Sunteți pe pagina 1din 9

Subiectul I.

1. Proiectați un plan de lecție care sa conțină o activitate de REZOLVARE DE PROBLEMĂ!


Data: 12.06.2017.
Propunător: Boga Biborka
Clasa: XI.
Manual: Chimie, Manual pentru clasa a XI-a,Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, Teodor Octavian Nicolescu, Akademos Art
Chimie organică pentru liceu – Sinteze, probleme, Teste – Elena Alexandrescu, Doina Dănciulescu, LVS Crepuscul
Titlul lecției: Amine
Tipul lecției: de recapitulare
Obiectivele operaționale:
 O1: Elevii vor fi capabili să se calculează cantitățile stoichiometrice pe baza reacțiilor chimice.
 O2: Elevii vor fi capabili să se scrie ecuațiile chimice de bază al aminelor pe baza cunosțiințelor anterioare.
 O3: Elevii vor fi capabili să folosească noțiunile de bază care definesc eficiența unei reacție (randament, puritate)
 O4: Elevii vor fi capabili să operează cu NE (nesaturare echivalentă).
 O5: Elevii vor fi capabili să determine o formula generală pentru aminele.
Materiale și mijloace de învățământ:
Metode și procedee didactice:
Momentul lecției Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
tive și
operaț mijloace
ionale didactice
1. Moment Salută elevii, verifică prezența. Ascultă și îndeplinește indicațiile
organizatoric profesorului.

2. Captarea atenției Profesorul va transmite pentru elevi că


ora respectivă este o oră de
recapitulare, și la ora aceasta vor
preocupa cu rezolvările unor probleme
numerice, dar nu numai.
3. Prezentarea optimă Profesorul va diviza fișele de lucru și
a conținutului și recomandă rezolvarea la tablă a a
dirijarea învățării primei probleme:
Se obțin 28,6 kg de 1-naftalenamină
folosind ca materie primă naftalina.
a. Să se indice ecuațiile
reacțiilor implicate în
această sinteză.
b. Să se calculeze masa de
naftalină de puritate 98%
luată în lucru, știind că
fiecare reacție implicată în
această sinteză are
randamentul de 90% (pg.
184, exercițiul 11.12).

Profesorul întreabă: Elevii au terbui să se răspunde prin


Prin ce metodă se poate realiza nitrare urmată de hidrogenare a
introducerea grupării amino la inelul naftalinei.
naftalinei?

Profesorul va solicita un elev la tablă Un elev ar trebui să iasă la tablă și să


ca să scrie ecuațiile deja discutate. scrie ecuatiile reacțiilor chimice:
Ec1.: Nitratrea naftalinei
Ec2.:1-nitronaftalina+6[H]→1-
naftilamina + 2H2O
.

Ec3.: Fe + 2HCl→ FeCl2 + 2[H]


Profesorul va întreba de la elevii ce Un elev va iasă la tablă și pe baza
înțeleg prin randament și prin puritate. ec.3.se calculează cantitatea teoretică
Dacă nu prea răpsunde nici unul dintre de 1-nitronaftalina din care se obține
elevi, profesorul oferă o definiție 28,6 kg naftilamina:
pentru aceste 2 noțiuni; M(naftilamina)=143 kg/kmol
Profesorul va solicita un elev la tablă M(1-nitronaftalina)=174 kg/kmol
la efectuarea calculelor. M(naftalena)=128 kg/kmol

174 143
=
𝑚1 28,6
Din asta rezultă: m1=34,8 kg 1-
nitronaftalina în cazul în care
randamentul ar fi 100%
Datorită faptului că avem un
randament 90%,
90...............34,80kg
100............. m1*
m1*=38,66 kg 1-nitronaftalina
Un alt elev va iasă la tablă ca să
calculeze cantitatea de materie primă
pe baza primului reacție:
Datele cunoscute:
m1*=38,66 kg 1-nitronaftalina
M(1-nitronaftalina)=174 kg/kmol
M(naftalena)=128 kg/kmol

