Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: CHIMIE
Clasa: a X-a
Tema: Alchine
Titlul lecţiei: Proprietăţile chimice ale acetilenei
Tipul lecţiei: aplicaţii practice şi comunicare de noi cunoştinţe
Scopul activităţii didactice: asimilarea de noi cunoştinţe şi consolidarea capacităţii operaţionale
de bază în studiul alchinelor şi în munca de echipă în laboratorul de chimie
Competenţe specifice vizate :
o Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă
o Diferenţierea compuşilor organici în funcţie de structura acestora
o Efectuarea de investigaţii pentru evidenţierea unor caracteristici, proprietăţi, relaţii
o Formularea de concluzii care să demonstreze relaţii de tip cauză-efect
o Conceperea sau adaptarea unei strategii de rezolvare pentru a analiza o situaţie
Conţinuturi vizate :
o Obţinerea acetilenei
o Adiţia bromului la acetilenă
o Formarea acetilurii de argint
o Formarea acetilurii de cupru
Resurse materiale:
- videoproiector, laptop, ecran de proiecţie, fişe de activitate independentă, fişe de activitate
experimentală;
- substanţe chimice: CaC2, apă distilată, Br2/CCl4, AgNO3, NaOH, sol. NH4OH 5%, CuSO4,
sol NH3 conc., clorhidrat de hidroxilamină;
- vase şi ustensile de laborator: balon cu fund rotund, dop prevăzut cu tub de sticlă în formă
de “U”, pâlnie de picurare, pahare Berzelius, eprubete.
Metode de învăţământ: conversaţia euristică, problematizarea, descoperirea dirijată, experimentul
de laborator.

Scenariul desfăşurării activităţii didactice


Moment organizatoric: Profesorul notează absenţele; verifică aşezarea elevilor pe grupe de lucru
eterogene a câte 4-5 elevi, dintre care unul îndeplineşte rolul de coordonator al activităţii din
grupul său; verifică existenţa materialelor necesare şi a echipamentului de protecţie.
Captarea atentiei: Profesorul anunţă titlul lecţiei, a competenţelor şi a conţinuturilor lecţiei.
Reactualizarea şi omogenizarea cunoştinţelor se realizează prin rezolvarea unor itemi din fişa de
activitate independentă (anexa 1), timp de 10 minute. După expirarea timpului, prin sondaj,
profesorul chestionează elevii în legătură cu răspunsurile date şi proiectează pe ecran fişa de
activitate independentă etalon (anexa2).
Prezentarea noului conţinut şi conducerea învăţării: Profesorul distribuie elevilor fişa de
activitate experimentală (anexa 3). Elevii citesc cerinţele, efectuează experimentele prevăzute în
fişă, notează observaţiile, scriu şi egalează ecuaţiile reacţiilor chimice. Pentru rezolvarea sarcinilor
de lucru din fişă, elevii trebuie să demonstreze anumite capacităţi şi deprinderi intelectuale, dar şi
abilităţi practice (mânuirea corectă a substanţelor chimice şi ustensilelor de laborator, realizarea
unor experimente după instrucţiuni scrise, întreţinerea curăţeniei la locul de muncă, înregistrarea şi
prelucrarea datelor, comunicarea observaţiilor). După efectuarea fiecărui experiment, profesorul
proiectează pe ecran fişa de activitate experimentală – etalon (anexa 4).

1
Obţinerea performanţei şi asigurarea feed–back-ului se realizează prin supravegherea şi
îndrumarea elevilor în toate momentele lecţiei. Profesorul apreciază şi recompensează atât nivelul
cunoştinţelor elevului cât şi abilitatea acestuia de a interacţiona şi a comunica pentru a depăşi
dificultăţile întâmpinate.
Dirijarea învăţării individuale se realizează prin anunţarea temei pentru acasă: întocmirea unui
referat cu tema „Utilizările acetilenei”.

