Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 09.05.2019
Unitatea de învățământ: Liceul ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș, județul Alba
Disciplina: CHIMIE
Profesor: Belea Ana-Maria
Clasa: a XII-a A (2 ore/săptămână)
Unitatea de învățare: Reacții de complexare
Tema: Obţinerea combinaţiilor complexe
Tipul lecţiei: Lecţie de formare a deprinderilor și priceperilor
Competențe specifice vizate:
 Clasificarea sistemelor chimice studiate după diverse criterii
 Interpretarea caracteristicilor fenomenelor/sistemelor studiate în scopul identificării aplicaţiilor acestora
 Utilizarea investigaţiei în vederea obţinerii unor explicaţii de natură ştiinţifică
 Evaluarea validităţii concluziilor investigaţiei
 Utilizarea corespunzătoare a terminologiei ştiinţifice în descrierea sau explicarea fenomenelor şi proceselor
 Structurarea informaţiei ştiinţifice în diverse tipuri de comunicări orale şi scrise: argumentaţie ştiinţifică, proiecte de cercetare, referate, etc.

Obiective operaţionale: La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:


 să reprezinte corect structuri de diverse combinații complexe;
 să caracterizeze o combinatie complexa obtinută;
 să efectueze experimente după indicațiile din fisă;
 să cunoască modul de preparare a combinațiilor complexe propuse;
 să sistematizeze observatiile experimentale.
 să formuleze concluzii;
 să prezinte informații și să folosească limbajul chimic în enunțuri adecvate;
 să lucreze în echipă și să schimbe informații;
 să rezolve exerciţii, scheme problematizate și probleme în care să utilizeze reacțiile de substituție ale arenelor.
 să respecte normele de protecție a muncii in laboratorul de chimie
Durata: 50 de minute
Metode, procedee și tehnici didactice: experimentul chimic, explicaţia, conversaţia, demonstraţia, algoritmizarea, observaţia sistematică, rezolvarea de exerciţii
şi probleme
Materiale didactice: tablă, cretă, manual, sistem periodic, instrumentar de laborator, fișă de lucru experimentală, substanţe chimice
Scenariul activităţii didactice

ETAPE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI


1. Organizarea lecţiei Profesorul notează absenţii
2. Reactualizarea Se face o scurtă sistematizare a noţiunilor însuşite anterior cu privire
Participă la sistematizarea cunoștințelor..
cunoştinţelor actuale la combinaţiile complexe.
3. Anunţarea temei lecţiei Anunţă tema lecţiei “Obţinerea combinaţiilor complexe ” şi
Notează pe caiet tema lecţiei.
şi a obiectivelor obiectivele acesteia.
Scopul lecției constă în consolidarea cunoștințelor referitoare la
4. Scopul lecției obținerea combinațiilor complexe

Profesorul propune elevilor realizarea unor experimente chimice


conform unei fişe de lucru, în urma cărora se vor putea evidenţia Participă activ la realizarea experimentelor
4. Dirijarea lecţiei
formarea unor combinaţii complexe, dar şi metode de identificare propuse de către profesor.
analitică a unor cationi cu ajutorul combinaţiilor complexe.
Profesorul face o scurtă recapitulare a noţiunilor nou dobândite.
5. Consolidarea noțiunilor
Profesorul distribuie elevilor câte o fișă de lucru ce conține scheme
prezentate și asigurarea problematizate și probleme. Participă activ la rezolvarea sarcinilor de lucru
feedback-ului Se solicită elevilor să rezolve cerințele fișei de lucru.

