Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Carol I Plopeni


Profesor: Calin Violeta
Disciplina: Geografia României
Clasa: a VIII a
Subiectul lecţiei: Organizarea administrativ - teritorială
Unitatea de învăţare: Aşezările umane. Organizarea administrativ-teritorială
Timp alocat: 50 min.
Tipul lecţiei: de predare- învăţare, însuşire de cunoştinţe noi
Scopul lecţiei: Dobândirea de noi cunoştinţe specifice organizării administrativ-teritoriale a
României.
COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice .
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic.
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENTE SPECIFICE
1.2 Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.3 Utilizarea termenilor geografici în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.1 Transferarea elementelor din matematică şi ştiinţe pentru explicarea realităţii geografice a
României
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
7.1 Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :


O1 – sa defineasca in cuvinte proprii termeni de comuna, oras, judet, pe baza informatiilor din
manual
O2 - sa numeasca 3 criterii de clasificare a judetelor utilizand textul manualului si harta
administrativa a Romaniei.
O3 - sa clasifice judetele dupa marimea teritoriului, numar de locuitori si unitatile naturale in
care se afla analizan harta din maniaul
O4 - sa numeasca judetele din sudul tarii in functie de unitatea relief si numar de locuitori
analizand harta adminstrativa si fisele de lucru nr.1
O5 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica


METODE SI PROCEDEE - conversatia euristica, observatia, comparatia,
- lucru cu harta si manualul
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, atlasul
geografic, manualul
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia Romaniei ” cls. VIII

DESFASURAREA LECTIEI
Momentele Activ. de predare - invatare Strategii Evaluare
Dozare
Opert.

lectiei didactice
Ob.

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. - verif. prezentei elevilor Pregatirea caietelor Observare Atentionare


clasei - aranj. materialului si a docum. scolare a Aprecieri
necesar lectiei
10’ Verif. orala Adreseaza interogatii de Asculta, analizeaza, Dialogul Analiza
a cunostint. control privitoare la gandesc si raspunsurilor,
din lectia continuturile predade si formuleaza stimularea
anter. cu invatate anterior raspunsurile elevilor si
titlul asteptate, fiind evaluarea
“Caracteriza indrumati de prof. rezultatelor
rea invatarii
generala a
oraşului
Bucureşti”
prin intreb.
scurte
1 Anuntarea Precizează obiectivele şi Ascultă, acceptă, se Expunere, Observarea
temei strategia de rezolvare, mobilizează, lucrul la comportame
condiţiile de lucru. participă, tablă ntului
Scrie titlul lecţiei pe tablă: scriu titlul lecţiei în elevilor.
Organizarea administrativ- caiet
teritorială

1 – Pregatirea Cere elevilor sa isi Reflecteaza asupra Conversa Observarea

2 aperceptiva reaminteasca definitia intrebarii si isi tia comportame
asezarilor rurale si urbane reactualizeaza euristica ntului
Intreaba elevii sub ce forma cunostintele despre elevilor,
de administrare superioara asezarile urbane si stimularea
sunt grupate orasele si rurale participarii
satele din tara noastra Elevii raspand Judete elevilor la
formularea
raspunsului
20’ Dirijarea Profesorul le explica elevilor Elevii noteaza in Prelegera Provoaca

