Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA – 28.03.2019
CLASA – a VIII-a A
PROFESOR – Pascaru Denis
OBIECTUL – GEOGRAFIA ROMÂNIEI
SUBIECTUL LECȚIEI – Organizarea administrativ-teritorială
TIPUL LECȚIEI – mixtă

COMPETENȚE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic.
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENȚE SPECIFICE
1.2. Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.3. Utilizarea termenilor geografici în contexte cunoscute sau în contexte noi
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:


O1 – să definească în cuvinte proprii termeni de comună, oraș, județ, pe baza informațiilor din
manual
O2 - să numească 3 criterii de clasificare a județelor utilizând textul manualului și harta
administrativă a României.
O3 - să clasifice județele după mărimea teritoriului, număr de locuitori și unitățile naturale în
care se află analizând harta din manual și harta administrativă a României
O4 - să numească județele țării analizând harta adminstrativă și fișele de lucru
O5 - să completeze corespunzator itemii fișei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE - conversația euristică, observația, comparația,
- lucrul cu harta și manualul
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizică a României, reprezentări grafice, atlasul, manualul,
- fișe de lucru
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia României ” clasa a VIII-a, autor Silviu Neguț,
Gabriela Apostol și Mihai Ielenicz, editura
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Dozare Momentele Activ. de predare - invatare Strategii Evaluare
Opert.

lectiei didactice
Ob.

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. - verif. prezentei elevilor Pregatirea Observarea Atentionare


clasei - aranj. materialului caietelor si a Aprecieri
necesar lectiei docum. scolare
10’ Verif. orala Adreseaza interogatii de Asculta, Dialogul Analiza
a cunostint. control privitoare la analizeaza, raspunsurilor,
din lectia continuturile predate si gandesc si stimularea
anter. cu invatate anterior formuleaza elevilor si
titlul raspunsurile evaluarea
“Caracteriza asteptate, fiind rezultatelor
rea generala indrumati de prof. invatarii
a oraşului
Bucureşti”
prin intreb.
scurte
1 Anuntarea Precizează obiectivele şi Ascultă, acceptă, Expunere, Observarea
temei strategia de rezolvare, se mobilizează, lucrul la comportamen
condiţiile de lucru. participă, tablă tului elevilor.
Scrie titlul lecţiei pe tablă: scriu titlul lecţiei în
Organizarea administrativ- caiet
teritorială
1’ Pregatirea Cere elevilor sa isi Reflecteaza asupra Conversatia Observarea
– aperceptiva reaminteasca definitia intrebarii si isi euristica comportamen
2’ asezarilor rurale si urbane reactualizeaza tului elevilor,
Intreaba elevii sub ce forma cunostintele stimularea
de administrare superioara despre asezarile participarii
sunt grupate orasele si urbane si rurale elevilor la
satele din tara noastra Elevii raspund formularea
Judete raspunsului
20’ Dirijarea Profesorul le explica elevilor Elevii noteaza in Prelegerea Provoaca
O1 – predarii - faptul ca teritoriul tarii caiete inceputul participarea