Realizarea unui referat despre importanța combinațiilor complexe în


6. Tema pentru acasă
diverse domenii.

FIŞĂ DE LUCRU EXPERIMENTALĂ


Obținerea combinațiilor complexe
Nr. Observaţii
Experiment Ecuaţia reacţiei chimice Concluzii
crt. experimentale Utilizări
Prepararea reactivului Schweitzer (hidroxid
de tetraaminocupru (II)) [Cu(NH3)4](OH)2 Se obţine -dizolvarea
Într – o eprubetă se introduc 2 mL soluţie de reactivul celulozei
CuSO4 5% peste care se adaugă în porții mici Se obţine o soluţie CuSO4 + 2NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4 Schweitzer
1
soluție de NaOH până la apariția unui albastru intens. Cu(OH)2 + 4NH3 → [Cu(NH3)4](OH)2 (hidroxid de
precipitat. tetraaminocupru
Se adaugă soluţie de NH3 și se agită până se (II))
dizolvă precipitatul.
Obţinerea reactivului Tollens (hidroxid de -identificarea
diaminoargint (I)) [Ag(NH3)2](OH) Se obţine acetilenei
Într – o eprubetă se introduc 2 mL soluţie de 2AgNO3 + 2NaOH → AgOH↓ + NaNO3 reactivul - identificarea
AgNO3 peste care se adaugă în porții mici Se obţine o soluţie 2AgOH → Ag2O↓ + H2O Tollens aldehidelor
2
soluție de NaOH până la apariția unui incoloră. (hidroxid de - obținerea
precipitat. Ag2O↓ + 4NH3 + H2O → 2[Ag(NH3)2]OH diaminoargint oglinzii de
Se adaugă soluţie de NH3 și se agită până la (I)) argint
dizolvarea completă a precipitatului obţinut.

FIŞĂ DE LUCRU EXPERIMENTALĂ


Obținerea combinațiilor complexe
Nr. Observaţii
Experiment Ecuaţia reacţiei chimice Concluzii
crt. experimentale Utilizări
Prepararea reactivului Schweitzer (hidroxid
de tetraaminocupru (II)) [Cu(NH3)4](OH)2
Într – o eprubetă se introduc 2 mL soluţie de
CuSO4 5% peste care se adaugă în porții mici
1
soluție de NaOH până la apariția unui
precipitat.
Se adaugă soluţie de NH3 și se agită până se
dizolvă precipitatul.
Obţinerea reactivului Tollens (hidroxid de
diaminoargint (I)) [Ag(NH3)2](OH)
Într – o eprubetă se introduc 2 mL soluţie de
AgNO3 peste care se adaugă în porții mici
2
soluție de NaOH până la apariția unui
precipitat.
Se adaugă soluţie de NH3 și se agită până la
dizolvarea completă a precipitatului obţinut.

Combinații complexe

FIȘĂ DE LUCRU
cls. a XII-a A

1. Se consideră reacțiile de mai jos, desfășurate în soluție apoasă:


CuSO4 + 2NaOH → A + Na2SO4
A + 4NH3 → B
a). Identificați substanțele A și B și scrieți ecuațiile reacțiilor chimice
b). Precizați solubilitatea în apă și culoarea substanțelor A și B.
c). Calculați masa de substanță A rezultată, dacă soluția de CuSO4 s-a obținut prin dizolvarea în apă 5 g de CuSO4 ∙5H2O și reacțiile sunt totale.
d). Precizați o utilizare a compusului B.

2. O soluție de glucoză cu volumul de 300 ml se tratează cu reactivul Tollens în exces. Se observă apariția oglinzii de argint. După îndepărtarea soluției, aceasta
se dizolvă în acid azotic. Ionii Ag+ se precipită cu 200 ml soluție de HCl 2M. Să se afle concentrația molară a soluției de glucoză.

3. Reactivul Nessler are formula K3[HgI4] și este utilizat pentru dozarea NH3 din carne sau alte produse alimentare și se obține conform ecuațiilor:

HgCl2 + 2KI → 2KCl + HgI2↓

HgI2↓ + 2KI → K2[HgI4]

Calculează masa soluției de KI de concentrație 15,5% necesară pentru obținerea unei soluții de reactiv Nessler 5% dacă s-au utilizat 20 g soluție HgCl2
de concentrație 2%.

4. Știind că prin barbotarea unei probe de metan impurificat cu acetilenă, cu volumul de 117,6 l (c.n.) prin soluție de clorură de diaminocupru (I), se depun 7,98
g de precipita roșu-violet, determinați puritatea metanului, exprimată în procente volumetrice.

S-ar putea să vă placă și