O1 predarii - faptul ca teritoriul tarii caiete inceputul participarea

25 invatarii noastre este organizat in schemei lectiei tuturor
comune, orase, municipii si -Analizeaza Lucrul cu elevilor si ii
judete si le noteaza in materialul supus manualul determina sa
schita redactata la tabla atentiei si definesc dialogheze
Profesorul le cere elevilor c in limbaj propriu
ape baza analizei textului Comuna – este
din manual sa defineasca unitate de baza a
judetul si comuna organizarii
administrativ
teritoriale este
alcatuita din mai
multe sate si un
anumit teritoriu.
Judetele – sunt
forme de organizare
administrativ care
cuprind un anumit
teritoriu cu
localitatile, populatia
si activitatile
economice care se
desfasoara pe
intinderea sa
Profesorul le comunica - Citesc notiunile Conversa
O2 elevilor ca expuse in manual tia
Teritoriul tarii este impartit spre analiza.
in 41 de judete si Municipiu - Reflecteaza
Bucuresti care statut similar Si raspund Idem
cu acestea Criteriile de
- Sa identificam criteriile in clasificare a
functie de care se pot judetelor sunt Descoperi
clasifica judetele folosind urmatoarele : rea
textul si harta din manual . -dupa marimea
- care sunt criteriile de teritoriului,
clasificare a oreselor pe -dupa numarul Lucru cu
care le-ati indentificat locuitorilor manualul
-dupa unitatea de
relief
-dupa resurse si grad
de dezvoltare
Sa analizam harta murala si Analizeaza hartile Provoaca
O3 pe cea din manual si sa supuse atentiei si participarea
identificam judetele care indentifica judetele tuturor
sunt asezate pe o singura care sunt asezate in Idem elevilor si ii
unitae de relief campi, podis, munte. determina sa
- dar pe doua sau toate de Precum si judetele dialogheze, sa
relief care au pe suprafata se
Profesorul le expune lor toate trptele de autoevalueze
ultimele notiuni despre relief sau sa
populatia activa si evalueze
pondereaacesteia in diverse raspunsurile
domenii de activitate date de alti
colegi.
O4 sa indentificam judetele Sub indrumarea Lucru cu Provoaca
din sudul tarii in functie de prof., elevii manualul participarea
unitatea relief si numar de indentifica notiunile tuturor
locuitori analizand harta sesizate, le Conversa elevilor si ii
adminstrativa si tabelul nr. mentioneaza si tia determina sa
1 aplica in alte situatii euristica dialogheze, sa
Profesorul completeaza cunostintele se
schema lectiei pe tabla cu invatate autoevalueze
ultimele notiuni releritoare sau sa
la regiunile de devoltare evalueze
Judetele se grupeaza dupa Elevii completeaza raspunsurile
criterii de pozitie si schita de lectie din date de alti
apropiere intre ele in caiete notand colegi
anumite unitati regionale ultimele notiuni de
mai mari, aceasta grupare in pe tabla
vedere anumite asemanari
in ceea ce priveste
dezvoltarea regionala a
acestora
3’ - Atingerea Indentificati judetele din Reanalizeaza, Exercitii Stimularea
4‘ feed- regiunea de devoltare de SE sintetizeaza si geografice participarii
backului concluzioneaza elevilor,
analiza
raspunsurilor
si evaluarea
prin note.
10’ Asigurarea Completati fisa de evaluare Selecteaza Interogatii Evaluarea
O5 si cu informatiile informatiile pentru le de finala
intensificare corespunzatoare. completarea schitei control si
a retentiei si si formularea
transferului corecta a dialogul.
cunostintelo raspunsurilor.
r
1’ - Precizarea Comunica sugestiile si
2‘ activitatilor continuturile ce vor fi Asculta si noteza. Explicarea
pe care parcurse spre studiu.
elevii le vor
desfasura
acasa

ORGANIZAREA ADMINSTRATIV TERITORIALA


Teritoriul Romaniei este organizat in judete, municipii, orase si comune.
Comuna – este unitate de baza a organizarii administrativ teritoriale
- este alcatuita din mai multe sate unele dintre acestea cu functie de comuna si un
anumit teritoriu.
- sunt in numar de 2686 si au o medie de 4000 loc
Orasul – sunt asezari complexe cu functii diverse si un numar mai mare de locuitori
in prezent sunt 86 de municipii
Judetele – sunt forme de organizare administrativ care cuprind un anumit teritoriu cu localitatile,
populatia si activitatile economice care se desfasoara pe intinderea sa
Teritoriul tarii este impartit in 41 de judete la care se adauga Municipiu Bucuresti care statut
similar cu acestea
Judetele se pot clasifica: - dupa marimea teritoriu ( suprafata)
- dupa numar de locuitori
- dupa unitatile geografice in care se afla ( munte, deal, podis,campie)
- resurse naturale
- dezvoltare economica
Clasificarea judetelor dupa marimea suprafetei ocupate
Judetele - au in medie o suprafata 5800km2
Cel mai intins judet al tarii este Timis 8697km2
Cel mai putin intins judet este Ilfov -1593km2
Clasificarea judetelor dupa nr de locuitori
In medie judetele au cca 550 000 loc
Cel mai populat judet este Prahova – 862 460 loc
Cel mai putin populat judet este Covasna 231 270 loc.
Cea mai populata resedintra de judet este Iasi- 349 550 loc
Cea mai putin populata resedinta de judet este Buftea 19 810 loc
Clasificarea judetelor dupa unitatile geografice in care sunt
Judete montane – Covasna
Judete de podis – Botosani, Iasi, Constanta
Judete de campie – Braila, Ialomita, Calarasi,Giurgiu, Calarasi
Cele mai multe judete au in cuprinsul lor doua sau chiar toate unitatile de relief
Judete care au toate unitatile de relief: Buzau, Valcea, Dambovita, Arges, Bihor.
In functie de unitatile in care sunt asezate judetele au o gama variata de resurse naturale si
implicit activitati economice
Judetele se grupeaza dupa criterii de pozitie si apropiere intre ele in anumite unitati regionale mai
mari, aceasta grupare in vedere anumite asemanari in ceea ce priveste dezvoltarea regionala a
acestora

FISA DE LUCRU
1 Analizati imaginea de mai sus si indentificati judetele numerotate
- Numiti orasele resedinta de judet
- Clasificatile in functie de unitatile naturale si de proviinciile istorice in care se afla.
2 Numiti 4 judete din tara ale caror resedinta dateaza din perioada feudala
- Insemnatile pe harta aceste judete
3 Definiti urmatorii termeni : comuna, judet, asezare rurala

S-ar putea să vă placă și