6,806 :0,808 :2,356= Cu:C : O=1:1 :3=CuC O3
64 2 16
CuC O3 a CuOb +C O2 c
127
CuOb + H 2 S O 4 CuS O 4 d + H 2 Oe
CuS O 4 d + Fe FeS O 4 f +C u g
C O2 c + 2 NaOH N a 2 C O3 h + H 2 O e
b)
2
2++C O3 aq
CuC O3+ H 2 O C uaq
2
2+ + S O4 aq
CuS O4 +H 2 O C uaq
2
2++ S O4 aq
FeS O4 + H 2 O F e aq
2
++C O3 aq
N a2 C O3+ H 2 O 2 N aaq
c)
De pe reacie: 152 g FeSO4 ...................... 124 g CuSO4
304 g ................................ x = 248 g
md100 md100 248100
C= = ms= = ms= =2000 g soluie CuS O 4
ms C 12,4
c +f g + h
128
b+ f g +i
a) Se tie c a are compoziia urmroare 43,39% Na, 11,32% C i 45,28% O iar f are raportul
atomic Ag:N:O=1:1:3. S se determine substanele a-i.
b) S se determine forma chimic a substanei a, b, c, e, f, h i i n soluie apoas.
c) Sa se scrie ecuaiile ionico moleculare
d) tiind ca 960 g soluie de substan a are concentraia procentual 20% s se calculeze masa
de precipitat format.
43,39 11,32 45,28
a Na:C :O= : : =1,886 :0,943 :2,83= Na :C :O=2:1 :3= N a2 C O3
23 12 16
b)
++C O3 aq
Na 2 C O3 + H 2 O 2 N a aq
++Cl aq
HCl+ H 2 O H aq
+ +Claq
NaCl+ H 2 O Naaq
++OH aq
H 2 O H aq
129
+ + N O3 aq
AgN O3 + H 2 O Agaq
NaN O3 +H 2 O ++ N O3 aq
N aaq
++ N O3 aq
HN O3 + H 2 O H aq
c)
2
++Oaq
+ C O2 +2 H aq
++2 Cl aq
2 Na aq
++2 Cl aq
+2 H aq
++C O3 aq
2 N aaq
++ N O3 aq
AgCl + N a aq
++ N O3 aq
+ Agaq
++Cl aq
Naaq
++ N O3 aq
++Cl aq AgCl + H aq
+
H aq ++ N O3 aq
Agaq
130
md100 Cms 96020
C= = md= = md= =192 g Na2 C O 3
d) ms 100 100
Na 2 C O3 258 , 5 g NaCl
De pe reacii: 96 g
192 g . X = 234 g
58,5 g NaCl 143,5 g AgCl
234 g .. y = 574 g AgCl
CAPITOLUL IV
4.1. TESTE DE EVALUARE
4.1.1. Testul 1
1. Prin cantitatea de substan dizolvat, exprimat n grame, cuprins n 100 g de soluie, se indic
concentraia ................... a unei soluii. Acest mod de exprimare a concentraiei se noteaz cu
semnul ............ . Astfel 100 g soluie NaCl 10%, conine ................ g NaCl i ................. g
solvent.
4 x 0,25 = 1 p
2. Efectundu-se calculele necesare, s se completeze tabelul de mai jos cu valorile
corespunztoare
Nr. crt. g soluie NaCl g NaCl g H2O Concentraia
%
1 200 ... ... 10%
2 ... 60 540 ...
3 1000 20 ... ...
4 500 ... 400 ...
5 ... ... 1500 25%
10 0,2 = 2 p
3. Se amestec 400 g soluie 5% H2SO4 cu 400 g soluie 25% H 2SO4 i cu 200 g ap. S se afle
concentraia procentual a soluiei obinute.
1 p
4. Ce concentraie procentual are o soluie de MgSO 4 obinut prin amestecarea a dou soluii de
MgSO4, una de concentraie 25%, iar cealalt 75%, aflate n raport masic de 21?
1 p
5. Cte grame de carbonat de sodiu cristalizat cu 10 molecule de ap trebuie s cntrim pentru a
prepara 100 g soluie de concentraie 5,3% ?
131
1 p
6. Se amestec 60 g ap cu 20 mL soluie de acid fosforic 40% ( = 1,254 g /mol). Care este
concentraia procentual a soluiei obinute?
1 p
7. Ce volum de soluie de acid sulfuric 98% cu = 1,84 g/mol trebuie diluat cu ap pentru a prepara
100 mL soluie de concentraie 20% i = 1,14g/mol?
2p
1 p din oficiu
Timp de lucru 50 minute
4.1.2. Testul 2
1. Concentraia unei soluii exprim prin cantitatea (n grame) de substan dizolvat, cuprins n
100 g de soluie se numete concentraie ................ .Acest mod de exprimare a concentraiei
soluiei se noteaz cu semnul .......... . Astfel 100 g soluie KCl 20%, conine .................. g KCl
i ................. g solvent.
4 x 0,25 = 1 p
2. Efectundu-se calculele necesare, s se completeze tabelul de mai jos cu valorile
corespunztoare
Nr. crt. g soluie NaCl g NaCl g H2O Concentrai
a%
1 ... 0,4 ... 0,1%
2 2000 ... 1500 ...
3 ... 60 540 ...
4 1000 ... ... 2%
5 ... 100 ... 20%
10 0,2 = 2 p
3. 200 g soluie KCl 35% se amestec cu 600 g soluie KCl 15%. n final se obine o soluie de KCl
de concentraie procentual ...?
1 p
4. Se amestec dou soluii de HCl de concentraii diferite, una are concentraia 30% iar cealalt
90%, n raport masic de 3 1 , obinndu-se 800 g soluie. Calculeaz concentraia procentual a
soluiei rezultate.
1 p
5. Cte grame de sulfat de cupru cristalizat cu 5 molecule de ap trebuie s cntrim pentru a
prepara 400 g soluie de concentraie 20% ?
1 p
132
6. Se dizolv 8,5 g iod n 100 mL alcool etilic cu densitatea = 0,80 g /mol. Care este concentraia
procentual a soluiei obinute?
1 p
7. Calculeaz masa de soda caustic ce trebuie adugat la 200 mL soluie de soda de concentraie
28% i = 1,31g/mol pentru a obine o soluie de concentraie 50% i = 1,54 g/mol. Ce volum
de soluie se obine?
2 p
2 p din oficiu
Timp de lucru 50 minute
1. procentual, %, 10 g, 90 g
2. Nr. crt. 120 g NaCl i 180 g H2O
Nr. crt. 2600 g soluie NaCl i 10%
Nr. crt. 3980 g H2O i 2%
Nr.crt. 4100 g NaCl i 20%
Nr.crt. 52000 g soluie NaCl i 500 g NaCl
3. 12%
4. 41.66%
5. 143 g Na2CO3*10H2O
6. 11,8%
7. 12,64 mL
1. procentual, %, 20 g, 80 g
2. Nr. crt. 1400 g KCl i 399,6 g H2O
Nr. crt. 2500 g soluie KCl i 25%
Nr. crt. 3600 g soluie KCl i 10%
Nr.crt. 420 g KCl i 980 g H2O
133
Nr.crt. 5500 g soluie KCl i 400 g H2O
3. 20%
4. 90%
5. 125 g CuSO4*5H2O
6. 9,6%
7. 115,28 g, 245 mL
134