Anexa 1
Fişă de activitate independentă
ALCHINE

I. Scrie în spaţiul punctat termenul din paranteză care completează corect fiecare din afirmaţiile
următoare:
1.Alchinele au formula generală ……………..........…… (CnH2n/CnH2n-2)
2.Al doilea termen din seria alchinelor este .................................. (propina/etina)
3.Alchinele prezintă izomerie ................................. (geometrică/ de poziţie)
4.Punctele de fierbere ale alchinelor sunt mai.......................decât a alcanilor corespunzători
(mari/mici)
5.Acetilena ................................. parţial solubilă în apă (este/nu este)

II. Pentru fiecare item al acestui subiect alege răspunsul corect.


1. Formulei moleculare C5H8 îi corespunde un număr de alchine izomere egal cu:
a) 2
b) 3
c) 4
d) 5
2. Alchinele sunt izomeri de funcţiune cu:
a) alcanii
b) alchenele
c) arenele
d) alcadienele
3. Alchina care are densitatea în raport cu aerul 1,384 este:
a) acetilena
b) butina
c) propina
d) pentina

III. O alchină are formula plană de structură:

HC ≡ C ─ CH ─ CH3

CH3
1. Denumeşte alchina.
2. Precizează natura atomilor de carbon componenţi.
3. Calculează compoziţia procentuală masică a compusului.

2
Se dau masele atomice: C-12; H-1.
Anexa 2
Fişă de activitate independentă
ALCHINE
(Etalon)

I.
1. CnH2n-2
2. propina
3. de poziţie
4. mari
5. este

II.
1. b)
2. d)
3. c)

III.
1. 3-metil-1-butina
2. 2 atomi de C primari, 2 atomi de C terţiari, 1 atom de C cuaternar
3. Formula moleculară: C5H8 ; masa moleculara = 68; formula procentuală: 88,23% C;
11,77% H.

3
Anexa 3
Fişă de activitate experimentală
Obţinerea acetilenei şi proprietăţile chimice caracteristice

Denumirea Reactivi Mod de lucru Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice


experimentului şi ustensile şi concluzii
În balon se introduc câteva
bucăţele de carbid peste care Carbidul
- balon cu fund rotund se picură apă. reacţionează ..........
1. Obţinerea - dop prevăzut cu tub Într-o eprubetă se introduc ........... cu apa,
acetilenei şi adiţia de sticlă în formă de 10-15 ml CCl4 şi 2-3 picături rezultând un
bromului “U” de Br2. Se barbotează în gaz ........................
- pâlnie de picurare eprubetă acetilena preparată.
- CaC2, H2O Atenţie!
- Br2/CCl4 *Vaporii de brom sunt toxici Soluţia de Br2/CCl4
şi caustici. se .......................
*Amestecul de acetilenă cu
aer este exploziv.
Prepararea reactivului La barbotarea
Tollens: se amestecă volume acetilenei în reactiv
- C2H2 egale din cele două soluţii şi Tollens apare
- 1 pahar cu 3g AgNO3 se adaugă în picături NH4OH un .........................
2. Formarea acetilurii şi 30 ml apă distilată 5% până la dizolvarea ... de
de argint - 1 pahar cu 3g NaOH completă a precipitatului culoare ..................
şi 30 ml apă distilată brun. .............
- sol. NH4OH 5% Într-o eprubetă se introduc
10 ml reactiv Tollens şi se La încălzire se
barbotează acetilena. produc
Produsul de reacţie se mici .......................
filtrează şi se încălzeşte pe şi se
sita de ceramică. aud ........................
Într-un pahar Erlenmayer de La barbotarea
100 ml se dizolvă la cald 1 g acetilenei apare

4
CuSO4 în minimum de apă. un ..........................
- C2H2 În soluţia răcită se adaugă de
3. Formarea acetilurii - 1 g CuSO4 soluţie de NH3 conc. până la culoare ..................
de cupru - sol NH3 conc. dispariţia precipitatului ........
- 3 g clorhidrat de albastru. Se diluează cu apă
hidroxilamină la 50 ml şi se adaugă 3 g
- H2O până la 50 ml clorhidrat de hidroxil amină. La încălzire se
Într-o eprubetă se introduce produc
puţină soluţie obţinută şi se mici .......................
barbotează acetilenă. .......

