Sunteți pe pagina 1din 8

Alcani, alchene, alchine

http://documents.tips/documents/fisa-de-lucru-pp.html
PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: CHIMIE
Clasa: a X-a
Tema: Alchine
Titlul leciei: Proprietile chimice ale acetilenei
Tipul leciei: aplicaii practice i comunicare de noi cunotine
Scopul activitii didactice: asimilarea de noi cunotine i consolidarea capacitii operaionale de baz n
studiul alchinelor i n munca de echip n laboratorul de chimie
Competene specifice vizate :
o

Descrierea comportrii compuilor organici studiai n funcie de clasa de apartenen

Diferenierea compuilor organici n funcie de structura acestora

Efectuarea de investigaii pentru evidenierea unor caracteristici, proprieti, relaii

Formularea de concluzii care s demonstreze relaii de tip cauz-efect

Conceperea sau adaptarea unei strategii de rezolvare pentru a analiza o situaie


Coninuturi vizate :

Obinerea acetilenei

Adiia bromului la acetilen

Formarea acetilurii de argint

Formarea acetilurii de cupru


Resurse materiale:

videoproiector, laptop, ecran de proiecie, fie de activitate independent, fie de activitate experimental;

substane chimice: CaC2, ap distilat, Br2/CCl4, AgNO3, NaOH, sol. NH4OH 5%, CuSO4, sol NH3 conc.,
clorhidrat de hidroxilamin;

vase i ustensile de laborator: balon cu fund rotund, dop prevzut cu tub de sticl n form de U, plnie de
picurare, pahare Berzelius, eprubete.
Metode de nvmnt: conversaia euristic, problematizarea, descoperirea dirijat, experimentul de laborator.
Scenariul desfurrii activitii didactice

Moment organizatoric: Profesorul noteaz absenele; verific aezarea elevilor pe grupe de lucru eterogene a
cte 4-5 elevi, dintre care unul ndeplinete rolul de coordonator al activitii din grupul su; verific existena
materialelor necesare i a echipamentului de protecie.
Captarea atentiei: Profesorul anun titlul leciei, a competenelor i a coninuturilor leciei.
Reactualizarea i omogenizarea cunotinelor se realizeaz prin rezolvarea unor itemi din fia de activitate
independent (anexa 1), timp de 10 minute. Dup expirarea timpului, prin sondaj, profesorul chestioneaz elevii
n legtur cu rspunsurile date i proiecteaz pe ecran fia de activitate independent etalon (anexa2).
Prezentarea noului coninut i conducerea nvrii: Profesorul distribuie elevilor fia de activitate
experimental (anexa 3). Elevii citesc cerinele, efectueaz experimentele prevzute n fi, noteaz observaiile,
scriu i egaleaz ecuaiile reaciilor chimice. Pentru rezolvarea sarcinilor de lucru din fi, elevii trebuie s
demonstreze anumite capaciti i deprinderi intelectuale, dar i abiliti practice (mnuirea corect a
substanelor chimice i ustensilelor de laborator, realizarea unor experimente dup instruciuni scrise,
ntreinerea cureniei la locul de munc, nregistrarea i prelucrarea datelor, comunicarea observaiilor). Dup
efectuarea fiecrui experiment, profesorul proiecteaz pe ecran fia de activitate experimental etalon (anexa
4).
Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului se realizeaz prin supravegherea i ndrumarea elevilor
n toate momentele leciei. Profesorul apreciaz i recompenseaz att nivelul cunotinelor elevului ct i
abilitatea acestuia de a interaciona i a comunica pentru a depi dificultile ntmpinate.
Dirijarea nvrii individuale se realizeaz prin anunarea temei pentru acas: ntocmirea unei prezentari PPT
cu tema Utilizrile acetilenei.

Anexa 1
Fi de activitate independent
ALCHINE

I. Scrie n spaiul punctat termenul din parantez care completeaz corect fiecare din afirmaiile urmtoare:
1.Alchinele au formula general .......... (CnH2n/CnH2n-2)
2.Al doilea termen din seria alchinelor este .................................. (propina/etina)
3.Alchinele prezint izomerie ................................. (geometric/ de poziie)
4.Punctele de fierbere ale alchinelor sunt mai.......................dect a alcanilor corespunztori (mari/mici)
5.Acetilena ................................. parial solubil n ap (este/nu este)

II. Pentru fiecare item al acestui subiect alege rspunsul corect.


1. Formulei moleculare C5H8 i corespunde un numr de alchine izomere egal cu:
a) 2
b) 3
c) 4
d) 5
2. Alchinele sunt izomeri de funciune cu:
a) alcanii
b) alchenele
c) arenele
d) alcadienele
3. Alchina care are densitatea n raport cu aerul 1,384 este:
a) acetilena
b) butina
c) propina
d) pentina
III. O alchin are formula plan de structur:
HC C CH CH3

CH3
1. Denumete alchina.
2. Precizeaz natura atomilor de carbon componeni.
3. Calculeaz compoziia procentual masic a compusului.

Se dau masele atomice: C-12; H-1.

Anexa 2

Fi de activitate independent
ALCHINE
(Etalon)
I.
1. CnH2n-2
2. propina
3. de poziie
4. mari
5. este

II.
1. b)
2. d)
3. c)

III.
1. 3-metil-1-butina
2. 2 atomi de C primari, 2 atomi de C teriari, 1 atom de C cuaternar
3. Formula molecular: C5H8 ; masa moleculara = 68; formula procentual: 88,23% C; 11,77% H.

