Sunteți pe pagina 1din 10

SCOALA POSTLICEALA SANITARA

Profesor:

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Data:16.04.2018
Clasa:I AMG
Disciplina:Embriologie
An scolar:2017-2018
Tema lectiei:Diviziune celulara
Scopul lectiei:Cunoasterea de catre elevi a importantei diviziunii celulare in lumea
vie
Tipul lectiei:fixare si consolidare a cunopstiintelor despre diviziunea celulara
Competente specific
1 Culegerea de date din surse variate de informare.documentare necesare
acumularii de cunostiinte despre organizarea lumii vii
2. Utilizarea investigatiei pentru evidentierea structurilor si proceselor celulare
3.Prezentarea lumii vii pe baza modelelor.
4. Utilizarea terminologiei specific embriologice in diferite situatii de comunicare
5.Prezentarea informatiilor folosind diferite metode de comunicare
Competente derivate:
1. Sa defineasca diviziunea celulara
2. Sa compare cele doua tipuri de cromozomi
3. Sa enumere fazele diviziunii nucleului
4. Sa identifice fazele diviziunii nucleului
5. Sa caracterizeze fazele diviziunii celulare
6. Sa identifice asemanarile si deosebirile dintre mitoza si meioza
7. Sa precizeze rolul mitozei si al meiozei
Resurse:
-procedurale:explicatia,conversatia,problematizarea,observatia,demonstratia
-materiale:calculator,flipchart,microscop
Forma de activitate:frontala ,pe grupe
Bibliografie:
J.M.W.Slack –Essential Developmental Biology -13 martie 20010
Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea


elevilor
Momentul organizatoric Pregateste materialul didactic Se pregatesc pentru
Noteaza in catalog absentele ora
Anuntarea temei si a Anunta si scrie pe table tema lectiei-Diviziunea Noteaza in caiete
directivelor celularasi prezinta obiectivele pe care elevii titlul si urmaresc
trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei obiectivele
Dirijarea invatarii Precizeaza importanta diviziunii celulare pentru Noteaza in
lumea vie :inmultirea organismelor,formarea de caieteschema de pe
cellule reproducatoare,inlocuirea celulelor table
moarte sau uzate -sunt atenti la
-Defineste termenul de ciclu cellular si descrie explicatiile date de
etapele acesteia professor si le
I Interfaza interchineza) cu cele 3 subetape :G1 noteaza in caiete
s G2 -Noteaza in caiete
II Diviziunea propriu zisa ce explicatiile
cuprinde:diviziunea nucleului(cariochineza sau
citochineza)
-clasifica diviziunea dupa locul de
desfasurare,modul de diviziune a nucleului si
de segregare a cromozomilor in :
I Diviziunea directa(amitoza )
:fragmentare .strangulare(gatuire)
II Diviziunea indirect(cariochineza)
-subliniaza rolul important al cromozomilor in
diviziunea indirect si prezinta structura
acestora.
-Descrie mitoza si meioza,precum si etapele
acestora
-Stabileste asemanarile si deosebirile dintre
acestea
A Mitoza:profaza ,metafaza,anafaza si
telofaza
B Meioza :
-etapa reductionala:profaza I metafaza I,anafaza
I,telofaza I,
-etapa ecvationala: profaza II metafaza
II,anafaza II,telofaza II,
Obtinerea performantei -Inventariaza principalele informatii si solicita Raspund la
elevilor elevilor sad ea raspunsuri rapide ,clare concrete intrebari
prin care verifica modul in care s-au atins
competentele derivate
SCHEMA LECTIEI
Diviziunea celulara

Rol: -inmultirea organismelor


-formarea gametilor

-intocmirea celulelor moarte sau refacerea tesuturilor uzate

Ciclul cellular

A Intefaza(interchinaza)

-faza G1

-faza S (de sinteza)

-faza G2

B Diviziunea propriu-zisa:cariochineza si citochineza

1.directa:fragmentare,strangulare

2.indirecta(cariochineza):mitoza si meioza

I Mitoza-are loc in celule somatice

2n
2n
2n 2n
2n 2n
2n
Etape:profaza,metafaza,anafaza,telofaza
II Meioza – se finalizeaza cu formarea gametilor

R E
n
n
2n n
n n
n

R- etapa reductionala cu subetape: profaza I metafaza I,anafaza I,telofaza I,

E -etapa ecvationala cu subetapele: profaza II metafaza II,anafaza II,telofaza II,


