Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

Liceul: CNI”Tudor Vianu”

Data: 12.03.2018

Clasa: a-IX-H

Aria curriculară: Matematică, științe și tehnologii

Profesor: Popescu Mirela-Andreea

Obiectul: Biologie

Unitatea de învaţare: Diversitatea lumii vii

Subiectul: Increngatura Bacteriophyta (Bacteriile)

Tipul lecției: mixtă

Scopul lecţiei: dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la morfologia si fiziologia
unor specii de bacterii, clasificarea acestora si importanta lor practica.

Competenţe specifice:

2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor si
evidenţierea componentelor si proceselor celulare

3.1. Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

5.1. Aplicarea în viata cotidiana a cunostintelor referitoare la structurile si organismele cu


potential patogen precum si la actiunea factorilor mutageni.

Obiective operaționale:

La sfârşitul lecției elevii vor fi capabili să:

La sfarsitul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1. Sa precizeze alcatuirea unei bacterii

O2. Să clasifice bacteriile dupa forma acestora

O3. Să descrie modul de hranire al bacteriilor

O4. Să defineasca Arhebacteriile si Eubacteriile


O5 Să stabilească importanţa bacteriilor pe baza cunoştinţelor dobandite

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observaţia

b. Resurse materiale: manual, atlas, tablă, videoproiector, calculator, mulaje,

c. forma de activitate: frontal, individual

Metode de evaluare: evaluare formativă prin fişe individuale de lucru

Locul desfӑşurӑrii lecţiei: laboratorul de biologie

Bibliografie: Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a,
Editura Corint, Bucureşti 2008

Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica,


Bucureşti, 2008

Surse internet
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

MOMENT COMP ACTIVITATEA ACTIVITATEA METOD EVALU TIMP OBSERV


ELE ETENŢ PROFESORULUI ELEVILOR E ARE ALOCA AȚII
LECȚIEI E UTILIZA T
SPECIF TE/
ICE MATERI
AL
DIDACTI
C
UTILIZA
T
1. Pregătește materialul Îşi pregătesc Conversați 1 min
Organizare didactic. cărţile şi caietele. a
a clasei Notează în catalog
elevii absenţi.
2. Adresează elevilor Răspund la Conversați Orală 5 min
Verificarea întrebări: întrebările a
cunoștințel profesorului:sunt
or Ce sunt virusurile? entităţi
anterioare
infecţioase, ,para
zite intracelular,
lipsite de
organizare
celulara

a. sferica -
Ce forma au virusul gripal)
virusurile ?
b. cilindrice
(VMT, virusul
mozaicat al
tutunului)

c. sub forma unui


ac cu gămălie
(spre ex.
Bacteriofagul T4
al bacteriilor)

- indica pe mulaj
la exterior au o
capsida proteica
formata din
capsomere si la
interior material
genetic (ADN
Puteti identifica pe sau ARN)
mulaje structura unui
virus ?
- Virion
Care sunt stadiile de
- Virus
existenta a unui
vegetativ
virus ?
- Provirus
- Ribo sau
dezoxirib
Clasificarea ovirusuri
virusurilor ?
3. Arata elevilor mai Prezintă Conversaţi Orală 3 min
Captarea multe imagini la informaţiile a euristică
atenției retroproiector. cerute
Solicită apoi elevilor
să deducă ce lecţie emit ipoteze
vor studia afirmând că vor
învăţa despre
bacterii

4. Anunţă şi scrie pe Notează în caiete Explicația 2 min


Anunțarea tablă tema lecţiei şi titlul lecţiei şi Conversați
temei și a prezintă obiectivele urmăresc a
obiectivelo lecţiei. obiectivele.
r
5. O1 Imparte clasa în trei Prima grupa Conversați Orală 25 min
Dirijarea grupe si le traseaza spune ce au scris a euristică
învățării O2 sarcini: cere primei si noteza Explicația
grupe sa alcatuiasaca Învățarea
informatiile
o lista cu tot ceea ce prin
O3 stiu despre bacterii, bacteriile sunt descoperir
celei de-a doua procariote, sunt e
O4 grupe sa alcatuiasca alcatuite din Manual
O5 o lista cu tot ceea ce perete celular,
vor afle despre membrana
bacterii, iar celei de- celulara,
a treia grupe sa
citoplasma,
citeasca textul din
manual. nucleoid,sunt
Profesorul unicelulare sau
construieste coloniale, se
scheletul lectiei la intalnesc pe toata
tabla, urmand ca suprafata
schema sa fie Pamantului, sunt
completata cu
cele mai vechi
ajutorul elevilor.
Profesorul forme de viata,
completeaza cea de-a se reproduc prin
doua coloana cu diviziune
intrebarile directa).
identificate de elevii
din a doua grupa, Elevii care au
intrebari ce citit textul din
evidentiaza nevoile manual, observa
de invatare ale
materialele
elevilor în legatura
cu tema abordata. indicate de
Elevii fac profesor (suport
comparatie intre ceea ppt), identifica
ce stiau despre intrebarile din
bacterii, tipul si coloana a doua la
continutul care s-au gasit
intrebarilor
raspunsurile în
formulate si ceea ce
au invatat prin text si il ajuta pe
lecturarea textului si profesor sa
prin activitatile completeze
desfasurate. schema lectiei.
6. Fixarea Distribuie elevilor Sunt atenți şi Explicația Orală 10 min
cunoștințel fişe de lucru completează Conversați
or fişele de lucru a,
problemati
zarea
7. Se realizează pe tot Răspund Explicația Orală
Evaluarea parcursul orei. Elevii întrebărilor. Conversați
activi vor fi notati. a
8. Tema C4 Anunta tema Sunt atenți și Conversați 3 min
pentru “Elaborati o analiza solicită lămuriri, a
acasă comparativa intre acolo unde este
cazul.
virusuri si bacterii
avand in vedere tipul
de celula, nutritie, si
modul de
reproducere”