Anexa 3
Fi de activitate experimental
Obinerea acetilenei i proprietile chimice caracteristice
Denumirea

Reactivi

experimentului

i ustensile

Mod de lucru

Observaii
i concluzii

n balon se introduc cteva


bucele de carbid peste care Carbidul
- balon cu fund rotund

se picur ap.

reacioneaz ..................... cu

1. Obinerea

- dop prevzut cu tub de ntr-o eprubet se introduc

apa, rezultnd un

acetilenei i adiia

sticl n form de U

10-15 ml CCl4 i 2-3 picturi gaz ........................

bromului

- plnie de picurare

de Br2. Se barboteaz n

- CaC2, H2O

eprubet acetilena preparat.

- Br2/CCl4

Atenie!

Soluia de

*Vaporii de brom sunt toxici Br2/CCl4 se .......................


i caustici.
*Amestecul de acetilen cu
aer este exploziv.
Prepararea reactivului

La barbotarea acetilenei n

Tollens: se amestec volume reactiv Tollens apare


- C2H2

egale din cele dou soluii i un ............................ de

- 1 pahar cu 3g

se adaug n picturi NH4OH culoare ...............................

2. Formarea

AgNO3 i 30 ml ap

5% pn la dizolvarea

acetilurii de argint

distilat

complet a precipitatului

- 1 pahar cu 3g NaOH i brun.

La nclzire se produc
mici ....................... i se

Ecuaia reaciei chimice

30 ml ap distilat

ntr-o eprubet se introduc 10 aud ........................

- sol. NH4OH 5%

ml reactiv Tollens i se
barboteaz acetilena.
Produsul de reacie se
filtreaz i se nclzete pe
sita de ceramic.
ntr-un pahar Erlenmayer de La barbotarea acetilenei apare
100 ml se dizolv la cald 1 g un .......................... de
CuSO4n minimum de ap. n culoare ..........................

- C2H2

soluia rcit se adaug

3. Formarea

- 1 g CuSO4

soluie de NH3conc. pn la

acetilurii de cupru

- sol NH3 conc.

dispariia precipitatului

- 3 g clorhidrat de

albastru. Se dilueaz cu ap mici ..............................

hidroxilamin

la 50 ml i se adaug 3 g

- H2O pn la 50 ml

clorhidrat de hidroxil amin.

La nclzire se produc

ntr-o eprubet se introduce


puin soluie obinut i se
barboteaz acetilen.

Anexa 4
Fi de activitate experimental
Obinerea acetilenei i proprietile chimice caracteristice

(Etalon)
Denumirea

Reactivi

experimentului

i ustensile

Mod de lucru

Observaii

Ecuaia reaciei chimice

i concluzii
n balon se introduc cteva
bucele de carbid peste care se Carbidul reacioneaz

- balon cu fund rotund

picur ap.

violent cu apa,

1. Obinerea

- dop prevzut cu tub de ntr-o eprubet se introduc 10- rezultnd un gaz

acetilenei i adiia

sticl n form de U

15 ml CCl4 i 2-3 picturi de

bromului

- plnie de picurare

Br2. Se barboteaz n eprubet

- CaC2, H2O

acetilena preparat.

- Br2/CCl4

Atenie!

CaC2 + 2 H2O HC CH + Ca(OH)2


carbid

acetilen

incolor.
+
Br2
Soluia de Br2/CCl4 se HC CH + Br2 CHBr =

*Vaporii de brom sunt toxici i decoloreaz.


caustici.

CHBr
1,2-dibromoeten

*Amestecul de acetilen cu aer

CHBr2CHBr2

este exploziv.

1,1,2,2tetrabromoetan

Prepararea reactivului Tollens:


se amestec volume egale din La barbotarea
- C2H2

cele dou soluii i se adaug n acetilenei n reactiv

- 1 pahar cu 3g AgNO3 i picturi NH4OH 5% pn la


2. Formarea acetilurii 30 ml ap distilat
de argint

dizolvarea complet a

- 1 pahar cu 3g NaOH i precipitatului brun.

Tollens apare un
precipitat de culoare
alb glbui.

30 ml ap distilat

ntr-o eprubet se introduc 10 La nclzire se produc

- sol. NH4OH 5%

ml reactiv Tollens i se

mici explozii i se aud

barboteaz acetilena.

pocnituri.

AgNO3 + NaOH AgOH + NaNO3


AgOH + 2 NH3 [Ag(NH3)2]OH
hidroxid diamino
argentic
(reactive Tollens)

Produsul de reacie se filtreaz

HC CH + 2[Ag(NH3)2]OH

i se nclzete pe sita de

AgC CAg + 4NH3 + 2H2O

ceramic.
ntr-un pahar Erlenmayer de

acetilura de argint (I)


La barbotarea

100 ml se dizolv la cald 1 g

acetilenei apare un

CuSO4n minimum de ap. n precipitat de culoare


- C2H2

soluia rcit se adaug soluie rou-violet.

3. Formarea acetilurii - 1 g CuSO4

de NH3conc. pn la dispariia

HC CH + 2[Cu(NH3)2]Cl

de cupru

- sol NH3 conc.

precipitatului albastru. Se

La nclzire se produc

- 3 g clorhidrat de

dilueaz cu ap la 50 ml i se

mici explozii.

hidroxilamin

adaug 3 g clorhidrat de

- H2O pn la 50 ml

hidroxil amin. ntr-o eprubet Aceast reacie este

clorur de diamino cupru (I)


CuC CCu + 2NH4Cl + 2NH3
acetilur de cupru(I)

se introduce puin soluie

foarte sensibil

obinut i se barboteaz

(servete la

acetilen.

recunoterea urmelor
de acetilen din gaze)

Obtinerea acetilenei si proprietatile acesteia pot fi realizate si virtual ( laboratorul virtual) utilizand softul educational in laboratorul AEL

S-ar putea să vă placă și