25 invatarii noastre este organizat in schemei lectiei tuturor
comune, orase, municipii si - Analizeaza Lucrul cu elevilor si ii
judete si le noteaza in materialul supus manualul determina sa
schita redactata la tabla atentiei si dialogheze
Profesorul le cere elevilor definesc in limbaj
ca pe baza analizei textului propriu
din manual sa defineasca Comuna – este
judetul si comuna unitate de baza a
organizarii
administrativ
teritoriale este
alcatuita din mai
multe sate si un
anumit teritoriu.
Judetele – sunt
forme de
organizare
administrativ care
cuprind un anumit
teritoriu cu
localitatile,
populatia si
activitatile
economice care se
desfasoara pe
intinderea sa
Profesorul le comunica - Citesc notiunile Conversatia
O2 elevilor ca expuse in manual
Teritoriul tarii este impartit spre analiza.
in 41 de judete si Municipiu - Reflecteaza
Bucuresti care are statut si raspund Idem
similar cu acestea Criteriile de
- Se identifica criteriile in clasificare a Descoperi
functie de care se pot judetelor sunt rea
clasifica judetele folosind urmatoarele :
textul si harta din manual . -dupa marimea
teritoriului, Lucru cu
-dupa numarul manualul
locuitorilor
-dupa unitatea de
relief
-dupa resurse si
grad de dezvoltare
Se analizeaza harta murala Analizeaza hartile Provoaca
O3 si pe cea din manual si se supuse atentiei si participarea
identifica judetele care sunt indentifica tuturor
asezate pe o singura unitate judetele care sunt Idem elevilor si ii
de relief asezate in campii, determina sa
- doua sau toate unitățile de podis, munte. dialogheze, sa
relief (Precum si se
Profesorul le expune judetele care au autoevalueze
ultimele notiuni despre pe suprafata lor sau sa
populatia activa si toate treptele de evalueze
ponderea acesteia in relief) raspunsurile
diverse domenii de date de alti
activitate colegi.
O4 Se cere elevilor să Sub indrumarea Lucru cu Provoaca
numească județele țării prof., elevii atlase participarea
Profesorul completeaza indentifica tuturor
schema lectiei pe tabla cu notiunile sesizate, Conversatia elevilor si ii
ultimele notiuni referitoare le mentioneaza si euristica determina sa
la regiunile de devoltare aplica in alte dialogheze, sa
Judetele se grupeaza dupa situatii se
criterii de pozitie si cunostintele autoevalueze
apropiere intre ele in invatate sau sa
anumite unitati regionale evalueze
mai mari, aceasta grupare raspunsurile
are in vedere anumite Elevii completeaza date de alti
asemanari in ceea ce
schita de lectie din colegi
priveste dezvoltarea
caiete notand
regionala a acestora
ultimele notiuni de
pe tabla
3’ Atingerea Indentifica judetele din Reanalizeaza, Exercitii Stimularea
- feed- regiunea de devoltare de sintetizeaza si geografice participarii
4‘ backului NE concluzioneaza elevilor,
analiza
raspunsurilor
si evaluarea
prin note.
10’ Asigurarea Completează fisa de Selecteaza Interogatiile Evaluarea
O5 si evaluare cu informatiile informatiile pentru de control si finala
intensificare corespunzatoare. completarea fisei dialogul.
a retentiei si si formularea
transferului corecta a
raspunsurilor.
cunostintelo
r
1’ - Precizarea Comunica sugestiile si
2‘ activitatilor continuturile ce vor fi Asculta si noteza. Explicarea
pe care parcurse spre studiu.
elevii le vor
desfasura
acasa

SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla
ORGANIZAREA ADMINSTRATIV TERITORIALA
Teritoriul Romaniei este organizat in judete, municipii, orase si comune.
Comuna – este unitate de baza a organizarii administrativ teritoriale
- este alcatuita din mai multe sate unele dintre acestea cu functie de comuna si un
anumit teritoriu.
- sunt in numar de 2686 si au o medie de 4000 loc
Orasul – sunt asezari complexe cu functii diverse si un numar mai mare de locuitori
in prezent sunt 86 de municipii
Judetele – sunt forme de organizare administrativ care cuprind un anumit teritoriu cu localitatile,
populatia si activitatile economice care se desfasoara pe intinderea sa
Teritoriul tarii este impartit in 41 de judete la care se adauga Municipiu Bucuresti care statut
similar cu acestea
Judetele se pot clasifica: - dupa marimea teritoriu ( suprafata)
- dupa numar de locuitori
- dupa unitatile geografice in care se afla ( munte, deal, podis,campie)
- resurse naturale
- dezvoltare economica
Clasificarea judetelor dupa marimea suprafetei ocupate
Judetele - au in medie o suprafata 5800km2
Cel mai intins judet al tarii este Timis 8697km2
Cel mai putin intins judet este Ilfov -1593km2
Clasificarea judetelor dupa nr de locuitori
In medie judetele au cca 550 000 loc
Cel mai populat judet este Prahova – 862 460 loc
Cel mai putin populat judet este Covasna 231 270 loc.
Cea mai populata resedintra de judet este Iasi- 349 550 loc
Cea mai putin populata resedinta de judet este Buftea 19 810 loc
Clasificarea judetelor dupa unitatile geografice in care sunt
Judete montane – Covasna
Judete de podis – Botosani, Iasi, Constanta
Judete de campie – Braila, Ialomita, Calarasi,Giurgiu, Calarasi
Cele mai multe judete au in cuprinsul lor doua sau chiar toate unitatile de relief
Judete care au toate unitatile de relief: Buzau, Valcea, Dambovita, Arges, Bihor.
In functie de unitatile in care sunt asezate judetele au o gama variata de resurse naturale si
implicit activitati economice
Judetele se grupeaza dupa criterii de pozitie si apropiere intre ele in anumite unitati regionale mai
mari, aceasta grupare in vedere anumite asemanari in ceea ce priveste dezvoltarea regionala a
acestora

FISA DE LUCRU

S-ar putea să vă placă și