Comentează
răspunsurile elevilor

Face aprecieri asupra


activităţii clasei
SCHEMA LECŢIEI

Bacteriile sunt organisme unicelulare sau coloniale

Mediul de viaţă: -acvatic

- aerian
- terestru
- în organismul plantelor, animalelor şi omului
Alcătuirea bacteriilor: - prezintă perete celular (pot aavea la exteriorul peretelui o capuslă
gelationasă)

- membrană

- citoplasmă

- nu prezintă nucleu individualizat (nucleoid)

- pot avea unul sau mai multi cili, dispuşi de jur împprejurul celulei sau
numai la capete

Clasificarea bacteriilor:

1. După formă: -coci- formă sferică

-bacili-formă de bastonaş

-spirili- formă de spirală

- vibrioni- formă de virgulă

Pot forma colonii: - diplococci

- stafilococi (aspect de ciorchine)

- streptococi (sub formă de şiraguri)

Hrănirea:-heterotrofă – saprofită
-parazită

- autotrofă – chemosinteză

- simbioză

Înmulţirea: - prin diviziune directă (amitoză)

- prin spori (în condiţii nefavorabile)


Cuprind două grupe: Arhebacteriile (în medii lipsite de oxigen) – mwtalogene si halofile (traiesc
in medii bogate in saruri) şi Eubacteriile

Clasificarea Eubacteriilor

În funcţie de fiziologie:

a. bacterii fermentative – produc fermentaţie lactică (Lactobacillus bulgaricus), acetică (ex.


Mycoderma aceti)

b. bacterii fixatoare de azot – trăiesc în rădăcinile plantelor leguminoase, formând nodozităţi


(ex. Rhizobium leguminosarum)

c. bacterii de putrefacţie – descompun resturile organice – bacterii saprofite

d. bacterii chimiosintetizante (bacterii sulfuroase, nitrificatoare)

e. bacterii fotogene

f. bacterii cromogene

h. bacterii patogene – produc boli numite bacterioze. Ex. La plante râia neagră a cartofului,
cancerul bacterian al pomilor, la animale şi om (holera, febra tifoidă, tuberculoza, ciuma,
sifilisul)

Importanţa: - descompun material organică- bacteriile de putrefacţie

- înbogăţesc solul cu azotaţi- bacteriile fixatoare de azot


- ajută la transformarea laptelui în iaurt- bacteriile fermentative
- acrirea murăturilor
- oţetirea vinului
- unele produc boli la om- difteria, tuberculoza, holera, amigdalita

Fişa de evaluare

2p I. Asociaţi noţiunile din cele două coloane:

A B

1.bacterii halofile a. bacterioză


2. Streptococcus lactis b. arhebacterii
3. tuberculoză c. bacterii fermentative
4. hepatită d. boala produsă de un virus
3p II. Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor propoziţii. Modificaţi propoziţiile false,
astfel încât să devină adevărate. Nu se acceptă negaţiile.

1. Bacteriile sunt încadrate în regnul Plante.


2. Sifilisul este o boală produsă de un virus.
3. Bacteriile de putrefacţie au nutriţie saprofită.
4. Bacteriile se reproduc îîn condiţii nefavorabile prin amitoză.

3p III. Încercuiţi răspunsul corect:

1. Bacteriile:

a. sunt organisme pluricelulare

b. au nucleu delimitat de membrană nucleară

c. majoritatea au nutriţie heterotrofă

d. au perete celular

2. Bacteriile sulfuroase au nutriţie:

a. heterotrofă-absorbtivă
b. autotrofă-chimiosinteză

c. heterotrofă-ingestivă

d. autotrofă-fotosinteză

3. Bacteriile halofile:

a. trăiesc în medii sărace în săruri

b. produc gaz metan

c. fac parte din grupa Eubacteriilor

d. trăiesc în medii lipsite de oxigen

4. Rhizobium leguminosaurum:

a. este o bacterie fermentativă

b. este o bacterie care produce lumină

c. trăieşte în rădăcinile plantelor leguminoase

d. provoacă bacterioze

5. Mycoderma aceti:

a. este o bacterie fixatoare de azot

b. este o bacterie metanogena

c. descompune resturile organice

d. este o bacterie fermentativa

Se acordă doua puncte din oficiu.


Barem de corectare :

I. 1-b

2-c

3-a

4 –d

II. 1. F, 2. A, 3. A, 4. F

III. 1. D, 2. B, 3. D, 4. C, 5. D

S-ar putea să vă placă și