128 174
=
𝑚2 38,66

m2=28,43 kg naftalină
Dar știind că ambele reacție se
decurgă cu un randament de 90%:
28,43 kg naftalină................90
m2*........................................100

m2*=31.59kg trebuie introdus

Dar stim ca materia primă este


caracterizată de o puritate de 98%:
31,59 kg......................98
m(mat. prima)...............100
m(mat. prima)=32,24 kg
Profesorul propune pentru rezolvare
următorul exemplu:
Se consideră monoaminele cu NE=0
care conțin 65,75% C.
a. Să se det. formula moleculară a
acestor amine
b. Să se scrie formulele structural
ale aminelor izomere cu această
formula moleculară și să se
precizeze în ce relație de
izomerie se află
c. Să se indice denumirea fiecărei
amine (pg.181,exercitiul 11.3).

Profesorul explică problema.


Elevii au trebui să ofere o definiție
Profesorul întreabă de la clasa ca o pentru NE, și anume:
întrebare recapitulativă: Ce înțelegeți NE a unui compus organic inidcă
prin NE? numărul de perechi de atomi de
hidrogen îndepărtați din compusul
care are numai covalențe sigma și
catenă aciclică pentru a obține
compusul considerat.

Profesorul întreabă:
Ce sugerează nouă faptul ca NE=0? Elevii ar trebui să răspunde că avem o
amină saturată.
Profesorul va solicita un elev ca să
rezolve problema banală la tablă:
Elevul cu ajutorul profesorului va
stabili o formula generală pentru
monoaminele aciclice nesaturate:
CnH2n+3N

În problema este dată că: 67,75% C


(12n+2n+3+14)....................100
12n........................................67,75

Rezultă n=4

Scrierea tuturor izomerilor și stabilirea


Scrierea izomerilor se realizează sub relațiile între ei:
îndrumarea profesorului
A

C
B

F
A și D – izomeri de catenă
A și B – izomeri de poziție
B și C – enantiomeri
A și E – izomeri de compensație

Punctul c.) – denumiri


A – butanamina
B,C- secbutilamina
D- 2-metil-propanamina
E- dietilamina
F- dietil-metilamina

4. Fixarea Profesorul va da pentru fiecare elev o Elevii va rezolvarea fișa de lucru Fișa de
cunoștiințelor fișă de lucru. (Fișa de lucru – Anexa2) împreună cu ajutorul profesorului. lucru
5. Temă În fișa de lucru respectivă este
specificată exact care problema este
tema pentru acasă.
Exercitii propuse pentru rezolvare în clasă Exerciții recapitulative propuse ca temă de acasă din capitolul de AMINE:
1. Se obțin 28,6 kg de 1-naftalenamină folosind ca materie 1. Denumiți următoarele amine!
primă naftalina.
c. Să se indice ecuațiile reacțiilor implicate în această
sinteză.
d. Să se calculeze masa de naftalină de puritate 98% luată
în lucru, știind că fiecare reacție implicată în această
a b c
sinteză are randamentul de 90% (pg. 184, exercițiul
11.12).

2. Se consideră monoaminele cu NE=0 care conțin 65,75% C.


d. Să se det. formula moleculară a acestor amine
e. Să se scrie formulele structural ale aminelor izomere cu această d e f
formula moleculară și să se precizeze în ce relație de izomerie
2. Ce relatie există între A-B, B-C, A-E?
se află
f. Să se indice denumirea fiecărei amine (pg.181,exercitiul 11.3).

A B C

D E
3. Prin combustia unei probe cu masa de 4.84 g dintr-o monoamină A au
rezultat: 14,08 g de CO2, 3,96 g de H2O, 448 ml N2 (n.c.). Determinați
formula moleculară a monoaminei A! (pg 186 – 11.17)
Observație: Exercitiile propuse pentru rezolvare în clasă și ca teme sunt din culegerea de probleme Chimie organică pentru liceu – E. Alexandrescu, D.
Dănciulescu (pagina este menționată în paranteză). În cazul în care nu este menționat pagina, probleme sunt scrise de către mine pe baza manualului ..

S-ar putea să vă placă și