Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA: 12.04.2016
CLASA a VIII a
OBIECTUL - Geografia Romaniei
SUBIECTUL LECTIEI Organizarea administrativ-teritorial
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
Loc de desfasurare: Sala de clasa
Durata: 50 minute
COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice .
3. Transferarea unor elemente din matematic tiine i tehnologie n studierea mediului terestru.
4. Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic.
7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent.
COMPETENTE SPECIFICE
1.2 Definirea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz
1.3 Utilizarea termenilor geografici n contexte cunoscute sau n contexte noi
3.1 Transferarea elementelor din matematic i tiine pentru explicarea realitii geografice a Romniei
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe hri
4.2. Citirea hrii i utilizarea semnelor convenionale
7.1 Aplicarea cunotinelor i deprinderilor nvate
COMPETENTE DERIVATE La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
- definirea termenilor: comuna, oras, judet, pe baza informatiilor din manual
- sa numeasca 3 criterii de clasificare a judetelor utilizand textul manualului si harta administrativa a
Romaniei.
- clasificarea judetelor dupa marimea teritoriului, numar de locuitori si unitatile naturale in care se
afla analizand harta din manual
- identificarea judetelor din sudul tarii in functie de unitatea relief si numar de locuitori analizand
harta adminstrativa si fisele de lucru nr.1
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE - conversatia euristica, observatia, comparatia, problematizare, lucru cu
harta si manualul
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, atlasul geografic,
manualul, fise de lucru
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia Romaniei cls. VIII, autor Gr. Poseaeditura All.

DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei

Activitatea de predare - invatare


Activitatea profesorului

Organizarea clasei
Verificarea orala a
cunostintelor din
lectia anterioara cu
titlul Caracterizarea
generala a oraului
Bucureti
Anuntarea temei

- verificarea prezentei elevilor


- aranjarea materialului necesar lectiei
Adreseaza interogatii de control
privitoare la continuturile predate si
invatate anterior. Se verifica tema.

Precizeaz obiectivele i strategia de


rezolvare, condiiile de lucru.
Scrie titlul leciei pe tabl: Organizarea
administrativ-teritorial
Pregatirea aperceptiva Cere elevilor sa isi reaminteasca definitia
asezarilor rurale si urbane
Intreaba elevii sub ce forma de
administrare superioara sunt grupate
orasele si satele din tara noastra .
Dirijarea predarii invatarii

Activitatea elevilor
Pregatirea caietelor si a
documentelor scolare
Asculta, analizeaza,
gandesc si formuleaza
raspunsurile asteptate, fiind
indrumati de profesor.

Ascult, accept, se
mobilizeaz, particip,
scriu titlul leciei n caiet

Reflecteaza asupra
intrebarii si isi
reactualizeaza cunostintele
despre asezarile urbane si
rurale
Elevii raspund Judete
Profesorul le explica elevilor faptul ca
Elevii noteaza in caiete
teritoriul tarii noastre este organizat in
inceputul schemei lectiei
comune, orase, municipii si judete si le -Analizeaza materialul
noteaza in schita redactata la tabla
supus atentiei si definesc in
Profesorul le cere elevilor ca pe baza
limbaj propriu
analizei textului din manual sa defineasca comuna si judetele
judetul si comuna
Profesorul le comunica elevilor ca
- Citesc notiunile expuse in
Teritoriul tarii este impartit in 41 de
manual spre analiza.
judete si Municipiu Bucuresti are statut
- Reflecteaza
similar cu acestea
Si raspund
- Sa identificam criteriile in functie de
Criteriile de clasificare a
care se pot clasifica judetele folosind
judetelor sunt urmatoarele :
textul si harta din manual .
-dupa marimea teritoriului,
- care sunt criteriile de clasificare a
-dupa numarul locuitorilor
oraselor pe care le-ati indentificat
-dupa unitatea de relief
-dupa resurse si grad de
dezvoltare

Sa analizam harta murala si pe cea din


manual si sa identificam judetele care
sunt asezate pe o singura unitate de relief
dar pe doua sau toate de relief .
Localizati la harta.

Sa indentificam judetele din sudul tarii


in functie de unitatea relief si numar de
locuitori analizand harta adminstrativa
si tabelul nr. 1
Profesorul completeaza schema lectiei
pe tabla cu ultimele notiuni releritoare la
regiunile de devoltare
Judetele se grupeaza dupa criterii de
pozitie si apropiere intre ele in anumite
unitati regionale mai mari, aceasta
grupare in vedere anumite asemanari in
ceea ce priveste dezvoltarea regionala a
acestora.
Atingerea feedIndentificati judetele din regiunea de
backului
devoltare de SE
Asigurarea si
Completati fisa de lucru cu informatiile
intensificarea retentiei corespunzatoare.
si transferului
cunostintelor
Precizarea
Comunica sugestiile si continuturile ce
activitatilor pe care
vor fi parcurse spre studiu si tema pentru
elevii le vor desfasura acasa.
acasa

Analizeaza hartile supuse


atentiei si indentifica
judetele care sunt asezate in
campi, podis, munte.
Precum si judetele care au
pe suprafata lor toate
treptele de relief
Localizeaza.
Sub indrumarea prof.,
elevii indentifica notiunile
sesizate, le mentioneaza si
aplica in alte situatii
cunostintele invatate

Elevii completeaza schita


de lectie din caiete notand
ultimele notiuni de pe tabla

Reanalizeaza, sintetizeaza
si concluzioneaza
Selecteaza informatiile
pentru completarea schitei
si formularea corecta a
raspunsurilor.
Asculta si noteza.

SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla
ORGANIZAREA ADMINSTRATIV TERITORIALA
Teritoriul Romaniei este organizat in judete, municipii, orase si comune.
Comuna este unitate de baza a organizarii administrativ teritoriale
- este alcatuita din mai multe sate unele dintre acestea cu functie de comuna si un anumit
teritoriu.
- sunt in numar de 2686 si au o medie de 4000 loc
Orasul sunt asezari complexe cu functii diverse si un numar mai mare de locuitori
in prezent sunt 86 de municipii
Judetele sunt forme de organizare administrativ care cuprind un anumit teritoriu cu localitatile,
populatia si activitatile economice care se desfasoara pe intinderea sa
Teritoriul tarii este impartit in 41 de judete la care se adauga Municipiu Bucuresti care statut similar cu
acestea
Judetele se pot clasifica: - dupa marimea teritoriu ( suprafata)
- dupa numar de locuitori
- dupa unitatile geografice in care se afla ( munte, deal, podis,campie)
- resurse naturale
- dezvoltare economica
Clasificarea judetelor dupa marimea suprafetei ocupate
Judetele - au in medie o suprafata 5800km2
Cel mai intins judet al tarii este Timis 8697km2
Cel mai putin intins judet este Ilfov -1593km2
Clasificarea judetelor dupa nr de locuitori
In medie judetele au cca 550 000 loc
Cel mai populat judet este Prahova 862 460 loc
Cel mai putin populat judet este Covasna 231 270 loc.
Cea mai populata resedintra de judet este Iasi- 349 550 loc
Cea mai putin populata resedinta de judet este Buftea 19 810 loc
Clasificarea judetelor dupa unitatile geografice in care sunt
Judete montane Covasna
Judete de podis Botosani, Iasi, Constanta
Judete de campie Braila, Ialomita, Calarasi,Giurgiu, Calarasi
Cele mai multe judete au in cuprinsul lor doua sau chiar toate unitatile de relief
Judete care au toate unitatile de relief: Buzau, Valcea, Dambovita, Arges, Bihor.
In functie de unitatile in care sunt asezate judetele au o gama variata de resurse naturale si implicit
activitati economice
Judetele se grupeaza dupa criterii de pozitie si apropiere intre ele in anumite unitati regionale mai mari,
aceasta grupare in vedere anumite asemanari in ceea ce priveste dezvoltarea regionala a acestora

FISA DE LUCRU
Verificai-v cunotinele acumulate

1. Analizati imaginea de mai sus si indentificati judetele numerotate .


-Numiti orasele resedinta de judet
2. Numiti 4 judete din tara ale caror resedinta dateaza din perioada feudala
- Insemnatile pe harta aceste judete

FISA DE LUCRU
Verificai-v cunotinele acumulate

1. Analizati imaginea de mai sus si indentificati judetele numerotate .


-Numiti orasele resedinta de judet
2. Numiti 4 judete din tara ale caror resedinta dateaza din perioada feudala
- Insemnatile pe harta aceste judete

Tem pentru acas:

Citii cu atenie propoziiile de mai jos i precizai dac enunurile sunt adevrate (A) sau false
(F).
1. n prezent, pe teritoriul Romniei se gsesc 41 de judee._____
2. Cel mai ntins jude din ara noastr este Timi._____
3. Comunele au n compunere unul sau mai multe orae._____
4. Municipiul Bucureti se afl situat n interiorul judeului Clrai._____
5. Judeul Tulcea se afl n provincia istoric Oltenia._____

Caracterizai geografic judeul n care locuii, preciznd:


1. poziia geografic n cadrul Romniei;
R.................................................................................................. .
2. judeele vecine, n funcie de punctele cardinale;
R.................................................................................. ...........................
3. suprafaa sa; R..............................................................
4. unitatea/unitile de relief de pe teritoriul su;
R....................................................................................................................
5. temperaturile medii ale aerului;
R..............................................................................
6. precipitaiile medii anuale; R............................................................................
7. dou ape curgtoare; R......................................................................................
8. oraul reedin de jude; R.......................................................
9. numrul locuitorilor. R......................................................................................

ANEXA 1

Nume i prenume:____________________
Data:__________

FIS

DE

EVALUARE

1. Completati spatiile albe cu resedinta de judet sau cu judetul corespunzator :

2.Completai spaiile libere:


a) ara noastr este alctuit din_____________judee.
b)Cel mai mare municipiu este oraul_________________capitala____________i este
mprit n ___sectoare.
c)Oraul Bucureti este aezat n partea de _______ a rii.
3.ncercuii varianta corect:
Judeul aflat n partea cea mai nordic este:
strbtut de rurile:
a) Satu-Mare
b) Botoani
c) Teleorman
Cea mai mare unitate administrativ este:
a) comuna
b) oraul
c) judeul

Oraul Bucureti este


a) Dmbovia i Colentina
b) Dmbovia i Olt
c) Olt i Jiu

S-ar putea să vă placă și