Anexa 4
Fişă de activitate experimentală
Obţinerea acetilenei şi proprietăţile chimice caracteristice
(Etalon)

Denumirea Reactivi Mod de lucru Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice


experimentului şi ustensile şi concluzii
În balon se introduc câteva
bucăţele de carbid peste care Carbidul
- balon cu fund rotund se picură apă. reacţionează violent CaC2 + 2 H2O → HC ≡ CH + Ca(OH)2
1. Obţinerea - dop prevăzut cu tub Într-o eprubetă se introduc cu apa, rezultând un carbid acetilenă
acetilenei şi adiţia de sticlă în formă de 10-15 ml CCl4 şi 2-3 picături gaz incolor.
“U” de Br2. Se barbotează în + Br2
bromului
- pâlnie de picurare eprubetă acetilena preparată. HC ≡ CH + Br2 → CHBr = CHBr →
1,2-dibromoetenă
- CaC2, H2O Atenţie! Soluţia de Br2/CCl4
→ CHBr2―CHBr2
- Br2/CCl4 *Vaporii de brom sunt toxici se decolorează. 1,1,2,2-tetrabromoetan
şi caustici.
*Amestecul de acetilenă cu
aer este exploziv.
Prepararea reactivului
Tollens: se amestecă volume La barbotarea

5
- C2H2 egale din cele două soluţii şi acetilenei în reactiv AgNO3 + NaOH → AgOH + NaNO3
- 1 pahar cu 3g AgNO3 se adaugă în picături NH4OH Tollens apare un AgOH + 2 NH3 → [Ag(NH3)2]OH
2. Formarea acetilurii şi 30 ml apă distilată 5% până la dizolvarea precipitat de hidroxid diamino argentic
de argint - 1 pahar cu 3g NaOH completă a precipitatului culoare alb gălbui. (reactive Tollens)
şi 30 ml apă distilată brun. La încălzire se
- sol. NH4OH 5% Într-o eprubetă se introduc produc mici
HC ≡ CH + 2[Ag(NH3)2]OH →
10 ml reactiv Tollens şi se explozii şi se aud
AgC ≡ CAg ↓+ 4NH3 + 2H2O
barbotează acetilena. pocnituri. acetilura de argint (I)
Produsul de reacţie se
filtrează şi se încălzeşte pe
sita de ceramică.
Într-un pahar Erlenmayer de La barbotarea
100 ml se dizolvă la cald 1 g acetilenei apare un
CuSO4 în minimum de apă. precipitat de
- C2H2 În soluţia răcită se adaugă culoare roşu-violet.
3. Formarea acetilurii - 1 g CuSO4 soluţie de NH3 conc. până la HC ≡ CH + 2[Cu(NH3)2]Cl →
de cupru - sol NH3 conc. dispariţia precipitatului La încălzire se clorură de diamino cupru (I)
- 3 g clorhidrat de albastru. Se diluează cu apă produc mici CuC ≡ CCu ↓+ 2NH4Cl + 2NH3
hidroxilamină la 50 ml şi se adaugă 3 g explozii. acetilură de cupru(I)
- H2O până la 50 ml clorhidrat de hidroxil amină.
Într-o eprubetă se introduce Această reacţie este
puţină soluţie obţinută şi se foarte sensibilă
barbotează acetilenă. (serveşte la
recunoşterea
urmelor de
acetilenă din gaze)

Prof. Rodica NEDELCU, Colegiul Tehnic „Costin D. Nenițescu” Piteşti

6
7

S-ar putea să vă placă și