SCOALA POSTLICEALA SANITARA”CUZA”
Profesor:Dr.Tapurin Iordache Doina

PROIECT DIDACTIC

Profesor:Dr Tapurin Iordache Doina


Data:26.03.2018
Clasa:I AMG
Disciplina:Biofizica
An scolar:2017-2018
Unitatea de invatare:Bazele fizicii ale imagisticii medicale
Tema lectiei:Radiatiile Roentgen-natura,proprietati fundamentale
Scopul lectiei:Cunoasterea importantei radiatiilor X si diagnosticarea unor boli
precum si a efectelor pe care le exercitaacestea asupra organismelor vii
Competente specific
1. Sa stabileasca legaturi intre fenomenele fizicestudiate si aplicatii tehnologice
bazate pe acestea
2. Identificarea unor posibilitati practice de aplicare a cunostiintelorteoretie
dobandite
3. Rezolvarea de problem cu character teoreticsau aplicativ
4. Analizarea relatiilor cauzale prezente in desfasurarea fenomenelor fizice din
cadrul domeniilor studiate
Competente derivate:
1. Sa defineasca Radiatiile Roentgen
2. Sa cunoasca proprietatile radiatiilor Roentgen
3. Sa descrie efectele celulare ale acestor radiatii
4. Sa-si insuseasca modalitatile de protective impotriva radiatiilor
5. Tipul lectiei:insusire de cunostinte
Resurse:
-procedurale:explicatia,conversatia,problematizarea,observatia,demonstratia
-materiale:calculator,flipchart,lectie power - point
Forma de activitate:frontala ,
Bibliografie:
Hary Harlauanu – Biofizica si imagistica medicala pentru asistenti medicali ,2017
Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea


elevilor

Momentul organizatoric Pregateste materialul didactic Se pregatesc pentru


Noteaza in catalog absentele ora de curs
Reactualizarea cunostintelor Prin verificare orala reactualizeaza cunostintele Raspund la
predate anterior predate anterior din lectia intitulata “Sisteme de intrebari
amplificare si de inregistrare a biosemnalelor”
Captarea atentiei Profesorul subliniaza faptul ca in
diagnosticarea unor boli un rol important il are
si radiatiile ionizante si anume - Radiatiile
Roentgen
Anuntarea temei si a Anunta si scrie pe table tema lectiei- Radiatiile Scrie titlul lectiei
competentelor derivate Roentgen-natura,proprietati fundamentale
Anunta competentele derivate
Dirijarea invatarii Defineste Radiatiile Roentgen Noteaza in
Descrie tubul COOLIDGE-riscul unde se caieteschema de pe
produc aceste radiatii table
Prezinta proprietatile radiatiilor Roentgen- -sunt atenti la
fizice,chimice,biologice explicatiile date de
Descrie efectele acestor radiatii asupra professor si le
sistmelor biologice noteaza in caiete
Prezinta modalitatile de protective impotrica
radiatiilor
Obtinerea performantei -Inventariaza principalele informatii si solicita Raspund la
elevilor elevilor sad ea raspunsuri rapide ,clare concrete intrebari
prin care verifica modul in care s-au atins
competentele derivate
Evaluare Chestionare orala Raspund la
intrebari
SCHEMA LECTIEI

Radiatiile Roentgen(Radiatiile X)

Definitie:sunt radiatii electromagnetice,cu lungime de unda foarte mica,cu 10.000


de ori mai mica decat a luminii

Proprietatile radiatiilor Roentgen:

I Fizice:se bazeaza pe utilizarea lor in medicina:

1. Efectul fotochimic
2. Legea divergentei
3. Penetrabilitatea
4. Absorbtia:calitativa,cantitativa

II Chimice:modifica culoarea platinicianurii de bariu

III. Biologice - au la baza proprietatea de ionizare

1. In doze mici au efecte biostimulatoare


2. In doze mari produc modificari la nivel tisular si cellular ,ducand chiar la
moartea celulei;cele mai sensibile tesuturi fiind cele hematopoietice

Efectele celulare al radiatiilor


1. Mecanismul de actiune direct

a la nivel celular-tinta perfecta este AND-il ,deterinand modificari in structura


cromozomilor si a genelor

b efecte somatic – se produc asupra individului in totalitate

c.manifestari clinice- apar in cadrul iradierii diagnostic

d.efecte feto-embrionare

e.efecte carcinogene

2. Mecanismul de actiune indirect este dat de substantele rezultate din


reactiile directe

S-ar putea să vă placă și